Filmy Macedonia Północna

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Macedonia Północna. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dita nigdy nie aspirowała do bycia matką, jednak okoliczności sprawiają, że zostaje zmuszona do wychowania dwóch córek swojej dziewczyny: małej rozrabiaki Mii, oraz zbuntowanej nastolatki Vanesy. Chociaż ich charaktery mocno się ścierają, walczą o pozostanie razem. Film zgłębia uniwersalne prawdy o rodzinie, obejmujące zarówno więzi, które dziedziczymy, jak i te, które tworzymy.
Radmilo i Mirko to para gejów, którzy starają się być dyskretni, ale mimo to codziennie spotykają się z agresją otoczenia. Mirko jest aktywistą marzącym o zorganizowaniu pierwszej udanej parady równości w Belgradzie. To niemal misja niemożliwa - pierwsza próba w 2001 r. skończyła się przelewem krwi. Dziesięć lat później sytuacja może się powtórzyć. Nagle los styka parę gejów z Limunem - potężnych rozmiarów gangsterem, uczestnikiem wojny domowej, fanatycznie oddanym prawosławiu i wszystkiemu, co "serbskie". A także homofobem. Nieoczekiwanie, pod wpływem swej narzeczonej postanawia on ochraniać przemarsz mniejszości seksualnych. Do pomocy skrzykuje kolegów z krajów byłej Jugosławii - tych, z którymi i tych, przeciwko którym walczył na froncie.
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w macedońskiej wiosce bez prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły w tradycyjny sposób i żyje w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście?


Dzika grusza

6,7
6,4
Bohater "Dzikiej gruszy", absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia.
Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych, ale łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, lecz również demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich.
Jest rok 2016. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Sieranevada

6,9
8,5
Bukareszt, wielkomiejska klasa średnia, ludzie, którzy zyskali na ustrojowej transformacji. Małżeństwo jedzie na stypę po śmierci ojca mężczyzny. Ale ceremonia od początku nie przebiega zgodnie z planem. Gdy bliscy czekają na księdza, na światło dzienne wychodzą dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat.
Boleśnie szczery portret społeczeństwa zaniedbującego matki. Obraz kraju, w którym dzieci dostają amoku z powodu kart kredytowych i oskarżają niewinnych o molestowanie, gdzie starzy ludzie umierają opuszczeni i gdzie emerytowane sprzątaczki stają się ofiarami seryjnego mordercy. Wszystkie historie są prawdziwe, a intrygująca struktura filmu, gdzie fikcja zamienia się w dokument, sprawia, że film wywołuje jeszcze więcej emocji i wzbudza kontrowersje.
Na początku XX wieku w Ameryce dwóch braci zakochuje się w tej samej kobiecie. Lilith wybiera młodszego z braci - Elijaha. Rozgoryczony Luke jedzie w samotną podróż do Europy. Demony prowadzą go do Macedonii, gdzie staje się bezwzględnym najemnikiem. Jednak jego spojrzenie na świat zmieni się, kiedy uratuje mu życie ciężarna kobieta, Neda. 100 lat później w Nowym Jorku zdesperowany rabuś Edge usiłuje pozbawić Angelę - starszą kobietę oszczędności jej życia. Ale Angela nie odda swojej kolekcji złotych monet, dopóki rabuś nie wysłucha jej historii o dwóch braciach, którzy dawno temu gdzieś na Dzikim Zachodzie zakochali się w tej samej kobiecie.
Eduart, młody mężczyzna, który dorastał w okrutnej i toksycznej rodzinie, opuszcza Albanię by zrealizować swoje marzenie o karierze muzyka rockowego i o lepszym życiu. Lekkomyślność doprowadza go jednak do popełnienia morderstwa w Atenach. Przez kradzież, którą dodatkowo ma na sumieniu, trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze w Albanii. Za kratami Eduart uczy się od niemieckiego lekarza, któremu asystuje, współczucia dla innych. Zaczyna też odczuwać poczucie winy. Eduart, podobnie do Raskolnikowa, przebywa drogę od zbrodni do kary. Czy jednak Eduarta można uratować?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…