Władca Pierścieni: Dwie Wieże 8.4

Drużyna została rozbita, ale wyprawa, która ma na celu zniszczenie Pierścienia Władzy, trwa nadal. Frodo i Sam aby znaleźć drogę do Mordoru muszą powierzyć swoje życie Gollumowi. Pozostali członkowie Drużyny, wraz z sojusznikami ze Śródziemia, przygotowują się do bitwy z armią Sarumana. Wojna o Pierścień rozpoczęła się.

Obsada

Reżyseria
Średnia
Peter Jackson 8.1
John Mahaffie
(reżyser drugiej ekipy)
-
Geoff Murphy
(reżyser drugiej ekipy)
-
Guy Norris (reżyser drugiej ekipy) (niewymieniony w czołówce) -
Scenariusz
Średnia
Fran Walsh 9.0
Philippa Boyens 9.0
Stephen Sinclair -
Peter Jackson 8.1
J.R.R. Tolkien
(powieść)
9.7
Producenci
Średnia
Peter Jackson
producent
8.1
Fran Walsh
producent
9.0
Barrie M. Osborne
producent
-
Michael Lynne
producent wykonawczy
-
Bob Weinstein
producent wykonawczy
-
Harvey Weinstein
producent wykonawczy
-
Robert Shaye
producent wykonawczy
-
Mark Ordesky producent wykonawczy -
Rick Porras współproducent -
Jamie Selkirk współproducent -
Aktorzy
Średnia
Elijah Wood
Frodo Baggins
6.9
Sean Astin
Samwise Gamgee
6.5
Ian McKellen
Gandalf Biały
7.7
Viggo Mortensen
Aragorn
7.8
Sala Baker
Uruk-hai żywiący się ludzkim mięsem
6.0
Billy Boyd
Peregrin "Pippin" Tuk
8.0
Dominic Monaghan
Merry
7.7
Orlando Bloom
Legolas
7.5
John Rhys-Davies
Drzewiec / Gimli (głos)
7.2
Andy Serkis
Gollum
8.0
Miranda Otto
Eowina
7.0
Bernard Hill
Król Théoden
7.1
David Wenham
Faramir
7.5
Karl Urban
Éomer
7.4
Christopher Lee
Saruman Biały
7.6
Brad Dourif
Grima Gadzi Język
7.8
Liv Tyler
Arwena
7.7
Cate Blanchett
Galadriela
8.1
Hugo Weaving
Elrond
7.8
Bruce Allpress
Aldor
-
John Bach
Madril
-
Jed Brophy
Sharku / Snaga
6.0
Sam Comery Éothain -
Calum Gittins Haleth -
Bruce Hopkins
Gamling
-
Paris Howe Strewe Théodred, książę Rohanu -
Nathaniel Lees
Uglúk
-
John Leigh Háma -
Robbie Magasiva
Mauhur
-
Robyn Malcolm
Morwena
-
Craig Parker
Haldir
-
Bruce Phillips
Jeździec Rohanu
-
Robert Pollock Ork z Mordoru -
Olivia Tennet
Freda
-
Ray Trickett Bereg -
Stephen Ure Grishnákh -
Victoria Beynon-Cole Bojowy ork -
Lee Hartley Bojowy ork -
Phil Grieve
Bojowy ork
-
Billy Jackson Rohańskie dziecko -
Katie Jackson Rohańskie dziecko -
Peter Jackson
Rohirrimski wojownik (niewymieniony w czołówce)
8.1
Hannah Wood Kobieta w jaskini (niewymieniony w czołówce) -
Paul Holmes Ork (niewymieniony w czołówce) -
Henry Mortensen Skierowane do walki rohańskie dziecko (niewymieniony w czołówce) -
Piripi Waretini Żołnierz Uruk-hai (niewymieniony w czołówce) -
Sean Bean
Boromir (wersja rozszerzona)
7.7
John Noble
Denethor (wersja rozszerzona)
9.0
Jørn Benzon Elficki łucznik (niewymieniony w czołówce) -
Phillip Spencer Harris Wojownik (niewymieniony w czołówce) -
Dan Hennah Człowiek Rohanu (niewymieniony w czołówce) 8.0
Alan Lee
Człowiek Rohanu (niewymieniony w czołówce)
-
Timothy Lee Dzikus (niewymieniony w czołówce) -
Barrie M. Osborne
Rohirrimski żołnierz (niewymieniony w czołówce)
-
Zdjęcia
Średnia
Andrew Lesnie
(kierownik zdjęć)
9.0
David B. Nowell
(dyrektor ds. fotografii lotniczej)
9.0
Phil Pastuhov (dyrektor ds. fotografii lotniczej) 9.0
Kane Asher (pomoc techniczna) -
Nigel Bluck (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
Richard Bluck (kierownik zdjęć) (druga ekipa) 8.0
Alun Bollinger (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
John Cavill (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
