Rusza OFAFA 2007 0

W dniach 13-15 grudnia w Krakowie odbędzie się XIII Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2007.

To już trzynasta edycja jednego z najważniejszych w Polsce festiwali prezentujących wyłącznie filmy animowane. Laureatami poprzednich edycji byli najwybitniejsi polscy autorzy animacji – w 2000 roku nagrodę za film Zbrodnia i kara odbierał Piotr Dumała, tegoroczny juror. Wśród zwycięzców OFAFY znaleźli się również: Jerzy Kucia, Ryszard Czekała, Jan Lenica oraz Tomasz Bagiński.

W dwóch konkursach zmierzą się najlepsze tegoroczne filmy animowane twórców zawodowych i studentów. Pokazy odbędą się w Kinoteatrze Wrzos.

Natomiast w ramach pozakonkursowego programu autorski wybór własnych filmów animowanych zaprezentuje dwóch jurorów – Piotr Dumała i Bogdan Nowicki. Widzowie zobaczą także animacje, do których muzykę skomponował Stanisław Radwan. Z okazji 60-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej odbędzie się pokaz filmów zrealizowanych w tej wytwórni. Wydarzeniem będzie retrospektywa polskich animacji z lat 1912–1946 zatytułowana Prehistoria polskiej animacji. Wśród filmów w wyborze Marcina Giżyckiego zobaczyć będzie można m.in. animacje Władysława Starewicza, Stefana i Franciszki Themersonów czy Jalu Kurka. Gratką dla poszukujących nowych trendów w filmie animowanym będzie pokaz Focus on Croatia, na którym zostaną zaprezentowane chorwackie animacje eksperymentalne z lat 2001–2006. Oprócz tego w ramach XIII OFAFY odbędą się pokazy awangardy amerykańskiej animacji oraz filmów animowanych Roberta Jeffersona i jego uczniów z Northumbria University w Anglii, które zostaną zaprezentowane w klubie festiwalowym Lokator.

Więcej informacji o festiwalu na jego oficjalnej stronie internetowej:

Plakat festiwalu - ofafa.plPlakat festiwalu - ofafa.pl

megafon.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…