Korona brytyjska organizuje specjalną grupę mająca na celu powstrzymanie miedzynarodowego terrorysty zwanego Fantom. W skład zespołu wchodzą Allan Quatermain najsłynniejszy myśliwy na swiecie, Kapitan Nemo - genialny wynalazca, Dr Henry Jekyll - zmieniający się pod wpływem wynalezionej przez siebie mikstury w potwora zwanego Hyde, Mina Harker - wampirzyca, Tomek Sawyer - as amerykańskiego wywiadu i Dorian Gray - człowiek, którego może zabić jedynie jego własny obraz. Wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności, liga zapobiega kolejnemu atakowi szaleńca, ale jak się szybko okazuje, wśród nich jest zdrajca, który wykradł ich sekrety dla Fantoma.

Geneza filmu

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

U szczytu ery przemysłowej bezlitosny szaleniec wyprodukował śmiercionośną broń, przy pomocy której chce podbić świat. Powstrzymać go mogą jedynie superbohaterowie skupieni w Lidze Niezwykłych Dżentelmenów.

To superbohaterowie z czasów, zanim jeszcze pojawili się superbohaterowie - mówi reżyser Stephen Norrington (”Blade”).

Nasz film to pełna inwencji i humoru opowieść fantastyczna. Porusza jednak także pewne poważniejsze problemy: pokazuje, co może się stać, gdy jeden człowiek lub jeden kraj uwierzy, że ma prawo walczyć o dominację nad światem - mówi scenarzysta James Dale Robinson.

Producent Don Murphy odkrył książki Alana Moore’a w roku 1998: Rozmawiałem z Alanem, którego uważam za geniusza kreacji. W pewnej chwili zapytałem go, nad czym obecnie pracuje. Opowiedział mi o ”Lidze Niezwykłych Dżentelmenów”, a ja uznałem jego pomysł za rewelacyjny. Przesłał mi potem szkic scenariusza. Pokazałem go szefom wytwórni Fox, z którymi pracowałem nad filmem ”Z piekła rodem”, również opartym na opowieści rysunkowej Moore’a. Ci natychmiast skierowali projekt do produkcji... - mówi.

Zadanie przeniesienia książki na ekran powierzono scenarzyście Jamesowi Dale’owi Robinsonowi, który przyjaźni się z Moore’em i sam jest cenionym autorem opowieści rysunkowych: Alan ukazuje znanych wszystkim bohaterów w zupełnie nowym świetle. Utwory literackie, z których czerpie inspiracje, są mroczne, nieco amoralne i bardzo brytyjskie - dokładnie takie, jak lubię. Wszyscy członkowie Ligi przywykli do tego, że dzierżą w swych rękach władzę absolutną, a teraz zmuszeni są utworzyć sojusz - mówi.

Początkowo członkowie Ligi traktują się nieufnie. Quatermain uważa Nemo za bezkarnego pirata, podczas gdy hinduski kapitan dostrzega w nim symbol znienawidzonego imperializmu brytyjskiego, z którym poprzysiągł walczyć do końca swych dni. Nieśmiertelny Dorian Gray jest dawnym kochankiem Miny Harker, a Skinner i dr Jekyll są dziwolągami - ofiarami niekontrolowanego rozwoju nauki i techniki, które społeczeństwo zepchnęło na swój margines.

Sean Connery mówi: Naszych bohaterów łączą bardzo dynamiczne więzi. Pomysł, by uczynić z nich partnerów, wydał mi się bardzo obiecujący. Quatermain jest człowiekiem staromodnym, żyje w cieniu przeszłości. Uosabia wszystko to, co kojarzy nam się z minioną epoką.

