"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Powstanie ekranizacja Doktryny Szoku 0

Michael Winterbottom wyreżyseruje film na podstawie książki Naomi Klein autorki słynnego No Logo.

Twórca takich filmów jak Droga do Guantanamo czy Genua, Michael Winterbottom, stanie za kamerą adaptacji jednej z ciekawszych książek Naomi Klein autorki słynnej biblii alterglobalistów No Logo. Według pojawiających się informacji filmowcy zajmą się adaptacją najnowszej książki autorki – Doktryna Szoku.

Jak na razie nie są znane szczegóły planowanej produkcji. Nie wiadomo również czy film będzie bardziej dokumentem niezależnie przedstawiajacym tezy zawarte w filmie czy też próbą wiernego zobrazowania tego, o czym piszę autorka. Sam reżyser przyznał jedynie, iż chciałby, aby w filmie wykorzystano kilka najważniejszych wydarzeń ze współczesnej historii i na ich podstawie sprawdzić na ile tezy pisarki są prawdziwe.

Doktryna Szoku to książka Naomi Klein, która do Polskich księgarń trafi już w październiku. Tym razem pisarka zajęła się monopolem ekonomicznym jednej z nurtów, jakie istnieją w tej dziedzinie. Mowa o szkole Chicagowskiej, której największym przedstawicielem był Milton Friedman.
Autorka w książce opisuje mechanizmy, jakie wykorzystywano, aby ten nurt uzyskał monopol w całej ekonomii. Udowadnia, iż wykorzystywano wszelkie katastrofy (zarówno naturalne jak i nie), niepokoje społeczne, aby propagować idee neoliberalnej gospodarki. Jednym z przytoczonych argumentów na poparcie swoich tez Klein opisuje szokowe wprowadzenie neoliberalnych rozwiązań w takich krajach jak Chile czy Polska. Próbuje również udowodnić, iż na tych zmianach najlepiej wychodzą wielkie korporacje a traci przeciętny obywatel.

Michael WinterbottomMichael Winterbottom

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…