"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Madea pokonuje braci Jonas 1

Po raz drugi afro-amerykańska komedia wygrała w rankingu Box Office USA. Pokonała tym samym główny typ weekendu, którym był koncert Jonas Brothers.

W rankingu Amerykańskim Box Office bardzo ciekawy weekend. Dziewiąty weekend 2009 roku okazał się najsłapszym w ciągu całego roku i pierwszym weekendem, podczas którego zanotowano wpływy mniejsze niż 100 mln $. W ciągu trzech dni minionego weekendu zanotowano przychody na poziomie 87,6 mln $ . Na pierwszym miejscu po raz drugi znalazła się afro-amerykańska komedia Tylera Perry’ego, pt. Madea Goes to Jail. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem Box Office USA.

Na pierwszym miejscu jak już wcześniej informowaliśmy po raz drugi znalazła się komedia Madea Goes to Jail , według pomysłu i reżyserii Tylera Perry’ego. Ten jeden z najciekawszych producentów filmów afro-amerykańskich doskonale wie, czego potrzeba tej mniejszości narodowej, aby przyciągnąć ich do kin. Co ciekawe dalej udało mu się utrzymać pozycję lidera mimo blisko 60% spadku przychodów, które ostatecznie wyniosły 16,5 mln $. Komedia opowiadająca o kobiecie, która trafia do więzienia wyświetlana jest na 2’052 ekranach. Po dwóch tygodniach od daty premiery na koncie producentów uzbierało się już 64,8 mln $, co sprawiło, iż jest to największy kasowy sukces reżysera.

Pozycję drugą zdobył długo oczekiwany przez fanów braci Jonas zapis koncertu Jonas Brothers: The 3D Concert Experience . Całość inspirowana sukcesem Hannah Montanah, która w zeszłym roku zgarnęła w sumie 65,3 mln $ (w dniu otwarcia było to 31,1 mln $) nie przypadła jednak do gustu tak jak postać stworzona przez młodą aktoreczkę – Miley Cyrus. Obraz ten zarobił marne 12,7 mln $, co jest zdecydowanie poniżej wszelkich oczekiwań. Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że sukces Hannah był możliwy dzięki ogromnym rzeszą młodych fanów, którzy do kin szli wraz z rodzicami. Natomiast bracia Jonas są popularni głównie wśród nastolatek, które raczej nie zapraszają swoich rodziców do kina. Dlatego też niektórzy wróżą szybkie opuszczenie rankingu Box Office.

Na trzeciej pozycji ku ogromnym zaskoczeniu wszystkich znalazł się rewelacyjny Slumdog. Milioner z ulicy . Film Dannego Boyle'a po 16 tygodniach od momentu premiery w ten weekend zarobił 12,1 mln $, co było o prawie 45% więcej niż wpływy z zeszłego weekendu. I tutaj po raz pierwszy od dawna mamy przykład na to jak Oscary mogą powodować zwiększenie popularności wśród publiczności. Być może było to spowodowane ogromnym sukcesem i zdobyciem, 8 Oscarów, które sprawiły, iż Amerykanie chcieli zobaczyć film, który tak spodobał się akademii. Niektórzy zwracają uwagę również, że w ostatnich dniach bardzo popularny wśród tabloidów Amerykańskich był temat młodych dzieci grających w tym filmie, co na pewno również przyczyniło się na dodatkowe zainteresowanie. Jak dotychczas Slumdog zarobił świetne 115,1 mln $, dzięki czemu jest drugą najbardziej dochodową produkcją, która otrzymała Oscara (więcej zarobił jedynie Ciekawy przypadek Benjamina Buttona).

Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio: Uprowadzona (9,95 mln $), Kobiety pragną bardziej (5,87 mln $) i Paul Blart: Mall Cop (5,6 mln $). W przypadku tych produkcji mieliśmy nieznaczne spadki przychodów, które świadczą o normalnym zużyciu się filmu wśród publiczności. Warto przy tym wspomnieć, iż jak dotychczas Paul Blert: Mall Cop jest najbardziej dochodową produkcją roku 2009. Na swoim koncie ma blisko 128,1 mln $.
Miejsce siódme z kolei zajmuje bardzo przyzwoicie przyjęta Koralina i tajemnicze drzwi. Mimo, iż nie jest to najłatwiejsza w odbiorze animacja to 5,25 mln $ wpływów w ciągu weekendu i 61,14 mln $ na koncie dotychczas świadczą o bardzo dobrym przyjęciu. Na pewno ucieszy to wszystkich fanów książki Neila Gaimana, których podobno w Polsce nie brakuje.

I właściwie powyżej oczekiwań, na pozycji ósmej plasuje się druga nowość weekendu – Street Fighter: The Legend of Chun-Li. Powyżej oczekiwań, bowiem po druzgocącej krytyki w prasie i komentarzach w internecie po nowej produkcji Andrzeja Bratkowiaka spodziewano się nawet nie dojścia do pierwszej dziesiątki. Jednak udało się zebrać 4,65 mln $ wpływów, które na pewno będą poniżej wydatków poniesionych na produkcję. Co ciekawe krytykowany przez wszystkich Street Fighter z 1994 roku przy tej produkcji staje się ciekawą ekranizacją gry. Drętwe aktorstwo, pozbawiona logiki fabuła to główne grzechy wymieniane przez recenzentów. Większość analityków spodziewa się, więc szybkiego wycofania filmu z kin i przyśpieszenia premiery DVD, które mogłoby pomóc w zarobieniu dodatkowych pieniędzy.
Pozycję dziewiątą zajeła komedia romantyczna Wyznania zakupoholiczki , która zarobiła 4,49 mln $. Nie jest to tak przyzwoicie jak wiele wcześniejszych produkcji tego typu a jednak po trzech tygodniach na swoim koncie ma 33,6 mln $. Natomiast na pozycji dziesiątej znalazła się komedia pt. Fired Up!. Opowieść o futbolowej drużynie ze szkoły średniej zdobyła 3,8 mln $ w ciągu weekendu, co sprawiło, iż łączne przychody wyniosły 10,1 mln $.

W przyszły weekend na ekranach kin do szerokiej dystrybucji wchodzi adaptacja komiksu Watchmen- Strażnicy. Czy obraz Zacka Snyderaosiągnie spektakularny sukces? Zobaczymy.

Kadr z filmu Madea Goes to Jail 2009Kadr z filmu Madea Goes to Jail 2009 Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy 2008 Kadr z filmu Street Fighter - The Legend Of Chun-Li 2009Kadr z filmu Street Fighter - The Legend Of Chun-Li 2009

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 1 Madea Goes to Jail

16,5 mln $ - 59,8

2 052

64,8 mln $ 2
2 N Jonas Brothers: The 3D Concert Experience 12,7 mln $ —-

1 271

12,7 mln $ 1
3 5 Slumdog. Milioner z ulicy

12,1 mln $ + 44,9

2 943

115,4 mln $ 16
4 3 Uprowadzona 9,9 mln $ - 11,8

3 089

107,9 mln $ 5
5 4 Kobiety pragną bardziej

5,9 mln $ - 31,4

2 858

78,6 mln $ 4
6 7 Paul Blart: Mall Cop 5,6 mln $ - 17,9

2 698

128,1 mln $ 7
7 2 Koralina i tajemnicze drzwi

5,3 mln $ - 54,1

2 063

61,1 mln $ 4
8 N Street Fighter: The Legend of Chun-Li 4,6 mln $ —-

1 136

4,6 mln $ 1
9 8 Wyznania zakupoholiczki

4,5 mln $ - 33,4

2 534

33,7 mln $ 3
10 9 Fired Up! 3,8 mln $ - 30,7

1 811

10,1 mln $ 2
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…