Film oparty jest na twórczości czołowych pisarzy z przełomu poprzedniego wieku i opowiada losy kilku pokoleń dwóch krakowskich rodzin mieszczańskich. Każdy odcinek serialu przybliża kawałek polskiej historii, rozpoczynając narrację w 1874, zgodnie z tytułem pierwszego odcinka, poprzez burzliwy czas powstania w 1905, a kończy w 1914, pozostawiając widza z nadzieją na dramatyczną zmianę sytuacji, gdy w obliczu zbliżającego się międzynarodowego konfliktu, Polska szykuje się do wojny wyzwoleńczej. Pomysł ma swój pierwowzór w spektaklu wystawionym w Starym Teatrze przez Andrzeja Wajdę, z okazji 60 rocznicy odzyskania niepodległości. W tle filmowej opowieści przewijają się sylwetki krakowskich artystów młodopolskich – Stanisława Przybyszewskiego, Tadeusza Boy-Żeleńskiego, Stanisława Wyspiańskiego.
Odcinki 8 dodaj odcinek
Sezony
Lata
Pani Chomińska jest żoną urzędnika bankowego. Jej siostra, Aniela, zaręczyła się z Felicjanem Dulskim, który także jest urzędnikiem. Kobiety prowadzą dość monotonne życie, starając się je sobie urozmaicić, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych i oglądając dzieła Matejki. Pewnego dnia siostry postanawiają urządzić wieczorek taneczny, majac nadzieję, że wniesie on powiew świeżości w ich życie.
Aniela Dulska, aby podratować zdrowie synka, Zbyszka, wyjeżdża z nim do Zakopanego. Tu kobieta poznaje krakowskiego aktora, Kozickiego, który tylko szuka okazji do kolejnego flirtu. Z początku Aniela pokazuje się jako przykładna żona i matka, jednak wkrótce zdaje sobie sprawę, że zakochała się w spotkanym amancie.
Julka,córka pani Chomińskiej, błaga matkę o wsparcie, by mogła dalej się uczyć i zostać malarką. Matka jednak stanowczo żąda od córki, by ta poślubiła zamożnego sędziego, Rolewskiego. Pani Chomińska uważa, że na Julkę ma zły wpływ pisarz, Jerzy Boreński, który wynajął u niej pokój. Julka jest nim zafascynowana, nie potrafi jednak przeciwstawić się matce.
W marcu 1901 roku w Krakowie odbywa się premiera dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dramatopisarz zaczyna świecić triumfy, ku rozpaczy m. in. pisarza, Michała Bałuckiego. Wyspiańskiemu zazdrości też student, Antoni Relski, twierdząc, że zamierzał napisać podobną do "Wesela" sztukę. Student jest zakochany w Misi, najmłodszej córce pani Chomińskiej, która zaczyna odwzajemniać jego uczucie. Wtedy nieoczekiwanie, Relski wycofuje się z dalszego ubiegania się o uczucia dziewczyny.
Sędzina Julia Rolewska wiedzie wygodne życie; dzięki mężowi ma wszystko. Doczekała się też dziecka. Jest jednak bardzo nieszczęśliwa; wciąż ma poczucie zmarnowanego życia. W dodatku spotyka swoją młodzieńcza miłość: Jerzego Boreńskiego. Kobieta nie wie, że pisarz jest ciężko chory i niedługo umrze. Jest zrozpaczona i zła, że Jerzy nie chce się z nią związać.
Siostry: pani Chomińska i Aniela Dulska, nie rozumieją otaczającego ich świata i mnogości prądów w aktualnej kulturze. Poniekąd dlatego nie rozumieją w wielu sprawach swoich dzieci. Zbyszek Dulski szuka towarzystwa artystów, a Józio Chomiński zadaje się z socjalistami.
Aniela Dulska dzięki swojej chciwości i skąpstwu, odkupuje od siostry jej połowę kamienicy, by zapewnić swoim dzieciom lepsze życie. Tymczasem zauważa, że syn, Zbyszek, romansuje ze służącą, Hanką. Kobieta nie interweniuje w tę relację, aż okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Zbyszek wpada na szalony pomysł, że ożeni się z Hanką, daje sobie jednak ten pomysł wyperswadować.
W mieście aż huczy od informacji o wojnie. Młodzi zapisują się na ochotnika do armii. Tymczasem Felicjan Dulski niedomaga i jest z nim coraz gorzej. U Dulskich zbiera się rodzina, pytająca o jego zdrowie, ale tematy rozmów kręcą się wokół wojny. Aniela Dulska wciąż sprawia wrażenie dowodzącej całą rodziną. Dopiero śmierć męża uświadamia jej, że jest właściwie na uboczu życia całej rodziny.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

  • Komentarze
  • Nagrody
  • Wiadomości
  • Wytwórnie
  • Seanse TV
  • Repertuar
  • Inne strony www

Proszę czekać…