Zdjęcia z Coriolanus 0

Pojawiły się nowe zdjęcia z współczesnej wersji Szekspirowskiego Koriolana w reżyserii debiutującego w tej roli Ralpha Fiennesa.

Koriolan

Szczegóły fabuły filmu nie są znane i nie wiemy, jakich zmian dokonano w stosunku do oryginału. Widoczną jest umiejscowienie akcji w wojnie w Iraku, a nie w starożytnym Rzymie, jak to miało miejsce u Szekspira.

W obsadzie są: Gerard Butler, Ralph Fiennes, William Hurt, Eddie Marsan, Jessica Chastain, Brian Cox oraz Vanessa Redgrave.

Fabuła oryginalnej tragedii Szekspira:

Koriolan jest jedną z mniej znanych tragedii Szekspira. Opowiada o rzymskim wodzu Kajusie Marcjuszu, który odnosi wielkie zasługi dla Rzymu w wojnie z Wolskami. Wdziera się do ich miasta- Korioli i walczy samotnie przeciw mieszkańcom. Za swoją odwagę otrzymuje przydomek Koriolan. Na wojnie spotyka też swojego największego wroga, wodza Wolsków- Tyllusa Aufidiusza, lecz nie udaje mu się go zabić. Po powrocie do Rzymu ma zostać konsulem, przezwycięża nawet własną pychę i idzie do ludu prosić o głosy (taki jest zwyczaj). Jednak para trybunów- Sycyniusz Velutus i Juniusz Brutus podżegają obywateli, aby nie zgadzali się na otrzymanie przez Koriolana godności. Nie trudno jest przekonać lud, który zdaje sobie sprawę z tego, że tytułowy bohater nigdy nie darzył plebsu sympatią i życzliwością. Ponadto trybunowie, wykorzystując wybuch Kajusa Marcjusza, oskarżają go o zdradę i doprowadzaja do tego, że zostaje on wygnany z miasta, choć próbują go bronić przyjaciel Koriolana- Meneniusz Agryppa, Kominiusz (jeden z dowódców w wojnie z Wolskami) i inni zwolennicy. Główny bohater żegna się z matką Wolumnią i żoną Wirgilią. Wkrótce przybywa do Ancjum, do domu Aufidiusza i przekonuje go, aby zapomniał o tym, że byli wrogami. Obiecuje pomóc mu w czasie wojny z Rzymem. Razem ruszają na ojczyznę Koriolana, jaki zdobywa po kolei wszystkie miasta. Kiedy Rzymianie orientują sie w sytuacji, zaczynają sie niepokoić. Lud nie utrzymuje już, że Koriolan jest ich wrogiem. Kominiusz i Meneniusz zostają wysłani, aby nakłonić Marcjusza do zaprzestania tego pochodu. Jednak żaden z nich nic nie osiaga. Dopiero prośby matki, żony, przyjaciółki żony i syna Koriolana odnoszą skutek. Mężczyzna zgadza się na pokój z Rzymem. Sam jednak wraca do Korioli. Tam Aufidiusz oskarża go o zdradę z powodu decyzji o zaprzestaniu wojny. Bohater zostaje zabity przez stronników Aufidiusza, zanim inni (senatorowie) mogą temu zapobiec.

CoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanusCoriolanus

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…