http://vimeo.com/mironkundzicz

And the Oscar goes to... 0

Już jutrzejszej nocy dowiemy się, kto zdobędzie te cenne statuetki, podczas 79. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ale najpierw trochę historii.

Statuetka Oscara wykonana jest z brązu i pokryta warstwą 10 karatowego złota. Przedstawia rycerza trzymającego oburącz miecz. Stoi on na podstawie w kształcie szpuli z taśmą filmową. Waży około 4 kg i mierzy 34,4 cm. Do roku 1931 Oscar był nazywany po prostu statuetką. Wszystko zmieniło się, kiedy Margaret Herrick, kustosz księgozbioru Akademii widząc ją krzyknęła: Ależ on jest podobny do mojego wuja Oscara!. Nazwa przyjęła się i funkcjonuje do dziś.

Plakat promujący tegoroczne OscaryPlakat promujący tegoroczne Oscary

Wartość rynkowa statuetki to około 295 dolarów, jednak laureaci zobowiązują się, że nigdy jej nie sprzedadzą. Odkupić ją może tylko Akademia, która płaci za nią tylko 10 dolarów. Zasady te nie są jednak przestrzegane, ponieważ na przykład Oscar dla Najlepszego filmu z roku 1951, Amerykanin w Paryżu, został, w 1988 roku, kupiony za 15 760 dolarów przez kolekcjonera ze Szwajcarii.

Pierwszy raz Oscary przyznano 16 maja 1929 roku. Nagrody w głównych kategoriach otrzymali:

Najlepszy film: Skrzydła w reżyserii Williama A. Wellmana.

Najlepszy reżyser: Frank Borzage za Seventh Heaven i Lewis Milestone za Awantura arabska.

Najlepszy aktor: Emil Jannings za role w The Last Command i Niepotrzebnym człowieku.

Najlepsza aktorka: Janet Gaynor za role w Seventh Heaven, Aniołach ulicy i Sunny Side Up.

Nagrody zaczęto przyznawać, aby poprawić nieco reputację przemysłu filmowego, która zostala nadszarpnięta w latach 20. XX wieku. Obecnie Oscary przyznaje około 6 tysięcy członków Akademii.

Jeśli chodzi o inne Oscarowe ciekawostki, czy momenty przełomowe i historyczne to:

Najwięcej Oscarów we wszystkich kategoriach otrzymał Walt Disney, który zdobył 26 nagród regulaminowych i 6 honorowych.

Najwięcej Oscarów za reżyserię otrzymał John Ford. Zdobywał statuetkę czterokrotnie za: Potępieńca, Grona gniewu, Zieloną dolinę i Spokojnego człowieka.

Pierwszą parą aktorską, która wspólnie wystąpiła w filmie i zdobyła Oscary za najlepszą pierwszoplanową rolę męską i kobiecą byli Clark Gable i Claudette Colbert, którzy zagrali razem w obrazie Ich noce.

Tylko raz zdarzyło się, aby dwóch aktorów, albo dwie aktorki otrzymały taką samą liczbę głosów. Jeśli chodzi o mężczyzn było to w roku 1932 i byli to Wallace Beery za film The Champ i Frederic March za Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Co do kobiet, miało to miejsce w roku 1968 i były to Barbra Streisand za Zabawną dziewczynę i Katharine Hepburn za Lwa w zimie.

Pierwszą czarnoskórą laureatką Oscara była Hattie McDaniel. Otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Przeminęło z wiatrem.

Najmłodszą laureatką Oscara była Tatum O'Neal, która miała dziewięć lat, kiedy odbierała nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Paper Moon, natomiast najstarszą laureatką jest Jessica Tandy, która miała 80 lat i 8 miesięcy, kiedy odbierała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie Wożąc panią Daisy.

Tylko trzy filmy zdobyły nagrody we wszystkich pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka i najlepszy scenariusz. Były to: Ich noce (Frank Capra, Clark Gable, Claudette Colbert, Robert Riskin), Lot nad kukułczym gniazdem (Milo? Forman, Jack Nicholson, Louise Fletcher, Lawrence Hauben i Bo Goldman) i Milczenie owiec (Jonathan Demme, Anthony Hopkins, Jodie Foster, Ted Tally).

Nagrody dla aktora i aktorki drugoplanowych zaczęto przyznawać od 1936 roku. Pierwszymi laureatami byli: Walter Brennan za Prawo młodości i Gale Sondergaard za Anthony Adverse.

Nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zaczęto przyznawać od 1947 roku. Pierwszym nagrodzonym był obraz Dzieci ulicy w reżyseriiVittorio De Sica.

Polacy nie gęsi i też otrzymywali Oscary. Jest to skromna lista, ale zawsze:

1983 rok – Zbigniew Rybczyński za film animowany Tango.

1994 rok – Janusz Kamiński za zdjęcia do Listy Schindlera

1994 rok – Ewa Braun i Allan Starski za scenografię do Listy Schindlera

1999 rok – Janusz Kamiński za zdjęcia do Szeregowca Ryana

1999 rok – Andrzej Wajda za całokształt twórczości

2002 rok – Roman Polański za reżyserię filmu Pianista

2005 rok – Jan A.P. Kaczmarek za muzykę do Marzyciela

Na zakończenie nie zostaje mi nic innego, jak tylko życzyć wszystkim miłej relacji z rozdania Oscarów i aby wygrali najlepsi.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Jay

Dawno nie widzialem na fdb lepszego tekstu. Wiekszosc ssa :x

Trophy

Zgadzam się z Pietruchem. Z roku na rok tekst będzie się powiększał. Widzę, że Polacy też są niczego sobie. :-) A Oscary na pewno będę oglądać.

pietruch

Bardzo miło czytało się o historii Oscarów, oby więcej takich tekstów…

Proszę czekać…