Ocalony

7,0
7,2
Zrzucona na afgańsko-pakistańskim pograniczu czwórka amerykańskich komandosów z elitarnej jednostki Navy SEALs ma zneutralizować jednego z przywódców Al-Kaidy. Jednak grupa trafia w pułapkę, gdzie zostaje odcięta od jakiejkolwiek pomocy i musi odeprzeć atak kilkadziesiąt razy liczniejszej grupy talibów. Stawiając swe życie na szali, czterech zahartowanych w boju żołnierzy stacza pełną poświęcenia, śmiertelną walkę z wrogiem, czasem i wycieńczeniem.
Niezgodności czasowe
  • Podczas ceremonii „prezentującej nowego faceta” w wykonaniu Shane'a Pattona na ścianie widać różne naszywki. Jedna z nich stanowi hołd złożony podoficerowi Marcowi Lee z oddziału SEAL Team 3. Jednakże Marc Lee został zabity 3 sierpnia 2006 roku, ponad rok po wydarzeniach związanych z operacją Red Wings (pol. 'Czerwone Skrzydła').
  • Gdy po przeniesieniu Luttrella do innego domu Gulab ucieka w poszukiwaniu schronienia przed nadciągającymi talibami na jego plecach widać ranę postrzałową. W następnej scenie żadnej rany nie widać.
  • Widoczne w filmie smukłe butelki z wodą źródlaną marki „Nestle Pure Life” są modelami, których produkcję rozpoczęto po 2005 roku.
Synchronizacja wizji i fonii
  • Kilka razy podczas strzelaniny widać Murphy'ego i Dietza używających karabinków M4 bez tłumików oraz Axelsona i Luttrella robiących hałas przy użyciu karabinów Mk. 12 z tłumikiem. Ponadto karabiny Mk. 12 z tłumikiem wydają czasami głośny dźwięk wystrzału charakterystyczny dla karabinków M4.
Niedopracowanie scenariusza
  • Kiedy Murphy dzwoni przez telefon satelitarny, odbiera żołnierz piechoty morskiej, który przedstawia się jako sierżant. Wyraźnie widać jednak, że jest on sierżantem sztabowym. W Korpusie Piechoty Morskiej ściśle przestrzega się stopni wojskowych, w związku z czym tego typu brak precyzji nie mógłby mieć miejsca.
  • Oddział Navy Seal Marcusa Luttrella był uzbrojony w pistolety SIG-Sauer P226 Navy oraz Heckler i Koch HK45C, a nie w pistolet beretta, jak pokazano to w filmie. Prawidłową broń można zobaczyć w trakcie napisów końcowych – na zdjęciach przedstawiających prawdziwe postacie.
  • Pod koniec filmu Marcus Luttrell w momencie zatrzymania akcji serca ma asystolię („płaska linia”). Lekarze porażają prądem jego serce, aby go ożywić, lecz nie jest to procedura dla płaskiej linii. Zamiast tego powinny być kontynuowane resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz podawanie leków. W tym przypadku elektrowstrząsy serca prawdopodobnie spowodowałyby więcej szkody niż pożytku.
  • Podczas odprawy Marcus Luttrell stwierdza, że żołnierza SEAL podczas ostatniej operacji ugryzł grzechotnik. W Afganistanie nie ma grzechotników. Występują one tylko w Nowym Świecie.
  • W rzeczywistych wydarzeniach brały udział śmigłowce Chinook przystosowane do operacji specjalnych (wersja MH-47). Modele te różnią się wizualnie od zwykłych wojskowych Chinooków. Całe są pomalowane na ciemnozielony lotniczy kolor oraz są wyposażone w przewód do tankowania w powietrzu i radar. Były one również pilotowane wyłącznie przez elitarny 160 Pułk Lotniczy Operacji Specjalnych (SOAR). Chinooki w filmie są natomiast zwykłymi wojskowymi helikopterami w wersji CH-47 bez wyżej wymienionych cech. Są one pomalowane na jasnozielony kolor, natomiast na nosie maszyn znajduje się emblemat 1. Dywizji Kawalerii, który to znak nie znalazłby się na śmigłowcach 160 Pułku Lotniczego Operacji Specjalnych.
  • Wiele sygnałów wywoławczych użytych w filmie jest nieprawidłowych w kontekście prawdziwych wydarzeń. Na przykład helikopter Chinook, który został zestrzelony podczas próby uratowania Luttrella, w filmie nazywa się „Bruno 64”, podczas gdy w rzeczywistości nazywał się „Turbina 33”.
