Trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, którego scenariusz opiera się na trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wyreżyserowany przez Pawła Komorowskiego serial różni się nieco obsadą niektórych ról w stosunku do powstałej w tym samym roku produkcji Jerzego Hoffmana pt. Pan Wołodyjowski. I tak w roli stolnikowej Makowieckiej zobaczymy Barbarę Krafftównę (zamiast Hanki Bielickiej), Ludwika Benoita w roli Luśni (miast Gustawa Lutkiewicza) i przede wszystkim Andrzeja Łapickiego grającego Hasslinga-Ketlinga of Elgin (u Hoffmana rolę tę powierzono Janowi Nowickiemu). Pułkownika Michała Wołodyjowskiego poznajemy w chwili, gdy po śmierci ukochanej zaszywa się on w klasztorze, gdzie planuje na medytacjach spędzić resztę życia. Ale Rzeczypospolita potrzebuje swojej „pierwszej szabli”, wierni przyjaciele, Ketling i Zagłoba postanawiają go stamtąd wydostać. Jak twierdzi sam hetman Sobieski, „bardziej Ojczyźnie jego szabla niż jego modły potrzebne”. Po przekonaniu „małego rycerza” do swoich racji hetman wysyła go do stanicy na kresach Rzeczypospolitej, zbliża się bowiem od strony dzikich pól turecka nawałnica…
Odcinki 13 dodaj odcinek
Sezony
Lata
W drodze na ślub Anusia Borzobohata i Michał Wołodyjowski zostają napadnięci przez bandytów. Anusia umiera, a pan Michał wstępuje do klasztoru. Jego przyjaciel Zagłoba postanawia podstępem go stamtąd wyciągnąć.
Wołodyjowski dostaje od hetmana Sobieskiego zadanie uwolnienia jego żołnierzy, uwięzionych przez Mikołaja Potockiego. W drodze powrotnej spotyka na drodze siostrę, stolnikową Makowiecką i jej dwie podopieczne – panny Krzysię Drohojowską i Basię Jeziorkowską.
Panie zamieszkały w dworku Ketlinga. Wołodyjowski ma objąć dowództwo stanicy w Chrepitiowie, w okolicy zwanej „Dzikimi Polami”. Przed rozstaniem oświadcza się pannie Krzysi. Zaręczyny są na razie tajemnicą.
Do dworku powraca Ketling. Z wzajemnością zakochuje się w Krzysi, ona jednak zaręczona jest z Wołodyjowskim. Ketling więc wyjeżdża, a dziewczyna postanawia wstąpić do klasztoru.
Gdy Wołodyjowski poznaje prawdę, postanawia zemścić się na Ketlingu. Dochodzą jednak do porozumienia. Michał oddaje rękę Krystyny Ketlingowi. Tymczasem Barbara wyznaje Michałowi miłość.
W drodze do stanicy, gdzie czeka na nią mąż, Basia zostaje napadnięta przez oddział tatarski. Z pomocą przychodzi jej młody Tatar Azja – podkomendny pana Michała.
Do Chreptiowa przyjeżdża pan Nowowiejski. Rozpoznaje w Azji młodzieńca, którego wychowywał. Kiedy młodzieniec zaczął romansować z jego córką, szlachcic uczynił zeń niewolnika. Azja uciekł. Teraz nie przyznaje się do niczego. Wkrótce jednak wyznaje, że jest synem wielkiego tatarskiego wodza, Tuhaj-Beja.
Azja pertraktuje z wysłannikiem hetmana Sobieskiego, który chce przeciągnąć na swą stronę buntujące się oddziały tatarskie. Azja stawia jednak warunki nie do przyjęcia dla hetmana.
Ze stanicy wyrusza wyprawa do dworu Nowowiejskiego. Bierze w niej udział Barbara. Wyprawie towarzyszy Azja. Próbuje porwać Basię i krwawo mści się na Nowowiejskich.
Młody Nowowiejski z oddziałem żołnierzy Wołodyjowskiego jedzie na poszukiwanie Azji. Gdy go odnajduje, okrutnie się na nim mści.
Pan Michał otrzymuje nowy rozkaz: ma ruszyć do twierdzy w Kamieńcu, do której zbliża się sułtan. Towarzyszy mu Barbara.
Wołodyjowski i Ketling zostają dowódcami obrony kamienieckiej twierdzy przed Turkami. Składają przysięgę, że nigdy się nie poddadzą.
Ataki Turków zostają odparte, zostaje podpisany rozejm. Wojsko opuszcza zamek, ale pan Michał i Ketling, wierni przysiędze, zostają i wysadzają twierdzę w powietrze. Pana Michała żegna nad trumną hetman Sobieski.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…