Dusze 2004

Spirits

Młody, obiecujący pisarz Luc przeprowadza się do tajemniczego, opuszczonego domu na pustkowiu. Tam zaskoczony odkrywa, że domostwo to zamieszkuje piękna kobieta skrywająca przerażający, mroczny sekret...

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Catherine Ai
jako Lan
Tuan Cuong
jako Loc
Mai Thy Dao
jako Dziewczyna
Kathleen Luong
jako Linh
Michael Minh
jako Bao
Megan Le
jako Córka
Victoria Nguyen
jako Tajemniczy głos
Dang Hung Son
jako Pan Huy
Nam Sinh Tin
jako Wróżbita
Kathy Uyen
jako Hoa
Becky B. Vu
jako Kim
Kelsey Yonemura
jako Duch dziecka

Fabuła

Młody, obiecujący pisarz Luc przeprowadza się do tajemniczego, opuszczonego domu na pustkowiu. Tam zaskoczony odkrywa, że domostwo to zamieszkuje piękna kobieta skrywająca przerażający, mroczny sekret... opis dystrybutora

Gatunek
Horror

Szczegóły

Premiera
2004-05-07 (świat)
Kraj produkcji
USA, Wietnam
Inne tytuły
Oan hon (Wietnam)
Czas trwania
120 minut

Recenzje

Egzotyczny wietnamski film coraz śmielej zaznacza swój ślad na mapie światowego kina. 8

Przez dziesiątki lat zepchnięte przez komunistyczny reżim na daleki plan międzynarodowej produkcji filmowej, miejscowe kino oferowało głównie propagandę komunizmu, jednak wraz z nadejściem lat 90. i reform społeczno-gospodarczych sytuacja wietnamskiej kinematografii uległa znacznej poprawie. Dzięki wysmakowanym plastycznie filmom Tran Ahn-hunga wietnamskie kino zaczęło pojawiać się i być nagradzane na festiwalach filmowych. Wzrosła produkcja, a filmowcy z tego pięknego kraju zaczęli sięgać po coraz bardziej różnorodne gatunki filmowe, m.in. po horror.

„Dusze” to jeden z pierwszych filmów grozy tamtejszej kinematografii. Zrealizowany w koprodukcji z Amerykanami i w Ameryce, mimo tego nosi wyraźne piętno azjatyckiej kultury. Z pozoru obraz Victora Vu to kolejna ghost story z długowłosymi zjawami, mroczną przeszłością i zemstą zza grobu. Upewnia nas w konwencjonalności „Dusz” fabularne podobieństwo do „Klątwy Ju-on” (trzy różne historie łączy miejsce akcji oraz postać głównego bohatera, pisarza Loca). Dalej pod względem oryginalności też nie jest lepiej: bohaterowie filmu spotykają się z duchami zmarłych, są prześladowani przez mściwe zjawy, stają się ofiarami opętania, a nad wszystkim unosi się buddyjska karma. A jednak to tylko pozory azjatyckiej sztampy o duchach. „Dusze” są bowiem jedną z najbardziej udanych azjatyckich ghost stories ostatnich lat.

Konieczne jest jednak pewne zastrzeżenie. Film Vu znacznie bliższy jest dramatowi z elementami nadprzyrodzonymi niż straszakom w rodzaju tajlandzkiego „The Shutter” (może dlatego za drugim razem obraz ogląda się lepiej?). Nie znaczy to, że „Dusze” nie posiadają kilku nastrojowych chwil grozy. Owszem posiadają, jak choćby scena z dziewczynką pozbawioną oczu czy sen Loca. Tajemnica sukcesu „Dusz” tkwi jednak w czym innym. To nastrój, bohaterowie, realizacja oraz treść sprawiają największe wrażenie. Ascetyczny, kameralny obraz Vu, skupiający się na tragicznych losach bohaterów, którzy naprawdę nas obchodzą, kreuje atmosferę melancholii, niepokoju i smutku. Przemyślane leniwe ruchy kamery tworzą senny odrealniony klimat miejsca „poza czasem”.

Piękna, choć oszczędna muzyka Christophera Wonga, stylowe zdjęcia Coopera Donaldsona i Petera Soto oraz przekonująca gra aktorskiej obsady (zwłaszcza Tuan Cuong w roli Loca oraz prześliczna Kathleen Luong jako Linh) dopełniają niezwykłej całości. To dlatego film Victora Vu, bardziej niż straszy, przejmuje opowieścią o ludziach z okaleczonymi duszami. Słowa, które padają w tym filmie: „Ludzie twierdzą, że czas goi rany. Ale niektóre z nich nie goją się nawet po śmierci” mogłyby posłużyć za motto całego filmu. „Dusze” prowokują także refleksje o sens życia, cierpienia, wagę miłości i przeznaczenia. Refleksje, które współczesne kino grozy nastawione przede wszystkim na bezmyślny szok, prawie oduczyło się wywoływać. Tym większe uznanie należy się skromnym wietnamskim „Duszom”.

Autor recenzji: Krzysztof Gonerski

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą