Powstanie ekranizacja Doktryny Szoku

Michael Winterbottom wyreżyseruje film na podstawie książki Naomi Klein autorki słynnego No Logo.

Twórca takich filmów jak Droga do Guantanamo czy Genua, Michael Winterbottom, stanie za kamerą adaptacji jednej z ciekawszych książek Naomi Klein autorki słynnej biblii alterglobalistów No Logo. Według pojawiających się informacji filmowcy zajmą się adaptacją najnowszej książki autorki – Doktryna Szoku.

Jak na razie nie są znane szczegóły planowanej produkcji. Nie wiadomo również czy film będzie bardziej dokumentem niezależnie przedstawiajacym tezy zawarte w filmie czy też próbą wiernego zobrazowania tego, o czym piszę autorka. Sam reżyser przyznał jedynie, iż chciałby, aby w filmie wykorzystano kilka najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii i na ich podstawie sprawdzić na ile tezy pisarki są prawdziwe.

Doktryna Szoku to książka Naomi Klein, która do Polskich księgarń trafi już w październiku. Tym razem pisarka zajęła się monopolem ekonomicznym jednej z nurtów, jakie istnieją w tej dziedzinie. Mowa o szkole Chicagowskiej, której największym przedstawicielem był Milton Friedman.
Autorka w książce opisuje mechanizmy, jakie wykorzystywano, aby ten nurt uzyskał monopol w całej ekonomii. Udowadnia, iż wykorzystywano wszelkie katastrofy (zarówno naturalne jak i nie), niepokoje społeczne, aby propagować idee neoliberalnej gospodarki. Jednym z przytoczonych argumentów na poparcie swoich tez Klein opisuje szokowe wprowadzenie neoliberalnych rozwiązań w takich krajach jak Chile czy Polska. Próbuje również udowodnić, iż na tych zmianach najlepiej wychodzą wielkie korporacje a traci przeciętny obywatel.

Michael WinterbottomMichael Winterbottom


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux