Ścieżki Danny’ego Oceana, jego eks i reszty wesołej bandy łobuzów krzyżują się ponownie przy okazji trzech przekrętów w Rzymie, Paryżu i Amsterdamie.

Aktorzy

George Clooney (Danny Ocean) po raz pierwszy współpracował ze Stevenem Soderberghiem na planie nominowanego do Oskara filmu Co z oczu, to z serca, w którym grał rolę Jacka Foley’a. Film był adaptacją bestsellerowej powieści Elmore’a Leonarda.

Clooney zagrał ostatnio w filmie Joela i Ethana Coenów Okrucieństwo nie do przyjęcia, w którym wystąpiła również Catherine Zeta-Jones i przebojowym Gniewie Oceanu. W roku 2000 otrzymał nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora występującego w musicalu filmowym za rolę w filmie braci Coen Bracie, gdzie jesteś? Zadebiutował w roli reżysera i wystąpił w Niebezpiecznym umyśle, za film ten otrzymał specjalną nagrodę Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Po zakończeniu prac nad filmem Ocean’s Twelve, Clooney zagrał wraz z Mattem Damonem w roli głównej w politycznym thrillerze Syriana, wyreżyserowanym przez Stephena Gaghana. Clooney gra tam byłego agenta CIA Roberta Baera, film oparty jest na pamiętnikach Baera See No Evil: The True Story of a Foot Soldier in the CIA’s War on Terrorism.

Clooney wcześniej zyskał sobie uznanie krytyków i publiczności rolą majora Archiego Gatesa w wielokrotnie nagradzanym filmie Złoto pustyni. Wcześniej wystąpił w licznych filmach, w rolach głównych zagrał w Peacemakerze i Batmanie & Robinie. Clooney zagrał także w romantycznej komedii Jeden szczęśliwy dzień i horrorze Od zmierzchu do świtu.

Telewidzowie pamiętają go z roli dr Douglasa Rossa w serialu Ostry dyżur. Za rolę tę otrzymał wiele nagród, między innymi nagrodę Złotego Globu, nagrodę Screen Actors Guild i People’s Choice

Clooney realizuje się także po drugiej stronie kamery. Wraz ze Stevenem Soderberghiem założyli firmę produkcyjną Section Eight, która obecnie zajmuje się postprodukcją mrocznej komedii Welcome to Collinwood. Clooney jest producentem tego filmu, gra w nim też niewielką rólkę. Aktor był także producentem wykonawczym dwóch dobrze przyjętych filmów produkcji Section Eight: Bezsenność i Far from Heaven. Jego firma wyprodukowała ostatnio film Gregory’ego Jacoba Criminal, z udziałem Johna C. Reilly’ego, Diego Luny i Maggie Gyllanhaal.

Section Eight zajmuje się obecnie postprodukcją filmu The Jacket, w którym występują Adrian Brody, Keira Knightley i Jennifer Jason Leigh. Reżyserem filmu jest John Maybury.

Section Eight posiada także dział telewizyjny, w jego ramach Clooney był producentem wykonawczym i reżyserem serialu K Street, zrealizowanego dla HBO.

Clooney pracuje także przy produkcjach telewizyjnych, realizowanych przez jego inną firmę, Maysville Pictures. Był producentem wykonawczym filmu Fail-Safe, w którym również wystąpił. Film ten był nominowany w roku 2000 do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszego serialu lub filmu telewizyjnego. Scenariusz filmu, zdobywcy nagrody Emmy, został oparty na wydanej na początku lat 60. powieści pod tym samym tytułem.

Brad Pitt (Rusty Ryan) jest obecnie jednym z najbardziej znanych aktorów na świecie, grał w filmach tak znanych, jak Fight Club, Siedem lat w Tybecie, Wichry namiętności, Siedem i Dwanaście małp.

Ostatnio zagrał w roli Achillesa w filmie Troja w reżyserii Wolfganga Petersena. Film zarobił dotychczas blisko 350 milionów dolarów na całym świecie. Przed rozpoczęciem pracy na planie filmu Ocean’s Twelve, aktor zakończył zdjęcia do filmu w reżyserii Douga Limana Mr. & Mrs. Smith, w którym występuje wraz z Angeliną Jolie.

Uwagę publiczności zwrócił na siebie rolą uwodziciela w wyreżyserowanym przez Ridley’a Scotta dramacie Thelma & Louise. Następnie wystąpił w roli psychopatycznego zabójcy Paula Macleana w filmie Kalifornia, charyzmatycznego Paula Macleana w wyreżyserowanym przez Roberta Redforda A Rzeka życia, a także w roli wampira Louisa w Wywiadzie z wampirem Neila Jordana.

Za role Tristana w filmie Wichry namiętności i za głowną rolę w Dwunastu małpach Terry’ego Gilliama Pitt otrzymał nominacje do nagrody Złotego Globu. Nagroda ta przypadła mu za występ w drugim z tych filmów.

Widzowie widzieli go niedawno także w filmie Zawód - szpieg, w reżyserii Tony’ego Scotta, w którym aktor zagrał u boku Roberta Redforda. Pitt wystąpił także w filmie The Mexican (z Julią Roberts i Jamesem Gandolfinim, film wyreżyserował Gore Verbinski), a także w filmie Guy’a Ritchiego Przekręt. W niewielkich rolach aktor grał w filmach Full Frontal: Wszystko na pokaz i Niebezpieczny umysł. Jego głosem mówi Sindbad w animowanym filmie Sinbad: Legenda siedmiu mórz.

Pitt urodził się w Shawnee, w Oklahomie. Dorastał w Springfield, w Missouri. Ukończył uniwersytet stanu Missouri, gdzie zdobył tytuł magistra dziennikarstwa ze specjalnością reklama. Tuż przed otrzymaniem dyplomu przeprowadził się do Los Angeles, gdzie zamierzał kontynuować naukę marketingu i projektowania graficznego. Zamiast tego zajął się karierą aktorską. Wkrótce potem zaczął otrzymywać rolę w realizacjach telewizyjnych, między innymi w serialach Glory Days i The Image, a także w filmie telewizyjnym Too Young To Die.

Na dużym ekranie Pitt wystąpił także w Johnny Suede, który na festiwalu w Locarno w 1992 roku zdobył nagrodę Złotego Leoparda dla najlepszego filmu; w Cool World Ralpha Bakshi’ego; Prawdziwy romans Tony’ego Scotta; Uśpieni; Zdrada; Siedem lat w Tybecie Jeana Jacquesa Annauda; Joe Black Marty Brest i w hicie sprzed dwóch lat Fight Club, wyreżyserowanym przez Davida Finchera.

Pitt, jest współwłaścicielem – wraz z żoną Jennifer Aniston i przyjacielem Bradem Grey’em, firmy Plan B Productions.

Matt Damon (Linus Caldwell) to jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów w Hollywood, wystąpił ostatnio jako Jason Bourne w filmie Krucjata Bourna, drugim z cyklu opowieści o przygodach tego bohatera. Po raz pierwszy wcielił się w niego w filmie Tożsamość Bourne’a.

W przyszłym roku Damon wystąpi wraz z Heath Ledger w filmie The Brothers Grimm, którego reżyserem będzie Terry Gilliam, obraz wyprodukuje firma Dimension Films.

Utalentowany i wszechstronny aktor zakończył właśnie prace na planie thrillera politycznego Syriana w reżyserii Stephana Gaghana. Film wyprodukowała firma Section Eight Films na zlecenie Warner Bros Pictures.

Rok temu Damon wystąpił wraz z Gregiem Kinnearem w filmie Farrelly Bros. Stuck On You, w roku 2002 w filmie Gerry w reżyserii Gusa Van Santa.

W roku 2000 widzowie widzieli Damona w roli głównej w filmie Nazywał się Bagger Vance wyreżyserowanym przez Roberta Redforda, a także w nowelizacji książki Cormick McCarthy Rącze konie w reżyserii Billy’ego Boba Thorntona.

Damon był w roku 1999 nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszego aktora za rolę w Utalentowanym Panu Ripley, w reżyserii Anthony’ego Minghella. Wraz z Benem Affleckiem wystąpił także w opowiadającym historię pary wygnanych aniołów filmie Dogma, którego reżyserem był Kevin Smith.

W roku 1998, wraz ze swoim przyjacielem, Benem Affleckiem, dostał Oskara za scenariusz do filmu Good Will Hunting, opowieści o dorastającym młodym geniuszu. Za główną rolę w tym filmie Damon został także nominowany do tej samej nagrody.

Scenariusz ten przyniósł mu i Affleckowi nagrodę Złotego Globu, a Damonowi nominację do tej samej nagrody za rolę główną. Film, wyreżyserowany przez Gus Van Santa, otrzymał siedem dodatkowych nominacji do Oskara, w tym za najlepszy film. Za rolę w tym filmie Robin Williams otrzymał Oskara w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego.

W tym samym roku Damon wystąpił w dwóch filmach, obu cieszących się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności. Pierwszym z nich była tytułowa rola w Szeregowcu Ryanie, dramacie z okresu drugiej wojny światowej, wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga, Drugi film z tego roku to Hazardziści Johna Dahlsa, opowiadający o młodym hazardziście, który powraca do nowojorskiego świata podziemnego hazardu, by pomóc swemu przyjacielowi spłacić długi.

W roku 1887 Damon pojawił się w niewielkiej rólce w filmie Kevina Smitha W pogoni za Amy. W tym samym roku wcielił się w postać młodego, pełnego ideałów adwokata w filmie Zaklinacz deszczu Francisa Forda Coppoli, opartego na bestsellerowej powieści Johna Grishama.

Damon po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę publiczności w roku 1996, gdy zagrał w filmie Szalona odwaga. Grał tam młodego żołnierza, cierpiącego z powodu poczucia winy, wywołanej udziałem w pewnym incydencie, do którego doszło w ogniu walki.

Damon po raz pierwszy pojawił się w filmie w 1988, w maleńkiej rólce w Mystic Pizza, w którym główną rolę grała Julia Roberts, biorąca również udział w Ocean`s Eleven: Ryzykowna gra. Następnie zagrał Briana Dennehy’ego, wyrzuconego ze szkoły medycznej w telewizyjnym filmie Rising Son, po czym pojawił się na dużym ekranie w roli faszysty w School Ties.

Wziął także udział w filmie Geronimo: An American Legend, reżyserowanym przez Waltera Hilla. Grał tam młodego, niedoświadczonego porucznika kawalerii, będącego narratorem filmu. W roku 1995 pojawił się w reżyserowanym przez Tommy’ego Lee Jonesa filmie telewizyjnym The Good Old Boys.

W roku 1998, Damon i Affleck, wraz z kierownikiem produkcji filmu Good Will Hunting, Chrisem Moorem, prywatnie będącym ich długoletnim przyjacielem, założyli firmę Pearl Street Productions, znaną obecnie jako LivePlanet. Ta unikatowa firma zajmuje się tworzeniem mediów zintegrowanych, nowego rodzaju rozrywki. LivePlanet stworzyła i nadzoruje projekt Greenlight, w którym biorą udział ludzie, chcący zostać filmowcami. Za pośrednictwem Internetu przesyłają swoje scenariusze Affleckowi, Damonowi i Moore’owi. Tworzenie niezależnego filmu fabularnego, opartego na scenariuszu wybranym pośród nadesłanych, pokazała telewizja HBO w trzynastoodcinkowym serialu dokumentalnym, którego pierwszy odcinek ukazał się w grudniu 2001 roku. Gotowy film, Stolen Summer, nadano w marcu 2002 roku.

Drugi film zrealizowany w ramach projektu Greenlight, The Battle of Shaker Heights, miał premierę w sierpniu 2003 roku, podobnie jak w przypadku pierwszego filmu, realizacja i tego została udokumentowana trzynastoodcinkowym serialem telewizyjnym, nadanym przez telewizję HBO. Obecnie powstaje trzeci film realizowany w ramach tego projektu, ukaże się on w przyszłym roku. Telewizja HBO w styczniu 2005 roku rozpocznie nadawanie dziewięcioodcinkowego serialu, pokazującego jego realizację.

W roku 1998 Damon i Affleck podpisali wieloletni kontrakt, na mocy którego realizują wspólne projekty ze studiem Miramax Films Harvey’a i Boba Weinsteinów. Pierwszym owocem tej współpracy będzie film The Third Wheel, z udziałem i w reżyserii Jay’a Lacopo. Producentami wykonawczymi filmu będą Damon i Affleck, pojawią się w nim także w niewielkich rólkach. W rolach głównych, oprócz reżysera, zagrają Denise Richards i Luke Wilson. Damon, który uczęszczał na Uniwersytet Harvardzki, zdobył pierwsze doświadczenia teatralne na deskach American Repertory Theatre. Występował także w innych teatrach Bostonu.

Catherine Zeta-Jones (Isabel Lahiri) jest laureatką nagrody Akademii przyznanej jej za rolę morderczyni Vilmy Kelly z filmowej adaptacji broadwayowskiego musicalu Chicago. W filmie tym, uhonorowanym Oskarem i Złotym Globem dla najlepszego filmu, wystąpili także Ren e Zellweger i Richard Gere. Za wspomnianą wyżej rolę Zetę-Jones nominowano do nagrody Złotego Globu, otrzymała nagrodę Critic’s Choice Award w roku 2002, a także nagrodę Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszej aktorki drugoplanowej, przyznaną jej w tym samym roku.

Zeta-Jones otrzymała także nominację do nagrody Złotego Globu za rolę żony handlarza narkotyków, która musi walczyć o przetrwanie swojej rodziny w filmie Traffic Stevena Soderbergha. Cała obsada filmu została uhonorowana nagrodą SAG za „wybitne osiągnięcia aktorskie obsady filmu fabularnego”.

Aktorka wystąpiła ostatnio w filmie Terminal w reżyserii Stevena Spielberga, w którym rolę główną grał Tom Hanks. Zeta-Jones zagrała także w roli głównej w filmie braci Coen Okrucieństwo nie do przyjęcia, w którym jej partnerem był George Clooney.

Międzynarodową sławę przyniósł aktorce film kostiumowy Maska Zorro, w którym wystąpił wraz z Antonio Banderasem i Anthonym Hopkinsem. Po zakończeniu pracy na planie Ocean’s Twelve, Zeta-Jones powróciła do Meksyku by rozpocząć produkcję drugiej części filmu o przygodach Zorzo, zatytułowanej The Legend of Zorro.

Aktorka w roku 1999 wystąpiła wraz z legendą kina, Seanem Connerym, w filmie Jona Amiela Osaczeni, w którym grała rolę pracownicy firmy ubezpieczeniowej, zastawiającej pułapkę na jednego z najbardziej znanych i nieuchwytnych mistrzów złodziejskiego fachu. Wystąpiła w roli gwiazdy filmowej w komedii Ulubieńcy Ameryki. W filmie w reżyserii Joe Rotha wystąpili Billy Crystal, Julia Roberts i John Cusack.

Zeta-Jones urodziła się w Walii, popularność zdobyła w serialu telewizji Yorkshire Television The Darling Buds of May, opartym na powieściach H.E. Bates.

Mężem aktorki jest znany aktor Michael Douglas. Para ma syna, Dylana, i córeczkę, Carys.

Andy Garcia (Terry Benedict) jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych aktorów swojego pokolenia, zajmuje się grą w filmach, reżyserią, produkcją filmową, jest kompozytorem i muzykiem, czynnie zajmuje się działalnością charytatywną.

Za rolę Vincenta Manciniego w filmie Francisa Forda Coppoli Ojciec Chrzestny III, Garcia otrzymał nominacje do Oskara i Złotego Globu w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego.

W roku 1991 aktor założył własną firmę produkcyjną, CineSon Productions. Latem tego roku Garcia zagrał w roli głównej w wyprodukowanym i wyreżyserowanym przez siebie filmie The Lost City, według scenariusza Guillermo Cabrera Infante. Zakończył niedawno produkcję dwóch niezależnych filmów The Lazarus Child i Modigliani, w tym ostatnim gra rolę Amedeo Modiglianiego w ostatnich dniach jego życia. Oba te filmy wyprodukował wraz z Philippem Martinezem. Garcia zagrał w rolach głównych i wyprodukował także dwa inne filmy niezależne - The Unsaid i The Man From Elysian Fields. Inne stosunkowo nowe filmy z udziałem tego aktora to Amnezja i Przekręt doskonały.

Garcia otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę legendarnego kubańskiego trębacza, Arturo Sandovala, w zrealizowanej przez HBO biografii For Love Or Country: The Arturo Sandoval Story. Garcia był także producentem wykonawczym tego filmu, wyprodukowanego przez jego firmę CineSon Productions. Wyprodukował też album z muzyką z tego filmu.. Film ten nominowano także do nagrody Emmy w kategoriach „najlepszy film telewizyjny” i „najlepsze zdjęcia”. Dodatkowo, film zdobył dwie nagrody ALMA (najlepszy film telewizyjny i najlepsza obsada latynoska w filmie telewizyjnym).

Firma CineSon zrealizowała reżyserski debiut Garcii, film Cachao…Como Su Ritmo No Hay Dos (Like His Rhythm There Is No Other), pełnometrażowy film dokumentalny o znanym kubańskim muzyku i kompozytorze Israelu Lopezie Cachao, współtwórcy Mambo. Film, którego Garcia był także producentem, zdobył uznanie międzynarodowych krytyków.

