Mesjasz w Cinema City. Konkurs

Już 26 marca, widzowie wybranych kin Cinema City w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi będą mogli doświadczyć niezwykłej atmosfery uroczystych obchodów Wielkanocy w historycznej King’s Chapel w Cambridge. Miłośnicy CineMAESTRO usłyszą jedno z najznakomitszych oratoriów w historii muzyki sakralnej, "Mesjasz" G.F. Händla w wykonaniu najsłynniejszego brytyjskiego chóru, w mistycznej scenerii architektonicznej perły Europy. Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia do wrocławskiego kina Cinema City Korona na premierę!

"Mesjasz", uważany za najlepsze oratorium Händla i jednocześnie jedno z najpopularniejszych oratoriów w historii muzyki poważnej, zgodnie z legendą powstał w zaledwie dwa tygodnie, gdy kariera kompozytora była bliska załamania. Dzieło, które osławiło nazwisko twórcy na całym świecie, jest chrześcijańską prezentacją życia Jezusa, a wyśpiewane teksty zaczerpnięte zostały z wersetów Pisma Świętego. Kompozycja składa się z trzech części, skoncentrowanych wokół najważniejszych wydarzeń ewangelicznych. Pierwsza część opowiada o oczekiwaniu na narodzenie Jezusa i jego przyjściu na świat. Druga opisuje życie Chrystusa, mękę Pańską i Zmartwychwstanie. Trzecia część natomiast, powstała w oparciu o ewangelię św. Jana, mówi o ewangelizacji i misji zbawienia ludzkości.

Oratorium G.F. Händla "Mesjasz" wykonane w the Chapel of King’s College w Cambridge, jednym z najważniejszych średniowiecznych budowli Wielkiej Brytanii, gwarantuje mistyczne doświadczenie, wprowadzające w klimat Świąt Wielkanocnych. Majestatyczna architektura tej niezwykłej budowli w połączeniu z niezwykłą akustyką wnętrza i chóralną harmonią, tworzą pełną emocji całość.

Wyjątkowe wykonanie zostało utrwalone w formacie obrazu High Definition i technice dźwięku Dolby Surround. Prezentowany koncert został zarejestrowany podczas dziesięciodniowych obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w kwietniu 2009 roku, przy okazji dwóch nakładających się wydarzeń: 250. rocznicy śmierci kompozytora i 800. rocznicy powstania Uniwersytetu Cambridge.

Chapel of King’s College w CambridgeChapel of King’s College w Cambridge

Chór z King’s College to znany na całym świecie reprezentant brytyjskiej muzyki sakralnej, i niemal narodowy skarb Brytyjczyków o prawie pięćsetletniej tradycji. Swoje istnienie zawdzięcza królowi Henrykowi VI, który wprowadził codzienny śpiew chóralny do King’s Chapel. Dziś chór z King’s College swoje uznanie zawdzięcza nie tylko wielowiekowej tradycji, jaką reprezentuje, ale również niezwykłym nagraniom, radiowym audycjom oraz licznym światowym tournee, dzięki którym dał się poznać milionom słuchaczy w różnych zakątkach świata.

Już wkrótce, dzięki wyjątkowej kinowej projekcji w ramach cyklu CineMAESTRO, także polscy miłośnicy muzyki sakralnej będą mogli doświadczyć siły tego wspaniałego wykonania.

Spektakl będzie można zobaczyć w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. W ramach cyklu CineMAESTRO odbyła się już premiera opery W.A. Mozarta „Wesele Figara”, „La traviaty” Giuseppe Verdiego, „Cyganerii” G. Rossiniego i baletu „Śpiąca królewna” P.I. Czajkowskiego. Kolejne prezentowane inscenizacje to opera „Cyganeria” G.Pucciniego i „Don Giovanni” W.A Mozarta.

Następna projekcja "Mesjasza" G.F. Händla odbędzie się w pierwszy dzień obchodów tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Czwartek (1.04).

ZADANIE konkursowe:
1. Kto jest autorem oratorium Mesjasz?

Nagrody w konkursie
2 podwójne bezpłatne bilety na premierowy pokaz Mesjasza, który odbędzie się 26.03.2010 (piątek) w Cinema City Korona o godzinie 19:00.

Regulamin konkursu
1. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.
2. W zgłoszeniu należy wysłać:
- prawidłową odpowiedź oraz numer dodanej treści a w temacie e-maila wpisać: Mesjasz,
- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),
- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.
4. Na zgłoszenia czekamy do 25 marca 2010 do godz. 23.59.
5. Wyniki podamy 26 marca do godz. 12.00.
6. Nagrody trafią do osób, które prześlą zgłoszenie spełniające wszystkie punkty regulaminu.