Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami - czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów. Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna – Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź. W tym samym czasie w Alicji zakochuje się jej rówieśnik – Michał. Dla Mileny chłopak stanie się rywalem.

Kim są Galerianki?

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Galerianki - nastolatki spędzające większość wolnego czasu w centrach handlowych, w których szukają nie tylko rozrywki, ale także sponsorów. W zamian za zakupione w galeriach upominki oferują seks przygodnie spotkanym mężczyznom. Większość z nich to dziewczynki w wieku gimnazjalnym, które w świecie wszechobecnej konsumpcji, także chcą się stać prawdziwymi konsumentkami. Bez moralnych oporów, dzięki swoim usługom zdobywają ciuchy, telefony komórkowe i kosmetyki, które podwyższają ich status w grupie rówieśników. Niski wiek galerianek i brak odpowiedniej reakcji dorosłych szokują i skłaniają do zastanowienia się nad przyczynami tego zjawiska. ALICJA

Alicja ma 15 lat, kilka miesięcy temu przeniosła się z rodzicami do Warszawy i nie odnalazła w nowym środowisku. Może dlatego, że jest trochę dziwna - jak myślą o niej mama i starsza siostra - a może dlatego, że jest zbyt subtelna i niepotrzebnie taktowna żeby „wbić” się pomiędzy Very Important Person z jej klasy. Jednak Alicja ma coś, co przyciąga do niej ludzi. Rozkochała w sobie klasowego przystojniaka, a także zaskarbiła serce szkolnej królowej Mileny. I tu rodzi się problem, gdyż jak wynika to z natury przeciętnej nastolatki, a taką jest Ala, dziewczyna nie wie czego naprawdę chce i daje się ponieść biegowi wydarzeń. Z jednej strony spełniają się jej marzenia o przyjaźni z Mileną, z drugiej pocałunki Michała wywołują dreszcze.

W roli Ali wystąpiła Anna Karczmarczyk - za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Debiutu Aktorskiego na 28. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2009. MILENA

Milena mieszka na strychu z mamą i jej nowym kochankiem, który najprawdopodobniej ma na nią ochotę. Zresztą to nic dziwnego, bo na Milenę ochotę mają wszyscy, przynajmniej w jej mniemaniu. Dlaczego więc przy tak dużym powodzeniu Milena jest samotna? Może dlatego, że co rusz dostaje kolejne kopniaki od nieudanych chłopaków, a może dlatego, że jedyny mężczyzna, którego naprawdę kochała - brat - zdradził ją. Milena jest przekonana, że „miłość w naszych czasach nie istnieje, trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać”, no chyba, że jest to miłość pomiędzy dwoma dziewczynami. W tej jeszcze jest jakaś szansa na szczęście. Alicja staje się właśnie tą szansą.

W roli Mileny wystąpiła Dagmara Krasowska.

KAJA

Kaja jest gruba, krzykliwa i nikt jej nie lubi. Przykleiła się do Mileny, żeby grzać się w jej blasku, nawet za cenę bycia podnóżkiem. Bycie przy Milenie to dla niej jedyna szansa, dlatego pojawienie się Alicji, która zagraża jej pozycji, jawi się jako totalna katastrofa. "Odpierdol się od Mileny, bo ci zajebię” oznajmia zakłopotanej Ali.

W roli Kai wystąpiła Dominika Gwit.

JULIA

Julia ma troje rodzeństwa, ojca choleryka i znerwicowaną matkę. Wyglądem przypomina Barbie z defektem. Chuda, platynowo-żółta blondynka, ubrana zawsze na różowo, na nosie okulary. Różowe. Dla Juli świat jest obok. Nie tyle, że nie chce w nim być, co nie nadąża. Dwa kroki za Mileną dzielnie wypełnia jej rozkazy. Jak każda z jej świty „musi mieć sponsora”. Po seksie z przedstawicielem handlowym Dariuszem Sową, od którego w ramach zapłaty dostaje kolejną różową opaskę, roztropnie chroni się przed ciążą wypłukując plemniki strumieniem prysznica.

W roli Julii wystąpiła Magdalena Ciurzyńska.