Quatermain był niegdyś podporą Imperium Brytyjskiego, dziś wyzbył się resztek złudzeń. Mieszka w Nairobi, gdzie nad szklaneczką dżinu wspomina czasy dawno minionej świetności. Tam odnajduje go Sanderson Reed, wysłannik M, tajemniczego asa angielskiego wywiadu. M (Richard Roxburgh - ”Moulin Rouge”) namawia Quatermaina, by stanął na czele Ligi Niezwykłych Dżentelmenów, która musi powstrzymać Fantoma, niebezpiecznego szaleńca dążącego do przejęcia władzy nad światem.

Quatermain marzy, by po raz ostatni wkroczyć do akcji. Nemo ma okazję uzyskać amnestię od wyroku za zdradę. Minę Harker kusi obietnica zdobycia leku na jej niezwykłą przypadłość, podobnie jest z Rodneyem Skinnerem, niewidzialnym ”dżentelmenem włamywaczem”. Dorian Gray ulega wdziękom Miny Harker w nadziei, że uda mu się odnowić łączący ich niegdyś romans. Rywalem Graya jest amerykański agent służb specjalnych Tom Sawyer, który zakochuje się w Minie od pierwszego wejrzenia, nieświadomy skrywanej przez nią tajemnicy.

Postać Sawyera dodał do filmu James Dale Robinson, który chciał w ten sposób pogłębić relacje łączące bohaterów - młody człowiek dostrzega w Quatermainie ojca, co prowadzi do narodzin bardzo silnych więzi emocjonalnych.

Najbardziej dynamiczne więzi łączą w filmie dr Jekylla i jego alter ego - pana Hyde’a. Filmowy Hyde jest budzącym grozę niemal trzymetrowym olbrzymem. Jest brutalnym potworem, którym kierują mroczne instynkty i głęboko skrywane pragnienia. Dr Jekyll jest jego całkowitym zaprzeczeniem - jest nieśmiały, zamknięty w sobie i marzy, by zerwać z siebie więzy, które narzuca mu Liga. Jej członkowie odkryją, na jakie niebezpieczeństwa narażają się ci, którzy próbują okiełznać potwora...

Naszym bohaterom przydaliśmy cech superbohaterów, którzy bliscy są współczesnemu widzowi - mówi Don Murphy.

Na planie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Twórcy ”Ligi...” korzystali z 58 odrębnych dekoracji, licznych miniatur i modeli oraz kilkuset ujęć z efektami specjalnymi i ”zielonym ekranem”. Do najbardziej skomplikowanych dekoracji, które zbudowano pod kierunkiem scenograf Carol Spier, należały wnętrza Nautilusa, supernowoczesnego ”podwodnego pałacu” kapitana Nemo oraz olbrzymia panorama ukazująca fasady budynków i dachy Wenecji, Londynu i Paryża. Przy ich budowie pracowało 200 robotników.

Wnętrza Nautilusa zbudowano w dawnych warsztatach stoczniowych nad Wełtawą. Ukazywały one mostek, sterownię, kajutę kapitana, kajuty gościnne, chłodnię, korytarze i wyrzutnię torped. Wnętrza pomalowano na odcień alabastrowej bieli i udekorowano motywami hinduskimi nawiązując do opisów zawartych w powieści Juliusza Verne’a.

Carol Spier mówi: Nautilus to domena Nemo, postanowiliśmy więc udekorować wnętrza motywami hinduskimi, które mają wymowę symboliczną i wiele mówią o życiu duchowym enigmatycznego kapitana. Nemo to człowiek wielkich zasad, co znajduje swoje odbicie w harmonijnym otoczeniu, w którym się obraca.

Grający Nemo Naseeruddin Shah mówi: Nautilus jest niczym podwodna świątynia Taj Mahal: piękny, lśniąco biały, tajemniczy, samowystarczalny i emanujący niezmierzonym bogactwem. Okręt jest pełnoprawnym bohaterem filmu - Nemo jest z niego bardzo dumny.

Dekoracja przedstawiająca wnętrza Nautilusa ucierpiała w wyniku powodzi, które nawiedziły Pragę na początku sierpnia ubiegłego roku. Poziom wody przekroczył sześć metrów, a wysoka fala zniszczyła wszystko to, co napotkała na swej drodze. Z telewizyjnym apelem o pomoc dla miasta zwrócił się sam Sean Connery. Członków obsady i ekipy ewakuowano w środku nocy, gdy poziom wody zaczął się gwałtownie podnosić.

