Po tym jak Richard wstępuje do wojska, jego umysłowo chory brat Anthony wpada w złe towarzystwo, w którym dominują narkotyki i przemoc. Chłopak jest dręczony przez swoich nowych kolegów, wykorzystujących jego upośledzenie. Gdy o wszystkim dowiaduje się Richard, opuszcza armię, by dokonać zemsty na oprawcach brata.

Wydawałoby się, że w kinie grozy łatwo wykorzystać motyw zemsty. 8

Ot, wystarczy wysmażyć prostą historyjkę o zamaskowanym zabójcy, który - powiedzmy - bierze odwet na rówieśnikach za krzywdy doznane w liceum... Powstaje pytanie: czy motyw zemsty tak gęsto wykorzystywany w największych nawet klasykach horroru może być jeszcze przedstawiony w sposób świeży i oryginalny?

Buty nieboszczyka (2004) -

Powalające na kolana brytyjskie dzieło Shane'a Meadowsa "Buty nieboszczyka" stanowi odpowiedź jak najbardziej twierdzącą. Historia ma miejsce w czasach nam współczesnych, gdzieś w zapomnianym przez Boga małym miasteczku, gdzie życie płynie leniwie wśród stonowanej zieleni angielskich wzgórz. Richard, jeden z głównych bohaterów opowieści, wraca z wojska, by dowiedzieć się o krzywdzie, jaką jego upośledzonemu bratu Anthony'emu wyrządzili tutejsi pseudogangsterzy. Grupka domorosłych przestępców wydaje się tak naprawdę mało szkodliwa, jednak Richard nie zamierza im popuścić. Wściekłość aż w nim wrze - mimo że na zewnątrz stara się zachować stoicki spokój. Z przerażającą determinacją i godną podziwu precyzją realizuje swój diabelski plan, który zaprowadzi wszystkich do przewrotnego i tragicznego końca.

Brytyjski reżyser mistrzowsko przeplata ze sobą elementy swoistej groteski, typowo angielskiej melancholii, przerażającego horroru i chwytającego za serce dramatu. "Buty nieboszczyka" otwierają nostalgiczne retrospekcje ukazujące nam dzieciństwo i dorastanie Richarda i chorego na porażenie mózgowe Anthony'ego. Przybrudzona taśma filmowa i stonowane kolory razem z delikatnymi dźwiękami gitary akustycznej subtelnie wprowadzają nas w klimat tego niezwykłego filmu. Sceny spaceru dorosłych już Richarda i Anthony'ego to po prostu mistrzostwo. Usypiająca atmosfera pozornej sielskości została tu oddana idealnie. Cała akcja filmu często jest przeplatana niesamowitymi w swej prostocie rozmowami braci na tle zimnego i nieco wyblakłego krajobrazu Anglii. Senna atmosfera co i rusz przerywana jest jednak przez mocne uderzenia, kiedy to Richard realizuje swoją zemstę. Domagacie się zamaskowanego zabójcy? Pojawi się i ten motyw, wystarczy cierpliwie poczekać. Złaknieni paru krwawszych scen? I te znajdą się w "Butach nieboszczyka". Jednak nie o tanie chwyty w postaci lejącej się posoki i wymyślnego przebrania mordercy w filmie Meadowsa chodzi. Reżyser pokazał nam, jak wykrzesać nutę refleksji z gatunku, który ma odgórne zadanie straszyć tudzież wywoływać dreszcze. Pokazał ciekawą realizację koncepcji "Po zemście zostaje tylko pustka". Minimalizm, jaki przy tym zastosował, pojawia się nie tylko w obrazie, ale i w muzyce. Delikatna gitara akustyczna plus lekko zachrypnięte wokale, a także wywołujące ciarki na plecach zaśpiewy chóralne pod koniec filmu to strzał w dziesiątkę.

Buty nieboszczyka (2004) -

Autor recenzji: Kamil "Skolmon" Skolimowski

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 8
Beznickowy

KANDYDAT DO KINEMATOGRAFU FDB – “Buty nieboszczyka” są rozpatrywane jako film godny polecenia przez DKF. Obejrzyj film, wyraź o nim swoją opinię poniżej i zdecyduj w tym temacie, czy jest wart polecenia.

Głosowanie trwa do 10 stycznia 2009 roku.

majron Beznickowy 10

“Buty nieboszczyka” to niesamowity film, w którym zaciera się granica między rzeczywistością, a subiektywnymi wyobrażeniami głównego bohatera. Motyw zemsty jest już bardzo stary, ale tutaj wypada nadzwyczaj świeżo, ponieważ został potraktowany bardzo specyficznie. Świetne zdjęcia, gra aktorska (zwłaszcza Paddy Considine) i sugestywny klimat, składają się na dzieło, które warto zobaczyć i zapamiętać.