Where Jason Davis (pomoc techniczna) -
Huw Griffiths (pomoc techniczna) -
Allen Guilford (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
Harry Harrison (główna pomoc techniczna) -
Terry Joosten (główna pomoc techniczna) -
Murray Love (główna pomoc techniczna) -
Brent Marsden (pomoc techniczna) -
Hamish McIntyre (główna pomoc techniczna) -
Joel McQueen (pomoc techniczna) -
Rob Mita (pomoc techniczna) -
Miles Murphy (główna pomoc techniczna) -
Paul Murphy (główna pomoc techniczna) -
Simon Raby (kierownik zdjęć) (druga ekipa) -
Aaron Rangi (pomoc techniczna) -
Paul Sawtell (pomoc techniczna) -
Damon Selkirk (pomoc techniczna) -
Marc Sim (pomoc techniczna) -
Peter Smith (pomoc techniczna) -
Richard Turton (pomoc techniczna) -
Jonathan Woolf (główna pomoc techniczna) -
Wayne Zubritzky (pomoc techniczna) -
Kompozytorzy
Średnia
Howard Shore 9.5
Kostiumy
Średnia
Ngila Dickson 9.0
Richard Taylor -
Carolyn M. Fenton (nadzorca garderoby) -
Montaż
Średnia
Michael Horton -
Jabez Olssen 9.0
Annie Collins (asystent) -
Matthew Diezel (asystent) -
Megan Doneman (asystent) -
Mark Hawthorne (asystent) -
Brett Skinner (asystent) -
Charakteryzacja
Średnia
Margaret Aston fryzjer -
Margaret Aston charakteryzator -
Rick Findlater fryzjer -
Rick Findlater charakteryzator -
Nancy Hennah charakteryzator -
Debbie Fitzpatrick perukarz -
Angela Mooar fryzjer -
Angela Mooar charakteryzator -
Scenografia
Średnia
Grant Major scenograf 9.0
Joe Bleakley dyrektor artystyczny -
Philip Ivey dyrektor artystyczny 8.0
Rob Outterside dyrektor artystyczny -
Mark Robins dyrektor artystyczny -
Dan Hennah dekorator wnętrz 8.0
Alan Lee
dekorator wnętrz
-
Brett Blenkin główny architekt -
Grant Fahey główny architekt -
Jim Marsden główny architekt -
Alan Marshall główny architekt -
Trace Quinn główny architekt -
Bryan Wakelin główny architekt -
Mike Heffernan główny architekt -
Norman Willerton główny architekt -
Judy Alley rekwizytor -
Tanea Chapman rekwizytor -
David Kolff rekwizytor -
Chris Meder rekwizytor -
Amber Richards rekwizytor -
Gillian West-Walker rekwizytor -
Ben Whale rekwizytor -
Kirsty Patterson rekwizytor (niewymieniony w czołówce) -
Ross McGarva dyrektor artystyczny (asystent) -
William McPhedron stolarz -
Dźwięk
Średnia
Christopher Boyes
mikser ponownego nagrania
9.0
Michael Semanick
mikser ponownego nagrania
8.0
Narelle Ahrens imitator dźwięku -
Brent Burge montaż efektów dźwiękowych -
Hayden Collow montaż efektów dźwiękowych -
Kyrsten Mate montaż efektów dźwiękowych -
Malcolm Cromie operator dźwięku -
Ray Beentjes montaż dialogów -
Jason Canovas montaż dialogów -
Matt Cuirc mikrofoniarz -
Corrin Ellingford mikrofoniarz -
David Farmer projektant dźwięku -
Les Fiddess imitator dźwięku -
Lisa K. Fowle dźwięk -
Mark Franken montaż dialogów -
Luke Goodwin mikrofoniarz -
Michael Hedges mikser ponownego nagrania -
Phil Heywood imitator dźwięku -
Mike Hopkins nadzorujący montaż dźwięku -
Paul Huntingford imitator dźwięku -
Grant Johnson montaż dźwięku (asystent) -
Mike Jones montaż imitacji -
Martin Kwok montaż dialogów (asystent) -
John McKay montaż efektów dźwiękowych -
Polly McKinnon montaż dialogów -
Carolyn McLaughlin imitator dźwięku -
Peter Mills montaż dźwięku (asystent) -
Ken Saville operator dźwięku -
Nigel Stone nadzorca postsynchronu -
Nigel Stone montaż dialogów -