Po wyreżyserowaniu filmu Garcia wyprodukował dwie płyty Cachao – Master Sessions, vol I i II, na obu także wystąpił. Pierwsza zdobyła nagrodę Grammy w roku 1994, druga była do niej nominowana w roku 1995. Oba albumy wyprodukowała firma CineSon, natomiast wydała je wytwórnia Crescent Moon Records, należąca do Sony/Epic Music. Garcia i Cachao po raz kolejny współpracowali przy nagraniu Cachao – Cuba Linda, wydanym przez CineSon. Płyta była nominowana do nagrody Grammy i Latin Grammy w roku 2000. Obaj twórcy spotkali się ponownie, by nagrać!Ahora S !, czwartą część mistrzowskiego działa Cachao, ponownie wydaną pod egidą CineSon. Płyta z tym nagraniem będzie sprzedawana z bonusowym dyskiem DVD, zawierającym godzinny film o kulisach sesji nagraniowej. Film, zatytułowany podobnie jak płyta!Ahora S !, wyreżyserował Garcia.

Oprócz nagrań wspólnych z Cachao, Garcia skomponował cztery piosenki, które słyszymy w filmie Disappearance of Garcia Lorca, napisał i wyprodukował także kilka utworów ze ścieżki dźwiękowej filmu Z miłości do…

Garcia urodził się w Hawanie na Kubie. Jego rodzina wyemigrowała do Miami Beach na Florydzie po przejęciu władzy na wyspie przez Fidela Castro. Andy Garcia miał wtedy 5 lat. Ukończył Florida International University, przez kilka lat występował na scenach lokalnych teatrów, pod koniec lat 70. przeniósł się do Los Angeles.

Garcia od 1982 jest żonaty z Marivi Lorido Garcią. Małżeństwo mieszka w Los Angeles wraz z czwórką dzieci - Dominikiem, Daniellą, Aleksandrą i Andresem.

Garcia został uhonorowany gwiazdą w hollywoodzkiej Alei Sław, nagrodą Star of the Year Narodowego Stowarzyszenia Właścicieli Kin, nagrodami PRISM, Harvard University Foundation Award i Hispanic Heritage Award for the Arts. Jest także laureatem nagrody fundacji imienia Oscara de la Hoya i doktorem honoris causa uniwersytetu St. John.

Don Cheadle (Basher Tarr) ponownie wciela się w rolę, z której pamiętamy go z filmu Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. Z reżyserem Stevenem Soderberghiem współpracował także w filmie Traffic, wystąpił w nim w roli agenta DEA, a wcześniej w Co z oczu, to z serca, reżyserskiej adaptacji powieści Elmore’a Leonarda, gdzie grali także George Clooney, Jennifer Lopez i Ving Rhames.

Cheadle został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego, przyznawaną przez krytyków filmowych Los Angeles, za rolę w filmie Devil in a Blue Dress, w którym główną rolę grał Denzel Washington.

W roku 2000 Cheadle wystąpił w filmie Misja na Marsa, w którym udział wzięli także Gary Sinise i Tim Robbins. Pojawił się także w obsadzie sztuki telewizyjnej, Fail Safe, gdzie grał u boku aktorów takich jak James Cromwell, Brian Dennehy, Richard Dreyfuss i Harvey Keitel. Książkę Harvey’a Wheelera i Eugene’a Burdicka na szklany ekran przeniósł George Clooney.

W grudniu 2000 roku Cheadle, wraz z Nicolasem Cagem i Teą Leoni, wystąpił w filmie Family Man. Grał tam postać anioła, pod wpływem którego nowojorski bankier dokonuje rozrachunku z własnym życiem. W roku 2001 Cheadle wystąpił w biograficznym filmie Allison Anders Things Behind the Sun, a także w niezależnej produkcji, zrealizowanej metodą cyfrową, Manic, której reżyserem był Jordan Melamed.

Widzieliśmy go także na ekranie w towarzystwie Johna Travolty, Halle Berry i Hugha Jacksona w filmie Kod dostępu Dominica Seny.

Cheadle wystąpił wraz z Jeffrey’em Wrightem w światowej premierze sztuki Top dog-Under dog, napisanej przez by Suzan-Lori Parks dla reżysera George’a Wolfe’a. Przedstawienie wystawiał New York’s Public Theatre.

Za rolę w filmach Rosewood w ogniu, reżyserowanym przez Johna Singletona i Senator Bulworth, w reżyserii Warrena Beatty’ego, Cheadle otrzymał nominację do nagrody NAACP Image Award.

Cheadle znany jest także z filmów telewizyjnych. Za rolę Sammy’ego Davisa Jr. w filmie The Rat Pack, Cheadle otrzymał nagrodę Złotego Globu. Ta sama rola przyniosła mu nominację do nagrody Emmy, kolejną zdobył za udział w filmie A Lesson Before Dying, w którym, oprócz niego, zagrali także Cicely Tyson i Mekhi Phifer. Film, oparty na powieści Ernesta J. Gainesa, opowiada historię nauczyciela, który po latach wraca nauczać do miasta swego dzieciństwa. Wystąpił również w wyprodukowanym przez HBO filmie Rebound: The Legend of Earl “The Goat” Manigault, w reżyserii Eriqa LaSalle’a.

Cheadle urodził się w Kansas City, w stanie Missouri. Mieszkał później w Lincoln, w Nebrasce, a ostatecznie zamieszkał w Los Angeles. Ma tytuł licencjata sztuk pięknych, zdobyty w prestiżowej szkole CAL ARTS w Walencji, w Kalifornii. Dzięki zachętom swych przyjaciół Cheadle wziął udział w kilku castingach do ról filmowych i telewizyjnych, po czym, nie przerywając nauki, występował w serialu Fame.

Wkrótce wystąpił w dużej roli w filmie Hamburger Hill, wyreżyserowanym przez Johna Irvina. Brał także udział w filmach Boogie Nights, w reżyserii Paula Thomasa Andersona; Wulkan, w którym wystąpił u boku Tommy’ego Lee Jonesa; Kolorowi i Meteor Man, wyreżyserowanych przez Roberta Townsenda.

Najważniejszym elementem każdej jego roli jest dla niego włożona w nią praca, będąca jego główną motywacją. Między innymi dlatego nie zawahał się przyjąć roli w sztuce Leon, Lena and Lenz, wystawianej przez Guthrie Theater w Minneapolis, choć oznaczało to zahamowanie jego kariery w Hollywood. Na deskach teatralnych wystąpił też w sztukach Grona gniewu i Liquid Skin w The Mixed Blood Theater w Minneapolis; w Cymbeline wystawianym podczas The New York Shakespeare Festival; Tis a Pity She’s a Whore zrealizowanym przez Chicago’s Goodman Theatre i w sztuce Blood Knot południowoafrykańskiego pisarza Athola Fugarda, wystawionej przez The Complex Theater w Hollywood.

Cheadle, znany telewizyjnej publiczności dzięki roli prokuratora okręgowego Johna Littletona w serialu Picket Fences, wystąpił także w innych produkcjach telewizyjnych, takich jak Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault, wyreżyserowany dla HBO przez Eriqa La Sallę, czy w serialach The Golden Palace i Książe z Bel-Air.

Cheadle jest także utalentowanym muzykiem-saksofonistą. Pisze muzykę, śpiewa, wyreżyserował przedstawienie teatralne Cincinnati Man w The Attic Theater, a także cieszącą się uznaniem krytyków sztukę The Trip, którą wystawiał Friends and Artists Theater w Hollywood.

Cheadle wystąpi wkrótce w filmie Po zachodzie słońca, w reżyserii Bretta Rattnera, w którym zobaczymy także Pierca Brosnana i Woody’ego Harrelsona, a także w dramacie historycznym Hotel Rwanda, wraz z Joaquinem Phoenixem i Nickiem Noltem. Film, wyreżyserowany przez Terry’ego George’a, zdobył główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Toronto we wrześniu tego roku.

Bernie Mac (Frank Catton) występował początkowo w niewielkich salkach klubowych Chicago, obecnie jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich komików, którego występy gromadzą liczne tłumy. Nominowano go do nagrody Emmy za główną rolę w serialu telewizji Fox The Bernie Mac Show, który Time, Entertainment Weekly i TV Guide określiły mianem jednego z najlepszych seriali telewizyjnych wszechczasów. W filmie Mac w komiczny sposób stara się sprostać trudnym obowiązkom rodzica. Produkcja ta została uhonorowana nagrodą Emmy za najlepszy scenariusz serialu komediowego, a także nagrodami Peabody, TCA i NAACP.

Mac wystąpił niedawno w komedii Mr. 3000. Nieco wcześniej widzieliśmy go w filmie Zły Mikołaj; wystąpił jako „Bosley” w filmie Aniołki Charliego 2: Zawrotna szybkość; widzieliśmy go wraz z Chrisem Rockiem w Przywódca – Zwariowana kampania prezydencka; wraz z Georgem Clooney’em, Bradem Pittem, Mattem Damonem i Julią Roberts wystąpił także w kasowym Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra.

Mac brał udział w popularnym tour Kings of Comedy, gdzie jego celne i aktualne żarty zdobyły sobie duże powodzenie. Sukces trasy dał początek filmowi Spike’a Lee, The Original Kings of Comedy, który przyniósł zysk w wysokości blisko 40 milionów dolarów.

Mac urodził się i dorastał w Chicago. Zadebiutował na małym ekranie w serialu komediowym telewizji HBO Russell Simmons’ Def Comedy Jam. Zauważono go i obsadzono w filmie fabularnym Mo’ Money. Pojawił się też e innych filmach – w komedii Eddiego Murphy’ego i Martina Lawrence’a Życie, w House Party 3, How To Be a Player, a ostatnio w What’s the Worst That Could Happen?

Bernie Mac napisał dwie książki: Maybe You Never Cry Again, autobiograficzną opowieść o swojej rodzinie i karierze, a także I Ain’t Scared of You, zbiór humorystycznych opowieści na temat seksu, małżeństwa, zawodowych lekkoatletów i religii.

Dla JULII ROBERTS (Tess Ocean) Ocean’s Twelve to już czwarty film Stevena Soderbergha, w jakim występuje. Wcześniej grała w Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Full Frontal: Wszystko na wierzchu i Erin Brockovich, za który otrzymała Oskara i nagrodę Złotego Globu.

Jeszcze w grudniu tego roku na ekrany amerykańskich kin wejdzie film Closer, w reżyserii Mike’a Nicholsa. Aktorka wystąpiła ostatnio w filmach Uśmiech Mony Lisy, a także w reżyserskim debiucie George’a Clooney’a Niebezpieczny umysł.

Przed Erin Brockovich Julia Roberts wystąpiła w dwóch innych niezwykle popularnych filmach: Notting Hill, wyreżyserowanym przez Rogera Michella, w którym jej partnerem był Hugh Grant, i w Uciekającej pannie młodej, filmie, w którym wystąpiła ponownie u boku Richarda Gere’a, jej ekranowego partnera w Pretty Woman. Oba te filmy wyreżyserował Garry Marshall.

Ostatnio, wraz z Billym Crystalem, Catheriną Zetą-Jones, Johnem Cusackiem i Hankiem Azarią wystąpiła w filmie Ulubieńcy Ameryki, wcześniej zagrała w filmie The Mexican, w którym jej partnerem był grający także w Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra Brad Pitt i James Gandolfini.

Roberts wzięła udział w wielu spośród najbardziej kasowych filmów Hollywoodu, otrzymała także dwie nominacje do Oskara. Po raz pierwszy zauważono ją w filmie Mystic Pizza, a następnie w Stalowych magnoliach, za które otrzymała pierwszą nominację do nagrody Akademii.

Jej następny film, Pretty Woman, był najbardziej kasowym obrazem roku 1990. Roberts otrzymała za niego drugą nominację do Oskara. Później nastąpiła seria wspaniałych ról w filmach Linia życia, Sypiając z wrogiem, Dying Young, Raport pelikana i Miłosna rozgrywka.

Wraz z Liamem Neesenem wystąpiła w filmie Michael Collins, wyreżyserowanym przez Neila Jordana, a także w romantycznej komedii muzycznej Woody’ego Allena, Wszyscy mówią: kocham cię. W roku 1997 zagrała w filmie Mój chłopak się żeni, wyreżyserowanym przez P. J. Hogana, a także w thrillerze Richarda Donnera Teoria spisku, w którym jej partnerem był Mel Gibson. W następnym roku, wraz z Susan Sarandon i Edem Harrisem, wzięła udział w filmie Chrisa Columbusa Mamuśka. Filmy z jej udziałem przyniosły na całym świecie łączny dochód w wysokości ponad dwóch i pół miliarda dolarów.

Casey Affleck (Virgil Malloy) zadebiutował w wieku 12 lat w roku 1988, w filmie Lemon Sky, gdzie grał rolę młodszego brata postaci granej przez Kevina Bacona. Po ukończeniu liceum przeprowadził się do Kalifornii, gdzie otrzymał rolę w filmie Gusa Van Santa Za wszelką cenę, w którym w rolach głównych grali Nicole Kidman i Joaquin Phoenix.

Casey wystąpił potem w roli Morgana w nagrodzonym Oskarze filmie Good Will Hunting, w którym główne role zagrali Ben Affleck (starszy brat aktora) i przyjaciel z dzieciństwa Matt Damon. Aktor występował w rozmaitych rolach, dzięki którym miał możność sprawdzenia swoich umiejętności aktorskich, a także pokazania swojego poczucia humoru. Niektóre z jego ostatnich filmów to Trafiona - zatopiona, w którym zagrali także Better Midler, Neve Campbell i Danny Devito; To wciąż mój mąż, w którym wystąpił wraz z Heather Graham i Lukem Wilsonem; pojawił się także w filmach 200 Cigarettes i Desert Blue.

Aktor nie ustaje w próbach rozwinięcia swojego talentu – w tym celu przyjął propozycję zagrania w przedstawieniu teatralnym sztuki Kennetha Lonnergana This is Our Youth wystawianej na londyńskim West Endzie, w sztuce zagrali także Matt Damon i Summer Phoenix.

Casey wystąpił wraz z Mattem Damonem w filmie Gerry, wyreżyserowanym przez Van Santa. W filmie tym Van Sant powrócił do tematów poruszonych w obrazie Moje własne Idaho. Film pokazano na festiwalu filmowym w Sudance w 2002 roku. Aktor zakończył właśnie zdjęcia do filmu Lonesome Jim, w którym gra u boku Liv Tyler. Casey jest – wraz ze znanym aktorem i reżyserem, Stevem Buscemim – współproducentem tego obrazu.

Pierwsze dziecko Casey’a, Indiana August Affleck, urodziło się w Amsterdamie w trakcie zdjęć do filmu Ocean’s Twelve.

Scott Caan (Turk Malloy) zadebiutował ostatnio jako reżyser filmu Dallas 362, do którego napisał także niego scenariusz i zagrał w nim główną rolę. Film zdobył nagrodę krytyki podczas tegorocznego festiwalu filmowego Cinevegas. Dallas 362 pokazywano także na festiwalach w Toronto, Denver i w Londynie.

Caan napisał, wyreżyserował i wystąpił w przedstawieniu Playhouse West Minor Holidays. Aktor znany jest także z ról w filmach Bandyci, Kibice do dzieła, Varsity Blues, 60 sekund, Boiler Room i Wróg publiczny. Aktor w swojej karierze zagrał w licznych filmach niezależnych, można wśród nich wymienić Novocaine, Czarne i białe, Nowhere To Go, Bongwater, Nowhere Grega Arakiego i Lunchtime Special.

Caan jest także scenarzystą, jego scenariusz Chasing the Party: How Hugh Hefner Saved My Life, zostanie zrealizowany przez studio Disney’a, producentem filmu będzie Jerry Bruckheimer. Napisał i wyreżyserował także kilka sztuk teatralnych, takich jak Minor Holidays, 9-11, Almost Love i The Fight.

Caan wystąpi wkrótce w roli głównej w filmie Paula Walkera Into The Blue.

Aktor obecnie pracuje na planie niezależnego filmu Nailed Right In w reżyserii Michaela Correnta.

Vincent Cassel (Francois Toulour) wystąpił niedawno obok Willema Dafoe’a i Paula Bettany’ego jako złowieszczy Francuz w wyreżyserowanym przez Paula McGuigana filmie The Reckoning, a także jako nieokrzesany rosyjski kuzyn Nicole Kidman w filmie Birthday Girl.

Cassel, znany w Europie, wystąpił w kontrowersyjnym filmie Mathieua Kassovitza Nienawiść, za który nominowano go w roku 1995 do nagrody Cezara w kategorii najlepszego aktora. Wystąpił także w filmach Purpurowe rzeki; Posłaniec Luca Besson; Joan D’Arc; L’Appartement Gillesa Mimouniego, Braterstwo wilków Christophera Gansa i Nieodwracalne Gaspara Noego. W roku 2002 nominowano go do nagrody Cezara w kategorii najlepszego aktora za rolę w filmie Z moich ust.

Cassel zadebiutował w filmie anglojęzycznym jako hrabia d’Anjou w historycznym dramacie Shekhara Kapura Elżbieta. Jego głosem mówi Monsieur Hood w animowanym przeboju Shrek. Cassel wyreżyserował nowelę Shabbat Night Fever. Wkrótce wystąpi w westernie Jana Kounena Blueberry.

