Film zrealizowany na podstawie książki Richarda Yatesa. April i Frank Wheeler to młode małżeństwo mieszkające z dwójką dzieci na przedmieściach Connecticut w połowie lat 50. Oboje skutecznie maskują frustrację spowodowaną niemożnością spełnienia się zarówno w związku, jak i karierze zawodowej. Frank ugrzązł w dobrze płatnej, ale nudnej pracy biurowej, gospodyni domowa, April ciągle opłakuje stojącą kiedyś przed nią szansę na zrobienie kariery aktorskiej. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie będą w stanie rozwijać swoją wrażliwość artystyczną wolni od konsumpcyjnych wymagań kapitalistycznej Ameryki. Kiedy jednak ich związek zamienia się w nieskończone pasmo sprzeczek, zazdrości i wzajemnych oskarżeń, ich podróż oraz marzenia o samospełnieniu stają w obliczu zagrożenia.

O filmie

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

“Moja książka została szeroko odczytana jako powieść przeciwko życiu na amerykańskich przedmieściach, co , musze przyznać, w dużej mierze rozczarowało mnie. . . .Sądzę, że bardziej chodziło mi o wystawienie złego świadectwa szeroko rozumianej postawie konformizmu, wszechobecnej w tym kraju i to z pewnością nie tylko na przedmieściach. To spojrzenie na kurczowe trzymanie się bezpieczeństwa i stabilizacji za wszelką cenę . . . co sugerowałoby, że rewolucyjna droga podjęta przez Amerykanów w 1776 roku zabrnęła w latach 50-tych w ślepą uliczkę i osiągnęła swój martwy punkt.”

Richard Yates, w wywiadzie dla Ploughshares, 1992 rok

W roku 1961, przepełniona emocjami powieść Richarda Yatesa pt. Revolutionary Road wstrząsnęła amerykańskimi kręgami literackimi. Dwie główne postacie powieści, para młodych kochanków z wielkimi marzeniami, Frank i April Wheeler stali się w oczach czytelników niezwykle realnymi przedstawicielami swojego pokolenia. Od czasu wydania książki Frank i April przyczynili się do burzliwych dyskusji na temat charakteru małżeństwa, roli mężczyzny i kobiety we współczesnym społeczeństwie, jak również możliwości pogodzenia ze sobą realiów życia rodzinnego, pracy i odpowiedzialności z idealistycznymi pragnieniami i marzeniami z młodości. Kiedy Frank i April wpadają na pomysł wprowadzenia świeżego powiewu do swojego małżeństwa za sprawą przeprowadzki do uosabiającego w ich mniemaniu wolność i ekscytację Paryża, decyzja ta wzbudza w obydwojgu odmienne uczucia i doprowadza do konfliktu pomiędzy marzeniami kobiety i obawami mężczyzny o niemożność spełnienia tych marzeń. Powieść Yatesa z czasem stała się jedną z najbardziej znaczących książek ubiegłego stulecia docenianą zarówno przez czytelników, jak i krytykę oraz twórców literackich. Otwierała ona oczy na wiele zjawisk i wnikliwie prezentowała przełomowy moment w życiu Ameryki, kiedy to po doświadczeniu II Wojny Światowej klasa średnia rozpoczynała całkowicie nowe życie, skupiając się na bezpiecznym i dostatnim funkcjonowaniu rodziny, przepełnionym z drugiej strony samozadowoleniem i konformizmem. Książka nie tylko znakomicie oddawała klimat lat ’50-tych w Ameryce, ale również dotykała istotnych kwestii ponadczasowych – walki pomiędzy radosną pasją ideałów młodości a kompromisami relacji międzyludzkich. Powieść Yatesa z jej psychologiczna wnikliwością dała początek undergroundowym prądom, które miały ogromny wpływ na wielu znaczących twórców amerykańskich XX wieku. Jeśli chodzi o filmową adaptację “Drogi do szczęścia” to przeniesienie książki na ekran trwało wyjątkowo długo. Od czasu wydania powieści wielu twórców filmowych przymierzało się do jej sfilmowania, w tym m.in. John Frankenheimer. Jednak nie było scenariusza na tyle dobrego, żeby mógł zyskać sobie przychylność producentów. Richard Yates sprzedał swego czasu prawa do adaptacji filmowej książki Albertowi Ruddy’emu, który z kolei odsprzedał je Patrickowi O’Neal. Yates bezskutecznie próbował odkupić od O’Neila prawa do sfilmowania książki, co dawałoby mu możliwość napisania scenariusza samemu. Nie dożył jednak realizacji tego projektu. Zmarł w 1992 roku. Obecnie, po długich latach oczekiwania “Droga do szczęścia” /REVOLUTIONARY ROAD/ trafia w końcu na ekran jako wnikliwa obserwacja amerykańskiego społeczeństwa widziana oczami reżysera Sama Mendesa. W filmie, w którym w role Franka i April wcielili się Leonardo DiCaprio i Kate Winslet widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykle szczery i uczciwy obraz małżeństwa Wheelerów, ich miłości i zmagania się z codzienną rzeczywistością.