Gary Summers
mikser ponownego nagrania (dodatkowy)
10.0
Craig Tomlinson montaż efektów dźwiękowych -
Ethan Van der Ryn nadzorujący montaż dźwięku -
Chris Ward montaż dźwięku (asystent) -
Dave Whitehead montaż efektów dźwiękowych -
Katy Wood montaż imitacji -
David Abrahamsen dźwięk (niewymieniony w czołówce) -
Gethin Creagh mikser ponownego nagrania (niewymieniony w czołówce) -
Wendy Czajkowsky mikser postsynchronu (niewymieniony w czołówce) -
Sonal Joshi montaż postsynchronu (niewymieniony w czołówce) -
Jo Mion montaż dźwięku (asystent) (niewymieniony w czołówce) -
Fabian Sanjurjo montaż efektów dźwiękowych (niewymieniony w czołówce) -
Mike Stewart mikser postsynchronu (niewymieniony w czołówce) -
Matt Stutter montaż dźwięku (asystent) (niewymieniony w czołówce) -
Chris Ward operator postsynchronu (niewymieniony w czołówce) -
Jim Bruening montaż muzyki -
Andrew Dudman montaż muzyki -
Malcolm Fife montaż muzyki -
Bill Foley montaż muzyki -
Rebecca Gatrell montaż muzyki -
Jeff Grace montaż muzyki -
Greg Laporta montaż muzyki -
Raphaël Mouterde montaż muzyki -
Jason Poss montaż muzyki -
Michael Price montaż muzyki -
Steven Price montaż muzyki 9.5
Matt Rocker montaż muzyki -
Jonathan Schultz montaż muzyki -
Nigel Scott montaż muzyki -
Tim Starnes montaż muzyki -
Tim Stritmater montaż muzyki -
Mark Willsher montaż muzyki -
John Wriggle montaż muzyki -
Nathan Lanier montaż muzyki (niewymieniony w czołówce) -
Efekty specjalne
Średnia
Pozostała Ekipa
Średnia
George Marshall Ruge koordynator kaskaderów -
Victoria Burrows
dobór obsady (USA)
-
Daniel W. Barringer
koordynator kaskaderów (asystent)
-
Amy Hubbard dobór obsady -
Sala Baker
kaskader
6.0
John Hubbard dobór obsady -
Jeff Barber kaskader -
Liz Mullane dobór obsady -
Trevor Bau kaskader -
Ann Robinson dobór obsady -
Brett Beattie kaskader -
Justin B. Carter kaskader -
Rodney Cook kaskader -
Augie Davis kaskader -
Mana Hira Davis kaskader -
Branko Dordevich kaskader -
Steve Drage kaskader -
Morgan Evans kaskader -
Winham Hammond kaskader -
Shelley Hodder kaskader -
Lani Jackson kaskader -
Are Manea Karati kaskader -
Gregory Paul Lane kaskader -
Lance Louez kaskader -
Tim McLachlan kaskader -
Steve McQuillan
kaskader
-
Greg 'Danger' Morrison kaskader -
David J. Muzzerall kaskader -
Steve Reinsfield kaskader -
Barrie Rice kaskader -
Vincent Roxburgh kaskader -
Jeremy Sciascia kaskader -
Paul Shapcott układacz -
Allan Smith kaskader -
Andrew B. Stehlin kaskader -
Marcus Thorne kaskader -
Stuart Thorp
kaskader
6.0
Jacob Tomuri
kaskader
-
Marcello Vuljan kaskader -
Tim Wong kaskader -
Robert Young kaskader -
Elisabeth Arko animator -
Paul Charisse animator -
Richard Dexter animator -
Adam Dotson animator -
Oliver Exmundo animator -
Adam Campbell kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Ben Cooke
kaskader (niewymieniony w czołówce)
-
Jonathan Costelloe
kaskader (niewymieniony w czołówce)
-
Shane Dawson kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Peter Dillon
kaskader (niewymieniony w czołówce)
-
Sharon Maxwell kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Allan Poppleton
kaskader (niewymieniony w czołówce)
6.0
Shane Rangi
kaskader (niewymieniony w czołówce)
6.0
Jim Berney
nadzorca efektów wizualnych
-
Joe Letteri
nadzorca efektów wizualnych
-
Dean Lyon nadzorca efektów wizualnych -
Jim Rygiel nadzorca efektów wizualnych -