Woda zalała studia, w których stały nasze dekoracje, magazyny kostiumów i scenografii oraz atelier efektów specjalnych: straciliśmy dosłownie wszystko - mówi współproducent Michael Nelson.

Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że ekipa od dawna planowała wyjazd na tydzień na Maltę, zdjęcia kontynuowano więc w tamtejszych plenerach, dopóki sytuacja w Czechach nie wróciła do normy.

Ekipa wylądowała na sąsiadującej z Maltą wyspie Gozo 18 sierpnia. Na szczycie wspaniałego klifu w niewielkim miasteczku Xlendi zbudowano dekorację przedstawiającą masywną wieżę obserwacyjną Nautilusa. Do wieży można było dojechać jedynie żwirową dróżką, którą usypali członkowie ekipy.

Wieżę zbudowano na obrotowej platformie na krawędzi klifu, skąd rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na wybrzeże. Dzięki platformie widzowie odniosą wrażenie, że zdjęcia kręcono na pełnym morzu. Straż przybrzeżna oczyściła okoliczne wody z łodzi i motorówek, filmowcy mogli więc bez przeszkód nakręcić wszystkie wymagane scenariuszem sekwencje, w tym kluczową scenę, w której Quatermain uczy Sawyera trudnej sztuki strzelania do celu.

Po czterech dniach spędzonych w Gozo ekipa wzięła dwa tygodnie urlopu. W tym czasie w Pradze odbudowano dekoracje zniszczone przez powódź. Zdjęcia wznowiono 8 września od scen rozgrywających się przed afrykańskim klubem Brytania, które nakręcono w małym miasteczku położonym o godzinę jazdy od Pragi. Na plan przewieziono kozy, świnie, muły i inne zwierzęta domowe, które kręcą się przed wejściem do klubu. Stanowią one tło sceny, w której wysłannik M, Sanderson Reed, prosi Quatermaina o pomoc. Gwałtowny incydent, który ma miejsce w chwilę później, przekonuje Quatermaina, że nadszedł czas, by wkroczył do akcji...

Quatermain jedzie do Londynu, gdzie w podziemiach muzeum Albionu osobiście poznaje M, małomównego kapitana Nemo, uwodzicielską Minę Harker i sarkastycznego Rodneya Skinnera. Scenę tę kręcono przez cztery dni we wspaniałej bibliotece strahowskiej, dziewięćsetletnim gmachu położonym na terenie praskiego zamku.

Grający Rodneya Skinnera, niewidzialnego człowieka, Tony Curran nosi w tej scenie niebieski makijaż, który pokrywa jego twarz i ciało. Dzięki niemu na późniejszym etapie realizacji usunięto wszystkie zbędne elementy pozostawiając tylko płaszcz, okulary i kapelusz. Nasz Skinner ma w sobie coś z ekshibicjonisty - mówi projektantka kostiumów Jacqueline West.

Tony Curran codziennie starannie się golił i spędzał niemal dwie godziny w charakteryzatorni, gdzie nad jego ekranowym wizerunkiem pracował specjalista od charakteryzacji specjalnej Dave Synder. Aktor mówi: Ponieważ nie mam ani brwi, ani czoła, które stanowią ważne elementy procesu komunikacji, muszę polegać na tzw. mowie ciała i modulacji głosu. Skinner to bardzo teatralna rola, a ja świetnie się bawiłem grając ją. Po spotkaniu w muzeum czterej członkowie Ligi wyruszają na poszukiwanie Doriana Graya, którego odnajdują w tajemniczym domu w londyńskich dokach. Gray przyjmuje swych gości w pogrążonej w półmroku bibliotece. Gdy członków Ligi atakują wysłannicy Fantoma, z pomocą przychodzi im Tom Sawyer. Realizacja sekwencji, w której podziwiać możemy efektowną strzelaninę i zapierające dech w piersiach popisy wschodnich sztuk walki, zajęła dwa tygodnie. Kręcono ją w opuszczonej fabryce w Laznem Tousenie na obrzeżach Pragi. W scenie tej po raz pierwszy oglądamy spektakularnego Nautilusa, który wynurza się z londyńskiej zatoki tygrysiej (wieża, którą oglądamy na ekranie, była modelem, tło przedstawiające doki i zatokę - dorysówką).