Synopsis

Ten pressbook może zdradzać kluczowe elementy filmu

Na podstawie powieści Richarda Yatesa pt. „Droga do szczęścia”/REVOLUTIONARY ROAD/ nakręcony został film będący wnikliwym obrazem amerykańskiego społeczeństwa i małżeństwa widzianego z dwóch perspektyw – oczami Franka (trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii® Leonardo DiCaprio) oraz April (pięciokrotnie nominowana do Nagrody Akademii® Kate Winslet) Wheelerów. Historia opisana przez Yatesa pokazuje wycinek rzeczywistości Ameryki lat 1950-tych i stawia jednocześnie pytanie, które od tamtego czasu stale powraca w relacjach miedzy ludźmi: czy dwoje ludzi może wyrwać się z rutyny codzienności bez ryzykowania rozpadu związku? Frank i April zawsze postrzegali siebie jako ludzi wyjątkowych, odmiennych od przeciętności, odważnych w swoich zachowaniach i poglądach, gotowych przeżywać swoje życie w oparciu o wyższe ideały. Kiedy zatem wprowadzają się do nowego domu na Revolutionary Road, od razu z dumą deklarują swoją niezależność i odcięcie od panującej na przedmieściach, wszechobecnej w tego typu miejscach inercji. Deklarują gotowość, żeby nigdy nie wpaść w pułapkę sztywnych konwenansów społecznych tak typowych dla tych czasów. A jednak niezależnie od całego uroku, piękna i lekceważącego stosunku do konwenansów Wheelerowie z czasem obserwują, że stają się dokładnie tacy, jakimi nigdy nie chcieli być: Frank – ustatkowany facet z rutynową robotą, którego niepokorny charakter gdzieś niepostrzeżenie zniknął; April – niezbyt szczęśliwa pani domu spragniona spełnienia i pasji – typowa amerykańska rodzina ze swoimi marzeniami. Zdeterminowana, żeby odmienić ten los, April podejmuje śmiały plan rozpoczęcia wszystkiego od nowa – porzucenia wygodnego życia w Connecticut i postawienia wszystkiego na jedną kartę, którą ma być życie w Paryżu. Kiedy jednak plan ten wprowadzony zostaje w życie, każde z małżonków zostaje popchnięte do zachowań ekstremalnych – jedno do ucieczki, jakikolwiek nie byłby koszt takiego postępowania, drugie do uratowania wszystkiego co razem osiągnęli i zbudowali, również za wszelką cenę. Wyreżyserowany przez Sama Mendesa (laureat Oscara® za “American Beauty”) obraz “Droga do szczęścia” /REVOLUTIONARY ROAD/ powstał na podstawie scenariusza autorstwa Justina Haythe’a. W filmie w rolach głównych występują Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet, a na ekranie towarzysza im również takie gwiazdy jak laureatka Oscara® Kathy Bates, Kathryn Hahn („Boeing-Boeing”) Michael Shannon („Nim diabeł dowie się, że nieżyjesz” /Before the Devil Knows You’re Dead/, „Robak” /Bug/) oraz David Harbour („Przebudzenie” /Awake/). Producentami obrazu są John N. Hart, Scott Rudin, Sam Mendes oraz Bobby Cohen; w roli producentów wykonawczych wystąpili Marion Rosenberg, David M. Thompson i Henry Fernaine.

Więcej informacji

Proszę czekać…