Rosendo Salazar dyrektor techniczny -
Marcus Goldfinch kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Tony Marsh kaskader (niewymieniony w czołówce) -
Kirk Maxwell kaskader dublujący (niewymieniony w czołówce) -
Tim Wong kaskader dublujący (niewymieniony w czołówce) -
John Clinton producent efektów wizualnych -
Tony Cole tworzący w technologii cyfrowej -
Martyn 'Moose' Culpitt tworzący w technologii cyfrowej -
Richard Frances-Moore animator -
Paul Freeman tworzący w technologii cyfrowej -
Jenny Fulle producent wykonawczy efektów wizualnych -
Avi Goodman animator -
Rachel Guidera tworzący w technologii cyfrowej -
Christopher Hatala animator -
Libby Hazell kierownik produkcji efektów wizualnych -
Matt Holmes montaż efektów wizualnych -
Scott Holmes animator -
Robyn Isaacs producent efektów wizualnych -
Linda Johnson animator -
Kevin J. Jolly montaż efektów wizualnych -
Ken Keys animator -
Ken Satchel King animator -
Jonny Kofoed tworzący w technologii cyfrowej -
Matt Majers animator -
Charlie McClellan producent efektów wizualnych -
Michelle Meeker animator -
Justin Mettam animator -
Richard Moore animator -
Eileen Moran producent efektów wizualnych -
Jake Morrison główny zecer -
Annabel Page animator -
Jo Priest montaż efektów wizualnych -
Tim Rowlandson animator -
Dan Smiczek animator -
Scott Smith animator -
Craig Speakman tworzący w technologii cyfrowej -
Jon Tanimoto zecer -
Peter G. Travers nadzorca grafiki komputerowej -
Jenny Vial montaż efektów wizualnych -
Jedrzej Wojtowicz tworzący w technologii cyfrowej -
Dean Wright
producent efektów wizualnych
-
Annette Wullems kierownik produkcji efektów wizualnych -
Miles Bellas tworzący w technologii cyfrowej (niewymieniony w czołówce) -
Rob Blue tworzący w technologii cyfrowej (niewymieniony w czołówce) -
Adrian Iler tworzący w technologii cyfrowej (niewymieniony w czołówce) -
David Parrish tworzący w technologii cyfrowej (niewymieniony w czołówce) -
Jamie Pilgrim efekty wizualne (niewymieniony w czołówce) -
Peter McCaffrey operator kamery -
George Binnersley prowadzący ostrość -
Adam Clark prowadzący ostrość -
Colin Deane prowadzący ostrość -
Jac Fitzgerald prowadzący ostrość -
Rewa Harre operator kamery -
Dion Hartley mistrz oświetlenia -
Damien Kwocksun mistrz oświetlenia -
Dean McCarroll prowadzący ostrość -
Ian McCarroll prowadzący ostrość -
Cameron McLean operator kamery -
Craig Potton fotosista -
Ulric Raymond prowadzący ostrość -
Melissa Ririnui mistrz oświetlenia -
Aniko Safran prowadzący ostrość -
Paul Samuels prowadzący ostrość -
Geoff Tait mistrz oświetlenia -
Luke Thomas prowadzący ostrość -
Justin Topzand prowadzący ostrość -
Gerry Vasbenter operator kamery -
Pierre Vinet fotosista -
Malcolm York prowadzący ostrość -
Shane Prigmore animator -
Howard Shore
dyrygent
9.5
Jarl Benzon dubler -
Praphaphorn 'Fon' Chansantor dubler -
Sean Connell dubler -
Lindsay Cope dubler -
Penny Dean dubler -
Frank Goldingham dubler -
Martin Leniston Gray dubler -
Chris Guise dubler -
Jason Hood
dubler
-
Brian Hotter dubler -
Bhoja 'BK' Kannada dubler -
Kenny King dubler -
Hamish Matheson dubler -
Brent McIntyre dubler -
Blair Morton dubler -
Tristan Murdoch dubler -
Bruce Phillips
dubler
-
Paul Randall dubler -
Kiran Shah
dubler
6.0
Roland Tuck dubler -
Julia Walshaw dubler -
Rob Marsh operator kamery (niewymieniony w czołówce) -