Rząd

7,2
Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. Tematyka serialu oscyluje wokół niejednoznacznej i trudnej symbiozy dwóch środowisk: ludzi mediów i polityki. Seria zdradza zarówno kulisy władzy, jak i pracy dziennikarzy. Obnaża wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. "Rząd" odpowiada też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła Dunce nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sørenem Kragh-Jacobsenem jednym z twórców serii.
Odcinki 30 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Do wyborów parlamentarnych w Danii zostały trzy dni. Partie polityczne konsolidują sojusze i prowadzą intensywną kampanię w mediach. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen), przywódczyni partii centrowej, planuje powyborcze, polityczne przymierze z Michaelem Laugesenem (Peter Mygind) i jego Partią Pracy. Niespodziewanie jednak Laugesen kompromituje się, zapowiadając podczas telewizyjnego wywiadu deportacje imigrantów i wprowadzenie dla nich zakazu pracy. Nyborg wycofuje swoje poparcie dla Laugesena, co wywołuje burzę w sztabach wyborczych. Kasper Juul (Pilou Asbak), doradca medialny Nyborg, jest wściekły - także na dziennikarkę Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), która prowadziła telewizyjny wywiad z Laugesenem. Juul podejmuje rozmowy ze Ole Dahlem, spin doctorem obecnego premiera i przywódcy partii liberalnej, Larsa Hesselboe (Soren Spanning). Tymczasem Hesselboe ma poważne problemy z niestabilną psychicznie żoną Lisbeth.
Zwyciężczyni wyborów, Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen), i pierwsza duńska kobieta-premier otrzymuje tradycyjne zaproszenie do pałacu królewskiego. By skonstruować rząd, Nyborg potrzebuje dziewięćdziesięciu parlamentarnych głosów. Rozpoczynają się nerwowe kalkulacje. Bent Sejro (Lars Knutzon) organizuje spotkania z przywódcami partii, które mogą być zainteresowane sojuszami. Rozmowy te nie będą łatwe. Sytuację dodatkowo skomplikuje niespodziewane ultimatum Michaela Laugesena (Peter Mygind), przywódcy Partii Pracy. Dziennikarka TV1, Katrine (Birgitte Hjort Sorensen), przeżywa trudne chwile po śmierci Ole Dahla, którego pogrzeb stanie się medialnym widowiskiem.
Nowy rząd pierwszej duńskiej pani premier, Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen), czeka poważna próba. Ustawa budżetowa ma trafić pod obrady parlamentu. Z obliczeń i konsultacji rządowych wynika, że ustawa zostanie uchwalona minimalną większością głosów. W kluczowym momencie dwóch posłów wycofuje swoje poparcie. Bjorn Marrot (Flemming Sorensen), jeden z bliskich współpracowników Nyborg, spróbuje przywołać buntowników do porządku. Sytuacji nie poprawia informacja, że Michael Laugesen (Peter Mygind), zajadły wróg premier, został redaktorem naczelnym jednej z największych gazet i nie zawaha się wykorzystać stanowiska, by zaszkodzić rządowi i samej Nyborg. Tymczasem Kasper Juul (Pilou Asbak) znajduje nową, interesującą posadę.
Bezimienny informator przekazuje dziennikarce TV1 News, Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), ściśle tajne informacje dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o zdjęcia bezsprzecznie dowodzące, iż na terytorium Danii, w bazie wojskowej w Thule na Grenlandii, lądowały samoloty przewożące więźniów CIA. Informator bez twarzy i nazwiska zapowiada dalsze kontakty z Katrine. Przełożony dziennikarki Torben Friis (Soren Malling) zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może wiązać się z publikacją sensacyjnych informacji. Ekipa premier Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) musi błyskawicznie poradzić sobie z kryzysową sytuacją, która poważnie zakłóca plany świętowania setnego dnia sprawowania rządów.
Henriette Klitgaard (Stine Stengade), wszechstronnie wykształcona i niezwykle atrakcyjna minister handlu, zgłasza propozycję wprowadzenia parytetów w zarządach firm. Kobiety miałyby stanowić w nich co najmniej 45%. Premier Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) w pełni popiera pomysł nowych regulacji. Rządowych propozycji nie zaakceptują z kolei łatwo korporacje, a przeciwnicy znajdą się także w obrębie samego rządu. Uwaga dziennikarzy skupi się na niezwykle medialnej minister Klitgaard, jej życiu prywatnym, przeszłości i tajemnicach... Dziennikarka TV1, Katrine (Birgitte Hjort Sorensen), jest wściekła, gdy do przeprowadzenia wywiadu z Klitgaard jej szef Torben (Soren Malling) wyznaczy Ulrika (Thomas Levin). Spróbuje uzyskać interesujące dziennikarsko informacje podczas kolejnego spotkania z Kasperem Juulem (Pilou Asbak).