Już po realizacji zdjęć do filmu Ocean’s Twelve, Cassel pracował na planie filmu Derailed w reżyserii Mikaela Hafstroma. W tej adaptacji powieści Jamesa Siegela występują także Jennifer Aniston i Clive Owen.

Eddie Jemison (Livingston Dell) już po raz trzeci występuje w filmie wyreżyserowanym przez Soderbergha, widzieliśmy go wcześniej w Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, w którym po raz pierwszy wcielił się w postać Livingstona Della, a także w Schizopolis, w którym wystąpił w roli Bezimiennego.

Jemison wystąpił niedawno wraz z Johnem Travoltą i Thomasem Janem w filmie Punisher. Wcześniej występował także w filmach Relikt, Junk, One Way Glass, The Untouchables, Early Edition, pojawiał się także w Late Night with David Letterman.

Carl Reiner (Saul Bloom), jest – w zależności od tego, z kim się rozmawia – znany jako współprowadzący legendarnego programu Your Show of Shows….lub jako twórca i współprowadzący The Dick Van Dyke Show…lub też z roli dziennikarza na swoim CD The 2,000 Year Old Man…..albo jako reżyser filmów fabularnych, wśród których znajdują się tytuły, takie jak The Jerk, All of Me i Oh, God!….czy może jako ojciec aktora, reżysera, pisarza, producenta Roba Reinera i mąż wokalistki jazzowej Estelli Reiner….lub też może jako osoba nagrodzona dwunastoma nagrodami Emmy ….lub….

Reiner urodził się w Bronksie, w wieku 16 lat zaczął pracować jako pomocnik modystki. W tym samym czasie przez osiem miesięcy uczył się w szkole teatralnej, dostał też rolę drugiego tenora we współczesnej wersji Wesołej wdówki.

W czasie drugiej wojny światowej przeszedł kurs radiooperatorów sił lotniczych, został przydzielony na Uniwersytet Georgetown, gdzie miał poznać język francuski, by mógł potem pełnić służbę tłumacza. Później służył jako operator dalekopisu, a następnie jako komik i aktor w Specjalnej Jednostce Rozrywkowej Maurice’a Evansa, z którą w ciągu 18 miesięcy objechał chyba wszystkie garnizony na Pacyfiku.

Po przejściu do cywila w roku 1946, Reiner zdobył główną rolę w dużym przedstawieniu Call Me Mister, a po kolejnych trzech latach, podczas których występował w rozmaitych musicalach na deskach Broadway’u, związał się z Sidem Caesarem i Imogene Cocą w sztuce Your Show of Shows.

W roku 1958 opublikował swoją autobiograficzną powieść Enter Laughing. Książka legła u podstaw scenariusza sztuki, wystawianej na Broadway’u (w adaptacji Joego Steina), a także filmu fabularnego (reżyserowanego i współprodukowanego przez Reinera).

W roku 1961 Reiner wymyślił The Dick Van Dyke Show, który wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych i popularnych sitcomów w historii telewizji. Publiczność do dziś nie zapomniała jego roli w tym serialu, w którym występował jako producent Alan Brady. W tym samym roku Reiner napisał scenariusz swego pierwszego filmu fabularnego, The Thrill of It All, w którym wystąpili Doris Day i James Garner.

Reiner reżyserował film The Comic, którego scenariusz napisał wraz z Aaronem Rubenem; Where’s Poppa?, w którym wystąpili George Segal i Ruth Gordon; Oh, God! z udziałem George’a Burnsa; czterech filmów z udziałem Steve’a Martina: The Jerk, Dead Men Don’t Wear Plaid, The Man With Two Brains i All of Me; Summer Rental, gdzie zagrał John Candy; The One and Only, z udziałem Henry’ego Winklera; Summer School, w którym wystąpił Mark Harmon; Bert Rigby, You’re a Fool, którego był także scenarzystą; Sibling Rivalry, z udziałem Kirstie Alley; Fatal Instinct, w którym wystąpili Armand Assante i Kate Nelligan, a także That Old Feeling, z udziałem Bette Midler i Dennisa Fariny’ego.

Wraz z Melem Brooksem wydał w roku 1997 CD i książkę, zatytułowane The 2000 Year Old Man in the Year 2000.

W filmach fabularnych pojawił się, między innymi, w: The Russians Are Coming, The Russians Are Coming, wystąpił także w niewielkich rolach w It’s A Mad, Mad, Mad, Mad World, The Gazebo, Generation, Dead Men Don’t Wear Plaid, The End i The Slums of Beverly Hills. W swojej karierze telewizyjnej ma także udział w Beggars and Choosers i Family Law.

Jego głosem mówi jedna z postaci w serialu Good Boy, którego nadawanie rozpoczęto w październiku.

W telewizji zagrał w serialach Beggars and Choosers, Family Law, The Bernie Mac Show, Crossing Jordan i The Bonnie Hunt Show. Udzielił swojego głosu jednemu z bohaterów nowego serialu animowanego Father of the Pride.

TV Land wyprodukował i nadał ostatnio animowanego pilota serialu, w którym występuje sławna postać grana przez Reinera, Alan Brady. Ta sama stacja, we współpracy z CBS, wyprodukowała specjalny odcinek The Dick Van Dyke Reunion Special Show, nadany 11 maja tego roku.

W kwietniu tego roku ukazała się czwarta książka autorstwa Reinera, nosi ona tytuł My Anecdotal Life. Kilka tygodni temu ukazała się natomiast jego nowa książka dla dzieci, zatytułowana Tell Me A Scary Story. Poprzednia „dorosła” książka jego autorstwa, How Paul Robson Saved My Life, ukazała się w roku 1999, był to zbiór opowiadań. Wcześniejsze dzieło literackie Reinera, Continua Laughing, pojawiło się na rynku w roku 1995. Debiutancka powieść jego autorstwa ukazała się w roku 1993.

W roku 2000 Reiner otrzymał swoją trzecią już nagrodę im. Marka Twaina, przyznawaną przez Kennedy Center w Waszyngtonie. W 1999 jego nazwisko umieszczono w Panteonie Sław Telewizyjnych. W tym samym roku, wraz z Melem Brooksem, otrzymał nagrodę Grammy dla najlepszej płyty komediowej. Nagroda ta przypadła im za płytę The Two Thousand Year Old Man in the Year 2000, The Album.

Reiner jest od 56 lat żonaty z Estelle, są rodzicami dwójki dzieci, Annie i Lucasa, mają pięcioro wnucząt.

Elliott Gould (Reuben Tishkoff) w swej 35. letniej karierze wziął udział w ponad 70. filmach, był nominowany do Oskara i nagrody Złotego Globu.

Ostatnio widzieliśmy go w filmie Playing Mona Lisa, gdzie wystąpił obok Marlo Thomasa i Alicii Witt, a wcześniej w Picking Up the Pieces, w którym udział wzięli Woody Allen i Sharon Stone. Występował także w serialu Przyjaciele, dzięki któremu zdobył całą rzeszę nowych fanów. Niedawno występował także w serialu CBS Baby Bob, w którym oprócz niego telewidzowie oglądali także Adama Arkina i Jolie Fisher. Zagrał w telewizyjnym thrillerze Bad Apple, i w nominowanym do nagrody Akademii, cieszącym się uznaniem krytyków filmie Więzień nienawiści.

Kariera Goulda rozpoczęła się od udziału w broadway’owskich przedstawieniach Rumple, z udziałem Eddiego Foy’a, Gretchen Wyler i Stephena Douglasa; Say Darling, wyreżyserowanego przez Abe Burrows i napisanego przez Betty Comden, Adolpha Greena i Julię Styne, a także Irma La Douce, w reżyserii Petera Brooka, w którym wystąpiła Elizabeth Seal. Sukces tych przedsięwzięć umożliwił mu zdobycie roli Harry’ego Bogena w przedstawieniu Davida Merricka, zatytułowanym I Can Get It For You Wholesale. Wystąpił tam obok Barbry Streisand. Reżyserem był Arthur Laurentes, choreografią zajęli się Herb Ross i Nora Kaye.

Po ukończeniu prac nad tym przedstawieniem pojawił się na deskach londyńskiego teatru Prince of Wales na legendarnym West Endzie. Wystąpił tam w sztuce On the Town. Jego kolejna rola w Wielkiej Brytanii to królewski błazen w filmie telewizyjnym Once Upon a Mattress, w którym wystąpiła także Carol Burnett, a którego reżyserem był Joe Laytona. Wraz z Lizą Minelli wziął udział w tour The Fantasticks, sztuki wyreżyserowanej przez Warda Bakera; z Shelly Winters występował w LUV (sztukę tę reżyserował Ronnie Graham); pojawił się też w broadway’owskiej adaptacji sztuki Julesa Pfeiffera Little Murders, wyprodukowanej przez Alexandra H. Cohena, a także w Drat the Cat, którą napisali Ira Levin i Milton Shafer.

Pierwszym z grona ponad 70. filmów fabularnych, w których wziął udział, był The Confession (obecnie nadawany w telewizji pod zmienionym tytułem Quick, Let’s Get Married), w którym wystąpił u boku Ginger Rogers. Potem zagrał główną rolę w The Night They Raided Minsky’s, wyreżyserowanym przez Williama Freidkina.

Gould otrzymał nominację do nagrody Akademii za rolę Teda w zrealizowanej w 1969 roku komedii Paula Mazursky’ego Bob & Carol & Ted & Alice. Potem wystąpił w roli Trapera Johna w klasycznym już filmie Roberta Altmana M*A*S*H. Dzięki tej roli pojawił się na okładce magazynu Time. Po zrealizowaniu filmu Getting Straight, w którym udział wzięli także Candice Bergan i Harrison Ford, National Association of Theater Owners uznała go za najlepszego nowego aktora filmowego roku.

Aktor zagrał także jako pierwszy Amerykanin w pierwszym anglojęzycznym filmie Ingmara Bergmana, The Touch. Widzieliśmy go także w filmie Move, Little Murders (którego był producentem) i w I Love My Wife, w którym wystąpił u boku Brendy Vaccaro.

Gould wcielił się w postać legendarnego Phillipa Marlowa w adaptacji książki Raymonda Chandlera The Long Goodbye, wyreżyserowanej przez Roberta Altmana; wraz z Robertem Blakem wziął udział w filmie Busting; pojawił się także w obrazie S*P*Y*S, gdzie po raz drugi wystąpił wraz z Donaldem Sutherlandem. Kolejne filmy Goulda to: Who, z udziałem Trevora Howarda; California Split z Georgem Segalem i Harry and Walter Go to New York, w reżyserii Marka Rydella, z udziałem Jamesa Caana, Diane Keaton i Michaela Caine’a. Zagrał też samego siebie w dwóch filmach Roberta Altmana: Nashville i The Player.

Inne filmy, w których występował Gould, to – między innymi – epicka opowieść O jeden most za daleko, wyreżyserowana przez Richarda Attenborough, w której wystąpili Laurence Olivier, Liv Ullman, Sean Connery, Gene Hackman, Anthony Hopkins i Robert Redford; Koziorożec Jeden; The Silent Partner; Matilda; Whiffs; I Will, I Will…For Now; Ucieczka na Atenę; Falling in Love Again; The Lady Vanishes z udziałem Angeli Lansbury i Cybill Shephard; The Muppet Movie i It’s Up to You. Zagrał tytułową rolę w Last Flight of Noah’s Ark i wraz z Billem Cosbym w The Devil and Max Devlin. Zagrał w filmie Playing Mona Lisa, w którym w rolach głównych wystąpili Marlo Thomas i Alicia Witt, a także w Picking up the Pieces z udziałem Woody’ego Allena i Sharon Stone.

Powszechne uznanie przyniosła mu rola Harry’ego Greenberga w wyreżyserowanym przez Barry’ego Levinsona filmie Bugsy, w którym wystąpili także Warren Beatty i Annette Bening. Wraz z Markiem Wahlbergiem i Lou Diamond Phillips pojawił się w The Big Hit, a także w nominowanym do Oskara filmie American History X. W ostatnim czasie duże uznanie wzbudziła jego rola w niezależnej produkcji Johns, a także we francuskim filmie Michael Kael in Katango.

Był gościem sześciu programów z serii Saturday Night Live, pierwszy program z jego udziałem zdobył nagrodę Emmy, pojawił się też w siódmym programie, tym razem w towarzystwie Toma Hanksa, Steve’a Martina i Paula Simona. Gould występował w serialu Ostry dyżur, który rozpoczął kariery filmowe Jasona Alexandra, Mary McDonnell i George’a Clooney’a. Pojawił się też w serialach: Rules of Marriage, gdzie grał wraz z Elizabeth Montgomery; Blood Lines (z udziałem Mimi Rogers); One Stolen Husband (u boku Valerie Harper); Vanishing Act (wraz z Mikem Farrellem i Margot Kidder), a także w Doggin’ Around.

Gould występował gościnnie w serialach takich jak LA Law i Touched By An Angel. Wraz z Michaelem McKeonem pojawił się w serialu Billy’ego Crystala Sessions. Wystąpił w odcinkach seriali Shelly Duvall’s Fairy Tale Theatre, Tall Tales and Legends, Frog i Frog II i w obsypanym nagrodami serialu Wonder Works, a także w filmie Children’s Television Workshop zatytułowanym Out to Lunch.

Gracze

W filmie Ocean's Twelve Danny Ocean i jego kompania działają w innych miejscach na świecie, inaczej też rozwija się ich -kariera-. Szybko jednak okazuje się, że legalne życie ich nie bawi.

- Każdy z członków oryginalnej ekipy, biorącej udział w skoku na kasyno, próbuje wieść spokojne, praworządne życie, problem w tym, że wszyscy czują się najszczęśliwsi przygotowując się do kolejnego skoku - mówi George Clooney. - Uwielbiają adrenalinę i strasznie brakowało im dreszczu emocji w tych minionych trzech latach.

- Mam wrażenie, że postaci w Ocean's Twelve są jeszcze ciekawsze, niż w pierwszym filmie. Wynika to z tego, że aktorzy znali już swoich bohaterów, wiedzieli czego można się po nich spodziewać, a w związku z tym mogli ich lepiej zagrać - mówi Steven Soderbergh. - Zabawne jest patrzeć, co zrobili ze swoją częścią łupu. Wiele radości sprawia mi też oglądanie wątku, w którym ludzie Oceana dowiadują się, kto wydał ich Benedictowi i zastanawiają się, co mają z tym zrobić.

Poniżej znajduje się krótki opis głównych postaci filmu Ocean's Twelve:

DANNY OCEAN

Udany, niesamowicie skomplikowany skok na "całkowicie bezpieczny" sejf kasyna Terry'ego Benedicta w Las Vegas zmienił życie charyzmatycznego przywódcy grupy Danny'ego Oceana. Z rozwiedzionego byłego więźnia stał się geniuszem podziemnego półświatka. Po podziale 160 milionów dolarów pomiędzy swych pomocników, Danny powtórnie ożenił się ze swoją byłą żoną Tess, po czym osiadł w Connecticut, gdzie zajął się "legalnym" życiem.

- Danny spokojnie szuka jakiegoś właściwego prezentu dla Tess z okazji ich trzeciej rocznicy ślubu, gdy nagle żona dzwoni do niego z niepokojącymi wiadomościami - ujawnia Clooney. - Wszyscy, którzy brali udział w skoku, próbują wieść spokojne, praworządne życie, ale wydają pieniądze niczym szaleńcy. Cóż, okazuje się, że nie jest to zbyt mądre, a nasze dokonania obracają się przeciwko nam.

RUSTY RYAN

Dni szulerskiej chwały Rusty'ego Ryana w zasadzie miały się ku końcowi, gdy Danny Ocean zwerbował go do pomocy w planowaniu skoku na sejf Benedicta. Sukces spowodował, że Rusty zamienił się w właściciela modnego hotelu w Hollywood. Los ma jednak inne plany wobec tego cwaniaka - czeka go udział nie tylko w kolejnym skoku, lecz także prawdziwy romans.

- W pierwszym filmie niewiele można było powiedzieć na temat seksualności Rusty'ego - mówi z uśmiechem Brad Pitt. - Chcieliśmy to zmienić w sequelu. Stąd wziął się pomysł na romans.

LINUS CALDWELL

Utalentowany Linus Caldwell przed skokiem w Vegas nie miał na swoim koncie żadnych poważniejszych dokonań, a obecnie ma problemy z własnym ego. - Linus bardzo chce dowodzić grupą, tak jak robią to Danny i Rusty, ale nie całkiem się jeszcze do tego nadaje - mówi Matt Damon. - Swoje pieniądze wydaje w Chicago, gdzie "rozwija swój talent", naśladuje Danny'ego i rządzi własnym gangiem.

ISABEL LAHIRI

Uprzejma, mistrzyni w swoim fachu, ekspert w dziedzinie rozwiązywania zagadek najbardziej błyskotliwych kradzieży bezcennych przedmiotów. Isabel Lahiri jest agentką Europolu i córką zmarłego złodzieja. - Isabel jest doskonałym detektywem, jest bardzo skupiona na zadaniach, nad którymi pracuje, mówiąc krótko, jest najlepsza w swojej dziedzinie - mówi Catherine Zeta-Jones. - Dokładnie przestudiowała skok w Vegas, a na dodatek z gangiem Oceana łączy ją coś więcej niż tylko ciekawość zawodowa, co tylko wzmaga jej chęć rozwiązania tej sprawy.

