widoczny tu i tam. hasam.

Portrecista w Berlinie 0

„Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego zostanie zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hamburgu. Film emitowany był również w styczniu w publicznej telewizji.

Dokument ten w całości poświęcony jest Wilhelmowi Brasse, który w więzieniu KL Auschwitz zajmował się fotograficzną dokumentacją obozu. Film ukazuje kilka najciekawszych zdjęć, którym towarzyszą komentarze i opowieści samego autora zdjęć.

Film zdobył już uznanie na „Żydowskich Motywach” w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę publiczności, a także otrzymał główną nagrodę – Złotego Warszawskiego Feniksa. Wyróżniony został również na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.

”Portrecista” zostanie pokazany w ramach konkursu „Agenda 06”. Zarówno reżyser, jak i główny bohater filmu, czyli Brasse wezmą udział w pokazie i będą prowadzić spotkanie i dyskusję z publicznością.

Brasse sam był więźniem Auschwitz. Trafił tam, ponieważ odmówił podpisania Reichslisty (niemieckiej listy narodowościowej). Przyjechał jednym z pierwszych transportów i trafił do specjalnego komando – Wydziału Politycznego. Na rozkaz SS zajmował się fotograficzną dokumentację obozu. Fotografował wszystko, od oficerów, po pracę więźniów i śmierć. Wiele jego zdjęć możemy znaleźć w dzisiejszych podręcznikach historii na całym świecie.

Reżyser na temat filmu powiedział dla reportera Pawła Sawickiego: Kiedy dowiedziałem się, że żyje człowiek, który jest autorem jednej z najważniejszych ikon XX wieku – i to tej związanej z Holocaustem. Mam na myśli zdjęcie czterech nagich dziewczynek, które były ofiarami eksperymentów dr Mengele, nie miałem najmniejszych wątpliwości, że trzeba się z tym człowiekiem skontaktować i porozmawiać o możliwości zrobienia filmu. Wiedziałem, że wcześniej nikt z nim takiego filmu nie zrobił. Spotkaliśmy się z panem Wilhelmem. On na tyle obdarzył mnie swoim zaufaniem, że mogliśmy porozmawiać o jego życiu i planach zrobienia filmu. Pierwsze spotkanie miało miejsce 9 lat temu i film w końcu powstał.

Brasse i jego słynne zdjęcie czterech nagich dziewczynek /filmpolskiBrasse i jego słynne zdjęcie czterech nagich dziewczynek /filmpolski

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Anonimowy

Dobry i ciekawy news.
Żałuje tylko ze przegapiłem ten film.

Proszę czekać…