More 1998

Bohater More jest konstruktorem, który pracuje w jednej z wielu wielkich, futurystycznych fabryk. W czasie wolnym stara się skonstruować nowe okulary, które zastąpią stare, pozwalające widzieć radość. Kiedy mu się to udaje i konstruuje model stwarzający wrażenie błogości i szczęścia, zostaje okrzyknięty największym żyjącym… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz

Obsada

Uzupełnij obsadę dla tego filmu

Fabuła

Bohater More jest konstruktorem, który pracuje w jednej z wielu wielkich, futurystycznych fabryk. W czasie wolnym stara się skonstruować nowe okulary, które zastąpią stare, pozwalające widzieć radość. Kiedy mu się to udaje i konstruuje model stwarzający wrażenie błogości i szczęścia, zostaje okrzyknięty największym żyjącym konstruktorem, ale jego życie dalej nie jest spełnione. majron

Gatunek
Animowany, Krótkometrażowy, Sci-Fi
Słowa kluczowe
realizacja, kapitalizm, dystopia, fabryka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Kraj produkcji
USA
Czas trwania
6 minut

Recenzje

Simple story 9
  • 2009-03-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Przyznam się, że bardzo lubię oglądać filmy krótkometrażowe. Zdarza się często, że kilkuminutowy film wyrazi i przekaże nam więcej aniżeli niejeden "maratończyk". Zdarzają się mniej lub bardziej udane krótkometrażówki. Ta zdecydowanie należy do tych drugich. Przed przeczytaniem dalszej części recenzji, radziłbym zapoznać się z filmem. Jest łatwo dostępny w Internecie.

Przeciętny, szary osobnik żyje w przeciętnym, szarym świecie. Jest samotny, ma monotonną pracę, w jego życie wdarła się rutyna. Marzy o tym, by móc powrócić do lat dzieciństwa (zresztą tak jak każdy z nas, a przynajmniej ja). By być szczęśliwym, tworzy specjalne okulary, przez które świat wydaje się kolorowy i beztroski. Dalej zobaczcie sami. To w końcu tylko sześć minut. Sześć niezwykłych minut. Dodatkowo szorcik zachwyca piękną, bardzo nastrojową muzyką. W pełni oddane melancholijny i nostalgiczny wydźwięk tego dzieła.

Po tym filmie zadałem sobie pytanie: Czym jest szczęście? Czy można w ogóle je jakoś osiągnąć? Stworek za wszelką cenę chciał być szczęśliwym, wybić się z szarej, nic nieznaczącej warstwy. Jego okulary dostarczały mu radości tylko na krótką chwilę. Bohater za wszelką cenę chciał móc żyć jak kiedyś - o nic się nie martwić i ciągle się bawić. Okres dzieciństwa był dla niego rajem, ponieważ wtedy jeszcze nie potrafił wszystkiego sobie uzmysłowić i pojąć. To był czas beztroski i przepiękny, a jednocześnie bardzo brutalny. Po nim wchodzimy na głębiny dojrzałości, odpowiedzialności, zatracenia, samotności...

W 1999 roku film był nominowany do Oscara jako "najlepszy krótkometrażowy film animowany". Niestety nagrodę zgarnął o wiele słabszy Bunny. Gdybym to ja miał przyznać statuetkę, dostałby ją More. Dobra, koniec o nagrodach. Przecież i tak one nie są żadnym wyznacznikiem jakości filmu.

Pewnie każdy z nas chce osiągnąć to coś, co się zwie "szczęściem". Ale czy to "coś" istnieje w naszym pędzącym świecie? Czy będzie trwało wiecznie? Czy nie zgaśnie w nas płomień?

Filmy powinny zachwycać, uczyć i poruszać. More taki właśnie jest. Zachęcam jeszcze raz do zapoznania się z tą krótką, ale jednocześnie bogatą w wyraz krótkometrażówką. To tylko sześć minut. Sześć niezwykłych minut. Dawno żaden film nie przemówił do mnie jak właśnie ten. Czołówka krótkometrażówek wśród takich dzieł jak Gdy spadają anioły Polańskiego czy Równowagi Lauensteinów.

8 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Avatar square 200x200

bizarre 2015-02-25 7

7/10 – Rewelacyjna muzyka, która praktycznie buduje ten krótki film. Do ładnej melodii dochodzą świetne zdjęcia – zarówno szara część, jak i kolorowa. Historia bardzo prosta, mądra i skłaniająca do myślenia, jednak z krótkometrażówkami jest tak, że albo chwytają za serce albo nie. Tej się to niestety nie udało.

Współtworzą