TERRY BENEDICT

Bezwzględny Terry Benedict niczego nie pragnie bardziej, niż zemsty na ludziach, którzy wykradli 160 milionów dolarów z sejfu jego kasyn. Największą nienawiścią darzy przywódcę grupy, Danny'ego Oceana, który oprócz pieniędzy skradł także dziewczynę Benedicta. - W sequelu moja postać mogła pojawić się w zasadzie w jedynie dwóch rolach - albo jako nowy członek ich grupy, albo jako ktoś opętany manią zabicia ich wszystkich - mówi Andy Garcia. - Wydaje mi się, że w głębi serca mój bohater wolałby drugą możliwość.

- Zawsze z radością gram postacie negatywne - kontynuuje aktor. - Jest to dla mnie możliwość wyjścia ze skóry dobrego faceta, który musi pokonać wszystkie przeszkody. W tej opowieści, to JA jestem przeszkodą. Niesie to ze sobą inne zobowiązania, ale jednocześnie daje o wiele większą swobodę.

BASHER TARR

Po pozbawieniu elektryczności połowy Las Vegas, co było koniecznym warunkiem powodzenia skoku na sejf Benedicta, pochodzący ze slumsów Londynu ekspert od materiałów wybuchowych, Eugene "Basher" Tarr zajął się realizacją swojego marzenia. - Basher zawsze chciał pracować w przemyśle muzycznym - mówi Don Cheadle. - Chce nagrywać, śpiewać, być znany, ale nie może pojąć dlaczego pięcioliterowe słowa, których pełno jest w jego tekstach, są wycinane w radiu.

FRANK CATTON

- Nie możesz okraść kogoś takiego jak Benedict i spodziewać się, że sprawa się na tym zakończy - mówi Bernie Mac, który gra rolę Franka Cattona, specjalisty od sejfów mającego słabość do dobrze zrobionego manicure. - Pozbawiliśmy go honoru, a tego nie puszcza się płazem. Ktoś musi za to zapłacić.

Choć Catton spotyka się z resztą przyjaciół z grupy Oceana w niezbyt ciekawych okolicznościach, nie przeszkadza mu to cieszyć się z widoku kolegów. - Wydaje mi się, że najfajniejsze w tym całym gangu jest to, że grupa trzyma się naprawdę razem - uważa Mac. - Ta wspólnota to ich znak charakterystyczny, lubią się i doskonale czują się w swoim towarzystwie, choć nie widzieli się przez trzy lata, przez które starali się trzymać na uboczu.

TESS OCEAN

Kuratorka galerii sztuki Bellagio Art Gallery, Tess Ocean nie była specjalnie zadowolona, gdy trzy lata temu los ponownie zetknął ją w Las Vegas z kłamliwym byłym mężem-złodziejem... Nie można jednak powiedzieć, by pozostała nieczuła na jego wdzięk. Nie można również zaprzeczyć, że zaplanowany przez Danny'ego skok na sejf Benedicta, jej ówczesnego chłopaka, był dziełem geniusza. Tessy obecnie jest znowu żoną Danny'ego, z radością żyje u jego boku gdzieś w Connecticut.

- Jedną z rzeczy, jakie urzekły mnie w scenariuszu było to - mówi Julia Roberts - że moja postać w tym filmie jest całkowicie różna niż w pierwszej części. W Ocean's Eleven: Ryzykowna gra, Tess była przeciwniczką Danny'ego. Pracowałam obok George'a i Brada ale nie miałam żadnej sceny, w której występowałabym razem w całą grupą. Tym razem miałam taką okazję.

TURK i VIRGIL MALLOY'OWIE

Bliźniaczy bracia Malloy'owie, specjaliści od samochodów i motoryzacji, w ciągu trzech lat, jakie minęły od skoku na sejf Benedicta nie rozwiązali żadnego z palących ich, rodzinnych problemów. - Virgil okazał się naprawdę odpowiedzialny, zachował większość swojej działki - mówi Casey Affleck. - Zaręczył się z dziewczyną, uspokoił i przypuszcza, że już nigdy nie wkroczy ponownie na ścieżkę przestępstwa.

W tym samym czasie Turk wydał większość swoich pieniędzy na samochody, maszyny i wynalazki. - W pierwszym filmie Casey i ja byliśmy swoistym akcentem humorystycznym - zauważa Scott Caan. - Cóż, w Ocean's Twelve zabrali nam tę fuchę, tu wszyscy są zabawni.

FRANCOIS TOULOUR - "NOCNY LIS"

Znany francuski aktor Vincent Cassel gra rolę Franciosa Touloura, bogatego europejskiego playboya, który w nocy przemienia się w mistrza złodziei, znanego jedynie z pozostawianej na miejscu przestępstwa figurki czarnego lisa. Toulour, urodzony w bogatej, cieszącej się powszechnym szacunkiem rodzinie, nie kradnie dla pieniędzy - podnieca go dokonanie niemożliwej, zdawałoby się, kradzieży.

- Toulour to człowiek bardzo arogancki, o doskonałym smaku, zepsuty, niesamowicie czarujący i jednocześnie posiadający niebywałe umiejętności przydatne mu w jego złodziejskim wcieleniu - o swoim bohaterze mówi Cassel. - Potrafi skupić się na wyznaczonym sobie celu, nie istnieje dla niego wtedy nic innego. Kiedy czegoś chce, zdobędzie to. Toulour działa zawsze samotnie, jeśli czegoś nie wie lub nie potrafi, uczy się tego tak długo, aż potrafi sobie poradzić.

LIVINGSTON DELL

Specjalista od podsłuchów, komputerów i elektroniki, Livingston Dell, najbardziej oszczędny z członków grupy Oceana, mieszka ze swoimi rodzicami i wprawia się w sztuce bawienia ludzi, występując jako komik estradowy. - W tym filmie podoba mi się najbardziej to, że nasze postaci są o wiele lepiej zarysowane, więcej o nich wiemy - mówi Eddie Jemison, który pracował po raz pierwszy ze Stevenem Soderberghiem podczas realizacji wczesnego filmu reżysera, Schizopolis. - Nasze postaci są niczym stare, dobre małżeństwo. Wszyscy się lubią, ale nie mogą wytrzymać ze sobą w tym samym pokoju.

SAUL BLOOM

Saul Bloom był już na emeryturze, kiedy przyłączył się do grupy Danny'ego Oceana, zmieniając się w Lymana Zergę, bogatego biznesmena niewiadomego pochodzenia, którego nalegania na umieszczenie w sejfie Terry'ego Benedicta walizki z cenną zawartością umożliwiły powodzenie skoku. Saul cieszy się ponownie emeryturą, tym razem jest jednak członkiem eleganckiego, zamkniętego klubu dla dżentelmenów.

Mówi Carl Reiner - Saul nigdy nie miał dobrego życia. Był drobnym oszustem. A potem, kiedy dostał swoją część pieniędzy ze skoku na Benedicta, znalazł sobie kobietę pracującą w sklepie z bielizną, zdecydował się na życie u jej boku. Kiedy więc Benedict zjawia się u jego drzwi, Saul stwierdza, że jest już za późno na ponowne zajęcie się drobnymi oszustwami.

REUBEN TISHKOFF

Reuben Tishkoff zemścił się na Terrym Benedikcie za usunięcie go z rynku nieruchomości w Vegas, finansując wymyślny plan Danny'ego Oceana. Jest jedynym członkiem grupy, który ma teraz więcej pieniędzy, niż zaraz po podziale łupu.

- Jako biznesmen Tishkoff wie, na co zwracać uwagę na giełdzie, poczynił kilka bardzo korzystnych transakcji - mówi Elliott Gould. - Kiedy spotykamy go znowu, jest ubrany równie niemodnie, co w poprzednim filmie. Interesuje się odczytywaniem myśli i mistycyzmem, jest - ogólnie mówiąc - nieco ekscentryczny.

YEN

Człowiek-guma - Yen - który wcisnął się do wnętrza wózka do przewożenia pieniędzy, by infiltrować wnętrze sejfu Benedicta. Lubi cieszyć się pełnią życia, bez przerwy imprezuje w swojej willi w towarzystwie modelek, stara się być na topie. - W trakcie realizacji pierwszego filmu świetnie się bawiłem, choć tak naprawdę nie wiedziałem praktycznie nic o żadnym z aktorów, którzy grali w filmie - mówi chiński akrobata Shaobo Qin, który zadebiutował w filmie Ocean's Eleven: Ryzykowna gra. - Po ukończeniu zdjęć do pierwszego filmu wróciłem do Pekinu, do swojej trupy, z którą występowałem na całym świecie.

Nowy plan

Kiedy w grudniu 2001 roku na ekrany kin wszedł wyreżyserowany przez Stevena Soderbergha remake filmu Ocean's Eleven: Ryzykowna gra, w którym zagrała plejada aktorskich gwiazd, światowy sukces filmu daleko przeszedł oczekiwania znanego producenta Jerry'ego Weintrauba. - W stosunku do filmu Ocean's Eleven: Niebezpieczna gra miałem naprawdę wysokie oczekiwania, obsada była fantastyczna, doskonały reżyser, świetny scenariusz i naprawdę dobra fabuła - przypomina sobie Weintraub, mający na swoim koncie wiele przebojów, jak choćby popularną serię filmów Karate Kid, a także Nashville, Diner i Oh, God! - Wydaje mi się, że jedną z przyczyn, dla których ludzie chodzą do kina, jest potrzeba ucieczki. Kupują sobie torbę popcornu, Coca-Colę, siedzą i bawią się przy oglądaniu filmowych przygód. Bardzo szybko okazało się, że przy oglądaniu Ocean's Eleven: Niebezpiecznej gry bawią się naprawdę doskonale.

Według Weintrauba, pierwszy raz pytanie na temat nakręcenia sequela filmu pojawiło się w trakcie konferencji prasowej w Rzymie, gdzie część ekipy i aktorów brała udział w promocji Ocean's Eleven: Ryzykowna gra. Choć nikt nie spodziewał się, że do realizacji drugiej części uda się zebrać aktorów tej miary, jacy wystąpili w pierwszym filmie, późnym wieczorem jeszcze tego samego dnia, przy kolacji, Soderbergh powiedział, że ma pomysł na fabułę osadzoną w Wiecznym Mieście.

- Nie zamierzałem zabrać się za robienie drugiego filmu z cyklu aż do chwili, gdy zjawiliśmy się w Rzymie, gdzie braliśmy udział w promocji Ryzykownej gry. Zakochałem się w tym mieście - mówi Soderbergh. - Zacząłem zastanawiać się nad fabułą, nad konstrukcją scenariusza, byłem też coraz bardziej przekonany, że właściwym miejscem kolejnych przygód Oceana będzie Europa.

- Steven był wtedy w Rzymie po raz pierwszy, od razu widziałem błysk w jego oczach - mówi Andy Garcia. - To miasta zainspirowało go, zaczął mówić o realizacji kolejnego filmu, już wtedy, jeszcze w Rzymie, zaczął pisać scenariusz.

Po powrocie do Los Angeles Weintraub znalazł kolejne źródło inspiracji w scenariuszu Georga Nofliego Honor Among Thieves, opowiadającym historię największego złodzieja Ameryki, któremu wyzwanie rzuca najlepszy złodziej Europy. - Ten scenariusz zawierał wiele doskonałych pomysłów do filmu Ocean's Twelve, wysłałem go więc George'owi, Bradowi i Stevenowi i poprosiłem, żeby go przeczytali - mówi Weintraub. - Podobał się wszystkim. Fabuła koncentruje się na dwóch głównych bohaterach, największe wyzwanie stanowiło więc jej takie zaadaptowanie, by pasowała do naszej znacznie liczniejszej grupy postaci pierwszoplanowych.

- Nastrój scenariusza Georga Nolfiego był bardzo podobny do tonu, w jakim utrzymany był scenariusz Ocean's Eleven: Ryzykowna gra - mówi Soderbergh. - Miałem taki pomysł na scenariusz Ocean's Twelve: Benedictowi udało się wyśledzić wszystkich uczestników skoku, muszą więc przenieść się do Europy, gdzie chcą dokonać serii skoków, by spłacić swojego prześladowcę. W przeciwieństwie do pierwszego filmu, w którym cała zabawa polega na tym, że widz śledzi poczynania bohaterów, widzi jak doskonale im idzie, tu pomyślałem sobie, że lepiej będzie, jeśli od samego początku wszystkie ich plany będą brały w łeb.

- Zdecydowaliśmy się dodać do scenariusza Georga niektóre moje pomysły i okazało się, że doskonale pasują do reszty scenariusza. Teraz cały problem polegał już nie na zamianie Honor Among Thieves w Ocean's Twelve, lecz na tym, co zostawić. - George i ja mieliśmy tyle świetnych pomysłów, że niektóre z nich po prostu musieliśmy porzucić - nie mieściły się w scenariuszu. - Przypuszczam, że od momentu, w którym mieliśmy ogólny zarys fabuły, napisaliśmy łącznie chyba z pięć wersji scenariusza - mówi scenarzysta filmu, George Nolfi. - Osobiście piszę dość szybko, ponieważ kiedy zaczynam, mam już gotowy bardzo szczegółowy zarys całości. W zarysie miałem więcej materiału, niż mogłem umieścić w scenariuszu. Części pomysłów musieliśmy się pozbyć - to było jak szlifowanie marmuru.

- Musieliśmy być pewni, że scenariusz będzie pasował wszystkim aktorom, że nie będzie kładł jakiegoś szczególnego nacisku na niektórych z nich - mówi George Clooney, wspólnik Soderbergha w firmie produkcyjnej Section Eight, współprodukującej oba filmy o przygodach Danny'ego Oceana wraz z firmą Weintrauba, Jerry Weintraub Productions. - Na szczęście w naszej ekipie nie istniał problem przerysowanych ambicji, walki o lepsze kwestie i podobne problemy. To zresztą jedna z rzeczy, o których Steven nie przestawał mówić, cały czas powtarzał nam, że ma doskonały, świetnie zgrany zespół. W trakcie zdjęć nikt nie wybiegał przed orkiestrę.

Po jedenastce jest dwunastka

Zebranie ekipy aktorskiej składającej się z gwiazd światowego formatu było zadaniem równie trudnym, co kradzież 160 milionów dolarów z sejfu kasyna w Las Vegas, zaplanowana przez Danny'ego Oceana. Powtórne zebranie tych samych aktorów - i dodanie kilku kolejnych sław - wydawało się zadaniem niemożliwym. Niemożliwym dla wszystkich, poza Jerrym Weintraubem.

- Nikt nie dawał złamanego szeląga za to, że uda nam się zebrać tych aktorów - mówi Weintraub. - Z czysto logistycznego punktu widzenia skoordynowanie planu zajęć tylu aktorów tej klasy jest niemal niemożliwe, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi 77 dni zdjęciowych. Na szczęście, wszyscy aktorzy chcieli uczestniczyć w realizacji drugiej części, co znacznie ułatwiało sprawę.

- To naprawdę jest grupa osób, które starają się pracować ze sobą najczęściej, jak to możliwe - wyjaśnia George Clooney. - Mamy podobne poglądy na temat tego, czym zarabiamy na życie, bawimy się przy tym świetnie, mamy naprawdę wielkie szczęście, że utrzymujemy się dzięki aktorstwu.

- Mimo to, zebranie na jednym planie tylu ciężko pracujących aktorów było niesamowicie trudnym zadaniem, a jednak Jerry jakoś tego dokonał - kontynuuje Clooney. - Oczywiście, nie bez znaczenia jest fakt, że wszyscy naprawdę go lubimy i świetnie czujemy się w jego towarzystwie. Prawdę mówiąc, robimy wszystko, o co nas poprosi. To człowiek jak mało kto znający tajniki show businessu, wie co należy zrobić, a czego lepiej w ogóle nie próbować. Na dodatek jest bardzo, bardzo zabawnym facetem.

- Kiedyś powiedziałem, że Jerry to taki papież Las Vegas - mówi Brad Pitt. - Mam wrażenie, że od tego czasu jego domena się jeszcze rozrosła.

Swoje trzy grosze na temat producenta wtrąca Bernie Mac. - Dla Jerry'ego żywię wyłącznie głęboki szacunek. Pracuje tylko z najlepszymi, zawsze też troszczy się o swoich pracowników.

- Praca z Jerrym to marzenie każdego reżysera - mówi Steven Soderbergh. - Jego wyczucie fabuły, dogłębna znajomość procesu obsadzania aktorów, jego instynkt - nie mają sobie równych. Bez niego realizacja tych obu filmów byłaby niemożliwa. Dzięki kontaktom Jerry'ego udało nam się dostać w takie miejsca w Europie, do których normalnie wstęp nie jest w ogóle możliwy lub też jest mocno utrudniony. Jerry jest świetny, jeśli chodzi o zorganizowanie dowolnej rzeczy, potrafi zadbać o samopoczucie swoich współpracowników.

