Społeczna Akcja TVP Kultura Popieram!

Logo TVP Kultura

Jako powód zawieszenia produkcji wszystkich programów w wybranych kanałach tematycznych od stycznia 2010 roku podano konieczność wprowadzenia oszczędności. Jest to jednoznaczne z tym, że w TVP Kultura od 1 stycznia 2010 roku nie będą już realizowane nowe filmy dokumentalne, programy publicystyczne ani reportaże.

Od nowego roku wstrzymana zostanie także produkcja realizowanych przez kanał programów kulturalnych, między innymi relacji z koncertów, festiwali, czy debat publicznych.

Społeczna Akcja TVP Kultura Popieram! zwraca się z prośbą o poparcie inicjatywy ratowania kanału TVP Kultura i podpisywanie się pod protestem przeciwko likwidacji produkcji w TVP Kultura na stronie

Wstrzymanie realizacji programów w TVP Kultura jest jednoznaczne z upadkiem tego kanału, ponieważ to produkcja własna stworzyła markę tej anteny. Istnieje więc zagrożenie, że ambitny kanał telewizyjny przestanie istnieć. Ma to miejsce w momencie, gdy TVP Kultura osiąga rekordową oglądalność wśród kanałów tematycznych. Stacja śledzi i relacjonuje bieżące wydarzenia kulturalne. Promuje wydarzenia organizowane przez instytucje kultury w Polsce. Informuje o nich, analizuje, wyjaśnia i ocenia w sposób głębszy, z namysłem, z udziałem ekspertów i uczestników debaty publicznej.

Stanowi alternatywę dla komercyjnej i rozrywkowej oferty innych kanałów, w których wszystko stworzone jest w zgodzie ze wskaźnikiem oglądalności. Jest kanałów, który pokazuje najważniejsze wydarzenia z obszaru kultury wysokiej, prezentuje współczesne trendy, poszerza horyzonty, kreuje gust, edukuje. Wychowuje widza teatralnego, gości wernisaży, bywalców opery. Jest ambasadorem sztuki wybitnej.