Czudi Beznickowy 9

Kinematograf spełnił swoją rolę i podrzucił mi film, który obejrzałem z ogromną przyjemnością i jak rzadko dałem się całkowicie wciągnąć opowiadanej historii.
Urzekły mnie zdjęcia i scenerie które przedstawiają – cudowne widoki, wrzosowiska, farma, stare budynki. Muzyka uzupełnia obraz całości, dopełniając wyspiarskie klimaty.
Sama historia może jest prosta, ale w trakcie filmu mi to nie przeszkadzało. Tu zresztą nie chodzi głównie o fabułę. a sposób w jaki została opowiedziana Nienawiść, zemsta głównego bohatera była wyczuwalna od samego początku, a dzięki odpowiedniej narracji czekałem na każdy nowy element historii.
Zgraja zbirów przedstawiona została jeszcze lepiej. Ich głupota, zachowania (małomiasteczkowi gangsterzy), wzajemne relacje są naturalne i w pełni w nich uwierzyłem.
Zakończenie sprawia mi kłopot. Trochę nie mogłem uwierzyć. Z drugiej strony nie da się powiedzieć jakie będą zachowania osób w tak skrajnych stanach nerwowych.

Na koniec prośba o wyjaśnienie tytułu – coś wspólnego z bratem, ale co?

majak01 Beznickowy 10

Z tym tytułem to ciężka sprawa- ja to sobie tłumaczę tak, że bohater podąża jakby śladami brata, ale w sumie to tylko moje przypuszczenie i pewnie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

justangel Beznickowy 7

SPOILERY
Co do filmu, to zagłosowałam na tak ale bez "ochów i achów"
Na początku spodziewałam się jakiejś totalnej kaszany, gdzie głównymi bohaterami jest grupa ćpunów bez mózgu i szczerze nie spodziewałam się, że toto się jakoś rozkręci. Pewnie stąd też duży plus, bo zostałam zaskoczona. Bo tak naprawdę to jak się już obejrzało całość i zna zakończenie, i jak się człowiek zastanowi, to pewnie nie raz widziało się filmy gdzie motywem jest zemsta po śmierci kogoś z rodziny, kto został zamordowany (czy popełnił samobójstwo z czyjegoś powodu) Więc niby nic nowego, a jednak jest zaskoczenie.
Co do reszty – tu kilka minusów: zdjęcia nie są jakieś rewelacyjne, muzyka średnia, gra aktorska też nie wybitna: o ile tych wszystkich typków dobrano całkiem dobrze to rola brata-mściciela nie przekonała mnie do końca.

Hsi_Nao Beznickowy 7

Mam mieszane uczucia.

Koncepcja filmu jak najbardziej na plus. Jednak sam motyw zemsty jest już dość sporo oklepany ichyba nic nowego już w tym temacie nie można pokazać – choć ostatnia scena dość zaskakująca, choć jak dla mnie sztuczna i zbyt teatralna.
Zdjęcia – cudowne kadry krajobrazów w Derbyshire, ale w momencie, gdy kamera brała na pierwszy plan postaci, stawały się irytujące. I tak samo było z muzyką, która idealnie wpasowywała się w w sceny krajobrazowe, a do całej reszty nie pasowała.

Mnie najbardziej zainteresowało tło filmu – ukazanie miałomiasteczkowej przestępczości. I to jak dla mnie największy plus filmu. Bo sam film, jak dla mnie, bez rewelacji.

majak01 10

Świetny – Dawno nie oglądałem tak dobrego filmu. Nastrój jaki w nim panuje jest nie do opisania. Świetnie ukazana psychologiczna strona wydarzeń. Bardzo dobre aktorstwo, praca kamery pewnie niektórych wkurzy, ale jak dla mnie jeszcze bardziej podkreślała klimat. Produkcja ta nie należy, jak większość obecnie powstających, do płytkich utworów. Niesie ze sobą przesłanie, mówące nam, że tak na prawdę zemsta niczego nie zmienia, pozostaje tylko pustka i uczucie bycia takim samym, jak osoby które się ukarało. Mówią o tym ostatnie zdania bohatera. Polecam wszystykim! Lekką ręką – 10/10

Trikster majak01 6

Niestety, ale mi aż tak bardzo film się nie spodobał. Historia była dość daremna, nie mogłem przez nią przebrnąć. Aktorstwo na dość przeciętnym poziomie. Masz rację – praca kamery wkurzała. Film z przesłaniem, ale całość nie pozwala mi na głosowanie na TAK.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Pozostałe

Proszę czekać…