http://vimeo.com/mironkundzicz

Sanxia Haoren tryumfuje w Wenecji 0

Chiński film Sanxia Haoren, który opowiada o budowie tamy Trzy wąwozy i jej wpływie na zwykłych ludzi, zdobył główną nagrodę na zakończonym niedawno Festiwalu Filmowym w Wenecji. Festiwal trwał 11 dni, a w głównym konkursie brało udział 20 obrazów.

Najlepszą aktorką została Helen Mirren, która zagrała Elżbietę II w The Queen. Film opowiada o tym, jak śmierć księżnej Diany wpłynęła na rodzinę królewską. Ben Affleck natomiast dostał nagrodę dla najlepszego aktora. Przyczynił się do tego jego występ w Hollywoodland, w którym wcielił się w rolę aktora Georgea Reevesa.

Jia Zhang-Ke ze Złotym Lwem / noticiasdealava.comJia Zhang-Ke ze Złotym Lwem / noticiasdealava.com

Projekt niezależnego reżysera Jia Zhang-Ke Sanxia Haoren (Still Life), został dopuszczony do konkursu praktycznie w ostatnim momencie i pokonał takich faworytów do Złotego Lwa jak, The Queen Stephena Frearsa, Bobby Emilio Esteveza, czy Golden Door Emanuele Crialese.

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Peter Morgan, twórca The Queen, który powiedział, że jego historia dotyczy prawdziwych wydarzeń, ale nie jest dokładną rekonstrukcją.

Za najlepszego reżysera uznano doświadczonego Alaina Resnaisa, który w Wenecji prezentował swój film Private Fears in Public Places. Specjalną nagrodę jury otrzymał obraz Daratt.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…