Premier Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) czeka pierwsza i z pewnością niełatwa wizyta na najwyższym szczeblu. Do Danii przyjeżdża Alexander Grozin, prezydent Turgistanu, jednej z byłych republik radzieckich. Kraj ten jest zainteresowany zakupem duńskich turbin wiatrowych, a lukratywny kontrakt ma opiewać na kwotę miliarda euro. Jeszcze przed wizytą Juul (Pilou Asbak) ostrzega Birgitte, że możliwy jest dyplomatyczny zgrzyt; Dania gości jednocześnie dysydenta i poetę Władimira Bayanowa. Z Bornholmu, na odczyt Bayanowa, przyjeżdża ojciec pani premier, Per (Peter Schroder). Jej mąż, Philip Christensen (Mikael Birkkjar) nie jest zbyt zadowolony, że będzie musiał sam, pod nieobecność żony zajętej zagraniczną wizytą, zajmować się teściem. Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) nadal spotyka się z instruktorem fitnessu, Benjaminem (Kenneth M. Christensen).
Anne Sophie Lindenkrone (Signe Egholm Olsen), działaczka jednej z lewicowych partii, znajduje w głównej siedzibie zamontowane nielegalnie kamery. Oczywiste oskarżenie pada w stronę rządu i teoretycznie nadzorowanych przez rząd Służb Specjalnych. Wybucha skandal. Rząd premier Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) ma się z czego tłumaczyć. Media nie odpuszczą, stanowisko może stracić minister sprawiedliwości Troels Höxenhaven (Lars Brygmann), ostro przepytywany w telewizji przez dziennikarkę TV1, Katrine (Birgitte Hjort Sorensen). Dodatkowo w życiu prywatnym premier również dzieje się nie najlepiej. Coraz trudniej jej pogodzić ogrom obowiązków jako szefowej rządu, matki i żony. Jej mąż, Philip Christensen (Mikael Birkkjar) ma powoli dość.
Lato. Sezon ogórkowy w pełni. Do biura pani premier piszą głównie zwolennicy teorii UFO. Dziennikarze telewizyjni, w tym z kanału TV1, muszą nieźle się namęczyć, by zdobyć ciekawy materiał. Mimo to przełożony Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), Torben Friis (Soren Malling), woli news o sprzedaży nabiału niż relację z wojen w Afryce. Powoli zbliża się jednak medialna sensacja; Michael Laugesen (Peter Mygind), były przywódca Partii Pracy, wydaje książkę, w której zamierza ujawnić tajemnice z czasów pracy w parlamencie. Kasper Juul (Pilou Asbak) za wszelką cenę będzie próbował zdobyć egzemplarz jeszcze przed premierą. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen), tym razem ściśle w roli matki, idzie na spotkanie ze szkolnym psychologiem, mając nadzieję, że uda się jej zrozumieć przyczyny kłopotów swojego syna, Magnusa.
Mimo, iż Birgitte (Sidse Babett Knudsen) jest zdziwiona decyzją ministra obrony, ale pozwala mu przemawiać w imieniu całego rządu. Na światło dzienne wychodzą jednak nieprzewidziane kwestie, które podejmują media. W tej sytuacji Birgitte nie pozostaje nic innego, jak zaostrzyć kontrolę pracy swojego gabinetu. W życiu osobistym również zaczyna popadać w lekką paranoję. Wykorzystuje to Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) w programie na żywo, czym bardzo podpada swojemu szefowi.
Birgitte (Sidse Babett Knudsen) cierpi na pełnej linii. Mąż zarzuca jej, że nie potrafią już rozmawiać i ich małżeństwo przeszło do historii. Pani premier przestaje się też cieszyć zaufaniem publicznym. Jej notowania w parlamencie spadają. Partia Pracy ma coraz lepsze wyniki...