- Ktoś kiedyś poprosił mnie, żebym opisał Jerry'ego - Cóż- Powiem tak - chyba każdy, kto spotkał się z nim osobiście, nie zapomniał tej chwili. Nie sądzę, by jeśli zadać komuś pytanie - Czy znasz Jerry'ego Weintrauba?, można było usłyszeć Nie jestem pewny, który to? To. po prostu, jeden z tych ludzi, pamiętanych przez wszystkich, którzy się z nim zetknęli. To najlepszy producent jakiego znam.

Ekipa filmowców i aktorzy równie dużym szacunkiem co Weintrauba darzyli także reżysera Soderbergha. - Steven jest niesamowitym oryginałem - mówi Matt Damon. - Nie znam nikogo, kto pracuje tak jak on. Mówi Clooney, który na planie Ocean's Twelve pracował z reżyserem już po raz czwarty - Steven każdego dnia zajmuje się zdjęciami, montażem, pracą na planie, wymyślaniem nowych rozwiązań. My, kiedy kończył się dzień zdjęciowy, mogliśmy powiedzieć - Ok., skończyliśmy, chodźmy się napić wina. Steven zostawał i pracował.

- Istotną częścią mojej pracy aktorskiej jest przygotowanie się do roli, dlatego uwielbiam pracować dla Stevena - mówi Julia Roberts, laureatka nagrody Akademii dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Soderbergha Erin Brockovich. - To mój czwarty film, jaki kręcę razem z nim, i nie było jeszcze takiego dnia, który ciągnąłby się, kiedy człowiek jest wszystkim zmęczony, ma wszystkiego dość i marzy jedynie o tym, by zniknąć z planu. Steven to bardzo poukładany człowiek, ma doskonałe zdolności organizacyjne, potrafi natchnąć entuzjazmem do pracy, sprawia, że ludzie chcą dla niego pracować. Właśnie w tym tkwi część jego sukcesu, ludzie lubią pracować pod jego kierownictwem, u niego naprawdę wszyscy tworzą jeden zespół.

Kiedy Roberts na krótko przed rozpoczęciem zdjęć dowiedziała się, że będzie miała bliźniaki, Soderbergh i scenarzysta George Nolfi przerobili scenariusz tak, by w opowieści pojawił się ten nowy element. - Steven zmienił niektóre rzeczy tak, że cała rola była dla mnie jeszcze bardziej zabawna - mówi aktorka.

Oprócz zapału do pracy i talentu filmowego, Soderbergh znany jest także z innych umiejętności - potrafi zarówno napisać scenariusz, jak i stanąć za kamerą w roli operatora.

- Steven jest nadzwyczajnym reżyserem, scenarzystą, operatorem i montażystą - mówi Weintraub. - Kiedy zjawia się rano na planie, nie musi spędzać wiele czasu na rozmowach z pięcioma ludźmi. Po prostu od razu jest gotowy do pracy. Jest zawsze bardzo skupiony, przygotowany na wszystko, nie boi się nowinek. Zaskakuje mnie każdego dnia.

- Dzięki temu, że Steven zna się na tylu rzeczach, ma unikatową perspektywę w trakcie tworzenia filmu, a sama jego realizacja trwa znacznie szybciej, niż normalnie - mówi Don Cheadle, który pracował na planie czterech filmów z reżyserem i również czterech, w których wystąpił Clooney. - Steven zawsze potrafi dodać coś nowego, coś od siebie, cały czas stawia przed sobą i nami nowe wyzwania.

- Istnieje wielu filmowców, którzy mają większy talent i umiejętności ode mnie, ale dla mnie najważniejsze jest, że znając się na tylu profesjach filmowych mogę nakręcić dokładnie taki film, jaki sobie wymyśliłem - wyjaśnia Soderbergh. - Naprawdę nie uważam, żeby oświetlenie i praca za kamerą były czymś zdecydowanie różnym od reżyserii. Niezwykle cenię sobie możliwość przyjrzenia się całej scenie przez obiektyw, zobaczenia jej tak, jak ujrzą ją widzowie. Andy Garcia lubi pracować z Soderberghiem ze względu na jego staranne przygotowanie poszczególnych scen i chęć do improwizacji. - Steven jest jak wielki sportowiec. Przygotowuje się miesiącami do występu, ale w kluczowej chwili potrafi zdać się na instynkt, potrafi zareagować spontanicznie - mówi aktor. - Wie, że takie chwile są w filmie prawdziwymi perełkami.

Oprócz bohaterów znanych nam z poprzedniego filmu z cyklu, na ekranie zobaczymy także dwoje nowych aktorów. Do Julii Roberts dołączy druga pani - Catherine Zeta-Jones, gwiazda wyreżyserowanego przez Soderbergha, nagrodzonego Oskarem dramatu Traffic, uhonorowana Oskarem za rolę w musicalu Chicago.

- Udało mi się obsadzić w tym samym filmie dwie najpiękniejsze kobiety świata - entuzjazmuje się Weintraub. - Julia to wielka aktorka, jej rola w filmie jest bardzo zabawna. Również Catherine, z którą rok temu spędziłem trochę czasu podczas festiwalu filmowego w Wenecji, jest doskonałą aktorką. Kiedy wraz ze Stevenem zastanawialiśmy się, kto powinien zagrać Isabel, myśleliśmy wyłącznie o niej.

- Jerry sprawia, że człowiekowi wydaje się, że jest najważniejszy na świecie - mówi Catherine Zeta-Jones. - Niewielu innych producentów potrafiłoby zrealizować taki film bez żadnych kłopotów i równie sprawnie, jak Jerry. Jest wspaniałym dyplomatą, każdy kraj, w którym pracowaliśmy, cieszył się, że może nas gościć.

- Po nakręceniu Traffic ze Stevenem, bardzo chciałam powtórzyć to doświadczenie na planie innego filmu. Praca z nim sprawiała mi wielką przyjemność - kontynuuje aktorka. - Steven, niezależnie od tego, czy kręci dramat jak Traffic, czy film w rodzaju Ocean's Twelve, sprawia, że wszyscy pracujący na planie stają się częścią większej całości. Nasyca wszystkich energią. Praca z nim na planie to cudowne doświadczenie.

Mówi Soderbergh - Rola Isabel ma kluczowe znaczenie, ponieważ spora część tego filmu kręci się wokół postaci, której nie było w pierwszym filmie. Konieczne było obsadzenie w tej roli kogoś, kto udźwignąłby ten ciężar. Wiedziałem, że Catherine świetnie sobie z tym poradzi. Jest niesamowita w takich rolach.

- Praca z Catherine była przyjemnością - kontynuuje reżyser. - Najbardziej podobało mi się, że mogłem pokazać ją w taki sposób, by podkreślić jej piękno i urok. W filmie Traffic była w szóstym miesiącu ciąży, podziwiałem ją za to, że chciało się jej wówczas pracować. Na planie Ocean's Twelve była naprawdę niesamowita, jej bohaterka jest bardzo sprytna, sexy, i świetnie zna się na swojej robocie.

W roli Francoisa Touloura, bogatego europejskiego playboya, zamieniającego się czasami w nieuchwytnego księcia złodziei, znanego jako Nocny Lis, Soderbergh obsadził cieszącego się międzynarodową sławą francuskiego aktora Vincenta Cassela, gwiazdę filmów takich jak Nienawiść, Elżbieta i Shrek. Reżyser zapytał Cassela, czy ten jest zainteresowany grą w filmie Ocean's Twelve kiedy spotkali się w Cannes, na festiwalu filmowym w 2003 roku. Cassel odpowiedział pozytywnie nie czytając nawet scenariusza.

- Kiedy reżyser tej miary co Steven prosi, żebyś znalazł dla niego chwilkę czasu, oczywiste jest, że się to robi - mówi Cassel. - Od pierwszego dnia poczułem, że jestem mile widziany na planie i wśród pozostałych aktorów. Jedno trzeba powiedzieć - doskonale wiedzą, jak bawić się na planie!

- Kreacjom Vincenta Cassela przyglądałem się już od jakiegoś czasu, zawsze wiedziałem, że to świetny aktor - mówi Soderbergh. - Kiedy tylko zaczęliśmy pracę nad scenariuszem, powiedziałem wszystkim, że do roli Toulora chcę właśnie jego. Miałem przeczucie, że doskonale będzie pasował do grupy naszych aktorów, że bez problemu zagra w ich towarzystwie. I tak właśnie było. Wszyscy natychmiast go polubili. To bardzo dowcipny, niesłychanie inteligentny człowiek, od razu stał się częścią naszej paczki. To, że moje przewidywania sprawdziły się, sprawiło mi sporo satysfakcji.

W nowym filmie do ekipy Ocean's Twelve dołączyli jeszcze znany brytyjski aktor Robbie Coltrane, który pojawia się w scenie w Amsterdamie, komik Eddie Izzard, którego na ekranie widzimy w roli ekscentrycznego wynalazcy w Rzymie, jak również Cherry Jones, występująca wcześniej wraz z Julią Roberts w filmie Erin Brockovich, i Jeroen Krabbé, aktor znany z filmów King of the Hill i Kafka.

- Kiedy ktoś pyta mnie, jak wygląda praca z tą ekipą - mówi Carl Reiner - moja odpowiedź jest prosta. Zachowują się jak wydry. Kiedy kamera akurat nie pracuje, śpiewają, tańczą, wygłupiają się. Bawili się tak dobrze, że aż mnie mdliło od tego - dodaje z uśmiechem.

- Bardzo trudno jest pokazać w filmie przyjaźń taką, jaką widzimy w filmach o wyczynach Danny'ego Oceana i jego grupy - mówi Soderbergh. - Na szczęście, w naszym przypadku nie trzeba było niczego udawać.

Realizacja

Ocean’s Eleven: Ryzykowna Gra kręcono w Atlantic City w stanie New Jersey, w St. Petersburg na Florydzie oraz hotelu Bellagio Hotel w Las Vegas i w jego bezpośredniej okolicy. Podczas realizacji Ocean’s Twelve, producent Jerry Weintraub i reżyser Steven Soderbergh podbili stawkę – w ciągu 10 tygodni kręcenia zdjęć ekipa odwiedziła Chicago, Amsterdam, Paryż, Monte Carlo, Lake Como, Rzym i Castellamare del Golfo na Sycylii.

- Praca w Rzymie, Paryżu, Lake Como i w Monte Carlo jest o wiele lepsza, niż przesiadywanie w hali produkcyjnej w Hollywood – mówi Weintraub. – Można wybudować niemal dowolne plany, ale nie da rady odtworzyć rzymskiego Panteonu, czy kanałów takich, jakie są w Amsterdamie. To właśnie te unikatowe, piękne miejsca sprawiły, że ten film jest inny niż pierwsza część. W każdym mieście, jakie odwiedziliśmy, ludzie byli dla nas bardzo uprzejmi. Pozwolono nam nakręcić sceny we wnętrzach kasyno w Monte Carlo, które bardzo rzadko pojawia się w filmach. Jest nadzwyczajne, całkowicie odmienne niż kasyna w Las Vegas.

- Chciałbym powiedzieć, że w trakcie kręcenia zdjęć bawiłem się jak nigdy w życiu, ale nie mogę tego zrobić z czystym sumieniem – z szelmowskim uśmiechem mówi Brad Pitt. – Fatalnie dobrane plany, zepsute jedzenie – zwłaszcza we Włoszech. No i tragiczne towarzystwo. To było naprawdę nieprzyjemne.

W kwietniu 2004 roku całe towarzystwo wyleciało z Chicago do Holandii, gdzie przez trzy tygodnie pracowano w Amsterdamie, głównie w „Kattenkabinet”, domu wybudowanym w osiemnastym wieku nad jednym z bardziej widowiskowych kanałów miejskich.

- Amsterdam to kolejne z miast, które odwiedziłem w czasie promocji pierwszego filmu, to też kolejne miasto, w którym od razu się zakochałem – mówi Soderbergh. – Uważam, że jest piękne, jedyne w swoim rodzaju. Nie występuje w wielu filmach, przynajmniej nie w tych kręconych w Ameryce, są w nim też elementy architektury, a także pewna atmosfera, doskonale pasujące do naszego filmu. Jestem zadowolony, że mogliśmy tam pracować, i że udało nam się tak pokierować akcję, że miasto nie pojawia się w filmie w sposób przypadkowy.

- W filmie widoczne są także inne budynki stojące w Amsterdamie, jak choćby hotel Pulitzer, w którego skład wchodzi dwadzieścia pięć zabytkowych domów, stojących nad brzegami kanału, wszystkie pochodzą z siedemnastego i osiemnastego wieku. Kolejnym takim miejscem jest Dampkring, jedna z najbardziej znanych kawiarni w Amsterdamie. Niektóre ujęcia kręcono także na stacji kolejowej Haarlem Central i wewnątrz zaprojektowanego przez Richarda Meiera ratusza w stolicy kraju, Hadze.

Ekipa wyruszyła następnie pociągiem z Holandii do Paryża, gdzie nakręcono sceny na Sorbonie, w ambasadzie australijskiej, na Gare du Nord i ujęcia rozgrywające się na rozmaitych paryskich uliczkach.

- W ambasadzie australijskiej kręciliśmy na tarasie, skąd mieliśmy doskonały widok na wieżę Eiffela – przypomina sobie Weintraub. – Powiedziałem do Stevena – Widzisz, tam jest wieża Eiffela.- Usłyszałem – To byłaby przesada, nie musimy jej pokazywać. Ale w skończonym filmie pojawia się odbicie wieży w okularach przeciwsłonecznych Brada. Przypuszczam, że to konkretne ujęcie będzie przedmiotem studiów adeptów szkół filmowych przez kolejne 25 lat.

Po zakończeniu pracy w Paryżu, ekipa spędziła tydzień w Lake Como, miesiąc w Rzymie i dwa dni na Sycylii. W trakcie pracy w Lake Como, kilka osób z obsady filmu, a także Weintraub i Steven Soderbergh, mieszkali w leżącej w pobliżu willi George’a Clooney’a.

Clooney mówi z uśmiechem – Wstawaliśmy rano, zjadaliśmy śniadanie, a potem pytaliśmy się – Kto dziś pracuje? A kiedy przychodziła pora popracować, schodziliśmy na dół, wsiadaliśmy do łodzi i płynęliśmy na plan.

- Czułam się jak na wakacjach, szczęśliwa i wypoczęta – dodaje Julia Roberts. – Siedzieliśmy dookoła basenu i pytaliśmy tylko – Kto dziś pracuje? – Udało nam się jednak solidnie podgonić terminy, zrobiliśmy tam kawał dobrej roboty. Nie przestaje mnie to zresztą zadziwiać, jak w ogóle mogliśmy pracować w takich luksusowych warunkach? Jak udało nam się pracować i jednocześnie tak doskonale się bawić?

Stojąca w Lake Como wspaniała, dziewiętnastowieczna Villa Erba znalazła się w filmie jako posiadłość Francoisa Touloura. Maniacy filmów znajdujący się w ekipie błyskawicznie dowiedzieli się, że budynek ten był ulubionym miejscem letniego wypoczynku rodziny zmarłego włoskiego reżysera Luchino Visconti. Tam też Visconti zmontował swój film Ludwig. W roku 1986 rodzina Viscontich sprzedała dom i otaczający go park miastu, posiadłość służy obecnie jako miejsce konferencji i spotkań.

Po powrocie do Rzymu, ekipa filmowców zabrała się do pracy w jadalni Art Nouveau hotelu Grand, znajdującym się na ekskluzywnej ulicy via del Corso (ulubione miejsce stołowania się Federico Felliniego). Zdjęcia kręcono potem na głównej stacji kolejowej miasta Stazione Termini; na via Condotti; w kilku kafejkach znajdujących się w sercu starego miasta w pobliżu Campidoglio; na lotniskach Fiumicino i Ciampino; w hotelu Exedra stojącym przy Piazza Repubblica; w siedzibie British Academy, znajdującej się w ogrodach Villa Borghese, będących zewnętrzną ekspozycją muzeum sztuki; w magazynach Mercati Generali, najsławniejszym spożywczym rynku hurtowym Rzymu. Inne zdjęcia nakręcono na basenie umieszczonym na dachu odnowionego właśnie hotelu Es, stojącego w pobliżu stacji kolejowej w rzymskiej dzielnicy Esquilino i – w końcu – w pobliżu jednego z najbardziej znanych symboli Rzymu - Panteonu. Wybudowano go w 27 roku przed naszą erą, by uhonorować bogów Olimpu, odbudowano go w roku 118 naszej ery po pożarze, a kilka wieków później zamieniono w chrześcijański kościół.

- Chciałem, by na ekranie widać było Rzym takim, jakim jest naprawdę, by widoki w filmie były związane z poczynaniami bohaterów – mówi Soderbergh. – Chciałem, żeby widzowie czuli się tak, jakby naprawdę znaleźli się na rzymskiej ulicy.

Casey Affleck zawdzięcza najbardziej pamiętny epizod tej europejskiej przygody (poza urodzinami pierwszego dziecka, które miały miejsce w Amsterdamie) Jerry’emu Weintraubowi. - Jerry zapytał, czy nie chcielibyśmy zwiedzić Rzymu, okazało się, że była to bardzo ekskluzywna wycieczka po Forum, w której naszym przewodnikiem był burmistrz miasta – mówi Affleck. – Nie wiem jak on to robi, ale Jerry potrafi jakoś załatwić takie niesamowite sprawy. Z całą pewnością praca nad produkowanym przez niego filmem jest satysfakcjonująca i przyjemna.

