Tajemnica Brokeback Mountain 7.8

Tajemnica Brokeback Mountain to historia dwójki kowbojów, którzy poznają się po otrzymaniu zatrudnienia przy wypasaniu owiec na Brokeback Mountain. Tam dwójka mężczyzn początkowo zaprzyjaźnia się, a w końcu zakochuje. Szybsze zakończenie wypasania owiec powoduje to, że Ennis Del Mar i Jack Twist musza się prędzej rozstać. Spotykają się dopiero po 4 latach, mając już własne rodziny. Czy ich miłości przetrwa utrudnienia jakie sprawił im los?

Recenzje

Trudna miłość 10

Jeszcze zanim Tajemnica Brokeback Mountain zagościła na ekranach kin, zdołała wywołać spore kontrowersje. W sumie trudno się dziwić. Film Anga Lee to melodramat głęboki, poruszający i tragiczny jak "Romeo i Julia", z tym że dramat rozpisany został na dwie role męskie.

Lata 60. ubiegłego wieku. Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal) zostają przydzieleni do pracy przy wypasie owiec na pięknych, wysokich połoninach gór Brokeback. To przypadkowe spotkanie uruchomi lawinę dalszych wypadków. Między dwoma kowbojami z krwi i kości, którzy idealnie (wydawałoby się) wpasowali się w męskie wzorce swoich czasów, pojawia się uczucie gwałtowne, niespodziewane i będące niekoniecznie miłą niespodzianką. Jednakże ich praca sezonowa szybko się kończy. Ennis i Jack muszą wrócić do normalnego życia i dalej odgrywać coraz to nowe role narzucane im przez społeczne wymogi.

Już sama fabuła to jest niecodzienna w Hollywood. Miłość gejowska w konwencji bardzo męskiego gatunku, jakim jest western, tego jeszcze nie było. Nie dziwi zatem fakt, że Tajemnica Brokeback Mountain wzbudziła tak gorące emocje. Zwłaszcza że twórcy nie poprzestali na pokazaniu platonicznej strony związku. Sceny erotyczne w wykonaniu męsko-męskim na pewno nie wszystkim przypadną do gustu. Wielbiciele i przeciwnicy będą się kłócić o zasadność ukazywania intymnych szczegółów romansu dwóch kowbojów. Ale moim zdaniem dyskusji nie powinien podlegać fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z filmem nieprzeciętnym.

Świetny materiał w postaci opowiadania Anne Proulx został zaadaptowany na potrzeby filmu przez Larry’ego McMurtry’ego i Dianę Ossanę. Reżyserii podjął się Ang Lee (twórca m.in. takich filmów, jak Rozważna i romantyczna i Ostrożnie, pożądanie). Przepiękne zdjęcia majestatycznych gór i innych nie mniej urokliwych miejsc stworzył Rodrigo Prieto. Wszystko to okrasza skromna, lecz wbijająca się w pamięć muzyka Gustavo Santaolalli. Te solidne fundamenty doskonale wykorzystali aktorzy. Nieodżałowany Heath Ledger i Jake Gyllenhaal pomimo młodego wieku stworzyli przejmujące i głębokie kreacje. Zwłaszcza zapada w pamięć rola Ennisa - mrukliwego, introwertycznego, przeżywającego wszystkie targające nim emocje głęboko wewnątrz siebie. Aktorzy podjęli się trudnego zadania i wyszli z tej potyczki z podniesionym czołem. Dzielnie wspierają ich Anne Hathaway i Michelle Williams, tworząc równie wyraziste postaci drugoplanowe. Dla całej czwórki Tajemnica Brokeback Mountain stała się przepustką do świata wielkich gwiazd Hollywood.

Według mnie film Anga Lee jest przede wszystkim uniwersalną historią o miłości niemożliwej, tylko w troszkę zmienionych dekoracjach. Uczucie, które spadło na głównych bohaterów, było czymś niestosownym nawet w ich własnym mniemaniu, jednakże tak silnym, że na nic zdał się wszelki opór. Moim zdaniem właśnie tak należy spojrzeć na ten film - jako na próbę walki z uprzedzeniami. Jednak nie w sposób nachalny. Dla mnie jest znakomicie wyreżyserowanym, genialnie zagranym i przepięknie sfotografowanym filmem o trudnej miłości.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Niespełniona miłość 10
  • 2006-08-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Homoseksualizm jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów na świecie. Przez jednych uważany za chorobę, dla drugich to normalna rzecz. Na świecie organizuje się parady równości by osoby, które uważają homoseksualistę za wybryk natury, przekonały się, że geje i lesbijki to normalni ludzie, którzy tak jak wszyscy mają uczucia i potrafią kochać. Tajemnica Brokeback Mountain ukazuje właśnie jak znajome jest Nam uczucie, które łączy dwóch mężczyzn. Reżyserią zajął się Ang Lee (Przyczajony tygrys, ukryty smok), na podstawie opowiadania E. Annie Proulx, pod tym samym tytułem.

Ennis Del Mar (Heath Ledger) oraz Jack Twist (Jake Gyllenhaal) poznają się, podczas starań o pracę przy wypasie owiec. Obydwoje zostają zatrudnieni i szybko znajdują wspólny język. Z czasem ich przyjaźń przerasta się w uczucie, którego nie potrafią wytłumaczyć. Wraz z końcem sezonu Ennis wraca do swej dziewczyny Almy (Michelle Williams), z którą bierze ślub i zostaje ojcem dwóch córek. Jack, który jest związany z Lureen Newsome, doczekuje się syna. Po czterech latach, Ennis otrzymuje od Jacka list z propozycją spotkania...

Nie bez powodu zrealizowany za 14mln film, otrzymał aż 3 Oscary w kategoriach:

- Najlepsza reżyseria

- Najlepszy scenariusz adaptowany

- Najlepsza muzyka

Film osadzony jest w przepięknych górskich sceneriach, a w tle słychać muzykę świetnego kompozytora Gustava Santaolalla. Aktorzy zagrali bardzo przekonywująco. Reżyser dołożył wielu starań by w jak najciekawszy sposób, opowiedzieć losy dwójki homoseksualistów.

Tajemnica Brokeback Mountain zdecydowanie zasłużyła sobie na uznanie wśród krytyków. Moim zdaniem jest to bardzo dobrze nakręcony film, z muzyką starannie skomponowaną do otoczenia. Jednak największym plusem jest pokazanie dwóch rozkochanych w sobie mężczyzn, jako normalnych ludzi, którzy muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu.

10 z 16 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie