Przygody Pana Michała 7.7

Trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, którego scenariusz opiera się na trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Wyreżyserowany przez Pawła Komorowskiego serial różni się nieco obsadą niektórych ról w stosunku do powstałej w tym samym roku produkcji Jerzego Hoffmana pt. Pan Wołodyjowski. I tak w roli stolnikowej Makowieckiej zobaczymy Barbarę Krafftównę (zamiast Hanki Bielickiej), Ludwika Benoit w roli Luśni (miast Gustawa Lutkiewicza) i przede wszystkim Andrzeja Łapickiego grającego Hasslinga-Ketlinga of Elgin (u Hoffmana rolę tę powierzono Janowi Nowickiemu). Pułkownika Michała Wołodyjowskiego poznajemy w chwili, gdy po śmierci ukochanej zaszywa się on w klasztorze, gdzie planuje na medytacjach spędzić resztę życia. Ale Rzeczypospolita potrzebuje swojej "pierwszej szabli", wierni przyjaciele, Ketling i Zagłoba postanawiają go stamtąd wydostać. Jak twierdzi sam hetman Sobieski "bardziej Ojczyźnie jego szabla, niż jego modły potrzebne". Po przekonaniu "małego rycerza" do swoich racji hetman wysyła go do stanicy na kresach Rzeczypospolitej, zbliża się bowiem od strony dzikich pól turecka nawałnica...

Odcinki

Sezony
Lata

Brat Jerzy 1x1 8.5

W drodze na ślub Anusia Borzobohata i Michał Wołodyjowski zostają napadnięci przez bandytów. Anusia umiera a pan Michał wstępuje do klasztoru. Jego przyjaciel Zagłoba postanawia podstępem go stamtąd wyciągnąć.

Hetmański ordonans 1x2 8.5

Wołodyjowski dostaje od hetmana Sobieskiego zadanie uwolnienia jego żołnierzy, uwięzionych przez Mikołaja Potockiego. W drodze powrotnej spotyka na drodze siostrę, stolnikową Makowiecką i jej dwie podopieczne - panny Krzysię Drohojowską i Basię Jeziorkowską.

Zrękowiny pana Michała 1x3 8.0

Panie zamieszkały w dworku Ketlinga. Wołodyjowski ma objąć dowództwo stanicy w Chrepitiowie, w okolicy zwanej „Dzikimi Polami". Przed rozstaniem oświadcza się pannie Krzysi. Zaręczyny są na razie tajemnicą.

Cztery serca 1x4 8.0

Do dworku powraca Ketling. Z wzajemnością zakochuje się w Krzysi, ona jednak zaręczona jest z Wołodyjowskim. Ketling więc wyjeżdża, a dziewczyna postanawia wstąpić do klasztoru.

Mąż Basi 1x5 8.0

Gdy Wołodyjowski poznaje prawdę, postanawia zemścić się na Ketlingu. Dochodzą jednak do porozumienia. Michał oddaje rękę Krystyny Ketlingowi. Tymczasem Barbara wyznaje Michałowi miłość.

Komendant stanicy 1x6 8.0

W drodze do stanicy, gdzie czeka na nią mąż, Basia zostaje napadnięta przez oddział tatarski. Z pomocą przychodzi jej młody Tatar Azja - podkomendny pana Michała.

Tajemnica Azji 1x7 8.5

Do Chreptiowa przyjeżdża pan Nowowiejski. Rozpoznaje w Azji młodzieńca, którego wychowywał. Kiedy młodzieniec zaczął romansować z jego córką, szlachcic uczynił zeń niewolnika. Azja uciekł. Teraz nie przyznaje się do niczego. Wkrótce jednak wyznaje, że jest synem wielkiego tatarskiego wodza, Tuhaj-Beja.

Azja, syn Tuhaj-Beja 1x8 8.5

Azja pertraktuje z wysłannikiem hetmana Sobieskiego, który chce przeciągnąć na swą stronę buntujące się oddziały tatarskie. Azja stawia jednak warunki nie do przyjęcia dla hetmana.

Porwanie 1x9 8.5

Ze stanicy wyrusza wyprawa do dworu Nowowiejskiego. Bierze w niej udział Barbara. Wyprawie towarzyszy Azja. Próbuje porwać Basię i krwawo mści się na Nowowiejskich.

Smak zemsty 1x10 8.0

Młody Nowowiejski z oddziałem żołnierzy Wołodyjowskiego jedzie na poszukiwanie Azji. Gdy go odnajduje, okrutnie się na nim mści.

Bułat i szabla 1x11 8.5

Pan Michał otrzymuje nowy rozkaz: ma ruszyć do twierdzy w Kamieńcu, do której zbliża się sułtan. Towarzyszy mu Barbara.

Dymy nad twierdzą 1x12 8.5

Wołodyjowski i Ketling zostają dowódcami obrony kamienieckiej twierdzy przed Turkami. Składają przysięgę, że nigdy się nie poddadzą.

Hektor Kamieniecki 1x13 8.0

Ataki Turków zostają odparte, zostaje podpisany rozejm. Wojsko opuszcza zamek, ale pan Michał i Ketling, wierni przysiędze, zostają i wysadzają twierdzę w powietrze. Pana Michała żegna nad trumną hetman Sobieski.