Jestem jak wielu innych, a może nie :). Uwielbiam X Muzę i od kiedy pamiętam oglądałem mnóstwo filmów. Bardzo lubię oglądać filmy na motywach książek, a później je konfrontować z wersją pisaną. Niestety muszę przyznać, że nie wiele jest dobrych adaptacji. Mam nadzieję, że przyczynię się do rozwoju tej bazy i będę służył wiedzą i rewolucyjnym zacięciem ;)

Gwiazda Henryka Kluby 0

Łódzka Droga Sławy powiększy się o kolejną gwiazdę. 19 stycznia na ul. Piotrkowskiej przy Grand Hotelu w Łodzi uroczyście zostanie odsłonięta gwiazda Henryka Kluby.

Henryk Kluba, wieloletni rektor łódzkiej PWSFTviT, urodził się 9 stycznia1931 roku. Początkowo widział swoją przyszłość jako aktor. Mimo, iż ukończył studium aktorskie w Częstochowie, nie został zawodowym aktorem. Często jednak występował w rolach epizodycznych i drugoplanowych. Występował również w wielu etiudach filmowych. W swoim dorobku ma udział w najsłynniejszej etiudzie ?Dwaj ludzie z szafą? Romana Polańskiego.

Dwaj ludzie z szafą/www.douban.comDwaj ludzie z szafą/www.douban.com

W latach pięćdziesiątych studiował w łódzkiej „filmówce” reżyserię. Niestety musiał długo czekać na swój debiut reżyserki. Był nim zrealizowany w 1966 roku film ?Chudy i inni? , rok później powstał obraz ?Słońce wschodzi raz na dzień? , kolejne jego filmy to między innymi „Pięć i pół bladego Józka”, „ Doktor Ewa? czy ?Gwiazda Piołun? .

Od 1967 wykładał na wydziale reżyserii łódzkiej „filmówki”. Z czasem zaczął pełnić coraz poważniejsze funkcje. Został dziekanem, a w 1982 roku został rektorem PWSFTviT. Funkcję tę pełnił z przerwą na lata 1990-1996 do roku 2002.

Aleja Sław/wikipedia.plAleja Sław/wikipedia.pl

Jedną z wielu pasji Henryka Kluby był film amatorski. Pomagał amatorom w tworzeniu filmów, dzielił się z nimi swoją wiedzą. Podczas realizowania swej pasji zmarł. Nieoczekiwanie 11 czerwca 2005 roku Henryk Kluba odszedł od nas podczas Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…