Ostatnim sojusznikiem, którego pozyskuje Liga, jest terroryzujący Paryż dr Jekyll / pan Hyde, najtrudniejsza ”zdobycz” w łowieckiej karierze Quatermaina.

Ekranowego Hyde’a wykreowano przy pomocy wielu różnych metod. Twórcy korzystali z miniaturowych dekoracji filmowanych z niezwykłych punktów widzenia, elementów animacji komputerowej, modeli, wycinanek, a nawet aktorów-karłów. Hyde ma na ekranie niemal trzy metry wzrostu, a grający go Jason Flemyng - niespełna dwa. Aktor nosił więc specjalny ”skafander”, który zaprojektował Steve Johnson z Edge FX. Ważył on 20 kilogramów, a jego ramiona kontrolowano przy pomocy dźwigni ukrytych w materiale. Składał się on z ośmiu części, a jego przygotowanie zajęło 12 tygodni. Pracowało przy nim 30 techników, którzy wykorzystali 5.900 komponentów. Na potrzeby ujęć filmowanych z oddali przygotowano dwa kolejne, nieco uproszczone ”skafandry”, które nosili kaskaderzy.

Wiele uwagi poświęciliśmy detalom anatomicznym i muskulaturze. Ramion nie pokrywa futro, wszelkie niedostatki byłyby się doskonale widoczne - mówi Steve Johnson.

Charakteryzacja Jasona Flemynga zajmowała siedem godzin dziennie. Aktor zabijał czas... grając w gry komputerowe. Każdy włos na głowie aplikowano indywidualnie. Każdą z takich ”peruk” można było używać tylko raz, a kosztowała ona około 5.000 dolarów. Ramiona były bardzo ciężkie, zakładano je więc na chwilę przed rozpoczęciem zdjęć. Jason Flemyng, aktor, który słynie z niezwykłej cierpliwości, znosił ten proces z humorem. Jak mówi: Gdy spoglądasz w lustro i widzisz w nim kogoś, kto wcale cię nie przypomina, czujesz przypływ energii. Charakteryzatorzy wykonywali za mnie połowę pracy. Nie pozostawało mi nic innego, jak odpowiednio się poruszać i od czasu do czasu warknąć...

Sceny z udziałem Hyde’a filmowano w dwóch etapach: najpierw część ”A” - te fragmenty kadru, w których nie pojawia się Hyde, a potem część ”B” - fragmenty z jego udziałem. Kombinowano je następnie przy użyciu techniki zwanej ”kontrolą ruchu”.

Większość ujęć typu ”B” nakręcono ogromną kamerą IMAX, dzięki czemu Hyde wydaje się na ekranie dużo większy niż w rzeczywistości. Nad rozgrywającą się na pokładzie Nautilusa sceną, w której oglądamy pełną transformację Jekylla w Hyde’a, pracowało 10 specjalistów od charakteryzacji specjalnej. Pracowali oni także ze Stuartem Townsendem (Dorian Gray) i Richardem Roxburghiem (M), którzy w niektórych scenach noszą skomplikowany makijaż.