Obsada

Anna Karczmarczyk (Ala)

Ur. 1991 w Warszawie. Jest uczennicą Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku. Od najmłodszych lat zainteresowana aktorstwem. Jako 7 latka zaczęła statystować w filmach, potem występowała w programach telewizyjnych i reklamach. Od roku 2005 pojawia się w epizodycznej roli w telenoweli Na Wspólnej. Rola Alicji w filmie Kasi Rosłaniec Galerianki jest jej debiutem na dużym ekranie. Otrzymała za nią nagrodę dla Najlepszego Debiutu Aktorskiego na 28. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Dagmara Krasowska (Milena)

Ur. 1990 w Warszawie. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego. Wielokrotna laureatka polskich i międzynarodowych konkursów tanecznych i wokalnych. Debiutowała w roku 2006 główną rolą w telewizyjnym filmie Mateusza Dymka W krainie jaskrawych zabawek ;-) (projekt SFP „30 minut” dla TVP Kultura). Rola Mileny w filmie Galerianki jest jej debiutem na dużym ekranie.

Dominika Gwit (Kaja)

Ur. 1988 r. w Gdyni. Występowała na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni m.in. w roli bankierki w spektaklu" Mały Książę" oraz w głównej roli w musicalu "Szach i Papuga". Absolwentka szkoły aktorskiej Lart Studio w Krakowie. Obecnie studentka Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Jako Kaja w filmie Katarzyny Rosłaniec Galerianki debiutuje na dużym ekranie.

Magdalena Ciurzyńska(Julia)

Ur. 1992 w Warszawie. Uczennica Technikum Fototechnicznego. Debiutowała w roku 2006 w etiudzie szkolnej Katarzyny Rosłaniec Galerianki (rolą Alicji). Wystąpiła również w etiudzie Latawce studenta łódzkiej filmówki Michała Szewczyka. Rola Julii w pełnometrażowym filmie Galerianki jest jej debiutem na dużym ekranie.

Izabela Kuna (matka Alicji)

Aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Związana z Teatrem Polskim w Warszawie, gościnnie występuje także w teatrach: Narodowym, Na Woli, Polonia. Za rolę Łucji w teatrze TV "Łucja i jej dzieci" otrzymała Grand Prix dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2004. Była wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Szeroką popularność przyniosła jej rola prawniczki Gośki w filmie Lejdis Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego, wystąpiła także w ich kolejnej produkcji zatytułowanej Idealny facet dla mojej dziewczyny. Znana z roli w serialu TVP2 Barwy szczęścia. Współautorka scenariusza "Czwarta Godzina", który otrzymał nagrodę HBO za najlepszy scenariusz filmu sensacyjnego w konkursie Hartley Merril 2004.

Artur Barciś (ojciec Alicji)

Aktor teatralny i filmowy, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Na przełomie lat 70-80-tych aktor Teatru Na Targówku, później Teatru Narodowego i Ateneum. Znany zarówno z ról komediowych, jak i dramatycznych. Debiutował rolą w filmie wojennym Jerzego Hoffmana Do krwi ostatniej. Współpracował z wieloma wielkimi polskimi reżyserami - m.in. Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Kutzem, Stanisławem Bareją, Andrzejem Kondratiukiem, Jerzym Stuhrem, Wiesławem Saniewskim, Andrzejem Barańskim oraz Krzysztofem Kieślowskim - wystąpił we wszystkich częściach jego „Dekalogu” - jako metaforyczna postać łączącą wszystkie części tego cyklu. W latach 90-tych zasłynął rolą Tadzia Norka w popularnym serialu Miodowe lata, gdzie występował w duecie z Cezarym Żakiem. Ostatnio popularny za sprawą roli sekretarza gminy Czerepacha w serialu Ranczo oraz serialu Doręczyciel, gdzie gra Janka, niepełnosprawnego umysłowo kuriera. W 2001 roku wyreżyserował jeden z odcinków serialu Kocham Klarę, reżyseruje też dla teatru. Lauerat I Nagrody na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1980. Za rolę w etiudzie Kontroler otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Filmowym OFFensiva Wrocław 2004 oraz Nagrodę Aktorską na Down Under International Film Festival Darwin 2003.

Od reżyserki

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Jeśli miałabym krótko opowiedzieć, o czym są Galerianki, to jest to film o pragnieniu wyjścia z samotności oraz potrzebie akceptacji. Nacisk położony jest na kruchość postaci w momencie, gdy kształtowana jest ich nastoletnia psychika. Wbrew pozorom proces ten nie zachodzi pod wpływem środowiska, lecz w pierwszej kolejności wewnątrz rodzinnych domów.