Odcinek 11 rozpoczyna się w momencie, gdy mija rok od ostatnich wydarzeń. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) od dwóch lat jest premierem Danii. W tym czasie stała się szanowanym i doświadczonym politykiem. W trakcie jednej z jej wizyt w Afganistanie, gdzie odwiedza duńskich żołnierzy, miejsce, w którym stacjonują, zostaje zaatakowane. Kilku z żołnierzy ginie. Birgitte musi podjąć decyzję - odesłać wojsko do domu czy odeprzeć atak. Tymczasem Katrine Fonsmark (Birgitte Hjort Sorensen), teraz pracująca jako reporterka "Ekspres", postanawia napisać artykuł o jednym z poległych i nawiązuje kontakt z jego ojcem. Z kolei Kasper Juul (Pilou Asbak) dzieli czas między pracę jako doradca pani premier a swoją nową dziewczynę, dziennikarkę.
Premier Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) planuje mianować komisarzem europejskim swojego starego mentora Benta Sejro (Lars Knutzon). Jej doradca, Kasper (Pilou Asbak), chce się przeprowadzić do nowego, modnego mieszkania, które dzieliłby ze swoją partnerką, dziennikarką, Lotte (Rikke Lylloff). Ale czy naprawdę zapomniał już o Katrine (Birgitte Hjort Sorensen)? Tymczasem Katrine i Hanne Holm (Benedikte Hansen) powoli się zaprzyjaźniają. Ich wspólnym wrogiem staje się ich szef, z którym wciąż kłócą się o dziennikarskie pryncypia.
Rząd Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) przygotowuje nową reformę społeczną. Seminarium nie przebiega jednak spokojnie. W jego trakcie lider Partii Pracy, Bjørn Marrot (Flemming Sørensen), zostaje zaatakowany przez media. Birgitte czuje, że rośnie niezadowolenie i szykuje się rewolta. Także na froncie rodzinnym nie jest spokojnie. Phillip (Mikael Birkkjær) informuje, że ma nową dziewczynę. Katrine (Birgitte Hjort Sørensen) przygotowuje dla "Express" relację z seminarium, ale szybko przekonuje się, że jej szef, Michael Laugesen (Peter Mygind), coś knuje.
Koalicjant Birgitte (Sidse Babett Knudsen), Troels Höxenhaven (Lars Brygmann), odwraca uwagę od niej, kiedy ta tak bardzo potrzebuje sukcesu. Do redakcji "Express" trafiają kompromitujące zdjęcia Höxenhavena. Wydawca gazety, Michael Laugesen (Peter Mygind), chce je wykorzystać przeciwko niemu. Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) jest sceptyczna wobec pomysłu. Brigitte nie wiedzie się również w życiu osobistym. Popełnia pomyłkę, która może ją kosztować utratę stanowiska.
Rząd Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) negocjuje nową ustawę dotyczącą m.in. ochrony środowiska. Pani premier chciałaby w związku z tym podpisać wielostronną umowę, która połączyłaby wszystkie partie. Nie jest to jednak proste zadanie, a jej oponenci nie chcą iść na kompromis. Doradca pani premier, Kasper (Pilou Asbæk), przekonuje ją, że w tym wypadku czysta gra polityczna nie wystarcza. Stres, jaki niesie ze sobą praca pani premier, jest coraz mocniej odczuwany przez jej dzieci. Ciągła nieobecność Brigitte w domu sprawia, że córka oddala się od niej. Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) otrzymuje nietypową ofertę pracy, która sprawia, że musi przewartościować swoje podejście do etyki zawodowej.
Koalicyjni partnerzy nie mogą dojść do porozumienia odnośnie nowych reform. Prawica chciałaby obniżyć granicę wieku odpowiedzialności karnej z 14 na 12 lat. Kilku przedstawicieli Partii Pracy popiera ten postulat. Stawia to Birgitte (Sidse Babett Knudsen) w pozycji mniejszościowej w parlamencie. Kasper (Pilou Asbak) czuje się osobiście urażony proponowaną poprawką. Wchodzi w otwarty konflikt z liderem prawicy, Svendem Åge Saltumem (Ole Thestrup). Propozycja jednak zyskuje popracie opinii publicznej. Birgitte czuje się przyparta do muru. Nie pomaga jej sytuacja w życiu osobistym. Choroba córki rozwija się i musi poświęcić więcej czasu na specyficzną formę leczenia.