Tłem jednej z najefektowniejszych scen filmu jest karnawałowy bal maskowy na ulicach Wenecji. Wzięło w niej udział ponad 500 statystów w wyrafinowanych kostiumach z epoki, którym towarzyszą: połykacze ognia, żonglerzy, magicy i szczudlarze. Zdjęcia do tej sceny nakręcono w ciągu dwóch nocy, przy wydatnej pomocy drugiej ekipy, w dekoracji przedstawiających weneckie uliczki. Zajmowała ona powierzchnię czterech boisk do piłki nożnej, a składało się na nią: 80 fasad domów, setki wystaw sklepowych i trzy wypełnione wodą kanały. Kurz, pył i sztuczne kamienie zrzucało z dachów 24 techników od efektów specjalnych.

Dekoracje są niesamowite i znakomicie podkreślają epicki charakter naszego filmu. Czegoś takiego nie widziałem w całej mojej dotychczasowej karierze - mówi Sean Connery.

Nautilus kryje w swym wnętrzu automobil, którym bohaterowie pędzą po weneckich uliczkach. Ma on białą karoserię, zdobioną srebrnymi dodatkami. W oczach kapitana Nemo symbolizuje przyszłość, nic zatem dziwnego, że członkowie ekipy nazwali go ”Nemobilem”.

Podwozie zbudowano w Retromotoring w Londynie, wyposażono je zaś w silnik Range Rover LSE 4.2 V8, niezależne zawieszenie, hydrauliczne podnośniki i podwójne przednie koła. Karoserię wykonano ze specjalnego tworzywa w Pradze. Automobil mierzył 7 na 2,7 metra i rozwijał szybkość do 59 mil na godzinę. To zdumiewająca maszyna, Batmobil to przy niej tania zabawka - mówi grający Tom Sawyera Shane West.

Miniatury wykonało New Deal Studio w Los Angeles. Skupieni wokół niego specjaliści przygotowali 30 miniaturowych weneckich budynków, z których największy mierzył prawie 5,5 metra i ważył niemal pół tony, gondole, mosty i rynsztoki. Budynki miały parapety, na których stały doniczki z kwiatami i zasłony w oknach. Na ulicy stały stoliki, krzesła i lampy. Miniaturową dekorację zbudowano na dwumetrowej, hydraulicznie opuszczanej rampie, tak by symulować zapadnie się budynków.

Ekipa z New Deal Studio zbudowała także głęboki na pół metra pięćdziesięciometrowy kanał, który wypełniono 42 tonami wody. Wykorzystano go w scenie, w której ”Nemobil” pędzi bulwarem, podczas gdy wokół niego walą się domy. Na potrzeby tej sceny zbudowano dwa modele samochodu: jeden sterowany radiem, drugi ciągnięty na kablu. Kukiełki przedstawiające aktorów w samochodzie animowano drogą radiową. Modele filmowano przyspieszoną kamerą, by stworzyć złudzenie ciężaru.

O filmie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Ligę Niezwykłych Dżentelmenów tworzą bohaterowie, jakich nikt dotąd nie widział, a na jej czele stoi największy łowca i awanturnik na świecie, Allan Quatermain (Sean Connery), odkrywca legendarnych kopalni króla Salomona. Towarzyszą mu: kapitan Nemo (Naseeruddin Shah - ”Monsunowe wesele”); wampirzyca Mina Harker (Peta Wilson - serial TV ”Nikita”), ofiara Draculi; niewidzialny człowiek Rodney Skinner (Tony Curran - ”Gladiator”); amerykański agent do zadań specjalnych Tom Sawyer (Shane West - ”Szkoła uczuć”); nieśmiertelny Dorian Gray (Stuart Townsend - ”Wszystko o Adamie”) i nieobliczalny dr Jekyll / pan Hyde (Jason Flemyng - ”Porachunki”). Brytyjski wywiad, który powołał do życia Ligę, reprezentuje enigmatyczny M (Richard Roxburgh - ”Moulin Rouge”).

Członkowie Ligi nie uznają żadnych autorytetów, są indywidualistami, których los zmusza do współdziałania. Muszą przełamać dzielące ich różnice i nauczyć się ufać sobie, bo w nich cała nadzieja świata: zamaskowany szaleniec, który każe się nazywać ”Fantomem” grozi zatopieniem Wenecji, gdzie odbywa się konferencja przywódców największych mocarstw. Członkowie Ligi wyruszają do Włoch na pokładzie Nautilusa, okrętu podwodnego kapitana Nemo. Mają dziewięć godzin, by ocalić świat...

Rzut oka na niezwykłych bahaterów

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

ALLAN QUATERMAIN (SEAN CONNERY)

Allan Quatermain jest nieustraszonym łowcą, awanturnikiem i wojownikiem. Stawił czoła niejednemu wrogowi - człowiekowi i bestii - jego największe zalety to doświadczenie i zabójcza precyzja. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozpadu Ligi, co może się wydać niemożliwe...

Posługuje się śmiercionośną bronią - afrykańską strzelbą safari. To jedna z najdłuższych strzelb swoich czasów, bez trudu można z niej trafić w ruchomy cel z odległości 400 jardów, czyli ponad 365 metrów.

Quatermain prowadził wyprawy podróżników do tajemniczych miejsc ukrytych w głębi Czarnego Lądu. Dzięki latom spędzonym w dziczy posiadł niezwykłą intuicję i doświadczenie. Rzadko popełnia błędy, a jeszcze rzadziej gubi się i to nawet w najdzikszych i najdziwniejszych zakątkach. Nie musi korzystać z najnowszych zdobyczy techniki - wystarczy mu jego wiedza i mądrość życiowa.

W osobie Quatermaina członkowie Ligi zyskują nieocenionego lidera - człowieka o stalowych nerwach, głębokiej determinacji i intuicji wielkiego łowcy. Tylko ktoś taki może im pomóc schwytać najniebezpieczniejszego wroga, jakiego znał świat.

KAPITAN NEMO (NASEERUDDIN SHAH)

Kapitan Nemo jest naukowcem, mechanikiem, inżynierem, wynalazcą, bojownikiem o wolność i piratem, który opłynął cały świat. Nemo w młodym wieku opuścił dom ojca, bogatego budowniczego okrętów i wyruszył na morze. W swoim życiu na własne oczy widział cuda, których nikt poza nim nigdy nie zobaczy; walczył z potworami morskimi, których istnienie długo poddawano w wątpliwość i zbudował szybki, elegancki i śmiercionośny okręt podwodny zwany Nautilusem, Mieczem Oceanu, największy wynalazek w historii ludzkości.

Nemo jest zaprzysięgłym wrogiem imperializmu i walcząc z nim poświęcił całe swoje życie. Ci, którzy słyszeli o jego atakach na statki brytyjskie, okrzyknęli go piratem, ale Nemo jest nikim innym jak bojownikiem o wolność, który walczy, by wygnać Brytyjczyków z ojczystych Indii. Aby tego dokonać, zgromadził nie tylko zdumiewający arsenał broni i wynalazków, lecz także małą prywatną armię, która zapewnia mu bezpieczeństwo.

Nemo oddaje Lidze Nautilusa, kolekcję broni i wynalazków oraz znakomicie wyszkolonych ludzi, którzy gotowi są zrobić dla niego wszystko. Nemo jest mistrzem walki wręcz, trenował bowiem pod okiem najniebezpieczniejszych wojowników na świecie. Jego największym marzeniem jest wolność - do Ligi dołącza z pobudek czysto praktycznych: ma nadzieję, że jeśli misja się powiedzie, Anglicy wycofają się z jego ojczyzny.

MINA HARKER (PETA WILSON)

Mina jest jedyną kobietą w Lidze i wielu - w tym sam Quatermain - uważa, że jest zbyt słaba, by stawić czoła potędze Fantoma. Pozory okazują się jednak mylące: ”Błędem byłoby myśleć, że potrzebuję Ligi, by zapewniła mi obronę” - mówi Mina jednemu z żołnierzy wroga. W czasach, gdy kobiety nie miały prawa głosu, Mina jest wojowniczką i wizjonerką. Ze spotkania z Draculą wyszła odrodzona - jako potężne i przerażające dziecko nocy.

