Po prostu kocham kino :)

Gajos i Ostaszewska na plakacie BODY/CIAŁO 2

W ramach Konkursu Głównego 65. MFF Berlinale publiczność zobaczy dziś BODY/CIAŁO – najlepszy, najbardziej spełniony film Małgorzaty Szumowskiej ("Newsweek"). BODY/CIAŁO jest drugim z rzędu obrazem reżyserki (po głośnym "W imię…"), który będzie reprezentował nasz kraj w walce o prestiżowego Złotego Niedźwiedzia. W całej historii polskiej kinematografii podobna sztuka udała się tylko Wajdzie i Polańskiemu! Trzymając kciuki za kolejny międzynarodowy sukces polskiego kina, prezentujemy oficjalny plakat filmu. Na posterze znaleźli się Janusz Gajos, tu w roli cynicznego prokuratora, oraz skrajnie odmieniona Maja Ostaszewska.

Jedna z najwybitniejszych reżyserek młodego pokolenia – Małgorzata Szumowska, powraca do walki o najważniejsze nagrody branży filmowej. Jej najnowszy obraz, wyczekiwane BODY/CIAŁO z Januszem Gajosem i Mają Ostaszewską, to nie tylko kolejna produkcja, której światowa premiera odbędzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, ale również – drugi z rzędu film reżyserki – który zakwalifikował się do Konkursu Głównego imprezy. W całej historii festiwalu tylko dwaj polscy twórcy mogli poszczycić się takim osiągnięciem. Pierwszym z nich był Roman Polański, który w latach 1965 i 1966 zaprezentował berlińskiej publiczności nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Wstręt oraz Matnię. Trzy dekady później, w latach 1996 i 1997, w Konkursie Głównym imprezy o nagrody rywalizowały kolejno Wielki tydzień i Panna Nikt Andrzeja Wajdy.

Tegoroczne BODY/CIAŁO jest dla Szumowskiej czwartym filmem, który zaistnieje na MFF Berlinale. W 2013 roku, w ramach Konkursu Głównego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odbyła się światowa premiera filmu W imię…. Obraz uhonorowano prestiżową nagrodą Teddy. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Przed W imię… publiczność MFF w Berlinie, w sekcji Panorama, miała okazję oglądać dwa inne obrazy Szumowskiej. Pierwszym z nich było Ono z 2004 roku. Drugim głośny Sponsoring z Joanną Kulig i laureatką Oscara i Cezara Juliette Binoche, który 10 lutego 2012 otworzył Panoramę 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film spotkał się z wielkim zainteresowaniem i znakomitym przyjęciem publiczności.

Wideo-wywiad z Małgorzatą Szumowską:

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…