Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Ekran Historii. Przegląd polskich filmów historycznych 2

Patriotyzm i honor, odwaga i poświęcenie. 5 dni, 11 filmów, Cichociemni, Powstanie Warszawskie, zbrodnie PRL i bohaterowie tamtych lat. Wśród reżyserów: Bugajski, Komasa, Krzystek, Pasikowski.

W warszawskim Kinie Kultura w dniach 22-26 lutego 2016 odbędzie się przegląd "Ekran Historii", podczas którego zaprezentowane zostaną polskie filmy historyczne wyprodukowane w latach 2005-2015 dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W trakcie przeglądu pokazanych zostanie dziewięć filmów fabularnych i dwa dokumentalne. Każdy dzień to inny blok tematyczny poświęcony najważniejszym wydarzeniom z najnowszej historii Polski jak Powstanie Warszawskie, masakra robotników na Wybrzeżu w 1970 roku, czy "Karnawał Solidarności" lat 1980-81, ale też tak wyjątkowym postaciom jak gen. Emil Fieldorf "Nil", płk Ryszard Kukliński czy błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.

Premierowo widzowie zobaczą Sprawiedliwego w reż. Michała Szczerbica. Oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować wszystkim, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w czasach holocaustu. Akcja filmu toczy się dwutorowo: w czasie II wojny światowej oraz na początku lat 60-tych XX w. Występują m.in.: Urszula Grabowska, Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska.

"Ekran Historii. Przegląd polskich filmów historycznych z lat 2005-2015"

22 – 26 lutego 2016
Kino Kultura w Warszawie
Ceny biletów: seanse przedpołudniowe 6 zł, seanse popołudniowe 12 zł.

Szczegółowy program przeglądu "Ekran Historii":

22 lutego, poniedziałek
MILCZĄCY BOHATEROWIE

10.00Karbala, reż. Krzysztof Łukaszewicz
12.15Sprawiedliwy, reż. Michał Szczerbic, premierowo!
16.00Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski

23 lutego, wtorek
LUDZIE SOLIDARNOŚCI

10.00Popiełuszko. Wolność jest w nas, reż. Rafał Wieczyński
16.0080 milionów, reż. Waldemar Krzystek

24 lutego, środa
CICHOCIEMNI

10.00My Cichociemni. Głosy żyjących, film dokumentalny, reż. Paweł Kędzierski
16.00Generał Nil, reż. Ryszard Bugajski

25 lutego, czwartek
CIEMNE STRONY PRL

10.00Różyczka, reż. Jan Kidawa-Błoński
16.00Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, reż. Antoni Krauze

26 lutego, piątek
POWSTANIE WARSZAWSKIE

10.00Powstanie Warszawskie, film dokumentalny, reż. Jan Komasa
16.00Miasto 44, reż. Jan Komasa

Wszystkie filmy prezentowane w ramach przeglądu zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Organizatorami "Ekranu Historii" są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…