Mina była niegdyś Miną Murray, nauczycielką, która poślubiła młodego i obiecującego urzędnika bankowego Jonathana Harkera. Sprawy przybrały tragiczny obrót, gdy Harker wyjechał do Transylwanii, by sfinalizować zakup jednej z brytyjskich posiadłości przez niejakiego hrabiego Draculę. Wkrótce potem Dracula osobiście przybył do Anglii siejąc śmierć i grozę. Dowodząc niezwykłej inteligencji i odwagi Mina stanęła u boku cenionego naukowca, doktora Van Helsinga, by wspólnie z nim zniszczyć wampira. Zanim do tego doszło, Dracula zdołał zatopić kły w jej szyi...

W żyłach Miny płynie krew Draculi, obdarzając ją niesamowitymi mocami i całym arsenałem broni biologicznych. Dzięki nieprzeciętnej sile woli Mina nauczyła się kontrolować swoje potrzeby i zyskała pełnię sił jako śmiercionośna wampirzyca. Może poruszać się z zapierającą dech w piersiach szybkością; przenikać przez ludzkie ciało, drewno i metal; rozmawiać z nietoperzami; chodzić po ścianach i przetrwać niemal każdy atak.

Mina jest byłą kochanką Doriana Graya i manipulując jego uczuciami namawia go, by wstąpił do Ligi - czego oboje wkrótce pożałują...

RODNEY SKINNER (TONY CURRAN)

Rodney Skinner uważa się za ”dżentelmena włamywacza”. Sądzi, że trafił na żyłę złota, bo udało mu się ukraść eliksir, który uczynił go niewidzialnym. Niestety, nie pomyślał o konsekwencjach, jakie grożą każdemu, kto zbyt długo pozostaje niewidzialnym. Złośliwemu i uszczypliwemu Skinnerowi brak ogłady i dobrych manier. Do Ligi wstępuje z egoistycznych pobudek: ”Jak będę grzeczny, podadzą mi antidotum” - mówi Quatermainowi.

Dzięki swej niezwykłej ”przypadłości” Skinner może przywieźć do zguby nie tylko Fantoma, ale i samą Ligę. Przemyka się niewidzialny przez pokłady Nautilisa, a swym nieodpowiedzialnym zachowaniem szybko zraża do siebie wszystkich.

Nie precyzujemy, czy Skinner jest dobrym czy złym facetem - mówi Tony Curran. - Zdaje sobie sprawę, że budzi lęk, a to wyzwala w człowieku wszystko, co najgorsze.

Jeśli Skinnerowi uda się przezwyciężyć niechęć swych towarzyszy, może się okazać największym atutem Ligi - lub jej największą słabością.

DORIAN GRAY (STUART TOWNSEND)

Dorian Gray jest nieśmiertelny, uwodzicielski i niebezpieczny. Marzył, by nigdy nie umrzeć, nigdy się nie zestarzeć. Osiągnął upragniony cel - ale za jaką cenę?

Gray jest próżnym arystokratą. W młodości kazał namalować swój portret. Z lęku przed śmiercią wyraził życzenie, by to jego podobizna starzała się wraz z upływem lat, podczas gdy on sam zachowa wieczną młodość. Dzięki tajemniczemu obrzędowi okultystycznemu jego marzenie spełniło się. Gdzieś wśród płócien w jego galerii obrazów ukryty jest klucz do tajemnicy. Z każdym mijającym rokiem jego portret starzeje się; z każdym popełnionym przez niego przestępstwem, obraz ukazuje straszliwe spustoszenia dokonane w jego duszy.

Doriana nie można zabić. Nawet przeszywająca seria z karabinu maszynowego nie czyni mu najmniejszej krzywdy. Niezwykła odporność fizyczna połączona z brakiem jakichkolwiek zahamowań moralnych czyni z niego śmiercionośną maszynę. Dzięki wiedzy, którą gromadził na przestrzeni długiego życia, jest chyba najniebezpieczniejszym członkiem Ligi.

