Clint Eastwood - ikona kina na DVD 3

Zdobywca pięciu Oscarów® i pięciu Złotych Globów. Aktor, reżyser, producent i kompozytor, który zmienił kino. Gwiazda niezapomnianych filmów takich jak Brudny Harry, Bez przebaczenia, Tylko dla orłów i Gran Torino. Galapagos Films prezentuje 35 filmów Clinta Eastwooda i z Clintem Eastwoodem.

Clint Eastwood (Gran Torino)

Mój ojciec ciągle mi powtarzał – Pokaż im co potrafisz i nie bój się tego, co dostaniesz. Powiedz, że będziesz pracował za darmo, ale jednocześnie pokazuj, że jesteś bezcenny – Clint Eastwood.

Dziś Clint Eastwood jest niekwestionowanym mistrzem kina – wybitnym aktorem, reżyserem i producentem. Mało kto jednak wie, że filmem na poważnie zainteresował się już jako dojrzały mężczyzna.

Clint EastwoodClint Eastwood

Aktorski potencjał urodzonego w 1930 roku Clinta Eastwooda jako pierwszy dostrzegł jego nauczyciel ze szkoły średniej, który zachęcał swojego ucznia by ten brał udział w szkolnych przedstawieniach. Eastwood nie był tym jednak zainteresowany i po ukończeniu szkoły pracował jako sprzedawca, strażak, a nawet „chłopiec od kijów golfowych” – bardzo daleko od filmu. Największą miłością przyszłego gwiazdora była bowiem… muzyka.

Młody Clint Eastwood widział swoją przyszłość w roli zawodowego muzyka. Zamierzał rozpocząć studia w tym kierunku na uniwersytecie w Seattle, ale wybuch Wojny Koreańskiej pokrzyżował mu plany. W wieku 20. lat Clint został powołany do wojska i rok spędził w kalifornijskim Fort Ord na stanowisku… ratownika i instruktora pływania. W 1951 roku wyszedł cało z niebezpiecznego wypadku. W samolocie, którym leciał skończyło się paliwo i maszyna musiała awaryjnie wodować, a Eastwood i pilot o własnych siłach przepłynęli kilkanaście kilometrów, jakie dzieliły ich od stałego lądu.

Pobyt w Fort Ord okazał się jednak niezwykle ważny w życiu przyszłego gwiazdora. Tam bowiem poznał Chucka Hilla – człowieka o rozległych kontaktach w Hollywood, który poradził mu, żeby spróbował swoich sił przed kamerą.

Clint EastwoodClint Eastwood

W krótkim czasie od debiutu Eastwood mógł już przebierać w rolach. Wystąpił m.in. w Tylko dla orłów (1968) oraz Złocie dla zuchwałych (1970).

W 1971 stworzył pamiętną kreację inspektora Harry’ego Callahana w pamiętnym dramacie policyjnym Brudny Harry, który później doczekał się jeszcze czterech kontynuacji. Co ciekawe, rolę Callahana Clintowi zaoferowano w „ostatniej chwili” po tym, jak zrezygnował z niej Frank Sinatra.

Wkrótce gwiazdor założył firmę producencką Malpaso Company, która przez następnych 15 lat realizowała przebój za przebojem – zarówno filmy akcji, jak i komedie. Lina, Niesamowity jeździec i Wzgórze rozdartych serc to zaledwie kilka z popularnych tytułów, które powstają w tym czasie.

Z upływem czasu gwiazdor zaczął realizować bardziej osobiste projekty. W 1988 r. nakręcił wspaniały film Bird – biograficzną opowieść o życiu i karierze legendarnego saksofonisty Charliego Parkera.

Clint EastwoodClint Eastwood

W 1990 roku powstał głośny dramat Biały myśliwy, czarne serce, w którym Eastwood stworzył niezapomnianą kreację reżysera Johna Wilsona kręcącego film w Afryce. Obraz został zrealizowany na podstawie powieści Petera Viertela, w której autor opisał swoje doświadczenia z planu „Afrykańskiej królowej” Johna Hustona z Humphreyem Bogartem i Katharine Hepburn w rolach głównych.

W 1992 roku nazwisko Eastwooda ponownie pojawiło się na pierwszych stronach gazet. Jego western Bez przebaczenia (Eastwood w podwójnej roli reżysera i aktora) zdobył 4 Oscary® w tym w najważniejszych kategoriach „najlepszy film” i „najlepszy reżyser”. Dedykowany Sergio Leone i Donowi Siegelowi obraz zarobił ponad 100 milionów dolarów.