Niewątpliwie, do poprawiania humoru ekipie filmowców i aktorów przyczyniała się także obecność George’a Clooney’a, słynącego ze skłonności do żartowania sobie ze współpracowników. - George był jedną z głównych przyczyn, dla których wszyscy aktorzy biorący udział w pierwszym filmie chcieli zagrać w drugiej części – mówi Weintraub. – Jest bardzo dowcipny, to szalenie miły człowiek. Jest pewne, że kiedy George bierze udział w realizacji jakiegoś filmu, na pewno nie będzie nudno!

- Żarty George’a mają to do siebie, że są dziełami sztuki, czasami trwają całe lata. Jestem pewien, że nawet w tej chwili ma przygotowane dwa czy trzy, o których nie mam pojęcia, a które sobie powoli dojrzewają. Oczywiście, dowiem się o nich w najmniej dla mnie odpowiedniej chwili – mówi Matt Damon.

Tym razem Clooney dał się jednak złapać w pułapkę zastawioną na niego przez Brada Pitta. Przed rozpoczęciem pracy we Włoszech, Pitt napisał liścik po włosku, w której radził członkom ekipy, że powinni – na skutek nalegań Clooney’a – zwracać się do niego wyłącznie imieniem bohatera z filmu. – Przez miesiąc wszyscy na planie mówili do niego wyłącznie „Dzień dobry, panie Ocean: i „Tak, panie Ocean”. George dopiero pod sam koniec zorientował się, co jest grane – przypomina sobie Damon.

- Było to zabawne, ale w pewnym momencie już nieco patologiczne – mówi z uśmiechem Clooney. – A potem wpadł mi w ręce ten liścik, poprosiłem kogoś, żeby mi go przetłumaczył. W końcu cała historia dostała się do włoskiej pracy, napisali, że zachowuję się niczym operowa diva, żądając, by zwracali się do mnie per „Danny Ocean”. Dopiero wtedy Brad powiedział mi co jest grane. Był z siebie dumny, ale powiedziałem mu, że nie ma się z czego cieszyć, bo na pewno się zemszczę.

Częścią tej zemsty były masywne obciążniki, które Clooney wsadził do grających w filmie bagaży Pitta. W scenariuszu Pitt miał złapać swoją walizkę i wskoczyć do pociągu jednym, płynnym ruchem. – To prawda, moja walizka ważyła chyba z tonę – śmieje się Pitt. – Mimo wszystko, dodało to realizmu tej scenie, a o to mi zawsze chodzi.

Pitt był zresztą znacznie częściej celem żartów swojego kolegi. – Wsuwałem rękę do kieszeni walizki i znajdowałem w niej piasek, albo szyszki, albo stare kanapki – przypomina sobie aktor. – Tak właśnie się dzieje, gdy na planie spotkają się nieodpowiedzialni, niedorośli ludzie, nie traktujący swojego fachu na poważnie.

Ostatnie dni zdjęciowe we Włoszech miały miejsce w niewielkiej, rybackiej wiosce Castellamare del Golfo na Sycylio. Kręcono tu sceny na pokładzie jachtu wybudowanego w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a także we wnętrzach starej fabryki konserw tuńczyków, która dzięki czarom kierownika produkcji zamieniła się w uroczą, śródziemnomorską willę.

Wszyscy pracujący nad filmem Ocean’s Twelve przybyli z powrotem do Los Angeles w lipcu, tu też przez kolejne cztery tygodnie dokręcono ostatnie ujęcia, tym razem już wewnątrz hal produkcyjnych wytwórni Warner Bros. Właśnie tu Weintraub przeżył najwspanialszą chwilę w trakcie realizacji filmu.

- Siedziałem któregoś dnia w mojej przyczepie, kiedy zapukało do niej dwóch młodych chłopaczków, na oko mieli po dziesięć lat. Zapytali mnie, czy mogą porozmawiać. Powiedzieli, że są fanami moich filmów, znali tytuły wszystkich, w których zagrałem i które wyprodukowałem – mówi Weintraub, występujący chętnie w niewielkich epizodach, zagrał w, między innymi, Firmie i Vegas Vacation. – Przynieśli ze sobą moje plakaty i zdjęcia do podpisania. Kiedy już kończyliśmy, któryś z nich zapytał – Czy mogę pana o coś zapytać? Zarabia pan na tych filmach mnóstwo pieniędzy, prawda? – Potwierdziłem, a tamten powiedział wtedy – No dobrze, ale skoro tak, dlaczego mieszka pan w przyczepie?

Świat międzynarodowej intrygi

Choć Ocean’s Twelve dzieli ze swoim poprzednikiem jego główne cechy, czyli dowcip i humor, reżyser Steven Soderbergh, kompozytor David Holmes, kierownik produkcji Philip Messina i projektantka kostiumów Milena Canonero nadali mu nowy styl.

- Nie chcieliśmy po prostu powtarzać pierwszego filmu. Wszyscy chcieliśmy, żeby nowy film miał odmienny styl – mówi Soderbergh. – Wszystkim, którzy dopytują się mnie z czym można porównać Ocean’s Twelve, odpowiadam, że to najdroższy wyprodukowany odcinek serialu telewizyjnego z lat sześćdziesiątych.

David Holmes, autor muzyki do filmu Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, jak również kompozytor muzyki do romantycznego thrillera w reżyserii Soderbergha Co z oczu, to z serca, dla potrzeb Ocean’s Twelve napisał całkowicie nową ścieżkę muzyczną. – W tym filmie nie ma najmniejszego fragmentu muzyki, jaką znamy z pierwszej części, jest to niezwykłe – zauważa reżyser. – Zgodziliśmy się z Davidem, że zaczniemy od nowa. To inny film, ma odmienny styl i inną atmosferę. Chcieliśmy, żeby miał także inną muzykę. David doskonale wywiązał się ze swojego zadania. Moim zdaniem napisana przez niego ścieżka dźwiękowa jest rewelacyjna, naprawdę unikatowa, doskonale pasuje do filmu.

Kierownik produkcji Philip Messina odpowiadał za nadanie planom nowego stylu wizualnego. - Steven zawsze kładzie nacisk na postaci i ich otoczenie – mówi Messina, który pracował już wcześniej z Soderberghiem na planach filmów Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Erin Brockovich, Traffic i Eros. – Przy tej obsadzie mogłem sobie pozwolić na naprawdę wiele, niezależnie bowiem od tego, gdzie ich spotykamy, i tak zawsze wyglądają naprawdę doskonale.

Według kierownika produkcji sporo problemów przysporzyła lokacja, która początkowo wydawała się jedną z łatwiejszych do znalezienia. W scenariuszu mówiono o niej jako o domu umieszczonym nad amsterdamskim kanałem. Okazało się, że znalezienie właściwego budynku było bardzo trudne.

- Dla Stevena bardzo duże znaczenie ma zarówno otoczenie budynku, jak i jego wnętrze, w tym wypadku zarówno sam kanał, jak i dachy wybudowanych nad nim domów spełniały nasze oczekiwania. Okazało się jednak, że na wiele z tych uroczych dachów nie możemy wejść – kontynuuje Messina. – Są one bardzo strome, utrzymanie się na nich jest praktycznie niemożliwe dla nawet bardzo sprawnego człowieka, a w ogóle nie ma co marzyć o umieszczeniu na nich całej ekipy filmowej, operatora, oświetleniowców, dźwiękowców i ich sprzętu. Obejrzałem około 40 domów wybudowanych na brzegu kanału, w końcu udało mi się znaleźć taki, na którego dachu z trudem wybudowaliśmy niewielki plan. Po drugiej stronie kanału znaleźliśmy miejsce, które niemal całkowicie spełniało nasze oczekiwania odnośnie okolicy budynku ze scenariusza. Zmieniliśmy nieco wnętrze, dobudowując dodatkowy pokój z sejfem, wymieniliśmy także okna pięciometrowej wysokości na takie, które mogliśmy otwierać.

Ponieważ klatki schodowe w holenderskich domach wybudowanych nad kanałami mają jedynie około metra szerokości, do przeniesienia ekwipunku na dach budynku i do jego wnętrza wykorzystano dźwigi.

Znacznie łatwiej poszło z planami rzymskimi, ponieważ Wieczne Miasto jest pełne wspaniałych miejsc, doskonale nadających się do sfilmowania. – Jeden z moich ulubionych planów pojawia się w filmie w jedynie bardzo krótkiej scenie – mówi kierownik. – Szukaliśmy warsztatu odpowiedniego dla bohatera granego przez Eddiego Izzarda, a pod sklepem z oświetleniem, znajdującym się w czternastowiecznym budynku, odkryliśmy te niesamowite pieczary. Nie używano ich od dziesięcioleci, okazały się idealnym miejscem dla naszego ekscentrycznego wynalazcy.

Kiedy Messina i jego pracownicy odkryli istnienie budynków rozległego rzymskiego hurtowego rynku spożywczego, zamkniętego mniej więcej rok wcześniej, zdecydowali się wykorzystać jeden z nich w filmie. Mieści się w nim magazyn wykorzystywany przez członków gangu Oceana. – Miałem wrażenie przebywania w opuszczonym mieście – mówi Messina o zamkniętym kompleksie. – Dosłownie dziesiątki wielkich, pustych budynków o naprawdę ciekawej architekturze. To było coś wspaniałego. Mieliśmy wielkie szczęście, bo zaledwie pół roku po zakończeniu zdjęć miasto zdecydowało poddać cały ten teren renowacji.

Sporym problemem okazało się znalezienie domu bogatego złodzieja Francoisa Touloura, głównie ze względu, że scenariusz określał go jako dom wybudowany tuż przy wodzie. Niestety, ponieważ realizacja filmu odbywała się w środku lata, francuska Riwiera i włoskie wybrzeże Amalfi były zbyt zatłoczone, by można je było wykorzystać w filmie.

- Toulour pochodzi z rodziny arystokratycznej, ale chcieliśmy, by w jego domu widać było także jego styl i smak – wyjaśnia Messina. – Chcieliśmy także, by był odludkiem, dlatego jego dom musiał stać na uboczu.

Po obejrzeniu kilku jezior w północnych Włoszech, Messina wybrał Villa Erba stojącą nad jeziorem Como. W filmie posiadłość ta należy do Touloura. Zdecydowano się na nią ze względu na jej wygląd, a także pewne aspekty praktyczne. - Villa Erba to obecnie miejskie centrum konferencyjne, są tam więc wszystkie urządzenia, konieczne nam przy produkcji filmu, a także przebieralnie i pomieszczenia dla członków ekipy.

Messina wykorzystał okolice prywatnego domu, stojącego na północnym krańcu Sycylii, do stworzenia serii kluczowych scen z końca filmu. W scenach tych wyraźnie widoczny jest kontrast pomiędzy sztywnością Touloura, a nieformalną atmosferą miejsca. – To piękne miejsce, wspaniały widok na morze, kilka bardzo ładnych skał – przypomina sobie kierownik produkcji. – Nie otrzymaliśmy pozwolenia na wykorzystanie wnętrz domu, wpadłem więc na pomysł stworzenia naszego własnego wejścia do niego. Dobudowaliśmy do budynku małe skrzydło, wybudowaliśmy także taras z frontu.

Po powrocie do Los Angeles produkcja trwała jeszcze kilka tygodni, w tym czasie zdjęcia kręcono głównie w halach produkcyjnych Warner Bros. Studios. Odtworzono tam wygląd wnętrz hotelowych pokojów w Holandii i w Rzymie, kilka rzymskich cel więziennych, wybudowano kadłub holenderskiej barki, a także salon osoby potrafiącej czytać w myślach. Messina stanął tutaj przed jedną z najtrudniejszych decyzji w swojej karierze zawodowej. Musiał zadecydować, czy wnętrze muzeum powstanie w hali, czy też wykorzystana zostanie oryginalna lokacja we Włoszech.

- Muzeum to jeden z największych planów, jakie kiedykolwiek wybudowałem – mówi. – Zajęło prawie całą powierzchnię bardzo obszernej hali zdjęciowej numer piętnaście. Mój projekt był zainspirowany dziewiętnastowieczną architekturą w stylu Beaux Arts, a także zewnętrznym wyglądem włoskiego muzeum, równie klasycznym w stylu.

„Fantastyczne wykonanie planów” i wyraźny styl wizualny filmu Messina przypisuje pracy czterech różnych grup artystycznych z trzech krajów, pracujących pod jego kierownictwem.

Treść

Minęły trzy lata odkąd Danny Ocean (George Clooney) i jego ludzie - na czele z karcianym asem Rusty Ryanem (Brad Pitt), kieszonkowcem Linusem Caldwellem (Matt Damon), specjalistą od materiałów wybuchowych Basherem Tarrem (Don Cheadle) i rozpruwaczem sejfów Frankiem Cattonem (Bernie Mac) - dokonali jednego z najbardziej udanych i lukratywnych skoków w historii, pozbawiając bezwzględnego właściciela kasyn, Terry'ego Benedicta (Andy Garcia) każdego centa, przechowywanego w skarbcu jego kasyna.

Po podziale 160 milionów, każdy członek ekipy Oceana próbował wieść proste, legalne życie... Co, ku zmartwieniu żony Danny'ego, Tess (Julia Roberts), okazało się niezbyt proste.

Nagle ktoś łamie Zasadę Numer Jeden i wydaje bandę Benedictowi. Kończy się ich spokojne życie. Benedict chce odzyskać swoje 160 milionów - plus odsetki - albo...

Poza tym, o czym szybko przekona się ekipa Danny'ego, Benedict nie jest jedyną wpływową osobą na świecie, która szuka Jedenastki Oceana...

Twórcy

Ocean’s Twelve to czternasty film w karierze STEVENA SODERBERGHA (reżyser), wcześniej zrealizował Solaris, Full Frontal: Wszystko na wierzchu, Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Traffic, Erin Brockovich, Angol, Co z oczu, to z serca, Gray’s Anatomy, Schizopolis, The Underneath, King of the Hill, Kafka i Seks, kłamstwa i taśmy wideo. W roku 2000 jego filmy, Erin Brockovich i Traffic, były nominowane w jednocześnie w kategoriach Najlepszy Film i Najlepszy reżyser. Soderbergh otrzymał wówczas Oskara za reżyserię obrazu Traffic.

Niedawno Soderbergh napisał scenariusz, wyreżyserował, wykonał zdjęcia i zmontował film wchodzący w skład zbioru Equilibrium, z udziałem Alana Arkina, Roberta Downey’a i Ele Keats. Jego dziełem jest jedna z trzech nowel zatytułowana Eros. Twórcami dwóch pozostałych są Michelangelo Antonioni i Wong Kar-wai. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji.

Soderbergh zajmuje się także produkcją filmów. W tej roli występował podczas realizacji filmów The Daytrippers Grega Mottola z 1997 i Pleasantville Gary’ego Rossa z 1998. Piastował także stanowisko producenta wykonawczego w trakcie realizacji obrazu Davida Siegela i Scotta McGehee Suture, nakręconego w 1994, podczas prac nad filmem Godfrey’a Reggio Naqoyqatsi, ostatniego z pozbawionych narracji filmów wchodzących w skład trylogii Qatsi, rozpoczętej Koyaanisqatsi i kontynuowanej w Powaqqatsi, a także podczas realizacji filmu Lodge’a Kerrigana Keane, pokazywanego niedawno na festiwalach filmowych w Toronto i w Nowym Jorku.

W roku 2000 Soderbergh i George Clooney założyli firmę producentką Section Eight, związaną umową o współpracy z Warner Bros. Pierwszym filmem, w którego realizacji brała udział spółka, był Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. Następnie firma współpracowała przy realizacji obrazu Far From Heaven, napisanego i wyreżyserowanego przez Todda Haynesa. W tym melodramacie osadzonym w latach pięćdziesiątych minionego wieku wystąpili Julianne Moore i Dennis Quaid.

Dwa lata temu Section eight wprowadziło na ekrany kin trzy filmy: Niebezpieczny umysł, wyreżyserowany przez George’a Clooney’a, który wystąpił w nim obok Sama Rockwella, Drew Barrymore i Julii Roberts; Bezsenność, wyreżyserowany przez Christophera Nolana, z udziałem Ala Pacino, Robina Williamsa i Hilary Swank; a także Welcome to Collinwood, napisany i wyreżyserowany przez braci Anthony’ego i Joe Russo. W tej komedii w obsadzie znaleźli się William H. Macy, Isaiah Washington, Luis Guzman, Jennifer Esposito, Sam Rockwell i Clooney.

Firma Clooney’a i Sodenbergha wyprodukowała niedawno film Criminal, w którym w rolach głównych wystąpili John C. Reilly, Diego Luna i Maggie Gyllenhaal. Obraz ten był debiutem reżyserskim Gregory’ego Jacobsa, wcześniejszego współpracownika Soderbergha. Film pokazywano na tegorocznych festiwalach filmowych w Wenecji i Deauville.

Section Eight zajmuje się obecnie pracami nad filmem Syriana, w którym występują George Clooney, Matt Damon i Amanda Peet. Film, wyreżyserował, według scenariusza własnego autorstwa, Stephen Gaghan. Jest to thriller oparty na książce See No Evil: The True Story of a Foot Soldier in the CIA’s War on Terror autorstwa Roberta Baera.

