I wojna światowa, 1917 rok. Dziewięciu brytyjskich żołnierzy, a wśród nich nieletni szeregowy - Charlie Shakespeare (Jamie Bell) przedostają się do sporych rozmiarów wrogich fortyfikacji, w których zastają trzech niemieckich żołnierzy. Dwóch z nich zabijają a trzeciego zostawiają jako jeńca. Brytyjczycy postanawiają zostać dłużej w okopach, nie wiedząc w którą stronę się udać a nawet gdzie dokładnie się znajdują. Pierwszej nocy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z żołnierzy.
Niezgodności czasowe
  • Brytyjscy żołnierze używają karabinów Lee-Enfield No.4 MK I, których testowe wersje pojawiły się dopiero w późnych latach 20. i wczesnych 30. XX wieku. Produkcja tej broni na masową skalę rozpoczęła się nie wcześniej niż w 1941 roku.
  • Pistolet używany przez niektórych bohaterów to rewolwer Webley Mk.IV, który został zaprojektowany w latach 20. XX wieku.
  • Możliwe spoilery W konfrontacji mającej miejsce pod koniec filmu szeregowy Shakespeare (Jamie Bell) jest uzbrojony w karabin Kar98k. Model ten jednakże wszedł do produkcji dopiero w 1935 roku, osiemnaście lat po wydarzeniach pokazywanych w filmie.
  • Kiedy żołnierze rzucają uwagi, jakie sery chcieliby zjeść, jeden z nich wspomina o „Lancashire Crumbly”. Podczas pierwszej wojny światowej znany były jedynie dwa rodzaje sera Lancashire: „Lancashire Creamy” oraz „Lancashire Tasty”. „Lancashire Crumbly” został wymyślony w latach 50. XX wieku.
  • Możliwe spoilery Broń, z której pod koniec filmu szeregowy Shakespeare (Jamie Bell) zabija Quinna (Andy Serkis), to bergmann MP18 – pistolet, który został zaprezentowany w 1918 roku.
  • Żołnierze oznajmiają koledze leżącemu na noszach, że ten niedługo będzie wykonywał tzw. „The Lambeth Walk” – żywiołowy taniec. Jest to odniesienie do piosenki „The Lambeth Walk”, która powstała w 1937 roku i była śpiewana i tańczona podczas drugiej wojny światowej.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…