Po prostu kocham kino :)

Script Pro 2015 0

Przedstawiamy 8 finałowych prac Konkursu Scenariuszowego SCRIPT PRO 2015. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 6 maja, podczas festiwalu PKO OFF CAMERA, w Krakowie.

Jury w składzie: przewodnicząca Izabela Łopuch, Kinga Gałuszka, Grzegorz Łoszewski, Lidia Stefanowska oraz Anna Waśniewska-Gill dokonało ostatecznej oceny prac i przedstawiło 8 finałowych tekstów, spośród których zostaną wyłonieni zdobywcy Nagrody Głównej PKO BANKU POLSKIEGO (20 000 PLN), Nagrody Specjalnej CINEMAX (15 000 PLN) oraz laureaci Drugiej (12 000 PLN) i Trzeciej Nagrody (8 000 PLN) ufundowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W finale znalazły się następujące scenariusze (kolejność alfabetyczna tytułów):

  • „Beksiński pars pro toto” Katarzyna Łęcka
  • „Dom tułaczy” Mariko Saga
  • „Krew na rękach” Piotr Paliga
  • „Marek” Michał Szalonek, Paweł Podlejski
  • „Pomiędzy” Piotr Tołoczko
  • „Red planet white flag” Jarosław Marszewski
  • „Śmiertelny soul” Aleksandra Czernecka
  • „Zakaz fotografowania” Paweł Rzepkowski

Konkurs Scenariuszowy SCRIPT PRO 2015 jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal PKO OFF CAMERA. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Script Pro jest kontynuacją konkursu Hartley-Merrill organizowanego w Polsce przez ostatnie 24 lata. Jest to najważniejszy w Polsce konkurs dla scenarzystów na początku ich drogi zawodowej.

Oprócz nagród finansowych finaliści konkursu będą mieli okazję współpracy z wybitnymi ekspertami – otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Ponadto każdy z finalistów będzie mógł wziąć udział w spotkaniach organizowanych w ramach warsztatów Off Camera Pro Industry.

W tym roku do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych festiwalu PKO OFF CAMERA zakwalifikowały się aż trzy filmy, których scenariusze zostały wyróżnione w konkursie Script Pro w ostatnich latach: Carte Blanche Jacka Lusińskiego (finalista w 2012), Mur Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012) oraz Bogowie Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka (finalista 2013). Scenarzysta wraz z producentem filmu – Piotrem Woźniakiem-Starakiem 6 maja będą gośćmi jednego z paneli odbywających się w ramach warsztatów Off Camera Pro Industry skierowanych do branży filmowej.

WAJDA SCHOOL | WAJDA STUDIO
więcej niż szkoła filmowa | więcej niż studio filmowe
Szkoła Wajdy powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne – Wajda Studio, które wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Studio poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł w ramach programu 30 minut. Wajda School & Studio prowadzą szereg programów poświęconych profesjonalnej edukacji filmowej w tym EKRAN + Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych, Program Dokumentalny DOK PRO, Program Fabularny STUDIO PRÓB, Program Scenariuszowy SCRIPT, Program KREATYWNY PRODUCENT. Wajda School prowadzi także program stworzony dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów PRZEDSZKOLE FILMOWE. Szkoła jest organizatorem konkursu SCRIPT PRO, który jest kontynuacją dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, jego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery.

W dorobku Wajda Studio jest ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud. Ponadto, pokazy i nagrody na największych festiwalach w tym na: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008r. i 2010 r. Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa MFF Toronto 2010), irlandzko-polskiego Filmu „Sanctuary“ w reżyserii Nory McGettigan. W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowała dokument "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, który stał się jednym z najczęściej nagradzanych polskich dokumentów ostatnich lat i otrzymał nominację do Oskara w kategorii "Najlepszy Dokument Krótkometrażowy". W 2015 roku premierę będzie miała najnowsza produkcja Wajda Studio „Performer“ w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy nagrodzona statuetką THINK: FILM AWARD na 65. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

PKO OFF CAMERA Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego
To jedno z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej. Programerzy konsekwentnie skupiają się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców. Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny „Wytyczanie drogi”, w którym startuje dziesięć pierwszych bądź drugich filmów walczących o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Reżyser zwycięskiego filmu zostaje wybrany przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Sławomira Idziaka złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Poza konkursową dziesiątką na program PKO OFF CAMERA składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. W programie PKO OFF CAMERA znajdują się także cykle narodowe, sekcje tematyczne takie jak „From the Gut” (skupiona na amerykańskim kinie niezależnym), a także retrospektywy wybitnych twórców i specjalna sekcja ‘Nadrabianie zaległości’, poświęcona filmom z ostatnich dziesięciu lat, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji.

PKO Bank Polski – mecenasem kultury i sztuki
Dobra uznana marka jest tak samo ważna w świecie kultury i sztuki, jak i w biznesie. PKO Bank Polski to najcenniejsza marka polskiego rynku finansowego – z tradycją i doświadczeniem – od dziesięcioleci będąca synonimem zaufania i bezpieczeństwa. Lider polskiego sektora finansowego i największy pod względem aktywów bank Europy Środkowo-Wschodniej. Innowacyjna instytucja finansowa, która systematycznie wprowadza na rynek nową ofertę, a istniejące produkty wzbogaca o nowe rozwiązania. O ugruntowanej pozycji świadczą liczne nagrody zdobyte w wielu prestiżowych rankingach i konkursach. Bank działa zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej i angażuje się w działania służące otoczeniu, w którym funkcjonuje. Każdego roku wspiera projekty o znaczeniu zarówno krajowym, jak i lokalnym, z wielu sfer życia społecznego, takich jak edukacja, sport, kultura i sztuka oraz ochrona dziedzictwa narodowego. Mecenat kultury i sztuki oraz wspieranie inicjatyw młodych ludzi to jedne z
najważniejszych obszarów działalności sponsoringowej Banku. Od dawna jesteśmy zaangażowani w projekty związane z X muzą, m.in. poprzez uczestnictwo na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w projekcie KinoRP, którego celem jest cyfrowa rekonstrukcja wybranych dzieł polskiej kinematografii. Kolejnym krokiem jest wspieranie pracy młodych i początkujących polskich scenarzystów, a w dalszej kolejności – obiecujących filmów powstających na ich podstawie. Od ubiegłego roku PKO Bank Polski jest partnerem głównym konkursu Scenariuszowego Script Pro.

Cinemax
Cinemax to kanał dla prawdziwych miłośników kina, który łączy współczesne i nagradzane produkcje z całego świata oraz klasykę kina. Weekend w Cinemax zaczyna się mocnym zestawem gatunkowego kina, czyli Ostry piątek, a w nim thrillery, horrory i wszystko to, co przeraża. W sobotę o godz. 20:00 premiery filmowe w Cinemax, a dla fanów klasyki kina: Najlepsze z najlepszych w Cinemax2. W niedziele o godz. 20:00 dla wielbicieli kina ciekawego i nieznanego: Ekrany świata w Cinemax – filmy ze wszystkich kontynentów. Oba kanały Cinemax są dostępne w Polsce od 2005 roku. Program nadawany bez reklam, przez 18 godzin na dobę w ciągu tygodnia i przez 24 godziny na dobę w weekendy.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…