Zaczęło się w Polsce

Logo Zaczęło się w Polscw

Wielkie uroczystości w Gdańsku. Przedstawiciele państw z całego świata przyjeżdżają na obchody 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, a w kinach nic na ten temat. Nawet telewizje obudziły się i zaczęły transmitować dokumenty i filmy związane z historią. Jedynie Filmoteka Narodowa szykuje pokaz archiwalnych filmów dokumentalnych, które mają zostać wydane na DVD pod tytułem "Zaczęło się w Polsce".

W tę datę celowali producenci filmu Tajemnica Westerplatte, jednak z powodu zawirowań ze scenariuszem i kontrowersjami produkcja znacznie się opóźniła i film zobaczymy najwcześniej w przyszłym roku.

Można też wspomnieć o amerykańskiej produkcji telewizyjnej, która wkrótce pojawi się na ekranach polskich kin Dzieci Ireny Sendlerowej, jednak II Wojna Światowa to tylko tło dla wydarzeń tego filmu, a poza tym nie nakręciliśmy tego my.

Kadr z filmu Dzieci Ireny SendlerowejKadr z filmu Dzieci Ireny Sendlerowej

No właśnie my Polacy, dlaczego marnujemy takie rocznice. Następna dopiero za 10, może 5 lat. Nie oszukujmy się, bardzo istotne jest kiedy i w jakich okolicznościach film wchodzi na ekrany. To często w dużej mierze decyduje o jego sukcesie.

Ta dyskusja powraca przy każdej tego typu okazji, a nikt nic sobie z tego nie robi. Powstają filmy, ale nie są dobrze reklamowane lub po prostu nie są dobre. Pamiętam jak wielki entuzjazm był w 20 rocznicę odzyskania niepodległości, ludzie bardzo chętni poszliby wtedy do kin na jakiś film związany z historią, ale nie.

Możemy tak czekać, aż w końcu Amerykanie dobiorą się do fantastycznych scenariuszy, które drzemią w naszej historii, może nawet oni zrobią to lepiej.

Na pocieszenie dodam, że United International Pictures zorganizował dziś premierę Bękartów Wojny, to dopiero historia.


Filip Borkowski
Tonight is the night.