• 1902-05-15
  • Tarnów, Galicja, Austro-Węgry
Czeska aktorka filmowa. Urodziła się w Tarnowie, zmarła w wieku 85 lat w Hollenstedt. Była córką austro-węgierskiego oficera. Dzieciństwo spędziła w Pradze. W 1919 zadebiutowała w czechosłowackim filmie "Palimpsest". Wkrótce stała się jedną z najbardziej znanych czeskich aktorek czeskiego kina niemego lat 20. XX wieku. Odnosiła również duże sukcesy za granicą. Występowała w filmach niemieckich i austriackich, a później brytyjskich m.in. w reżyserii Alfreda Hitchcocka ("The Manxman" i "Blackmail" z 1929). Wprowadzenie dźwięku do filmu sprawiło jej pewien kłopot ze względu na jej wyraźny akcent. Film Hitchcocka, "Blackmail", nakręcony był ponownie z użyciem dźwięku, a głosu Anny Ondrze użyczyła inna aktorka. W erze dźwięku Ondry nagrała jeszcze kilkadziesiąt filmów, ale ostatecznie zrezygnowała z aktorstwa pod koniec lat 30. W 1933 wyszła za mąż za boksera Maxa Schmelinga, z którym żyła aż do śmierci w 1987.

Czeska aktorka filmowa. Urodziła się w Tarnowie, zmarła w wieku 85 lat w Hollenstedt. Była córką austro-węgierskiego oficera. Dzieciństwo spędziła w Pradze.

W 1919 zadebiutowała w czechosłowackim filmie "Palimpsest". Wkrótce stała się jedną z najbardziej znanych czeskich aktorek czeskiego kina niemego lat 20. XX wieku. Odnosiła również duże sukcesy za granicą. Występowała w filmach niemieckich i austriackich, a później brytyjskich m.in. w reżyserii Alfreda Hitchcocka ("The Manxman" i "Blackmail" z 1929). Wprowadzenie dźwięku do filmu sprawiło jej pewien kłopot ze względu na jej wyraźny akcent. Film Hitchcocka, "Blackmail", nakręcony był ponownie z użyciem dźwięku, a głosu Anny Ondrze użyczyła inna aktorka. W erze dźwięku Ondry nagrała jeszcze kilkadziesiąt filmów, ale ostatecznie zrezygnowała z aktorstwa pod koniec lat 30.

W 1933 wyszła za mąż za boksera Maxa Schmelinga, z którym żyła aż do śmierci w 1987.

Więcej informacji

Proszę czekać…