W fazie postprodukcji znajduje się także The Jacket, z udziałem Adriana Brody’ego, Keiry Knightley i Jennifer Jason Leigh, wyreżyserowany przez Johna Maybury’ego, a także Rumor Has It… w reżyserii Roba Reinera, w którym występują Jennifer Aniston, Kevin Costner, Mark Ruffalo i Shirley MacLaine.

W minionym roku Section Eight wraz z HBO wyprodukowało telewizyjny serial, będący połączeniem dramatu i dokumentu, K Street, w którym wystąpili prawdziwi doradcy polityczni James Carville i Mary Matalin. W rolach drugoplanowych wystąpili zawodowi aktorzy, między innymi John Slattery i Mary McCormack, a także prawdziwi politycy. W styczniu przyszłego roku na antenie HBO będzie miała premiera kolejnego serialu wyprodukowanego wspólnie z Section Eight, Unscripted, dokumentującego codzienne życie niewielkiej grupki początkujących aktorów.

JERRY WEINTRAUB (producent) ma za sobą ponad 40 lat kariery w biznesie rozrywkowym. Pracował w filmie, teatrze, organizował koncerty i produkcje telewizyjne.

Jego kariera filmowa rozpoczęła się w roku 1973, gdy zaproponowano mu finansowanie realizacji scenariusza do filmu Nashville, którego reżyserii podjął się Robert Altman. Dwa dni później Weintraub zdobył pełne środki finansowe na realizację filmu, który miał się okazać jednym z najważniejszych obrazów współczesnej kinematografii.

Kolejne etapy kariery Weintrauba, to produkcja filmu Diner, w reżyserii Barry’ego Levinsona, będącego początkiem kariery aktorów takich jak Kevin Bacon, Paul Reiser, Mickey Rourke, Tim Daly, Ellen Barkin i Steve Guttenberg; przebojowa komedia Oh, God, wyreżyserowana przez Carla Reinera, z udziałem George’a Burnsa i folkowego piosenkarza Johna Denvera i popularna seria czterech filmów z cyklu Karate Kid.

Firma producencka Jerry Weintraub Productions, związana z Warner Bros. Studios, wyprodukowała Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Specjalistę, z udziałem Sylvestra Stallone’a i Sharon Stone, a także Pure Country, w którym wystąpił piosenkarz country George Strait.

Weintraub jest jednym z pierwszych niezależnych producentów filmowych, jakiego uhonorowano własną gwiazdą w Alei Sław w Hollywood. Jego firma wyprodukowała remake klasycznego serialu szpiegowskiego Rewolwer i melonik, w którym wystąpili Uma Thurman i Ralph Fiennes, odpowiadała też za produkcję thrillera science-fiction Galaktyczny wojownik, w którym udział wziął Kurt Russell.

Dokonania telewizyjne Jerry’ego Weintrauba są niezwykle liczne, znajduje się wśród nich gala olimpijska - relacja z ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w roku 1984.

Weintraub ma młodszego brata, urodził się w Bronksie, w Nowym Jorku i po ukończeniu liceum zaciągnął się do lotnictwa Stanów Zjednoczonych. Po zwolnieniu z wojska wrócił do Nowego Jorku, gdzie dostał pracę w telewizji NBC. W tym samym czasie uczył się gry aktorskiej w Neighborhood Playhouse, gdzie jego nauczycielem był sławny Sandy Meisner.

Zdając sobie sprawę, że jego zdolności do prowadzenia interesów są znacznie większe, niż umiejętności aktorskie, Weintraub rozpoczął pracę w William Morris Agency, wciąż pracując nocami w telewizji NBC. Trzy tygodnie po rozpoczęciu nowej pracy dowiedział się, że dostępna jest posada agenta w agencji talentów MCA. Zgłosił się i został przyjęty. Miał wtedy niewiele więcej niż 20 lat.

Po kilku latach pracy stworzył własną firmę. W tym czasie był agentem, między innymi, Joey Bishop, The Four Tops, piosenkarki Jane Morgan. Relacje łączące go z tą ostatnią zmieniły się stopniowo z zawodowych na towarzyskie, po czym nastąpił ich ślub.

W 1964 Weintraub założył kolejną agencję artystyczną, Management III. Opiekowała się ona Jackiem Paar, Muppetami, Normą Crosby i Jane Morgan. W tym czasie wyprodukował także ponad 100 przedstawień telewizyjnych, nabył też kilka broadway’owskich teatrów, w których wystawił Canterbury Tales, Wait A Minium, i – później - Frank Sinatra, Count Basie and Ella Fitzgerald On Broadway.

Pewnej nocy Weintraub obudził się z głębokiego snu mając wizję. Zadzwonił następnie do legendarnego managera Elvisa Presley’a, pułkownika Toma Parkera. Po roku codziennych rozmów telefonicznych, Weintraub otrzymał zgodę na zorganizowanie tour Elvisa – jeśli tylko uda mu się w ciągu 24 godzin zapłacić artyście gażę w wysokości 1 miliona dolarów. Następnego dnia Weintraub doręczył gotówkę i rozpoczął przygotowania do pierwszego ogólnokrajowego tourne Presley’a.

Kiedy trasy Elvisa okazały się wielkim sukcesem, Weintraub założył Concerts West. Wkrótce organizował koncerty dla największych sław przemysłu muzycznego, wśród nich Boba Dylana, Neila Diamonda, Led Zeppelin, The Beach Boys, Johna Denvera i Franka Sinatry, dla którego zorganizował w Madison Square Garden pierwszy koncert transmitowany drogą satelitarną. W tym czasie Wintraub stał się właścicielem kilku niezależnych firm muzycznych i nagraniowych.

Talent Weintraub został wkrótce zauważony przez Kirka Kerkoriana, właściciela United Artists. Zaproponował on Weintraubowi stanowisko prezesa swojej firmy. Kolejnym krokiem w karierze Weintrauba było stworzenia własnej firmy, zajmującej się produkcją filmowo-telewizyjną, Weintraub Entertainment Group.

Trzy lata później założył Jerry Weintraub Productions, firmę powiązaną z Warner Bros. Studios. Z prezesami rady nadzorczej tej firmy, Stevem Rossem, Bobem Dalym i Terrym Semelem łączy go długoletnia przyjaźń.

W roku 1988 jego wieloletni przyjaciel, George Bush, został 41. prezydentem USA. W roku 1991, prezydent Bush mianował Weintrauba prezesem rady nadzorczej John F. Kennedy Center, które to stanowisko Weintraub piastował do końca dekady. Jego żona, Jane, została członkinią prezydenckiego komitetu do spraw sztuki, w pracach którego uczestniczyła nieprzerwanie do momentu zakończenia prezydentury Busha.

Wraz ze wzrostem znaczenia Weintrauba w świecie filmu, rosły jego ambicje polityczne i rozwijała się działalność filantropijna. Zwłaszcza ta ostatnia jest niemal równie bogata, co jego działalność zawodowa. Bierze udział w pracach ponad 30 organizacji dobroczynnych, wśród nich Hebrew Home for the Aged, The Urban League, Elizabeth Glaser Pediatrics AIDS Foundation, Columbia Presbyterian Hospital Department of Orthopedics, American Heart Association, George Bush Presidential Library Center, Los Angeles Music Center, Variety Club, B’nai B’rith, Mount Sinai Medical Center, Children’s Diabetes Foundation, Crossroads School for Arts & Sciences, Rose and Sam Weintraub Elementary School, Brown University, Cedars-Sinai Medical Center. Jest także członkiem zarządu biblioteki imienia własnego i żony w szkole Vista Del Mar.

W roku 1997 Weintraub założył centrum biotechnologii rekonstruktywnej, noszące imię jego i żony. Jest to pierwszy ośrodek na świecie, w którym specjaliści z różnych dziedzin zajmują się inżynierią tkanek, onkologią i leczeniem ran.

Państwo Weintraubowie mają czworo dzieci i domy w Malibu, w Beverly Hills, w Palm Desert i w Kennebunkport, w stanie Maine, gdzie wraz z żoną przyjmują wizyty państwa Bushów i innych przyjaciół, poznanych w trakcie licznych podóróży po całym świecie.

Weintraub otrzymał w roku 2001 nagrodę Kodak Award, przyznaną mu w uznaniu nadzwyczajnych dokonań na polu produkcji filmowej.

George Nolfi (scenariusz) zajmuje się obecnie pisaniem scenariusza do filmu opartego na motywach serialu Hawaii Five-O dla wytwórni Warner Bros. Jego autorstwa jest także scenariusz do filmu New Line Cinema The Sentinel, w którym w roli głównej wystąpi Michael Douglas.

Nolfi ukończył uniwersytet Princeton, jest także absolwentem wydziału filozofii Oksfordu. W momencie, w którym sprzedał swój pierwszy scenariusz, znajdował się w trakcie przewodu doktorskiego na uniwersytecie stanu Południowa Kalifornia. Dorastał w Bostonie, Chicago i w Waszyngtonie.

Ocean’s Twelve to dwunasty JOHNA HARDY’EGO (producent wykonawczy), przy którym pracuje ze Stevenem Soderberghiem. Współpraca ta rozpoczęła się w 1989 roku, gdy Hardy był producentem Seksu, kłamstw i kaset wideo. Film ten zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

Dwójka filmowców pracowała później ze sobą przy okazji realizacji ośmiu innych filmów: Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Erin Brockovich, Angol, Co z oczu, to z serca, Schizopolis, Gray’s Anatomy, The Underneath i King of the Hill.

Hardy dorastał w Honolulu, w stanie Waszyngton i w Londynie, gdzie ukończył Bushy Hall American School. Otrzymał tytuł licencjata historii uniwersytetu stanu Luizjana, po czym wstąpił do Londyńskiej Szkoły Filmowej. Pierwszy film, jaki produkował, nosi tytuł The Wooden Gun, nakręcono go w Izraelu w 1979 roku. Jego scenarzystą i reżyserem był Ilan Moshenson, film pokazywano na festiwalach w Berlinie, Toronto, Locarno i w Cannes.

Hardy wyprodukował także dwa filmy z Morganem Masonem: No Secrets i Twenty-One, które miały premierę podczas Sundance Film Festival w roku 1991.

Po ukończeniu prac nad Ocean’s 11: Ryzykowna gra, Hardy był producentem wykonawczym filmu Gigli, w reżyserii Martina Bresta. Tytuł ten został wyprodukowany przez Revolution Studios.

Susan Ekins (producent wykonawczy) pracuje z Jerrym Weintraubem od 17 lat, jest wiceprezesem do spraw produkcji firmy Jerry Weintraub Productions.

Była kierownikiem produkcji filmów Pure Country i Specjalista, i producentem wykonawczym tytułów Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, The Avengers, Galaktyczny wojownik i Vegas Vacation. Współpraca Ekins i Weintrauba datuje się od czasów pierwszego filmu z serii Karate Kid.

Ekins pochodzi z Los Angeles, pierwszy film, jaki wyprodukowała, nosi tytuł Tom Horn, wziął w nim udział Steve McQueen. Pracowała później przy realizacji filmów takich jak: The Idolmaker, The Hunter, Cannonball Run 2 i serialu telewizyjnego The Renegades.

BRUCE BERMAN (producent wykonawczy) jest prezesem do spraw światowej produkcji kinowej firmy Warner Bros. Pictures. Pod jego kierownictwem firma wyprodukowała i dystrybuowała filmy, takie jak: oskarowy Wożąc panią Daisy, Chłopcy z ferajny, Uznany za niewinnego, Robin Hood: książę złodziei, Batman Forever, Malcolm X, The Bodyguard, JFK, Ścigany, Dave, Czas zabijania i Twister.

W 1996 roku Berman założył firmę Plan B Entertainment, związaną ze studiem Warner Bros. Ta niezależna firma produkcyjna została później nabyta przez Village Roadshow Pictures. Village Roadshow Pictures, w której Berman piastuje obecnie stanowisko prezesa i kierownika produkcji, pracuje obecnie nad ponad 20 projektami. Do ostatnich dzieł Bermana należą: Training Day, Koty i psy, Złoto pustyni, Matrix, Depresja gangstera, Piekielna głębia, Totalna magia i Kosmiczni kowboje, a także wspólna produkcja Warner Bros. Pictures i Castle Rock Entertainment, Miss agent. Berman jest także producentem wykonawczym dwóch sequeli niezwykle popularnego filmu Matrix, Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucje.

Jednym z niedawnych wyprodukowanych przez Bermana doskonałych filmów była Rzeka tajemnic, wyreżyserowana przez Clinta Eastwooda, z udziałem nagrodzonych Oskarami Seana Penna i Tima Robbinsa. W roku 2005 na ekrany kin wejdą kolejne wysokobudżetowe filmy produkcji Bermana - Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous, Charlie and the Chocolate Factory, z udziałem Johnny’ego Deppa; remake klasycznego horroru House of Wax, w którym wystąpią Elisha Cuthbert, Chad Michael Murray i Paris Hilton; Rumor Has It, w reżyserii Roba Reinera, z udziałem Jennifer Aniston, Kevina Costnera i Shirley MacLaine; Dukes of Hazzard, oparty na znanym serialu telewizyjnym, z udziałem Johnny’ego Knoxville, Seanna Williama Scotta i Jessiki Simpson; The Wrong Element, w którym wystąpią Harrison Ford i Paul Bettany; a także zrealizowany techniką animacji komputerowej musical Happy Feet reżysera Babe, z głosami Robina Williamsa, Nicole Kidman, Hugh Jackmana, Elijaha Wooda i Brittany Murphy.

Frederic W. Brost (współproducent/menedżer produkcji drugiej ekipy) współpracuje ze Stevenem Soderberghiem od roku 1998, kiedy to zajmował stanowisko menedżera produkcji w trakcie realizacji filmu Co z oczu, to z serca. Brał później udział w powstawaniu filmów Angol, Erin Brockovich, Traffic i Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra.

Brost ukończył kurs asystentów reżysera DGA, pracował w tej roli lub jako menedżer produkcji wraz z najbardziej znanymi reżyserami, są wśród nich Robert Altman, Arthur Hiller, George Stevens, Mark Rydell, Mike Nichols, Richard Fleischer, Irving Kirshner i Daniel Petrie.

Brost po pewnym czasie zrezygnował z pracy bezpośrednio na planie, objął stanowisko wiceprezesa i kierownika do spraw produkcji w wytwórni Universal Pictures, nadzorował w tej roli realizację ponad 100 filmów. Były wśród nich Cry Baby Johna Watersa, Do The Right Thing Spike’a Lee, Field of Dreams Phila Robinson, Parenthood Rona Howarda, Sea of Love Harolda Beckera i Moon Over Parador Paula Mazursky’ego.

W roku 1990 Brost powrócił do pracy na planie, pracował przy realizacji filmów Gigli, Zeus & Roxanne, Getting Away with Murder, Gordy, The Sandlot, Encino Man i Sweet Poison.

Urodził się i dorastał w Filadelfii, filmem zainteresował się w trakcie studiów na paryskiej Sorbonie. Jest licencjatem wydziału sztuki Oberlin College, ukończył studia podyplomowe na wydziale filmowym Uniwersytetu Południowokalifornijskiego.

GREGORY JACOBS (współproducent) zakończył ostatnio produkcję Equilibrium, zrealizowanego przez Stevena Soderbergha fragmentu trylogii nowel filmowych, wyświetlanych wspólnie pod tytułem Eros. Dwie pozostałe nowele wyreżyserowali Michaelangelo Antonioni i Wong Kar-wai.

Jacobs już wcześniej pracował z Soderberghiem, był producentem wykonawczym Solaris i producentem filmu Full Frontal: Wszystko na wierzchu. Początek ich współpracy datuje się na rok 1992, gdy Jacobs był pierwszym asystentem reżysera w trakcie realizacji filmu King of the Hill.

Pracował z Soderberghiem podczas prac nad sześcioma innymi filmami, w tym Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, nagrodzonym Oskarem Traffic, Erin Brockovich (nominowanym do Oskara), Angol, Co z oczu, to z serca i The Underneath.

Rok temu Jacobs zadebiutował w roli reżysera filmem Criminal, w którym wystąpili John C. Reilly, Diego Luna i Maggie Gyllenhaal. Film wszedł na ekrany we wrześniu tego roku, pokazywano go na tegorocznych festiwalach filmowych w Wenecji, Deauville i w Londynie.

Wychowany w New Jersey, Jacobs ukończył wydział filmowy uniwersytetu w Nowym Jorku. Jeszcze na studiach pracował jako asystent kierownika produkcji przy realizacji niezależnego filmu Johna Saylesa Matewan. Był także drugim asystentem Saylesa w trakcie pracy nad filmami Eight Men Out i City of Hope.

W roli pierwszego asystenta pracował często z reżyserami tej miary, co John Schlesinger, Roland Joffe, Hal Hartley i Richard Linklater.

Wśród jego innych dokonań znajdują się Miller’s Crossing i Little Man Tate.

Philip Messina (kierownik produkcji) już po raz kolejny pracował przy realizacji filmu Stevena Soderbergha, wcześniej obaj panowie spotkali się na planach filmów Eros, Solaris, Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Traffic i Erin Brockovich. Pierwszym filmem Soderbergha, przy którym pracował Messina, był jednak Co z oczu, to z serca. Messina zajmował wówczas stanowisko kierownika artystycznego. Praca, jaką kierownik produkcji włożył w przygotowanie planów filmu Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, została doceniona nominacją do nagrody gildii kierowników artystycznych.

