O dwóch takich co ukradli ... Szarika 0

Gdzie kończy się fikcja a gdzie zaczyna rzeczywistość. Co zrobić gdy fikcja miesza się z faktami historycznymi? Na razie fakty są takie, że namaszczony przez braci Kaczyńskich na szefa telewizji publicznej Bronisław Wildstein odsyła do lamusa kochane przez miliony Polaków seriale. Prawdopodobnie nie obejrzymy przez najbliższe cztery lata sariali Czterej pancerni i pies oraz Stawka większa niż życie. Czy sztuka filmowa może pozwolić na mieszanie się do niej polityki? Czy tak ma wyglądać IV RP?p=. Czterej Pancerni i Pies / TVPCzterej Pancerni i Pies / TVP

p=. Stawka większa niż życie / Polfilm.plStawka większa niż życie / Polfilm.pl
Niedawno dużym echem odbiła się premiera Kodu da Vinci. Protestowały środowiska katolickie mówiąc, że film zakłamuje rzeczywistość. Nic jednak nie było w stanie zatrzymać rozpędzonej przez Dana Browna machiny to zarabiania pieniędzy i premiera filmu zakończyła się sukcesem. Nie mówię o sukcesie artystycznym, bo kto widział film ten wie ile jest wart ten film. Mówię o sukcesie finansowym, który był silniejszy od polityki i wygrał ze środowiskami prawicowymi. Polskie realia są jednak dalekie od światowego kapitalizmu, który mówi, że trzeba zaspakajać potrzeby klientów. Miliony ludzi za każdym razem, kiedy pojawia się jeden ze zdjętych seriali zasiadają przez telewizorami śledząc wytrwale losy Szarika i załogi z Rudego 102. Mają gdzieś fakty historyczne, bo dla nich liczy się rozrywka i na pewno nie traktują tego jako encyklopedii drugiej wojny światowej. Teraz prawdopodobnie stracą możliwość oglądania ich w TVP. Nie jest to film dokumentalny i jest to raczej bajka o dobrych ludziach, których połączyła wojna. Rządzący naszą telewizją uważają inaczej. Niestety w kolejce do niebytu stoją już następne seriale tzw. milicyjne: 07 zgłoś się, Przygody psa Cywila, Kapitan Sowa na tropie oraz Życie na gorąco.

Były pomysły, żeby każdy serial poprzedzała dyskusja historyczna prostująca kłamstwa. Okazało się to za mało i niezapomniane kreacje aktorskie przegrały z polityką. Czy jednak mając coś, co jak magnes przyciąga widzów nie było lepiej żeby tłumaczyć i wyjaśniać? Ile prawdy jest w amerykańskich filmach o Wietnamie. Czy można wierzyć w misje Rambo w Wietnamielub tą z trzeciej części do Afganistanu?

Fabularna bajka nigdy nie zastąpi lekcji historii, dlatego trzeba raczej skupić się na nauce w szkole, która oddali obawę o złą interpretacje filmu, niż zabierać bohaterów telewizyjnych!

Zacząłem od Kodu da Vinci i na nim skończę, bo nie jest też tak, że druga strona jest pozbawiona racji. Badania pokazują, że po obejrzeniu adaptacji powieści Dana Browna, co 10 osoba uwierzyła w przedstawioną fikcję. Pokazuje to, że istnieją duże zagrożenia i trzeba pamiętać, że wiele osób telewizję bierze śmiertelnie poważnie. Sztuka filmowa jest potężnym narzędziem, jednak odpowiednio wykorzystana może pełnić olbrzymią rolę edukacyjną. Fikcja Dana Browna, i tak nie działa silniej niż współczesne seriale, jak Na dobre i na złeczy M jak miłość. Czy można zdjąć serial o lekarzach z Leśnej Góry tylko, dlatego, że wiele osób myśli, że naprawdę są lekarzami?

Jeśli tak, to w kinie będziemy oglądali tylko dramaty historyczne, które nie zostawią miejsca na wyobraźnie i fikcję. Przygody Supermanazostaną zakazane, bo latał. Zniknie Spiderman, bo wspinał się po budynkach. Zniknie Harry Potter, bo używał czarodziejskiej różdżki! Będziemy doskonale wyedukowani i strasznie smutni, bo kto może żyć bez rozrywki? Świat stanie w miejscu, bo wielkie rzeczy zaczynają się od marzeń i fikcji!

Bracia KaczyńscyBracia Kaczyńscy

Zaraz po wyborach bardzo głośna była sprawa zdjęcia sztuki na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego O dwóch takich co ukradli księżyc. Komuś zabrakło poczucia humoru i był to pierwszy sygnał o zbliżających się zmianach. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak misyjność telewizji publicznej, ale nie szukajmy dróg na skróty. Kolejną ofiarą lustracji stał się Szarik i będzie musiał się teraz tłumaczyć z podejrzanych powiązań. Na pocieszenie zostaje zawsze wersja DVD, która od pewnego czasu pojawiała się w sprzedaży. Życzymy naszym rządzącym mądrych decyzji i żeby pamiętali, że pracują dla nas!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Anonimowy

niestety, coraz bliżej nam do białorusi (tam zakazano Kodu), niż do ameryki :(, a może zawsze nam było blisko tylko ja chciałem aby było inaczej. ech ale pesymistyczny post skrobnełem.

niestety ale masz racje, bo wszystko teraz sie szybko zmienia ;) to co dzis dobre jutro moze byc zle dla systemu … jedno jest wazne – sztuka filmowa musi byc trzymana z dale od politykow !

Anonimowy

TO mi trochę na ironię przypomina strae czasy, wiecie czemu te kultowe seriale miały tak mało odcinków, poniewaz gdy w tamtych czasacy zmieniał sie osoby na stołkach to wstrzymywały seriale które im nie odpowiadają.

Jednym słowem czasy się zmieniają, ale pan nadal zasiada w komisji. :)

Anonimowy

napisał bym jakis uszczypliywy komentarz odnośnie tej sprawy, ale jestem na kacu i nie jestem w stanie zebrać myśli, moze ktos iinny spróbuje

Proszę czekać…