Rząd Birgitte (Sidse Babett Knudsen) drąży kryzys. Brakuje wspólnego stanowiska, panuje ogólna niechęć do zawierania kompromisów. Sondaże poparcia wśród opinii publicznej wskazują niezadowolenie. Wszystko wskazuje na to, iż Birgitte nie zostanie wybrana na drugą kadencję. Aby zwiększyć swoją popularność, szybko potrzebuje sprawy, która zapewniłaby jej poparcie. Propozycja złożona przez biznesmena Joachima Crohne'a (Ulf Pilgaard), aby przyjrzała się sytuacji politycznej w afrykańskim regionie Kharun, może stać się dobrym punktem odbicia. Czy będzie w stanie pomóc lokalnej ludności, której grozi wojna domowa? Czy uda się jej odbudować wizerunek Danii na mapie świata?
Motto odcinka: "Dźwigajcie brzemię białego człowieka: / krwawe wojny o pokój toczcie, / karmcie głodne usta, / chorobom kres połóżcie" - Rudyard Kipling. Oczy świata są skierowane na Kopenhagę i jej premier, Birgitte Nyborg Christensen (Sidse Babett Knudsen), która stara się wynegocjować pokój między Północnym, a Południowym Kharunem.
Motto odcinka: "Sukces nigdy nie jest ostateczny; porażka nigdy nie jest totalna. Najważniejsza jest odwaga" - Winston Churchill. W życiu osobistym Birgitte (Sidse Babett Knudsen) musi podjąć ciężką decyzję, związaną ze zdrowiem jej córki. Związek Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) i Kaspera (Pilou Asbak) zaczyna wpływać na jakość ich pracy.
Podczas gdy Birgitte (Sidse Babett Knudsen) poświęca czas rodzinie, jej zastępca Hans-Christian Thorsen (Bjarne Henriksen) zaczyna realizować własne plany i ma nadzieję, że sam wkrótce zostanie premierem. Przejmuje się tym bardzo Kasper (Pilou Asbak). Także w jego życiu osobistym nie dzieje się najlepiej. Jego ukochana Katrine (Birgitte Hjort Sorensen) musi podjąć decyzję o ich związku, który może negatywnie wpłynąć na jej karierę. O przyszłości swojej rodziny i kraju poważnie pomyśleć musi również Birgitte.

ale kino+ 14-04-22 (Polska)

Pierwszy odcinek trzeciego sezonu rozpoczyna się 2 i pół roku po ostatnich wydarzeniach przedstawionych w sezonie drugim. Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) powraca, ale już nie jako premier - zrezygnowała ze stanowiska po tym, jak nie udało jej się zebrać wymaganej liczby miejsc do utrzymania parlamentu. Odeszła też ze swojej partii Umiarkowanych - kierownictwo objął Jacob Kruse (Jens Jacob Tychsen), który zmierza w stronę konserwatystów i obecnego rządu, kierowanego przez Larsa Hesselboe. Birgitte postanowiła definitywnie odciąć się od polityki i skupić na karierze w sektorze prywatnym. Obraca się w świecie biznesu, udziela rad kadrze zarządzającej, przywołując swoje doświadczenia z czasów, gdy była szefem rządu. Życie prywatne Birgitte również się unormowało - ociepliły się jej relacje z byłym mężem Phillipem, z którym zaczęło ją nawet łączyć coś na kształt przyjaźni, a ich dzieci w końcu pogodziły się z ich rozwodem. Phillip na nowo związał się z Cecilie, a Birgitte zaczęła spotykać się z pewnym architektem z Anglii. Mimo spokoju w życiu, Birgitte zaczyna coraz bardziej interesować się polityczną sceną Danii. Niepokoi ją to, że jej dawna partia obrała kurs ku konserwatystom.... Coraz częściej też zadaje sobie pytanie, co by zrobiła, gdyby nadal była premierem. I czy słuszną podjęła decyzję ...
Birgitte Nyborg decyduje się na powrót do polityki. W tym celu szykuje się do powołania nowej partii. Kto ją wesprze w jej planach? Nie jest łatwo podnieść się po porażce - doświadczyła tego Birgitte, która chcąc wrócić do polityki przegrała z Jacobem Kruse'em walkę o przywództwo w Umiarkownych. Jednak Birgitte nie rezygnuje z ambicji i decyduje się - na razie w tajemnicy - powołać do życia zupełnie nową partię. Robi to przede wszystkim z jednego powodu - złości ją to, że Umiarkowani posłużyli Larsowi Hesselboe - obecnemu premierowi - do przeforsowania ustawy imigracyjnej, znacznie utrudniającej życie obcokrajowcom w Danii. Birgitte kontaktuje się z dziennikarką Katrine i proponuje jej stanowisko sekretarza prasowego. Poparcie dla Birgitte okazuje Nete Buch, która opuszcza Umiarkownych i dołącza do Nyborg. Jednak gdy stary przyjaciel i sojusznik Birgitte, Bent Sejrø, dowiaduje się o jej pomyśle, wpada w gniew; uświadamia jej, że nie będą mogli się dłużej przyjaźnić, jeśli Birgitte założy nową partię konkurującą z Umiarkownymi, gdzie działa Bent. Ale Birgitte już się zdecydowała i teraz zastanawia się, jak i kogo przeciągnąć na swoją stronę.
