"May the Force Be With You"

Sesja Eurimages w od niedzieli w Warszawie 0

Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie gospodarzem i organizatorem tegorocznej sesji Eurimages. Wyniki sesji zostaną we wtorek wieczorem zamieszczone na stronie Polskiego Instytut Sztuki Filmowej.

Podczas trwającej trzy dni sesji członkowie Eurmages będą analizować wybrane projekty filmowe i podejmą decyzje, którym z nich zostaną przyznane dotacje.Na obrady przyjadą delegaci z 33 krajów, w tym Prezydent Eurimages Jacques Toubon, piastujący w latach 1995 – 1997 urząd ministra kultury Francji. Sesja Eurimages będzie więc wyjątkowym spotkaniem przedstawicieli europejskiego przemysłu filmowego w Warszawie. Na sobotnie uroczystości poprzedzających sesję zaproszonych jest także wiele polskich osobistości kina, jak: Maciej Dejczer, Robert Glinski, Wojciech Marczewski, Andrzej Seweryn i wielu innych.

Eurimages jest fundacją filmową powstałą w 1988 roku przy Funduszu Rady Europy. Jej zadaniem jest wspieranie finansowe europejskich koprodukcji filmowych poprzez dotowanie produkcji filmów, ich dystrybucji i promocjii na arenie międzynarodowej. Siedziba fundacji mieści się w Strasbourgu.

Filmy ubiegające się o dofinansowanie Eurimages powinny mieć producentów z co najmniej dwóch krajów – członków organizacji. Mogą to być projekty fabularne, dokumentalne lub animacje – wszystkie przeznaczone w pierwszej kolejności do rozpowszechniania w kinach.

Od początku swojego istnienia Eurimages dofinansował już 937 produkcji filmowych, na łączną sumę 260 milionów Euro. Najbardziej znane filmy Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera, Ziemia Niczyja Danisa Tanović, a także filmy Jana Svěr?ka i Michaela Haneke (Funny Games)

PISF

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…