Gaspard ma jedną pasję: snowboard. Marzy o karierze zawodowej a jego idolem jest Josh Atterson. Josh szuka młodego talentu, który zintegrowałby jego zespół, zaprasza więc Gasparda na trening i proponuje wyjazd do Szwajcarii. Teraz liczą się tylko treningi i wieczorne zabawy. Jednak wszystko komplikuje się, gdy Gaspard zakochuje się w Ethel, przyjaciółce Josha... [opis dystrybutora]

Czym jest snowboard?

Snowboard narodził się w latach 70-tych, w Vermont, w Stanach Zjednoczonych. Stał się jednym ze sportów określanych jako „Trzy S”: skating, surf i snowboard. Ich cechę wspólną stanowi „deska”, na której zawodnik przemieszcza się po odpowiednich podłożach - po betonie na skate’cie, po śniegu na snowboardzie i po fali na surfie. Mimo, że otoczenie bywa tak różne i odległe (miasto, góry, ocean), praktyka tych trzech sportów jest bardzo podobna: pozycja, techniki, figury, ruch, filozofia... Dla wszystkich trzech podstawową zasadę stanowi przyjemność. Snowboarderzy podkreślają, że nie należy łączyć ich dyscypliny z nartami. To dwa, całkiem różne sporty. Snowboard to brat skate’a i surfa, nie nart.

DYSCYPLINY SNOWBOARDU

FREESTYLE: To skoki i figury. Styl najbardziej widowiskowy i popularny. Można go uprawiać w snowparku, half-pipie (rynnie) albo w górach, wszędzie tam, gdzie można znaleźć śnieg i różnicę terenu.

FREERIDE: to synonim wielkich przestrzeni i bezpośredniego, osobistego kontaktu z górami. To swobodne ślizgi po stokach, między drzewami i skoki nad skalistymi piargami. Freeride zawiera w sobie całą esencję snowboardu.

ALPIN: ten styl łączy elementy slalomu, supergiganta i boarder-crossu . Jest najbliższy nartom. Wymaga odpowiednich butów, wiązań i desek. Wymaga większej precyzji i dokładności, ale oferuje mniej przyjemności swobodnych ślizgów. Uprawia się go na specjalnie przygotowanych trasach zjazdowych.

TROCHĘ CYFR

We Francji snowboard uprawia czynnie 1 050 000 osób, a na świecie około 7 milionów! 80% snowboarderów to ludzie miedzy 15 a 25 rokiem życia. 60% - mężczyźni, 40% - kobiety. Rynek światowy: w roku 2002 sprzedano 1.7 miliona desek. Style: 63% freestyle, 35% freeride.

Historia filmu

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Olias Barco wpadł na pomysł zrealizowania filmu o snowboardzie oglądając transmisję z igrzysk w Nagano, w 1998 roku. „Od dawna szukałem tematu na film o sporcie. Snowboard stanowi temat praktycznie niewykorzystany”.

Snowboarder opowiada o zamkniętym kręgu zawodowych snowboarderów, o świecie, który rządzi się własnymi, specyficznymi prawami. Przed napisaniem scenariusza Olias Barco niewiele wiedział o tej kulturze i aby ją poznać, prze wiele tygodni obserwował liczne grupy snowboarderów jeżdżąc za nimi... na nartach. Poznał modele zachowań i styl ubierania się, które wprowadził później do filmu. „Są to kody i znaki służące do porozumiewania się. Przede wszystkim sposób ubierania się, który można porównać do strojów starożytnych gladiatorów: maska, pancerz i tarcza, do tego muzyka, tatuaże a także figury, które znaczy się na śniegu lub na tle nieba. Znaczenie ma także sposób mówienia i poruszania się. Na przykład Nicolas Droze był kiedyś skaterem i wykorzystuje na śniegu figury wywodzące się ze skatingu” - mówi Olias Barco.

