Grand Prix MFF w Locarno dla filmu 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej 0

Film Małgorzaty Szumowskiej 33 sceny z życia otrzymał Grand Prix -
Srebrnego Lamparta (Nagrodę Jury) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym
w Locarno. Film powstał m.in. przy finansowym wsparciu Polskiego
Instytut Sztuki Filmowej.

Locarno jest jednym z czterech (obok Cannes, Berlina i Wenecji) najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Na kolejny sukces polskiego filmu na tych festiwalach czekaliśmy od czasu Srebrnego Niedźwiedzia, którym Jury Festiwalu w Berlinie w 1994 r. nagroziło obraz Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: Biały. Zaledwie jeden głos dzielił 33 sceny z życia od zwycięzcy festiwalu, filmu Parque Via nagrodzonego Złotym Lampartem!

33 sceny z życia33 sceny z życia

Sukces ten otwiera szeroko drzwi do światowej dystrybucji 33 scen z życia. Już podczas festiwalu w Locarno filmem zainteresowali się dystrybutorzy z największych krajów europejskich, w tym z Wielkiej Brytanii i Francji. Film został również zaproszony na 15 kolejnych festiwali na świecie.

33 sceny z życia to przejmująca i bardzo osobista opowieść o doświadczeniu, jakim jest śmierć bliskiego członka rodziny. O tym, jaki ma to wpływ na rodzinę, jak dekonstruuje i bezpowrotnie zmienia życie wszystkich osób. Szczególnie Julii (w tej roli niemiecka aktorka Julia Jentsch) – głównej bohaterki filmu, z perspektywy której obserwujemy wydarzenia.

Obok Julii Jentsch (Srebrny Niedźwiedź za rolę w Sophie Scholl), w filmie wystąpili Maciej Stuhr (Korowód, Wesele), Peter Gantzler (Włoski dla początkujących), Andrzej Hudziak (Pan Tadeusz, Kto nigdy nie żył…), Małgorzata Hajewska – Krzysztofik (Szczęśliwy człowiek, Beztlenowce) i Rafał Maćkowiak (Senność, Ekipa).

Polska premiera 33 scen z życia będzie miała miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…