Dziennikarze obejrzeli Statystów 0

W środę 11 października 2006 r. Michał Kwieciński w warszawskim Multikinie zaprezentował dziennikarzom swój najnowszy film pt. Statyści. Komedia o miłości od pierwszego ujęcia otrzymała szereg nagród na zakończonym niedawno 31. Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni, w tym niezwykle cenioną przez filmowców nagrodę publiczności Złoty Klakier.

Z dziennikarzami spotkali się reżyser, scenarzysta Jarosław Sokół, aktorzy: Anna Romantowska, Małgorzata Buczkowska, Krzysztof Kiersznowski, operator Arek Tomiak i dystrybutor, prezes ITI Ciemna – dystrybutor filmu Marek Trojak.

Plakat do filmu Statyści 2006Plakat do filmu Statyści 2006

Bohaterami Statystów są zwykli, szarzy, rozczarowani życiem ludzie, którzy niespodziewanie dostają od losu szansę na zmianę swojego życia. Do małego miasta, w którym nigdy nic się nie dzieje, przyjeżdża chińska ekipa filmowa. Kręcą film o tragicznej miłości. Dlaczego akcja chińskiego melodramatu dzieje się w Polsce? Bo tutaj właśnie spotkać można najwięcej ludzi o smutnych, nieszczęśliwych i zrezygnowanych twarzach. Wygrany casting krzyżuje drogi kilkorga wybrańców, dla których wraz z pierwszym klapsem rozpoczyna się nowy etap w życiu.

Dziennikarzom film bardzo się spodobał. Doceniono zwłaszcza kreacje aktorskie. Krzysztof Kiersznowski i Anna Romantowska, laureaci nagród za role drugoplanowe w Gdyni, zagrali wbrew swojemu wizerunkowi, na przekór rolom, jakie kreowali dotychczas w filmie fabularnym. Spodobała się również rola młodej aktorki, znanej wcześniej z Ody do radości Małgorzaty Buczkowskiej i partnerującego jej Łukasza Simlata. Dziennikarzy interesowały kulisy współpracy z chińską ekipą. Michał Kwieciński przyznał, że zaobserwował duże różnice kulturowe w pracy Polaków i Chińczyków. Echa tych różnic widoczne są także w filmie.

Film dystrybuowany będzie w 65 kopiach. Do kin wchodzi 27 października 2006 r. Producentami filmu są: Akson Studio, TVP SA, Canal+, WFDiF, ITI Film Studio. Produkcję filmu wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na 31 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film otrzymał nagrodę Złotego Klakiera, Nagrodę Przewodniczącej KRRiTv, nagrodę za zdjęcia dla Arkadiusza Tomiaka, za scenariusz dla Jarosława Sokoła, Honorową Nagrodę Rady Programowej TVP SA i nagrody za najlepsze role drugoplanowe dla Anny Romantowskiej i Krzysztofa Kiersznowskiego.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…