Liga daje Dorianowi szansę, by odkupił swe winy. Jeśli uda mu się ocalić Imperium Brytyjskie, być może uda mu się ocalić i własną duszę.

AGENT SAWYER (SHANE WEST)

Agent Sawyer spędził wczesną młodość na rzece Missisipi, rozwiązując zagadki kryminalne i szukając ukrytych skarbów. Jak na prawdziwego awanturnika przystało, kieruje się impulsem. Szuka niebezpieczeństwa i emocji, bo nic innego nie jest w stanie go zaspokoić. Gdy amerykański rząd zaproponował mu, by został międzynarodowym szpiegiem, nie oparł się pokusie...

Jako członek nowoutworzonych amerykańskich służb specjalnych agent Sawyer otrzymał staranne wyszkolenie i licencję, która pozwala mu brać udział w ściśle tajnych misjach na całym świecie.

Sawyer wkracza do akcji, gdy Liga wpada w zasadzkę zastawioną przez Fantoma. Bez wahania przychodzi z pomocą jej członkom, przechylając szalę zwycięstwa na ich stronę. Quatermain z radością wita go w szeregach Ligi...

Sawyer jest mistrzem we władaniu bronią, w przeciwieństwie do swych towarzyszy nie ma jednak żadnych niezwykłych mocy, wydaje się więc nie ma miejscu w Lidze Niezwykłych Dżentelmenów. Jest jednak niezależny i spragniony przygód. Kogoś takiego jak on, Liga najbardziej potrzebuje...

Sawyera i Quatermaina łączy bardzo silna więź. Obaj doskonale zdają sobie sprawę, że wszelkie podziały zagrażają istnieniu Ligi. Sawyer przechodzi prawdziwy chrzest bojowy i hartuje się w ogniu walki. Jego odwaga i determinacja zyskuje podziw samego Quatermaina, który mówi: ”I chłopiec wyrósł na mężczyznę. A kto wie - może i przyszłego lidera”.

DR JEKYLL/PAN HYDE (JASON FLEMYNG)

W wątłym ciele dra Jekylla kryje się nieobliczalna bestia - nosi ona imię pana Hyde’a...

Dr Henry Jekyll był cenionym londyńskim chemikiem, który poświęcił się badaniom nad dwoistością natury ludzkiej, szukając wyjaśnienia zła kryjącego się w człowieku. Przekonany, że odnalazł sposób na oddzielenie dobra i zła, Jekyll postanowił wypróbować swą teorię na sobie samym. Niestety, jego teoria okazała się niedoskonała...

Jekyll stworzył surowicę, pod wpływem której zmienił się w pana Hyde’a: obdarzonego nadludzką siłą, brutalnego potwora, który nocami grasował po Londynie. Nie minęło wiele czasu, a bezwzględny Hyde wziął górę nad słabszym Jekyllem...

Jekyll przekonał się, że jest niewolnikiem w rękach Hyde’a. Jako Hyde jest nieobliczalnym, nienasyconym potworem, który wie, czego chce i potrafi to zdobyć. Jako Jekyll jest wrakiem człowieka, dręczonym przez wyrzuty sumienia i poczucie bezsilności.

Każde przywołanie bestii w dr. Jekyllu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Pan Hyde jest najsilniejszym człowiekiem, jakiego zna świat. Liga przydziela mu proste zadanie: ma łamać stal, rozbijać głowy i służyć jako żywa tarcza.

Hyde jest uosobieniem brutalnej siły, która tkwi w każdym z nas. Nie zna poczucia winy, strachu, ani skrupułów. Przy każdej nadarzającej się okazji popisuje się swą morderczą siłą. Jest tajną bronią Ligi, ale może też stanowić zagrożenie dla niej samej...

Więcej informacji

Proszę czekać…