  • Podczas wstępnej odprawy przed misją, postać grana przez Erica Banę źle wymawia słowo „Chinook”, używając dźwięku „ch” zamiast „sh”. Jest to najprawdopodobniej spowodowane jego nieznajomością słowa i ogólną trudnością w mówieniu z amerykańskim akcentem, o czym świadczy jego pierwsza wypowiedź po porannym wyścigu (Eric Bana jest Australijczykiem).
Obce elementy w kadrze
  • W momencie kiedy wszyscy czterej bohaterowie chronią się na klifie podczas wymiany ognia oraz kiedy Marcus sprawdza status swojego oddziału, po czym – aby móc uciec – decydują się rzucić granat dymny, widać filmującego tę scenę członka ekipy filmowej.
Różnice geograficzne
  • W jednej scenie widać pełzającego po ziemi grzechotnika diamentowego, który jest gatunkiem węża powszechnie występującym w Nowym Meksyku, gdzie kręcono film. Nie występuje on jednak w Afganistanie.
  • Sceny rozgrywające się w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie nakręcono w bazie sił powietrznych Kirtland w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Duże hangary widoczne w tle wybudowano na potrzeby bombowców B-36. W Bagram nie ma takich hangarów. W jednej scenie można zobaczyć platformę wybudowaną na terenie Laboratorium Sandia w ramach programu ATLAS-1 „Trestle”. Była ona używana do testowania impulsu elektromagnetycznego. Jest to największa drewniana konstrukcja wykonana bez użycia metalowych łączników takich jak śruby lub sworznie. Biorąc pod uwagę, że Bagram jest bardzo aktywną bazą wojskową oraz mając na uwadze obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie bezpieczeństwa ekipy filmowej, użycie zastępczej lokalizacji było całkowicie uzasadnione.
  • Kiedy żołnierze oddziału SEAL po raz pierwszy staczają się ze zbocza góry, zapada nagła cisza przerywana jedynie śpiewem niebieskiej sójki. W Afganistanie nie ma niebieskich sójek. Film nakręcono w Nowym Meksyku, gdzie ptaki te występują w środowisku naturalnym.
Brak ciągłości
  • Gdy Marcus jest w wiosce, wyciąga ze swojego uda kawałek metalu, przygryzając z bólu nieśmiertelnik. W trakcie zmiany ujęć można zauważyć, że w jednym z nich nie gryzie on nieśmiertelnika, a w następnym wciąż go przygryza.
  • Kiedy Murph idzie do pokoju Marcusa – aby pokazać mu zdjęcie konia czystej krwi arabskiej – trzyma w ręku banana. Kiedy siedzi na łóżku, trzyma jabłko.
  • Około godziny i czterdziestej szóstej minuty filmu wieśniak zostaje odrzucony na białą ciężarówkę z pomarańczowym panelem z przodu. Minutę później widać ponownie, jak ten sam wieśniak jest odrzucany na tę samą ciężarówkę.
  • Gdy Marcus spada ze stromego wzgórza, na skalnej półce znajdującej się wysoko nad nim, gubi swój karabin. Później, gdy się zbiera, jego karabin znajduje się nagle przy nim.
  • Podczas odprawy przed misją Dietz stoi, kiedy mówi. Na innym ujęciu pokazano go siedzącego w tym momencie.
  • Kiedy helikoptery Apache unoszą się nad Marcusem, ukazując miejsce katastrofy, widać strzelca wychylającego się przez otwarte prawe drzwi. Następnie kiedy znowu pokazane są Apache, nie mają one drzwi z prawej strony, ponieważ jest to dwumiejscowy helikopter, w którym osłona kabiny pilota otwiera się do góry.
Pozostałe
  • Kiedy Marcus dźga talibskiego bojownika, który jest na nim, wyraźnie widać, że nóż jest rekwizytem i nie ma ostrza.
  • Podczas strzelaniny widać Marcusa patrzącego przez lunetę swojego karabinu, jednakże na jednym z ujęć osłona obiektywu lunety nie jest zdjęta.
  • Kiedy Dietz próbuje przywrócić łączność, widać wyświetlacz jego radia. Urządzenie zamiast w trybie operacyjnym działa w trybie bezpiecznym, używanym przy wczytywaniu kluczy szyfrujących.
  • W licznych ujęciach żołnierzy SEAL spadających ze zbocza góry, widać twarze zastępujących ich kaskaderów.
  • Możliwe spoilery Marcusowi po tym jak został uratowany, zarządzono podanie tlenu w helikopterze. Każdy ratownik medyczny wie, że przed umieszczeniem maski oddechowej na twarzy, należy napełnić zbiornik z tlenem. Filmowy medyk to zaniedbał.
  • Możliwe spoilery Po postrzeleniu Matta w głowę zamyka mu się oko, którego źrenica nie zaczęła się rozszerzać.
Więcej informacji

Proszę czekać…