Filmy 1937

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1937 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Film opowiada o losach Śnieżki, którą zła macocha postanowiła zabić, ponieważ była o wiele piękniejsza od niej. Dziewczynie udaje się jednak uniknąć śmierci i znaleźć schronienie u siedmiu sympatycznych krasnali.
Bracia Marx. Jeden z nich to tym razem lekarz weterynarii. Szczególnie interesują go konie i wyłącznie na nich się zna. Swoim zachowaniem przekonuje jednak pewną panią, że jest świetnym medykiem. Pani ta chce sfinansować budowę sanatorium. Gdy już będzie gotowe, nasz doktor ma je poprowadzić. Nieco zdenerwowany oszust ucieka do swoich koni. Idzie na wyścigi.
Film Jeana Renoira z Erichem von Stroheimem i Jeanem Gabinem, nakręcony w przeddzień II wojny światowej, pokazuje codzienne życie francuskich jeńców wojennych w niemieckim obozie podczas I wojny światowej. Jest to kanwą do rozważań nad tym, skąd biorą się wielkie iluzje związane z wojną postrzeganą z perspektywy bohaterstwa i rycerskości. Renoir ukazuje też postawy starej arystokracji (komendant obozu Stroheim i więzień Fresnay) wobec podziałów narodowych. Zakończenie, w którym Gabin grający mechanika i Dalio jako Żyd są jednymi z nielicznych pozostałych przy życiu, odzwierciedla poglądy Renoira, że arystokracja skazana jest na przegraną.


Historia przedstawiona w filmie dzieje się w przed rewolucyjnej Francji. Pani Bovary zakochuje się w przystojnych studencie, ale los kieruję nią tak, że w pewnym momencie zostaje metresą króla i żoną hrabiego Dubarry. Miłość nie daje jednak za wygraną...
Hipolit Pączek – pasjonat muzyki klasycznej – jest właścicielem kamienicy, do której wprowadził się Henryk Pączek, spiker radiowy i entuzjasta nowych trendów w muzyce. Zbieżność nazwisk powoduje wiele niespodziewanych sytuacji; listy zostają omylnie dostarczone, komornik trafia do złej osoby. Pewnego dnia przyjeżdża bratanica Hipolita – Lodzia Pączkówna – która przez pomyłkę trafia do mieszkania Henryka. Młodzi się spotykają i o tego momentu życie całej trójki z kamienicy nabierze tempa, a sprawy jeszcze bardziej się skomplikują. W filmie można usłyszeć do dziś popularne piosenki: „Seksapil to nasza broń kobieca” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.
Mężczyzna pracujący w paryskiej kanalizacji ratuje piękną dziewczynę która zaczyna mieszkać razem z nim.

Znachor

7,3
Profesor Wilczur, po tym jak żona zostawiła go żona dla leśniczego, w dodatku zabrała ze sobą córkę, szuka pocieszenia w alkoholu. W barze zostaje pobity i okradziony. W wyniku obrażeń traci pamięć. Tuła się całymi latami, aż trafia do młynarza, u którego zostaje. Z czasem zdobywa sławę jako słynny znachor. Jego niewierna żona traci w wypadku partnera, a jakiś czas później sama umiera. Córka Marysia gra na pianinie w prowincjonalnym kinie. Ma ona już swego wybrańca, ale nie może uzyskać zgody na ślub od jego bogatych rodziców. Podczas przejażdżki motocyklem Leszek z Marysią, wypadają z drogi. Rannych opatruje Wilczur, który – aby zoperować córkę – kradnie narzędzia chirurgiczne.
Opowieść o życiu i problemach z nim związanych piosenkarki Mado Doucet, która po śmierci syna - nie mogąc przeboleć straty - popada w nałóg narkotykowy i zostaje kokainistką. Pola Negri śpiewa w tym filmie słynny przebój: "Tango Notturno".
Ten krótki filmik jest prekursorem obecnych szortów (shorts), jednocześnie swego rodzaju animacji. W filmiku tym pojawiają się klatka po klatce różne figury, zakrzywione obiekty, papierowe rzeźby amerykańskiego rzeźbiarza i malarza Rutherforda Boyda oraz różne inne obiekty. Wszystko to w ruchu parabolicznym. W tle muzyka z "La Creation du monde" Dariusa Milhauda.
J. B. Ball (Edward Arnold) dowiaduje się, że jego żona kupiła drogie futro bez jego wiedzy. Doprowadza to do olbrzymiej kłótni w trakcie, której wyrzuca futro z dachu swego domu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…