"May the Force Be With You"

Pierwsza edycja Programu 30 minut zakończona 0

Pierwsza edycja programu zakończyła się sukcesem. Powstało dziesięć krótkich filmów fabularnych, poruszających bardzo różne tematy i pokazujących Świat z nowych punktów widzenia. To dla młodych reżyserów okazja do zaprezentowania się szerszej publiczności. Program 30 minut został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W pierwszej edycji programu 30 minut powstały następujące filmy:

Program 30 minutProgram 30 minut W krainie jaskrawych zabawek ;-W krainie jaskrawych zabawek ;-

1. Fabryka reż. Maciej Adamek
2. Podróż reż. Dariusz Glazer
3. Kilka fotografii reż. Marcin Pieczonka
4. Droga wewnętrzna reż. Dorota Lamparska
5. W krainie jaskrawych zabawek ;- reż. Mateusz Dymek
6. Trójka do wzięcia reż. Bartek Konopka
7. Bez iluzji reż. Krzysztof Krzysztof
8. Męczeństwo Mariana reż. Adrian Panek
9. Autor wychodzi reż. Dominika Montean
10. Zamach reż. Ryszard Stecura

- Jesteśmy otwarci na rozszerzenie programu poza granice Polski – mówił w piątek na konferencji prasowej programu Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Głos zabrał także Wojciech Marczewski – To nie jest program dla amatorów – powiedział tłumacząc kto może startować w programie. Podkreślił także, że to pierwszy taki program, gdzie producenci nie zarabiają, a mimo to naprawdę chcą pracować z młodymi reżyserami. Także aktorzy nie wzięli pieniędzy za swoje występy.

Program 30 minut jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zakłada powstanie rocznie dziesięciu 30-minutowych filmów o tematyce współczesnej. Każdy debiutant otrzymuje opiekę artystyczną i produkcyjną.

Celem Programu jest umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach. Uczestnikami Programu są młodzi reżyserzy przed debiutem pełnometrażowym.

Program 30 minut jest finansowany przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Budżet każdego filmu wynosi 100.000 zł nie licząc wkładu rzeczowego, którego mogą udzielić uczestnikom firmy produkcyjne.

Pracami programu kieruje Rada Artystyczna, w skład której wchodzą: Jacek Bromski – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Wojciech Marczewski – Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy, Robert Gliński – PWSFTviT, Studio Indeks, Filip Bajon – WRiTv Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jerzy Kapuściński – TVP Kultura oraz przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Obrazy, które powstały w ramach programu, odnoszą juz pierwsze sukcesy. Podróż Dariusza Glazera jest pierwszym filmem z tej grupy, który dostał się do konkursu ważnego festiwalu za granicami Polski. Został przyjęty do międzynarodowego konkursu prestiżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand 2007.Wcześniej był pokazany w konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie zdobył wyróżnienie oraz na specjalnych pokazach podczas festiwali w Koszalinie i Gdyni.

Wszystkie te filmy będą pokazywane na antenie TVP Kultura od 24 grudnia tego roku. Emisję każdego filmu poprzedzi rozmowa z jego twórcami.

Trwają zdjęcia do następnych dziesięciu filmów w kolejnej edycji programu 30 minut.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…