Clint EastwoodClint Eastwood

W 1995 roku Eastwood po raz kolejny zaskoczył swoich fanów ekranizując bestsellerową powieść Roberta Jamesa Wallera Co się wydarzyło w Madison County, za rolę w której Meryl Streep otrzymała nominację do Oscara®.

Kolejne lata w karierze Eastwood obfitowały w bardzo udane filmy. Popularnością cieszyły się Północ w ogrodzie dobra i zła (1997) i Kosmiczni kowboje (2000), Prawdziwa zbrodnia (1999) i Krwawa profesja (2002).

W 1997 roku brytyjski magazyn „Empire” zorganizował ranking „100 największych gwiazd kina”. Clint Eastwood zajmuje w nim drugie miejsce.

W 2003 roku na ekrany kin weszła Rzeka tajemnic w reżyserii Clinta Eastwooda, która zarówno w USA jak i na świecie zostaje bardzo wysoko oceniony przez krytyków. Film zdobył dwa Oscary® za najlepszą rolę męską (Sean Penn) i najlepszą męską rolę drugoplanową (Tim Robbins) oraz dwa Złote Globy® w analogicznych kategoriach.

Clint EastwoodClint Eastwood

Rzeka tajemnic otrzymała również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za rok 2003 w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, znalazła się na liście 10 najlepszych filmów roku 2003 przygotowanej przez Amerykański Instytut Filmowy oraz zdobyła aż 8 nominacji do corocznych nagród Critics’ Choice Awards przyznawanych przez Broadcast Film Critics Assn – organizację zrzeszającą 182 filmowych krytyków z USA i Kanady, pracujących dla różnych mediów.

Clint EastwoodClint Eastwood

Zaledwie rok później gwiazdor ponownie zachwycił widzów i krytyków całego świata poruszającym dramatem Za wszelką cenę. Wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda obraz zdobył cztery Oscary® w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżysera, najlepsza aktorka (Hilary Swank) i najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman).

W 2006 roku Eastwood wyreżyserował dwa widowiskowe filmy wojenne Sztandar chwały oraz Listy z Iwo Jimy. Oba poświęcone były krwawym zmaganiom o Iwo Jimę w czasach II Wojny Światowej przedstawiając bitwę z obu stron konfliktu: amerykańskiej i japońskiej. Oba tytuły zdobyły w sumie 5 nominacji do Oscara® (w tym dla najlepszego filmu).

Clint EastwoodClint Eastwood

W wieku 78 lat Clint Eastwood postanowił przejść na aktorską emeryturę i zająć się już tylko reżyserią oraz produkcją filmów. Jego pożegnaniem z dużym ekranem była kreacji w udanym dramacie sensacyjnym Gran Torino (2008), w którym gwiazdor po raz ostatni powrócił do roli twardziela, czyli postaci, która zapewniła mu popularność na całym świecie.

Ostatnim, jak na razie, filmem Clinta Eastwooda jest Invictus: Niepokonany (na Blu-Ray i DVD wydany przez Galapagos Films) – oparta na faktach opowieść o Nelsonie Mandeli i jego pierwszych latach urzędowania na stanowisku prezydenta RPA opowiedziana z perspektywy… meczów rugby. Również i ten obraz został doceniony przez widzów i krytyków zdobywając m.in. dwie nominacje do Oscara® w kategoriach: najlepszy aktor (Morgan Freeman) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Matt Damon).

W tym roku Clint Eastwood skończył 80. lat, ale nie zamierza jeszcze kończyć swojej przygody z kinem. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych wspaniałych produkcji legendy kina.

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Flames23

Clint

Nikt w historii kina nie może poszczycić się tak elektryzująco – charakterystycznym spojrzeniem. Znakomity rewolwerowiec, nieugięty inspektor czy żołnierz ktorego nic nie złamie, obecnie również doskonały reżyser i kompozytor – to cały on Legenda Kina.

Trophy

Prawdziwa legenda. Oby jeszcze długo pożył! Jak do tej pory najbardziej trafił w mój gust jego ostatni aktorski film – "Gran Torino". Mam nadzieję, że po "Invictus" zaskoczy czymś jeszcze lepszym.

Jana

Aktor wszechczasów, legenda kina… i inne jeszcze określenia nie są w stanie odzwierciedlić wspaniałego dorobku Clinta Eastwooda. Po prostu trzeba zobaczyć, no może nie wszystko, ale większość:) Chociaż stuknęła mu osiemdziesiątka, pewnie jeszcze nie raz nas – widzów – zaskoczy! Wiele jego filmów oglądałam, które w większości mi się podobały, ale największe wrażenie zrobił na mnie "Za wszelką cenę". Oglądałam go już kilka razy i… za każdym razem wzrusza mnie do łez!

Proszę czekać…