Świat snowboardu, mimo swej spektakularności i egzotyki, jest właściwie nieznany szerokiej publiczności. „Snowboarder” pragnie przedstawić go w sposób oryginalny i realistyczny. Olias Barco: „Ekstremalni snowboarderzy jedynie podświadomie postrzegają zagrożenie życia, jakie niesie ze sobą ich sport. Dobrze obrazuje to dialog z filmu. Gdy Ethel pyta Josha - „Myślisz czasami o śmierci?” ten odpowiada - „Nie, bo w raju nie ma śniegu”. To znakomicie oddaje ducha tego sportu. To inny świat. Inne życie”. „Snowboarder” to przede wszystkim mroczna opowieść o manipulacji. Historia inicjacji młodego człowieka zafascynowanego osobowością i charyzmą idola, która przy bliższym poznaniu znika. Odbywa się to na wspaniałym stadionie sportów zimowych w Gstaad, w Szwajcarii. Ten stadion stanowi ucieleśnienie marzeń Gasparda, olśniewa go swoim ogromem i wspaniałością. „Jest jak zamek z „Pięknej i bestii”. To dla niego prawdziwy Disneyland” - podkreśla reżyser. Plenery kręcono w Alpe d’Huez (Francja) i Verbier (Szwajcaria)

Snowboard to sport, który zdecydowanie różni się od innych, „tradycyjnych” sportów, ponieważ chodzi w nim o przyjemność, a nie o wyniki..

Słownik

regular: pozycja z lewą nogą z przodu deski.

goofy: pozycja z prawą nogą z przodu deski.

nose/tail: przednia/tylna część deski.

grab: chwytanie deski ręką podczas skoku (indy, Mute, stale-fish itd.)

tricks: figury wykonywane w stylu freestyle.

ollie: skok wykonany na lub bez wzniesienia, dzięki naciskowi na tail i wybiciu deski (technika przejęta ze skateboardu)

switch: pozycja na desce odwrotna do naturalnej (regular zajmuje pozycję goofy, a goofy pozycję regular)

rider: określenie zawodnika uprawiającego skating, surfing lub snowboard.

pro-rider: zawodnik zawodowy.

half-pipe: odpowiednik skateboardowej rampy, tyle że pokrytej śniegiem. Umożliwia zawodnikowi wykonanie serii skoków.

snowpark: teren sztucznie przystosowany do uprawiania freestyle’u. Składa się z serii wzniesień i uskoków, umożliwiających wykonywanie skoków i figur.

backcountry: nieoznakowany obszar w górach, gdzie snowboarderzy budują duże wzniesienie, na którym uprawiają freestyle.

jib: wpływ skateboardu. Uprawianie snowboardu ma podłożach innych niż śnieg (metalowa szyna, drewno itp.)

slam: upadek, porażka.

kicker: hopka, duże wzniesienie śnieżne zbudowane przy użyciu łopat.

team riders: rodzaj sponsoringu. Każda firma związana ze snowboardem posiada grupę snowboarderów. Otrzymują wynagrodzenie za korzystanie ze sprzętu danej firmy i eksponowanie go na impreza, które obserwują media.

Treść

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Gaspard ma jedną pasję: snowboard. Marzy o karierze zawodowej a jego idolem jest Josh Atterson, kapryśny mistrz, ulubieniec publiczności. Na razie jednak trenuje z Beshopem, dawnym mistrzem narciarskim. Gaspard, żądny silnych wrażeń, pragnący łamać kolejne granice, pilnie ćwiczy w Alpe d’Huez, i myśli tylko o tym, by pójść w ślady swojego prawdziwego idola, Josha.

I wreszcie nadchodzi upragniona chwila. Josh szuka młodego talentu, który zintegrowałby jego zespół, zaprasza więc Gasparda na trening i proponuje, by pojechał z nim do Gstaad w Szwajcarii, Marzenie w końcu się spełnia! Tym bardziej, że Josh pokłada w nim wielkie nadzieje i ma wobec niego plan. Za pośrednictwem Gasparda chce zemścić się na sportowym światku. Gaspard, na przekór radom swojego starego nauczyciela, jedzie do Gstaad i rozpoczyna nowy rozdział swojego życia. Ma tylko jeden cel: zakwalifikować się do Air and Style - największych zawodów w snowboardzie, w których biorą udział najlepsi zawodnicy.

Jego dni dzielą się na intensywne treningi i wieczory pełne zabawy. Jednak wszystko komplikuje się, gdy zakochuje się w Ethel, przyjaciółce Josha...

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

  • Opisy
  • Recenzje
  • Słowa kluczowe

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…