BitTorrent wypożyczalnią filmową

Znany internautom program p2p zmienia się w legalną, internetową wypożyczalnię.

Właściciele BitTorrent, bardzo dobrze znanej internautom aplikacji p2p stworzyli serwis oferujący za opłatą muzykę i filmy. Jest to spowodowane naciskiem korporacji medialnych, które oskarżają firmę o szerzenie piractwa w internecie. Sieć „torrent” umożliwia niczym nie skrępowane dzielenie się wszelkimi plikami między swoimi użytkownikami, w tym nielegalnymi filmami, muzyką czy oprogramowaniem. Chociaż właściciele firmy już pod koniec 2005 roku przestali udostępniać w sieci filmy i programy ze swojej bazy danych, to sieć opierająca się na wymianie „torrentów” czyli częściach pliku źródłowego, np. filmu, funkcjonowała nadal bez przeszkód, opierając się na innych niż BitTorrent programach.

Uruchomiona w poniedziałek internetowa sieć The BitTorrent Entertainment ze swoją bazą ponad 5000: filmów, programów telewizyjnych, gier i plików muzycznych będzie konkurencją dla takich serwisów jak iTunes Store firmy Apple czy Amazon.com.

Mający swoją siedzibę w San Fransisco BitTorrent podpisał umowy z ponad 35-oma firmami produkującymi rozrywkę, takimi jak 20th Century Fox, MTV Networks czy Metro-Goldwyn-Mayer. Na podstawie umów BitTorrent będzie mógł od teraz oferować odpłatnie produkcje poszczególnych firm emitowane w technologii p2p legalnie. Produkcje przed nielegalnym kopiowaniem zabezpiecza technologia DRM firmy Microsoft.

Filmy lub programy telewizyjne można „wypożyczyć” na czas od 24h do 30 dni w cenie od prawie 2 do 4 dolarów za sztukę.

WirtualneMedia

Witryna Bittorrent.comWitryna Bittorrent.com


m.
widoczny tu i tam. hasam.