"May the Force Be With You"

GRBAVICA - zobacz polski plakat 0

Prezentujemy polski oficjalny plakat do filmu GRBAVICA w reżyserii Jasmila Zbanić (zwycięzca festiwalu filmowego w Berlinie). GRBAVICA znajdzie się w polskich kinach 19. stycznia 2007.

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego i Nagrody Pokojowej na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2006). Debiut reżyserski Bośniaczki, hołd dla ofiar jugosłowiańskiej wojny, bezwzględne rozliczenie winowajców i próba odblokowania wojennych wspomnień, które pozwolą ludziom na Bałkanach dalej normalnie żyć.

Polski plakat do filmu Grbavica 2006Polski plakat do filmu Grbavica 2006

Przejmująca opowieść o mieszkance Sarajewa – Esmie, która samotnie wychowuje ukochaną córkę, owoc gwałtu serbskiego żołnierza. Sara myśli, że jej ojciec zginął w walce o wolną Bośnię.

„Dzięki przemyślanej konstrukcji scenariusza Grbavicy (tytuł jest nazwą sarajewskiego przedmieścia), reżyserce udało się spojrzeć na brutalne zdarzenia z dystansu, a zarazem wypełnić przejmującą treścią banał, iż wojenne cierpienia nie kończą się wraz z podpisaniem traktatów pokojowych.

W filmie Žbanić cała akcja rozgrywa się post factum, dziesięć lat po ostatnich kanonadach nad stolicą Bośni – ale dla bohaterki, wychowującej samotnie kilkunastoletnią córkę, nic się bynajmniej nie skończyło. Film, przedstawiający nieskomplikowaną historię (kelnerująca w nocnym lokalu, Esma próbuje desperacko zdobyć pieniądze na szkolną wycieczkę Sary, mimo iż dzieci szahidów – bohaterów poległych w wojnie – mogą przecież jechać za symboliczną cenę) i typowe sytuacje (bezrobocie, krewni odwracający się od doświadczonej przez życie kobiety, matka konfrontowana z dorastającą córką, coraz natarczywiej domagającą się relacji o ojcu) – ogląda się z napięciem i uwagą, aż do traumatycznego finału. Duża w tym zasługa aktorek: znanej z filmów Kusturicy Mirjany Karanović i młodziutkiej Luny Mojović. Największa jednak leży po stronie reżyserki, która z pokorą, bez artystycznych pretensji i chęci niepotrzebnego szokowania widza, próbowała oddać sprawiedliwość przeżywanemu samotnie cierpieniu milionów kobiet, a równocześnie pokazać sięgającą daleko w przyszłość społeczną skazę, konsekwencję zbrodniczych działań serbskich żołnierzy.

Gazeta Wyborcza, Tadeusz Sobolewski

„Fascynuje mnie codzienne życie zwykłych ludzi. Bo codzienność nawet w obliczu wojny nie traci zwyczajnego a czasami nawet banalnego charakteru. Jednak, kiedy wyjątkowe wydarzenia zaburzają utarty porządek mijających dni, ludzkie emocje zyskują niewyobrażalną moc.”

Jasmila Zbanić

Informacja nadesłana przez dystrybutora filmu

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…