Biograficzny 1993

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 64 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1993 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady…
Bezrobotna rozwódka wraz synem przybywa do nowego miasta. Tutaj poznaje mechanika samochodowego, za którego wychodzi za mąż. Nastoletni syn Toby zaczyna wchodzić w wiek dojrzewania i nie może porozumieć się z nowym ojcem, który okazuje się sadystycznym tyranem.
C.S. Lewis to postać autentyczna, autor książek dla dzieci o tajemniczej krainie Narnii. Lewis wykłada, pisze książki, spotyka się z kolegami w miejscowym pubie i nie żąda od życia niczego więcej. Kiedy wyraża zgodę na spotkanie z wielbicielką swojej prozy, amerykańską poetką Joy Gresham, nie domyśla się, jak wielką niespodziankę szykuje dla niego los...


Film ukazuje życie ekscentrycznego, kanadyjskiego pianisty, Glenna Goulda. Podzielono go na trzydzieści dwa filmy krótkometrażowe. Każdy z nich daje nam inne spojrzenie na niektóre aspekty życia i kariery artysty...
W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.
Oglądając niebieski ekran, słyszymy muzykę i głosy Johna Quentina, Nigela Terry'ego, Tildy Swinton i samego Dereka Jarmana. Opowiadają oni o chorobie tego ostatniego. Jarman umiera na AIDS, a ten film jest jego spowiedzią i rozrachunkiem z życiem i światem, który go otacza.
Ostatni rozdział trylogii wietnamskiej, którą zapoczątkowały Pluton i Urodzony 4 lipca. Opowieść o burzliwych losach kobiety z Wietnamu, która w czasie wojny poślubiła amerykańskiego żołnierza i wyjeżdża z nim do Stanów Zjednoczonych.
Zbiór obserwacji Nanniego Morettiego dotyczących rzeczywistości. Dzieło włoskiego mistrza zostało podzielone na trzy rozdziały, z których każdy stanowił pierwotnie materiał na osobny film. W impresyjnym "Na mojej vespie" Moretti przemierza rzadko uczęszczane uliczki Rzymu i tworzy list miłosny adresowany do ulubionego miasta. "Wyspy" stanowią zapis podróży reżysera, który w towarzystwie przyjaciela pływa promem po okolicy i prowadzi pełne swady rozmowy zarówno o "Ulissesie", jak i o "Modzie na sukces". Wieńcząca część, przejmujący "Lekarze", opisuje z kolei autentyczne zmagania Morettiego z ciężką chorobą i absurdami włoskiej służby zdrowia. Każda z nowel, mimo dzielących je różnic, balansuje na granicy fikcji i dokumentu, intelektualizmu i zmysłowości. Choć film nie stroni od poważnych tematów, reżysera ani na chwilę nie opuszcza witalność, która udziela się także widzowi. Dzięki niej "Dziennik intymny" zapisuje się w pamięci jako urokliwy hymn na cześć codzienności.

Rudy

6,3
Niepozorny nastolatek marzy o grze w drużynie futbolowej Notre Dame. Zatrudnia się jako pomocnik konserwatora zieleni i dołącza do szkolnego zespołu sparringowego.
Film jest biografią jednego z najsłynniejszych przedstawicieli kina akcji Brucea Lee. Pokazuje życie słynnego aktora, od jego pierwszych kroków w przemyśle filmowych, aż do jego niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…