Kryminał 1966

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 97 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1966 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

ONZ próbuje prześledzić przesyłkę heroiny od granicy irańskiej do głównego dystrybutora w Europie.
Narracja tego inspirowanego "Idiotą" Fiodora Dostojewskiego filmu biegnie dwutorowo - równolegle prowadzone są wątki młodziutkiej Marie oraz jej osła Baltazara, których los brutalnie doświadcza. Od świata zaznają samych krzywd i niegodziwości, które znoszą z pokorą - to rozumiana po chrześcijańsku metafora męczeństwa. Bresson w Na los szczęścia, Baltazarze! rozwija swoją koncepcję aktora-modela, angażując, jak zwykle, debiutantkę; tym razem padło na Annę Wiazemsky. Opracowana przez francuskiego mistrza autorska metoda aktorskiego drylu polegała na całkowitym wyrugowaniu z roli ekspresji, odarciu jej do kości, co reżyser osiągał poprzez minimalistyczne komendy wydawane na planie oraz powtarzane do znudzenia ujęcia.
Alphonse Askett i jego gang kradną przewożone pociągiem 2,5 miliona funtów i ukrywają je w znajdującej się nieopodal rezydencji. Kiedy po kilku latach wracają po łup odkrywają, że w budynku tymczasowo mieści się szkoła St. Trinian, której poprzednia siedziba uległa pożarowi. Askett wysyła do szkoły swoje córki - Lavinie i Marcie Mary, żeby zlokalizowałyzły miejsce ukrycia pieniędzy, a sam udaje się do szkoły w przebraniu dostawcy, aby wynieść stamtąd łup. Okazuje się jednak, że nie jest to proste zadanie, ponieważ pieniądze zostały już odnalezione przez uczennice, które postanowiły zatrzymać je dla siebie.


Gangster Gustave "Gu" Minda (Lino Ventura) ucieka z więzienia i udaje się do kilku starych znajomych po forsę, aby zapewnić sobie lepsze życie. Po strzelaninie w restauracji, która powstała z gangsterskich pieniędzy, jedzie do Marsylii do Manouche (Christine Fabréga), z którą chciałby wyjechać za granicę. Za nim podąża inspektor Blot (Paul Meurisse), który podejrzewa go o zabicie dwóch gangsterów. Tymczasem gangster Orloff (Pierre Zimmer) proponuje mu rabunek złota o wartości 200 milionów franków.
Film powstał na fali popularności serialu Batman z lat 60. i jest utrzymany w dokładnie tym samym stylu. Joker, Catwoman, Riddler i Pinwin połaczyli swe siły by, z pomocą pewnego wynalazku, zapanować nad światem. Batman i Robin muszą ich powstrzymać.
San Antonio (Gérard Barray), słynny komisarz policji przy udziale jego wiecznego zastępcy Béruriera (Jean Richard) zajmuje się sprawą uczonych. Pewna organizacja porywa naukowców i sprzedaje ich za granicą. San Antonio chcąc się dostać w szeregi bandytów pozuje na zbiegłego gangstera.
Paula (Anna Karina), lewicowa dziennikarka, wyjeżdża z Paryża do francuskiej miejscowości Atlantic-Cité, gdy dowiaduje się o śmierci byłego kolegi i kochanka Richarda (László Szabó). Próbuje wyjaśnić zagadkę morderstwa, którego okoliczności są zaskakująco zbieżne z polityczną aferą Mehdiego Ben Barki.
Prof. Georg Felix jest wybitnym naukowcem. Właśnie wyruszył z ekipą w dorzecze Amazonki, aby poznawać tutejszą kulturę. Jednak z przerażeniem natrafia na kolonię, która przypomina obóz koncentracyjny z czasów wojny. Ludzie pracują w skandalicznych warunkach i są wyzyskiwani przez nazistów zbiegłych z Niemiec.
Woody Allen postanawia przerobić stary, japoński film szpiegowski. Kupuje do niego prawa, wycina całkowicie ścieżkę dźwiękową i dialogi i wstawia nowe, wymyślone przez siebie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że napisy nie do końca pokrywają się z tym, co dzieje się na ekranie.
Międzynarodowy gang złodziei dzieł sztuki pod wodzą Grubera, pomimo milicyjnej ochrony i zapobiegliwości pracowników muzeum, kradnie oryginał cennego obrazu z muzeum w Borach. Dodatkowo w dziwnych okolicznościach zostaje zamordowany kustosz…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…