Czy kowboje zdominują oskarową galę? 0

Z niedzieli na poniedziałek o godz. 1.00 w nocy czasu polskiego na scenie Kodak Theatre w Hollywood zostaną wręczone Oskary. Transmisję na żywo będziemy mogli obejrzeć w TVP2 z Grażyną Torbicką na czele. Ceremonię poprowadzi Jon Stewart. Czy kowboje zdobędą Hollywood, jak kiedyś dziki zachód? Na razie mają najwięcej nominacji.

W tym roku będzie mniej Oscarów, bo Amerykańska Akademia Filmowa zaostrzyła kryterie zgłoszeń. Odrzucono także propozycję utworzenia specjalnej kategorii dla kaskaderów.

Kodak TheatreKodak Theatre

Wiadomo już, że tegoroczną nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Robert Altman.

Wśród długiej listy sław wręczających statuetki znajdą się m.in. Jack Nicholson, Jake Gyllenhaal, Eric Bana, Samuel L. Jackson, Ben Stiller, John Travolta, Ziyi Zhang, Jennifer Lopez i Salma Hayek. Pojawi się także George Clooney dla którego tegoroczne nominacje oskarowe okazały się sukcesem. Aktor dostał najwięcej nominacji do Oscara wśród indywidualnych twórców. Clooney’a nominowano w kategoriach najlepsza drugoplanowa rola męska (za film Syriana), najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz oryginalny (za Good Night and Good Luck).

Wśród nominowanych filmów nieanglojęzycznych nie ma w tym roku polskiego filmu (zgłoszony był Komornik Feliksa Falka). Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wyróżnili: La bestia nel cuore(Włochy), Wesołych świąt (Francja), Sophie Scholl – Die letzten Tage(Niemcy) oraz Paradise now z Palestyny i Tsotsi z RPA.

Najwięcej szans na Oskara ma Tajemnica Brokeback Mountain Anga Lee, który otrzymał najwięcej, bo 8 nominacji do Oskara (wg krytyka Toma O’Neil’a z Los Angeles Times jest on faworytem do statuetki za reżyserię). Czy zdominują galę, przekonamy się dzisiejszej nocy. Na razie szturmują kina. Obraz Lee otoczony atmosferą skandalu, określany jako niemoralny, opowiada o homoseksualnej miłości dwóch współczesnych kowbojów. Film, został już nagrodzony, m.in. czterema Złotymi Globami w styczniu, a w ubiegłym roku Złotymi Lwami podczas festiwalu filmowego w Wenecji.

fot. Monolith Plusfot. Monolith Plus

Wśród kolejnych faworytów do Oskara są też: Good Night, And Good Luck oraz Miasto gniewu (po 6 nominacji). Duże szanse na Oscara mają także dwa filmy biograficzne: Capote i Spacer po linie (po 5 nominacji ). Filmowy Capote ( w tej roli Philip Seymour) jest faworytem w kategorii najlepsza rola męska.

Ciekawostką jest 21 nominacja do Oscara Woody Allen’a, który ma szansę na nagrodę w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Po raz 11 w historii wśród nominowanych znalazł się Steven Spielberg, wyróżniony za reżyserię filmuMonachium.Trzymamy kciuki za nominowanych.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

SHOX

Jak najbardziej powinen wygrać crash, rewelacyjny film!!!

domel666

Ja także liczę na CRASH. Mam wielką nadzieję, żę dostanie przynajmniej jedną statuetkę. Film godny uwagi i polecenia.

Dawid

Film bardzo mi się podobał, jednak mam cichą nadzieję, że nagrodę zgarnie "Crash" :>

Proszę czekać…