Esterhazy

6,8
Berlin, rok 1989. Malutki wiedeński królik Esterhazy przyjeżdża do Berlina z misją szukania dużej żony. Zgodnie z radą Wielkiego Księcia, patriarchy rodu, Esterhazy ma szukać małżonki za wielkim murem, gdzie znajduje się strzeżony przez żołnierzy króliczy raj. Poszukiwania okazują się trudne dla małego, krótkowzrocznego królika. Trafia z rąk do rąk, poznając przeróżne berlińskie rodziny. Kiedy w końcu udaje mu się odnaleźć berliński raj, mur zostaje zburzony. W euforii i wrzawie tłumów ludzi oszołomionych nadchodzącą wolnością, nadchodzi kres króliczego raju, Esterhazy i jego ukochana zmuszeni są do ucieczki... Film, według scenariusza Anny Jadowskiej i Izabeli Plucińkiej, jest adaptacją słynnej, niemieckiej książki dla dzieci Irene Dische i Hansa Magnusa Enzensbergera pod tym samym tytułem.

O produkcji filmu „ESTERHAZY”

Esterhazy“ opowiada o zburzeniu Muru Berlińskiego. Ta pozornie prosta historia skierowana do młodego widza, rozgrywa sie na tle ważnych i przełomowych momentów historii Europy. Bohaterem filmu jest także zrekonstruowany z plasteliny Berlin lat 80-tych. Jego historia, specyfika, atmosfera i mieszkańcy.

Pomysł na film powstał ponad 4 lata temu. Film został zrealizowany na podstawie bardzo popularnej książki w Niemczech „Esterhazy” Irene Dische i Hans Magnus Enzensberger. Zdjęcia do 25 minutowej animacji zajęły ponad 2 lata.

Film został wykonany w animacji plastelinowej i zrealizowany przez międzynarodową ekipę w Berlinie pod okiem polskiej reżyserki Izabeli Plucińskiej i scenografki Agaty Rojek. Według scenariusza współautorstwa Anny Jadowskiej.

W Polsce została wykonywana postprodukcja filmu, jego udźwiękowienie. Realizacja filmu wymagała ogromnego nakładu pracy kilkunastoosobowej ekipy animatorów, rysowników, scenografów i grafików. Wykonanie jednej minuty w technice plastelinowej trwa około miesiąca.

Idea kooprodukcji polsko-niemieckiej zrodziła się w producenckiej szkole niemiecko-francuskiej Masterclass w Paryżu, gdzie poznały się niemiecka producentka Jamila Wenske i producentka ze strony polskiej Maria Blicharska.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…