Kino Moskwa - 25 lat później 0

Kino Moskwa było jednym z pierwszych kin otwartych w powojennej Warszawie. Dlatego szybko stało się symbolem „nowoczesnej” architektury i rozwoju miasta.

Kino Moskwa / fot. Chris NiedenthalKino Moskwa / fot. Chris Niedenthal

Zupełnie innego wymiaru symbolicznego nabrało zaś dzięki fotografii wykonanej przez Chrisa Niedenthala w dniu 13 grudnia 1981 r. Zdjęcie to, przedstawiające stojących przy transporterze ZOMO-wców, a w tle budynek kina Moskwa z wielkim banerem reklamującym film ?Czas apokalipsy? Coppoli zostało opublikowane najpierw w amerykańskim Newsweek’u, a następnie obiegło cały świat, urastając do rangi symbolu sytuacji panującej wówczas w Polsce.

Dziś kino Moskwa już nie istnieje, a obraz ulicy Puławskiej (jak i całej Warszawy) jest zupełnie inny niż w tamtych czasach. Nie ma Moskwy (dosłownie i w przenośni). Dzisiejsza rzeczywistość jest zupełnie odmienna od tej, jaką Polacy pamiętają z tamtych lat. Jednak pewna ciągłość została zachowana – w tym samym miejscu nadal jest kino. Inne, nowoczesne, „zachodnie” kino. Inaczej mówiąc kino, jakie w latach PRL było dla nas, Warszawiaków, jedynie marzeniem.

W dniu 25. rocznicy rozpoczęcia stanu wojennego, tak silnie powiązanej ze słynnym zdjęciem Chrisa Niedenthala, kino Silver Screen Puławska chciałoby zaakcentować obecność w tym szczególnym miejscu i utrzymanie ciągłości tradycji kinowej.

13 grudnia 1981 roku w kinie Moskwa zaplanowane były projekcje filmu CZAS APOKALIPSY. Nigdy się nie odbyły. Minęło 25 lat, kino się zmieniło, a film doczekał się wersji reżyserskiej.
Na miejscu dawnego kina Moskwa, czyli w dzisiejszym kinie Silver Screen (Puławska 17) w środę 13 grudnia odbędą się pokazy filmu CZAS APOKALIPSY: POWR?T (wersja reżyserska – 196 min.)
Dokładne godziny projekcji: 10:00, 15:00, 19:00.
Bilety na wszystkie projekcje w cenie 14 zł (bilety grupowe 12 zł).
Dodatkowo przed każdą projekcją Czasu apokalipsy zamiast reklam i zwiastunów zostanie pokazana kronika filmowa z 12 grudnia 1981 r. (kronika ta była przygotowana, jednak ze względu na wprowadzenie stanu wojennego nie została w odpowiednim czasie wprowadzona do kin).

Jeśli ktoś z Warszawiaków posiada wciąż ważny bilet, który kupił na Czas apokalipsy na seans 13 grudnia 1981 roku to oczywiście zapraszamy do kina – bilety te będą honorowane!

13 grudnia przez cały dzień na terenie kina będą pojawiać się też dodatkowe akcenty nawiązujące do kina Moskwa.

CZAS APOKALIPSY: POWRÓT – krótko o filmie

Film w reżyserii Francisa Forda Coppoli przeszedł do historii jako jedno z najwybitniejszych arcydzieł światowej sztuki filmowej.
Akcja toczy się w czasach wojny w Wietnamie. Historia opowiada o oficerze amerykańskiego wywiadu, kapitanie Willardzie (Martin Sheen). Wyrusza on w głąb Kambodży z niebezpieczną misją „bezwzględnego wyeliminowania” dezertera, pułkownika Kurtza (Marlon Brando), który zbuntował się przeciwko przełożonym i stworzył własną armię, aby toczyć wojnę na własną rękę.
Film w niezwykle przenikliwy sposób opowiada o obłędzie wojny, a patrząc szerzej – także o granicach między dobrem a złem. Coppola pragnął stworzyć film, który „pozwoli widzom doświadczyć czym naprawdę był Wietnam: przybliży im szaleństwo, upojenie, horror, zmysłowość i moralne dylematy tej najbardziej surrealistycznej i koszmarnej wojny Ameryki”.
„Czas apokalipsy” zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz dwa Oscary – za najlepsze zdjęcia i dźwięk.

Czas ApokalipsyCzas Apokalipsy

Film powstał w 1979 roku, jednak w Polsce wyświetlany był pod koniec roku 1981, co sprawiło, że w naszym kraju nabrał on zupełnie wyjątkowego znaczenia, urastając niejako do rangi filmu kultowego.
W roku 2001 film doczekał się wersji reżyserskiej. Sceny z poprzedniej wersji zostały zmontowane od nowa. Reżyser dołożył również nowe, zrealizowane wcześniej sekwencje, które nie znalazły się w pierwotnej wersji. Dzięki temu jeszcze mocniej odbieramy wszystkie kluczowe sceny filmu.

Silver Screen

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Ronaldinho

Ciekawe czy ktoś jeszcze posiada bilet z 1981 roku :D A "Czas apokalipsy" to po prostu arcydzieło.

Proszę czekać…