Powstaje partia "Nowa Demokraci", którą stworzyła Brigitte. Jest wiele planów i pomysłów, a do prac nad programem przyłączają się coraz to nowe osoby. Brigitte spotyka się z Katrine i kierownictwem partii, które tworzą Bent, Nete, Erik i Jon - chodzi o ich udział w dyskusji na temat zintegrowania mniejszości narodowych w Danii. Dyskusję organizuje telewizja TV1. Wszyscy zgadzają się, że powinni znaleźć rzecznika integracji, najlepiej, aby osoba ta była muzułmaninem lub muzułmanką. Tymczasem życie prywatne Brigitte również jest pełne zawirowań - wraz z dziećmi musi się przeprowadzić do mniejszego i tańszego mieszkania. Niestety nie wszystko idzie tak gładko, jak by tego chciała. W dodatku Brigitte coraz częściej ma problemy z ręką, w której czasami traci czucie.
Birgitte, opracowując strategię swojej partii, chce zabrać głos w dyskusji nad etyką hodowli świń i jakością produkcji wieprzowiny w Danii. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej niefortunne zdarzenie, które przytrafia się jej przyjacielowi z Anglii, Jeremy'emu Walshowi. Po kolacji, na którą zabrała go Birgitte, Jeremy ciężko zachorował. Mężczyzna ma silną alergię na penicylinę, a mięso, które dostał w restauracji, pochodziło ze świni, która zbyt szybko trafiła do uboju po leczeniu tym antybiotykiem. Posiłkując się wypadkiem Jeremy'ego "Nowi Demokraci" chcą zakwestionować nową ustawę, wprowadzającą złagodzenie zasad odnoszących się do duńskich hodowców trzody chlewnej. Tego wieczoru Brigitte występuje w TV1, gdzie opowiada się za ochroną obywateli i jakości, a nie przemysłu i ilości.
Prace nad ustawą o zakazie prostytucji w Danii sprawiają, że wewnątrz "Nowych Demokratów" dochodzi do pierwszych rozbieżności. Kopenhaska policja znalazła trzy kobiety, które były więzione i zmuszane do prostytucji. Przypadek ten sprawia, że duńskie partie - wśród nich "Nowi Demokraci" - zbierają się, aby przedyskutować wprowadzenie zakazu prostytucji w Danii. Podczas negocjacji w sprawie projektu ustawy Birgitte nachodzą jednak wątpliwości. Wewnątrz "Nowych Demokratów" może dojść do poważnych zgrzytów, gdyż Katrine wspiera szybkie wprowadzenie zakazu prostytucji w Danii.
Po przeciwnościach, które w ostatnich dniach napotykali "Nowi Demokraci", nadchodzi wreszcie w sukces. Okazuje się, że partia ma wystarczającą liczbę podpisów, aby wystartować w wyborach. Jednak przychodzą nowe wyzwania - "Nowym Demokratom" brakuje kandydatów do okręgów wyborczych. Na szczęście Brigitte ma pomysł - chce zaproponować współpracę Sørenowi Ravnowi, profesorowi ekonomii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Nie wszystkim w partii ta kandydatura się podoba. Erik Hoffmann martwi się o polityczną przeszłość Ravna, który kiedyś był członkiem partii komunistycznej i znany jest ze swoich lewicowych poglądów. Jak jednak przebiegnie głosowanie wewnątrz partii nad przyjęciem Ravna w swoje szeregi?
