FDB.PL 1139 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Dubbing 7
k_malecki

Kolejne pytanie dot. dubbingu:
Czy jeśli aktor dubbingowy tylko śpiewa jako postać to czy powinien zostać zaznaczony w obsadzie czy w sekcji muzyka z atrybutem wokalista? Tu np.: https://fdb.pl/film/13591-bernard-i-bianka/obsada role Ewy Złotowskiej i Kariny Szafrańskiej zostały zaznaczone w obsadzie jako (dialogi) i (śpiew). A co z osobami typu Olga Bończyk, gdzie jako rola ma śpiew? I jeszcze jedno – jeśli dodam soundtrack do tego filmu to czy jest wówczas sens te same nazwiska dodawać do sekcji muzyka z atrybutem wokalista, skoro w widoku osoby jest to dobrze wyszczególnione, że śpiewał?

Sweet_Foxy

@k_malecki moim zdaniem w dziale muzyka, jeśli oczywiście nie jest podany w ścieżce dźwiękowej; dział muzyka mamy od niedawna, dlatego w bazie jest różnie.

Chemas

@k_malecki Zgadzam się ze zdaniem @Sweet_Foxy, jak najbardziej w Dziale Muzyka. Dodam jeszcze odnośnie ścieżki dźwiękowej. W poradniku przy tworzeniu zasad dodawania o działu Muzyka wyraźnie zaznaczyliśmy, że osoby ze ścieżki dźwiękowej nie mogą pojawiać się w Muzyka.

Sweet_Foxy

@Chemas @k_malecki to znaczy w takim sensie, że np. nie podajemy w dziale muzyka autora tekstu lub wokalisty, którzy figurują jako tacy w soundtracku; natomiast jeśli ta sama osoba jest w soundtracku np. jako kompozytor, a w dziale muzyka jako aranżer, to jak najbardziej możemy dodać

Chemas

@Sweet_Foxy No tak, to logiczne. Chodziło mi wlaśnie o wykonawcow muzyki. W poradniku mamy to trochę zbyt ogólnie napisane wydaje mi się.

Sweet_Foxy

@Chemas tak, trzeba by to uściślić w poradniku, jak już będzie można go edytować…

k_malecki

@Sweet_Foxy @Chemas I jeszcze nasunęło mi się jedno pytanie: Czy dodając obsadę dubbingową wpisywać "gwary" lub "różne głosy"? Mi wydaje się to zbędne, ale jestem ciekaw waszego zdania… Dubbingpedia różnie do tego tematu podchodzi – dla mnie wystarcza atrybut (polski dubbing) bez wskazania konkretnej roli lub np. "Tłum" zamiast "Tłum (gwary)".

Sweet_Foxy

@k_malecki analogicznie do normalnych ról, gdzie nie wpisujemy takich danych (patrz poradnik), tutaj też nie powinno się tego pisać

Proszę czekać…