FDB.PL 1129 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Nowa Akademia - Remake czy follows? 10
Chemas

Jak w temacie. Mam takie właśmnie pytanie dla znawców. Chodzi mi oczywiście o powiązanie ze starą Akademią z Fronczewskim. Zająłem się właśnie posprawdzaniem treści w tej nowej części i zauważyłem, że ktoś dodał jako słowo kluczowe "remake".
Byłem na filmie i mam właśnie wątpliwości. Ponieważ z treści, jak i czasu dziania się filmu, nie wynika, że to remake, prędzej follows. Zamiast Adasia, mamy Adę, którą traktuję jako jakiegoś tam (któregoś) potomka Adasia. Ewentualnie version off, ale na pewno nie remake.
Coś ktoś?

jacks

@Chemas nie widziałem filmu, ale sam opis mówi, że to "uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80." Jak to nie jest definicja remake’u to ja już nie wiem :)

Chemas

@jacks mam opinię, że to raczej version of (na podstawie tej samej powieści). Dlatego się pytam, bo znawcą wielkim nie jestem. Moim zdaniem remake, to na nowo zrobiony film, który już kiedyś był, z tym samym scenariuszem (mniej więcej). A tu mi do końca nie pasuje.
Ja się nie upieram, bo zaraz usłyszę, że Chemas zwariował i się wszystkiego ostatnio czepia. Niech sobie będzie ten remake, chciałem tylko poszerzyć swoją wiedzę. Jak dla mnie to nie do końca remake. Pozdrowionka :)

Jankes

@Chemas chyba za bardzo doszukujesz się jakiś różnic, dla mnie to też remake – Remake of – remake, czyli film który został nakręcony lub stworzony na nowo z różnym stopniem zmian – czyli RÓŻNYM stopniem zmian – :)

Chemas

@Jankes Okej :)
To jeszcze pytanie, w jakiej sytuacji jest version off? Dopytuje, bo do końca nie czaję różnic.

Aha i jeszcze jedno, dodaję w takim razie remake do powiązań, bo nie ma.

k_malecki

@Chemas Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN "remake to nowa wersja istniejącego już filmu".
Jak dla mnie, ale podkreślam że to tylko moja opinia, version of ma zastosowanie, gdy mamy do czynienia z dwoma niezależnymi filmami będącymi adaptacją tego samego utworu, np. różne wariacje "Opowieści wigilijnej". Z kolei remake to odświeżona wersja filmu, w której dokonuje się różnic, jednak główna oś fabularna jest taka sama.

k_malecki

@Chemas Po dodaniu powiązania "Remake of" system wyświetla to jako "Film na podstawie którego powstała nowa wersja". Pytanie (nie wiem, bo nie oglądałem nowej "Akademii") czy nowa wersja powstała na podstawie filmu z 1983 czy książki Brzechwy?

Chemas

@k_malecki No właśnie tu jest problem. I tak i tak :) Film moim zdaniem powstał jednocześnie na podstawie książki Brzechwy, ale jest też częściowo kontynuacją, bo z samej fabuły wynika, że to kontynuacja. Główna oś fabularna nie jest taka sama. Dlatego też jestem za tym, że to version off.

Jankes

@Chemas czasem jeden film ma jednocześnie kilka powiązań, może to ten przypadek :) skoro tak cie to nurtuje :)

Chemas

@Jankes już mnie nie nurtuje :/

Proszę czekać…