Chciałam żeby Galerianki były realistycznym obrazem dzisiejszego świata nastolatków, który poprzez modę i dostęp do natłoku towarów wygląda pięknie i kolorowo, a jednocześnie jest przecież szary, pełen dorosłych problemów i często tragicznych wyborów. Jest to świat, w którym dzieci wychowywane są przez czasopisma, internet i centra handlowe prezentujące tylko jedną wartość - posiadanie.

Jednocześnie film ten w żadnym razie nie krytykuje postępu czy mody, nie taki jest mój cel. Wręcz przeciwnie - to wszystko ubarwia nam życie i sprawia, że jest ono niewątpliwie łatwiejsze i ładniejsze, trzeba tylko umieć z tego korzystać. Ale do tego potrzebny jest ukształtowany system wartości. Wartości, których rodzice nie przekazują swoim dzieciom. Z braku czasu? Z wygody? W filmie chciałam przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity brak dialogu międzypokoleniowego. W domach, pod jednym dachem, każdy z członków rodziny żyje osobno. Czujące się samotnie nastolatki szukają akceptacji na zewnątrz. Stamtąd czerpią też nauki o życiu.

Katarzyna Rosłaniec

Twórcy

Katarzyna Rosłaniec - reżyseria i scenariusz

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego i reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczestniczka Laboratorium Scenariuszowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Podczas studiów pracowała w Gdańskim oddziale „Panoramy” oraz zrealizowała kilka teledysków. Związana z Sopockim „SPATIF-em”, gdzie wraz z grupą przyjaciół współtworzyła jako kierownik produkcji pierwszą cześć z serii kryminalnych filmów „Inżynier Walczak” pt. ”Kolia Księżnej Romanowej”. Asystentka Macieja Wojtyszko przy serialu Doręczyciel.

Za szkolną etiudę Galerianki nagrodzona na wielu festiwalach (m.in. Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii, Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Aubagne, Nagroda Główna Festiwalu Filmu Krótkiego w Warszawie, Wyróżnienie Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada", Nagroda dla Najlepszego Filmu Konkursu Kina Niezależnego w Zwierzyńcu (Letnia Akademia Filmowa), Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego "Quest Europe" w Zielonej Górze, i inne)

Galerianki w wersji pełnometrażowej są jej debiutem fabularnym.

O.S.T.R. (Adam Ostrowski, Ostry) - muzyka

Jeden z najlepszych raperów w Polsce, producent muzyczny, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej i laureat kilku renomowanych konkursów skrzypcowych. Trzykrotny zdobywca Złotej płyty, laureat nagrody Fryderyka 2008, w 2004 roku nominowany do Paszportów Polityki, nominowany także do MTV Europe Music Awards 2007.

Najczęściej koncertujący wykonawca hiphopowy w Polsce, ma powszechną opinię najlepszego polskiego freestyle'owca. Jego debiutancka płyta "Masz to jak w banku", wydana przez Asfalt Records w 2001 roku, została okrzyknięta odkryciem. O.S.T.R. szybko okazał się najbardziej płodnym artystycznie wykonawcą na scenie, do dzisiaj ukazały się następujące albumy: „Tabasko” (2002), podwójny „Jazz w wolnych chwilach” (2003), „Jazzurekcja” (2004), POE „Szum rodzi hałas” (wspólny projekt z producentem Piotrem „Emade” Waglewskim, 2005), „7” (2006), „HollyŁódź” (2007) i „Ja tu tylko sprzątam” (2008), „O.C.B.” (2009).

Jego utwory pojawiały się na soundtrackach filmów: Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego (Festiwal Filmowy Cannes 2006, sekcja "Un Certain Regard") oraz Aleja Gówniarzy w reżyserii Piotra Szczepańskiego (Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2007). W 2008 clip video do utworu O.S.T.R. „Jak nie Ty, to kto?” zdobył Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2008 oraz nagrodę publiczności za Najlepszy Teledysk do Muzyki Hip Hop. Jest autorem muzyki do filmu Galerianki w reżyserii Katarzyny Rosłaniec.

Więcej informacji

Proszę czekać…