Inne nowe filmy, przy których realizacji Messina zajmował się kierownictwem produkcji, to Criminal Gregory’ego Jacobsa i Ósma mila w reżyserii Curtisa Hansona.

Messina urodził się i wychował w Lawrence, w Massachusetts. Posiada dyplom magistra architektury Cornell University. Karierę w przemyśle filmowym rozpoczął jako scenograf w filmach Mermaids, School Ties i Housesitter, które realizowano w okolicach Bostonu.

Po przeprowadzce do Los Angeles Messina pracował jako kierownik artystyczny przy realizacji filmów Hard Target, The Neon Bible, Reckless, The Associate, Trial & Error i Szósty zmysł.

Dziełem Messiny jest scenografia do popularnego serialu telewizyjnego Freaks and Geeks, przy realizacji którego współpracował z reżyserem Jakem Kasdanem. Wcześniej pracował w tej samej roli przy realizacji debiutu reżyserskiego Kasdana, Zero Effect.

Brał także udział w realizacji filmu Gordy, komedii wyreżyserowanej przez Marka Lewisa.

Messina jest żonaty, wybranką jego serca jest scenografka Kristen Toscano Messina, z którą często współpracuje na planie zdjęciowym.

Stephen Mirrione (montażysta) otrzymał Oskara za pracę nad filmem Traffic, pierwszym obrazem, przy realizacji którego pracował ze Stevenem Soderberghiem. Dla tego samego reżysera zmontował także film Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. Inne zmontowane przez niego filmy to wyreżyserowany przez Gregory’ego Jacobsa Criminal, anglojęzyczny dramat Alejandro Gonzaleza Inarritu 21 gramów, a także reżyserski debiut George’a Clooney’a, Niebezpieczny umysł.

Mirrione montował wcześniej trzy filmy wyreżyserowane przez Douga Limana, komediowy thriller Getting In, a następnie Swingers i Go.

Pracował też nad montażem dwóch filmów Jill Sprecher, Clockwatchers, którego premiera odbyła się w 1997 roku na Sundance Film Festival i – ostatnio - 13 Conversations About One Thing, który po raz pierwszy został pokazany w ubiegłym roku na festiwalach w Wenecji i w Toronto.

Milena Canonero (projektantka kostiumów) pracowała wcześniej na planie dwóch innych filmów Stevena Soderbergha, Eros i Solaris.

Canonero otrzymała dwa Oskary za kostiumy do filmów Rydwany ognia (1982) i Barry Lyndon (1975), ten drugi wraz z Ullą-Britt S derlund. Projektantka otrzymała także pięć kolejnych nominacji do nagrody Akademii, za filmy Afera naszyjnikowa, Titus, Dick Tracy, Tucker: konstruktor marzeń.

Canonero jest laureatką dwóch nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), przyznanych jej za filmy Cotton Club i Rydwany ognia. Do tej nagrody otrzymała także trzykrotne nominacje za filmy Dick Tracy, Out of Africa i Barry Lyndon.

W roku 2001 Gildia Projektantów Kostiumów uhonorowała ją nagrodą za całokształt twórczości.

Projektantka brała udział w realizacji licznych filmów, znajdują się wśród nich następujące tytuły: Bulworth, Death and the Maiden, Only You, Love Affair, Damage, Single White Female (była także kierowniczką produkcji), Ojciec chrzestny część III, Druga prawda(jako konstultantka), Ćma barowa, The Hunger, Lśnienie, Midnight Express i Mechaniczna pomarańcza.

Canonero pochodzi z Turynu, studiowała projektowanie kostiumów i historię sztuki w Paryżu i Londynie. Jest autorką kostiumów operowych używanych przez Operę Wiedeńską i Metropolitan Opera House, pracowała także w Teatro di Roma.

W roku 2001 Canonero powróciła do Włoch, projektowała plany i kostiumy do teatralnego przedstawienia Amadeus w reżyserii Romana Polańskiego. Była także kierownikiem produkcji filmu Love is Blind, realizowanego w Belgradzie, który wkrótce wejdzie na ekrany kin.

Ostatnio Canonero zaprojektowała kostiumy do filmu Wesa Andersena The Life Aquatic, do którego zdjęcia kręcono w Rzymie. Po zakończeniu prac na planie Ocean’s Twelve, projektantka powróciła do Europy, gdzie zajęła się pracą nad kostiumami przeznaczonymi do reżyserowanego przez Sofię Coppolę dramatu historycznego Marie-Antoinette.

David Holmes (kompozytor) po raz pierwszy pracował z reżyserem Stevenem Soderberghiem przy okazji prac nad filmem Co z oczu, to z serca. Jest także autorem muzyki do filmu Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra tego samego reżysera.

Chcąc spróbować nowych wyzwań, Holmes zajął się pisaniem muzyki filmowej, początkowo ilustrującej serial telewizyjny. Jego dzieło spodobało się filmowcowi Markowi Evansowi,, który poprosił kompozytora o skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu Resurrection Man, opowieści luźno opartej na wyjątkowo mrocznym okresie dziejów Belfastu. Jego twórczość zyskała uznanie krytyków, nadeszły też kolejne propozycje z Hollywood. Następnym dziełem Holmesa była muzyka do filmu Soderbergha Co z oczu, to z serca. Kompozytor nawiązał także szerszą współpracę z telewizją, komponując muzykę nie tylko do serialu Supply and Demand, lecz także do filmu telewizyjnego Buffalo Soldiers; wyreżyserowanego przez Michaela Winterbottoma Code 46 z udziałem Tima Robbinsa i Samanthy Morton, a także filmu Stander, w reżyserii Bronwyna Hughesa.

Holmes, urodzony i wychowany w Północnej Irlandii, rozpoczął karierę muzyczną od posady didżeja w klubie w Belfaście. Miał wtedy 15 lat. Od wczesnych lat interesował się rozmaitymi nurtami muzycznymi, od punka, poprzez modism, aż do acid house.

W roku 1995 Holmes wydał swój pierwszy album, który w na wyspach brytyjskich spotkał się z ciepłym przyjęciem. Nosił on tytuł This Film’s Crap, Let’s Slash the Seats, ukazał się nakładem Go Beat!/UK. Piosenka z tej płyty, No Man’s Land, stała się tytułowym motywem hitowego serialu telewizji brytyjskiej Prime Suspect.

Dwa lata później Holmes przyleciał do Nowego Jorku, by zaczerpnąć z bogatego kotła mieszanki kulturowej, jaką jest to miasto. Jego amerykański debiut płytowy, Let’s Get Killed, znalazł się w pierwszej 20. pisma College Music Journal (CMJ), dotarł też do pierwszego miejsca listy przebojów muzyki elektronicznej tego samego periodyku.

Let’s Get Killed było rozwinięciem koncepcji zawartych w albumie This Film’s Crap, Let’s Slash the Seats, kolejne przedsięwzięcie Holmesa miało być jednak wyprawą w prawdziwe nieznane. Trzecia płyta artysty, wydana nakładem 1500 Records/Go! Beat Records, Bow Down to the Exit Sign potwierdziła opinię o jej twórcy, jako o osobie poszukującej nowych horyzontów muzycznych. Płyta powstała wraz ze scenariuszem filmu Living Room, tworząc razem unikatową mieszankę muzyki, obrazów i fabuły.

Holmes zajął się w tym czasie kilkoma innymi projektami, w tym albumem Essential Mix, nagrywanym dla London Records, współpracował także jako producent i remikser z U2, Manic Street Preachers, Jon Spencer Blues Explosion i Martina Topley Bird.

Kompozytor nawiązał ostatnio współpracę ze Stevem Hiltonem, z którym założył Free Association. Dzięki tej współpracy obaj artyści mają możliwość swobodnego eksperymentowania. Pierwszy wspólny album, zatytułowany David Holmes Presents, ukazał się właśnie na rynku.

Holmes otrzymał wyróżnienie za jeden ze swoich miksów podczas show radiowego Pete’a Tonga w BBC Radio One show, a także Irish Rock Award 1997 za album Let’s Get Killed w kategorii najlepszego albumu irlandzkiego.

Ubranie dwunastki Oceana

Na prośbę reżysera Stevena Soderbergha i producenta Jerry’ego Weintrauba, do grona osób pracujących nad filmem Ocean’s Twelve dołączyła projektantka kostiumów, Milena Canonero, dwukrotna laureatka Oskara za kostiumy do filmów Rydwany ognia i Barry Lyndon.

- Kostiumy w Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra zaprojektował kto inny – mówi Canonero. – Kiedy Steven zadzwonił do mnie po raz pierwszy, miałam wątpliwości dotyczące jednoczesnej pracy z tyloma znanymi aktorami. Dopiero co skończyłam pracować nad filmem Wesa Andersona The Life Aquatic, nie byłam pewna, czy dam radę podołać takiemu wyzwaniu, jakim był Ocean’s Twelve. Jerry Weintraub ma jednak taki dar przekonywania, że jemu po prostu nie można odmówić! Bardzo też chciałam pracować ze Stevenem. Uwielbiam z nim pracować.

- Prawdę mówiąc – przyznaje projektantka – możliwość zaprojektowania ubrań dla tak dużej liczby bohaterów sprawiła mi wiele radości. Wiele osób uważa, że kostiumy projektuje się jedynie dla filmów historycznych. Ale przecież, kiedy kręci się film współczesny, także tworzy się kostiumy! Oczywiście, lubię mieszać zaprojektowane przeze mnie ubrania z wybranymi ubraniami rozmaitych projektantów, pasującymi do bohaterów filmu. Większość ubrań, jakie w filmie nosi Catherina Zeta-Jones, a także kilka kostiumów Elliotta Goulda, Brada Pitta, George’a Clooney’a, Andy’ego Garcii, Julii Roberts, Vincenta Cassela i większości pozostałych bohaterów jest jednak moim dziełem.

Soderbergh poprosił Canonero o zmianę stylu ubrań bohaterów filmu, zależało mu, by kostiumy nie były jedynie powtórzeniem projektów Jeffrey’a Kurlanda z Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. – Bohaterowie mają teraz więcej pieniędzy, rozwinęli się, dojrzali, Steven chciał więc, by wyglądali inaczej niż trzy lata temu, kiedy spotkaliśmy ich po raz pierwszy – wyjaśnia Canonero, projektantka kostiumów do dwóch innych filmów Soderbergha, Solaris i Eros. – Porozmawiałam jednak z aktorami i niektórzy z nich zachowali pewne elementy z pierwszego filmu.

W przypadku przywódcy grupy, Danny’ego Oceana, Canonero zachowała jego „bardzo minimalistyczny ale stylowy” wygląd. – Ubrania Danny’ego są monochromatyczne: czarne, szare, brązowe, najwyżej z odrobiną beżu – mówi projektantka. - Rusty jest bardziej próżny, widać to w jego ubraniach. Wykorzystałam w nich sporo satyny i lśniących materiałów, rozjaśniają go i sprawiają, że wygląda trochę jak błyskawica.

Canonero pomogła także Julii Roberts. Grana przez tę aktorkę postać, Tess Ocean, zmieniła styl. - Julia lubi wprowadzać w swoje kostiumy jakieś nowe pomysły, w tym filmie chciała pokazać, że Tess nie jest już tak skrępowana, jak w poprzednim – mówi Canonero, która musiała zmienić projekty kostiumów na kilka tygodni przed rozpoczęciem zdjęć, gdy Roberts dowiedziała się, że nosi bliźnięta. (W oryginalnej wersji scenariusza Tess była w piątym miesiącu ciąży, wszystkie kostiumy zaprojektowano mając to na uwadze. Kiedy Roberts naprawdę zaszła w ciążę, Soderbergh zadecydował, że w filmie Tess jednak nie będzie brzemienna).

Projektując ubrania dla specjalisty od materiałów wybuchowych, a jednocześnie początkującego muzyka, „Bashera” Tarra, granego przez Dona Cheadle’a, Canonero zwróciła się o pomoc do starego przyjaciela z Anglii. - John Pierce to świetny angielski krawiec, szyje mnóstwo ubrań dla ludzi pracujących w brytyjskim przemyśle muzycznym. Uszył dla Dona płaszcza z niebieskiej skóry węża, z pasującą do niego koszulą z podobnego materiału. Cały kostium jest bardzo kolorowy, ma jednak z pewnością brytyjski styl. Donowi spodobało się, w jaki sposób połączyliśmy ubranie Bashera i jego aspiracje muzyczne.

Najbardziej barwną postacią gangu Oceana jest z pewnością finansista Reuben Tishkoff, grany przez Elliotta Goulda. – W pierwszej opowieści Reuben miał o wiele gorszy smak, był kimś w rodzaju sprzedawcy, obwieszonego złotymi łańcuchami, noszącego źle dobrane koszule – uważa Canonero. – Wspólnie z Elliottem i Stevenem zadecydowaliśmy, że Reuben zawsze chciał być angielskim dżentelmenem, a pragnienie to widać teraz w jego ubraniach. Nadal są nieco ekscentryczne, ale z całą pewnością widać, że ich właściciel dokładnie przejrzał brytyjskie magazyny o modzie z lat siedemdziesiątych. Nosi kolorowe krawaty, ma nadal źle dobrane koszule, a na dodatek, wciąż nosi pod nimi swoje złote łańcuchy.

Podobnie jak w przypadku Reubena, drugi starszy członek gangu Oceana, Saul Bloom, zmienił się nieco od czasu skoku na sejf Benedicta. - Saul wiedzie spokojne, dostatnie życie na wsi – o postaci Carla Reinera mówi Canonero. – Za swoją działkę kupił wspaniałą wiejską posiadłość w Hamptons, życie w Miami pozostawił za sobą. Kryje się teraz za fasadą konserwatywnego snoba, należącego do lokalnego klubu grupującego podobnych snobów. Stwierdziłam, że będzie po prostu naśladował sposób ubierania się takich ludzi – swetry, koszule i krawaty z symbolami uczelni.

Ubiór, jaki Canonero zaprojektowała dla specjalisty od elektroniki, Livingstona Della, w którą to postać wcielił się Eddie Jemison, podkreśla subtelną przemianę z wyalienowanego technika w wyalienowanego, wybijającego się komika. - Eddie czuł, że Livingston powinien być nieco bardziej pewny siebie i mniej dziwny, niż w pierwszym filmie. Wciąż jednak sądził, że jego bohater jest zbyt skąpy, by skorzystać z możliwości wyprasowania ubrań w pralni - mówi projektantka. – Są po prostu tacy ludzie, dla których pomysł prasowania upranych ubrań to czysta abstrakcja. Jednym z nich jest właśnie Livingston, wszystkie jego ciuchy są niesamowicie wygniecione. Pełno na nich zmarszczek, co w sumie nawet wygląda nawet dość „trendy”.

Projektantka przyznaje, że za nowy wygląd Yena (granego przez Shaobo Qina) – człowieka-gumy, który zajął się zawodowo fotografią – odpowiada Soderbergh. - Steven pomyślał, że fajnie wyglądałoby, gdyby Yen wyglądał na hip-hopowca. Bywa w klubach z taką muzyką, przyjaźni się z ludźmi ubierającymi się w te workowate ciuchy, stara się więc ich naśladować. Ale to hip-hop jedynie w wyobraźni Yena – z jego ubraniami zawsze jest coś nie tak.

W przypadku ambitnej agentki Europolu, Isabel Lahiri, granej przez Catherinę Zeta-Jones, projektantka starała się uzyskać efekt stylowej, a jednocześnie profesjonalnej garderoby. – Zdecydowałam się na coś, co sama dla siebie określam jako „wygląd bohatera”. Niektóre elementy jej strojów powtarzają się w różnych wariantach, takie jak trencze, które – moim zdaniem – nadają jej pewien detektywistyczny styl – mówi Canonero. - Catherine podobało się, że ma płaszcze w różnych kolorach. Tak się szczęśliwie złożyło, że zaraz po zrealizowaniu filmu trencze stały się bardzo modne. W scenach, które ukazują przeszłość Isabel, jej ubranie podkreśla, że czuła się wtedy o wiele swobodniej niż obecnie.

Podobnymi pryncypiami, jak w przypadku pozostałych bohaterów, Canonero kierowała się również projektując kostiumy dla mistrza w złodziejskim fachu, Francoisa Touloura. Miały one podkreślać dwoistość natury tej postaci. - Toulour pochodzi z arystokratycznej rodziny, mającej międzynarodowe powiązania – mówi Canonero o postaci granej przez Vincenta Cassela. – Jest uroczy, cudownie się śmieje. W jego postaci jest także sporo mroku, w końcu całe życie spędza na nocnych kradzieżach. Dlatego jego ubrania są czarne i białe.

Projektantka podkreśla także znaczenie butów. – Obuwie to szczegół, który najczęściej umyka uwadze widza, ale dla wielu aktorów to cenny składnik osobowości ich postaci – zauważa. - Don nosił cudowne buty z krokodylej skóry, co dodawało uroku postaci Bashera. Carl, a w zasadzie Saul, nosi białe obuwie, natomiast buty Elliota są czarno-czerwone. Julia i Catherine noszą wspaniałe szpilki.

Więcej informacji

Proszę czekać…