Birgitte musi zmierzyć się z przyspieszonymi wyborami, które niespodziewanie ogłosił premier. Czy "Nowi Demokraci" wyjdą z tego obronną ręką? Premier Lars Hesselboe, ku ogólnemu zaskoczeniu, ogłasza wcześniejsze wybory. Dla "Nowych Demokratów" oznacza to, że muszą zacząć działać. Jest to tym trudniejsze, że partia nie ma jeszcze sformułowanych swoich głównych założeń, brakuje jej kandydatów do okręgów wyborczych i pieniędzy na uruchomienie kampanii. Jakby tego było mało, obecny rząd wykupił najlepsze czasy antenowe do promocji. Oprócz problemów, które pojawiły się w związku z nieoczekiwanie przyspieszoną kampanią, Brigitte zmaga się ze zdrowiem. Dają o sobie znać skutki operacji piersi, w której pojawiły się zmiany rakotwórcze. Prawie codziennie poddawana jest radioterapii, co jest bolesne i skrajnie wyczerpujące dla jej organizmu. Przez to Brigitte ciągle jest nieobecna w pracy. To z kolei denerwuje członków partii, w tym Katrine, zaskoczonych nowym zachowaniem Brigitte. Bowiem Brigitte, wbrew zaleceniom swojego lekarza, postanowiła nikomu nie mówić o swojej chorobie.
Zła passa dla "Nowych Demokratów" trwa. Na dodatek w szeregach partii działa informator współpracujący z rywalizującą partią "Umiarkowanych". W szeregach "Nowych Demokratów" nastroje nie są za wesołe. Birgitte wzięła udział w debacie liderów partii, zorganizowanej przez TV1, podczas której nie umiała zaprezentować polityki gospodarczej swojego ugrupowania. W dodatku na antenie, na oczach widzów, przeszła małe załamanie. Koledzy Birgitte są zawiedzeni jej występem. W końcu Birgitte przyznaje się im, że ma poważne problemy ze zdrowiem i że poddawana jest radioterapii. Zdaje sobie sprawę z tego, że jej choroba jest zbyt zaawansowana i nie da się jej już dłużej ukrywać. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się dzień wyborów, a opozycja, którą tworzą "Partia Pracy", "Partia Zielonych" i "Nowi Demokraci" muszą dojść do porozumienia, jeśli chcą tworzyć silną przeciwwagę dla obecnego rządu. Podczas spotkania z ich liderami Birgitte dowiaduje się, że zdążyli już stworzyć projekt pod hasłem Nasza Dania - proponują Nowym Demokratom udział, ale bez możliwości negocjacji warunków. Birgitte zgadza się, ale niechętnie. Tymczasem Nowi Demokraci wciąż zmagają się ze swoim wizerunkiem, który pomógłby im odróżniać się od Umiarkowanych. Planują reformę edukacji i zajęcie się przyjazną środowisku energią, jednak oba projekty kradnie i wcześniej ogłasza Kruse. Birgitte i Katrine zdają sobie sprawę, że w ich szeregach działa osoba odpowiedzialna za wyciek informacji do "Umiarkowanych". Kto nią jest?
W Danii rozpoczyna się kampania wyborcza, która zadecyduje o dalszym losie "Nowych Demokratów". Zbliża się termin wyborów w Danii, którymi żyje cały kraj. Tymczasem Birgitte otrzymuje dobrą wiadomość - w pełni wyzdrowiała, zatem może się teraz zająć polityką. Jej partia radzi sobie w kampanii całkiem nieźle, być może dzięki temu, że "Nowi Demokraci" nie popierają żadnego kandydata na premiera i działają niezależnie. Wszystko wskazuje na to, że zdobędą 5 miejsc. To jednak nie wystarczy Birgitte, która chce wygrać więcej miejsc i mieć realny wpływ na duńską politykę. W tym celu musi uporać się z "Umiarkowanymi" - z sondaży wynika, że Duńczycy mylą obie partie i większość głosów zamiast do "Nowych Demokratów" może trafić do ugrupowania Jacoba Krusego. Birgitte chce przejść do ofensywy, pokazując, jak "Umiarkowani" z partii centralnej stali się tak naprawdę prawicowi. Poza tym Kruse ma wyjątkowo gwałtowny charakter, co Birgitte również planuje pokazać wyborcom.
Nadchodzi długo wyczekiwany dzień wyborów w Danii. Jaki wynik osiągną "Nowi Demokraci"? Birgitte ma bardzo duże nadzieje na pozytywny dla jej partii wynik, tym bardziej, że dzień wcześniej wygrała debatę z przywódcą "Umiarkowanych", Jacobem Kruse. Jednak Birgitte żyje nie tylko wyborami. Lekarze twierdzą, że wyzdrowiała, a mimo to wykryła w piersi nowy guzek. Jakie więc wiadomości przyniesie jej koniec dnia?
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…