Festiwal w Cannes nie odbędzie się w internecie 0

Thierry Fremaux, dyrektor festiwalu Cannes zdecydowanie potępił idee przeniesienia jego festiwalu do sieci, jak sam stwierdził nie podąży wirtualną drogą, nawet gdyby to oznaczało, że festiwal zostanie odwołany.

Cannes, to dusza, to historia, skuteczność, to model, który nie działałby w sieci. Czym jest cyfrowy festiwal? Konkurs cyfrowy? Powinniśmy zacząć od zapytania posiadaczy praw, czy się na to zgadzają. Filmy Wesa Andersona lub Paula Verhoevena na komputerze? Odkrywasz Top Gun 2 lub Co w duszy gra, gdzie indziej niż w teatrze? Premiery tych filmów zostały przełożone z uwagi na konieczność wyświetlania na dużym ekranie; dlaczego mielibyśmy chcieć pokazywać je wcześniej na urządzeniu cyfrowym?

powiedział Fremaux.

W tym momencie pojawia się pytanie dotyczące tegorocznej edycji festiwalu, czy w ogóle pandemia wirusa pozwoli na jego odbycie. Na ten moment organizatorzy przełożyli datę festiwalu z 19 marca na maj, jednak na pewno nie odbędzie się on wcześniej niż na koniec czerwca lub na początku lipca.

Reżyserzy tworzą filmy, z myślą o tym, by ich produkcje były wyświetlane na dużym ekranie, by można było wspólnie przeżywać seanse podczas różnych wydarzeń, czy festiwali. Nie chcą by ich prace były oglądane na iPhonie. Wszystkie festiwale są odwoływane, sami się zastawimy jak zaprezentować filmy, by uniknąć straty roku, jednak alternatywne wersje pokazania wydarzenia nie są rozwiązaniem

dodał dyrektor.

Taka decyzja nie jest zaskoczeniem, od dawna wiadomo, że Fremaux jest wielbicielem kina. Dodatkowo dochodzi spore ryzyko piractwa, a także kwestie związane z prawami autorskimi.

Źrodło: variety.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…