Czarny Lód czyli żona vs kochanka (24. WFF)

Podsumowanie dnia wczorajszego oraz zapowiedź dzisiejszego na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Tym razem przeniosłem się do zimnej, niczym Czarny Lód,Finlandii, by zobaczyć tragedię małżeństwa w średnim wieku.

Całe napięcie w tym filmie to kontakty pomiędzy żoną, a kochanką. Ich walka o miłość jednego mężczyzny w filmie przedstawiona jest w zwariowany sposób. Czarny humor, absurd, tragedia, tymi narzędziami posługuje się reżyser, by opowiedzieć tę dramatyczną historię.

Piękne zdjęcia zaśnieżonej Finlandii oraz muzyka budują chłodną atmosferę tego filmu.

Niestety świetne zakończenie i pomysł, przyćmiewa lekko nurzący i denerwujący środek. Dlatego film ten, w plebiscycie publiczności oceniłem na dobry, tylko.

Dzisiaj zobaczę film, na który bardzo czekałem – Udław się.Film oparty na książce autora Podziemnego Kręgu. Victor Mancini jest seksoholikiem. Został wyrzucony z akademii medycznej i dzieli czas na pracę w parku rozrywki i spotkania anonimowych seksoholików, gdzie poluje na potencjalne nowe ofiary. Musi się też opiekować swoją matką, przebywającą w drogiej klinice dla umysłowo chorych. Żeby płacić rachunki, Victor stosuje pomysłowe oszustwo: chodzi do restauracji i udaje, że udławił się podczas jedzenia. Kiedy miłosierni ludzie przybywają na ratunek wygrywa ich sympatię, by wycisnąć od nich trochę grosza. Ekranizacja kontrowersyjnej powieści Chucka Palahniukazachowuje humor i prowokacyjną ironię amerykańskiego pisarza.

ChokeChoke


Filip Borkowski
Tonight is the night.