FILMY 1288 nowy temat
szukaj Kategorie

Zachęcam do rozmowy na temat filmów, które zobaczyliście, bądź macie zamiar obejrzeć. Tutaj swoją opinią dzielisz się z innymi.

Oscary 2015 4
Quagmire

Moje typy na nominowanych w najważniejszych kategoriach:

Film:
1. Boyhood
2. Birdman
3. The Grand Budapest Hotel
4. The Theory of Everything
5. The Imitation Game
6. Whiplash
7. American Sniper
8. Foxcatcher
9. Gone Girl

Reżyser:
1. Richard Linklater- Boyhood
2. Alejandro Gonzalez Innaritu – Birdman
3. Wes Anderson- The Grand Budapest Hotel
4. Clint Eastwood- American Sniper
5. Damien Chazelle- Whiplash

Aktorka pierwszoplanowa:
1. Julianne Moore- Still Alice
2. Reese Witherspoon- Wild
3. Felicity Jones- The Theory of Everything
4. Rosamund Pike- Gone Girl
5. Amy Adams- Big Eyes

Aktorka drugoplanowa:
1. Patricia Arquette- Boyhood
2. Emma Stone- Birdman
3. Keira Knightley- The Imitation Game
4. Meryl Streep- Into The Woods
5. Naomi Watts- St. Vincent

Aktor pierwszoplanowy:
1. Michael Keaton- Birdman
2. Eddie Redmayne- The Theory of Everything
3. Benedict Cumberbatch- The Imitation Game
4. Jake Gyllenhall- Nightcrawler
5. Steve Carell- Foxcatcher

Aktor drugoplanowy:
1. J.K. Simmons- Whiplash
2. Edward Norton- Birdman
3. Ethan Hawke- Boyhood
4. Mark Ruffalo- Foxcatcher
5. Robert Duvall- The Judge

Scenariusz oryginalny:
1. The Grand Budapest Hotel
2. Birdman
3. Boyhood
4. Nightcrawler
5. Foxcatcher

Scenariusz adaptowany:
1. Gone Girl
2. Whiplash
3. The Imitaion Game
4. American Sniper
5. Guardians of The Galaxy

Jeśli chodzi o nominację dla Strażników w kategorii adaptacja, niby prędzej wskoczy tutaj Theory of Everything, ale ta nominacja za scenariusz roku od Gildii Scenarzystów nie daje mi spokoju… Podobnie jak wyróżnienie dla Naomi Watts od Gildii Aktorów, które jest jej praktycznie jedyną ważną nagrodą w tym sezonie, ale za to jak cenną jako oscarowy wskaźnik. BAFTy mają w tej kategorii typowo brytyjski wybór Imeldy Staunton (Pride), oraz cały czas pozostająca w cieniu Gylenhalla Renne Russo (Nightcrawler). Globy z kolei Jessicę Chastain za A Most Violent Year która wydaje się najpewniejszym wyborem do 5 miejsca. Stawiam jednak na dużą niespodziankę.

bizarre

Właściwie typuje bardzo podobnie, jedyne co bym zmieniał to:
1. Nightcrawler zamiast American sniper w kategorii głównej
2. David Fincher zamiast Clinta Eastwooda za reżyserię
3. Joaquin Phoenix zamiast Steve’a Carrela
4. Jessica Chastain zamiast Keiry Knightley
5. Inherent Vice zamiast Guardians of The Galaxy za scenariusz adaptowany

Przypuszczam, że resztę nominowanych dobrze wytypowałeś, ale mam nadzieję, że GBH nie dostanie nominacji za scenariusz, bo naprawdę nie było w nim nic specjalnego, w jego miejsce może mógłby być Interstellar.

bizarre

No to już wszystko wiemy, większość tych oczywistych nominacji się sprawdziła, ale było też sporo niespodzianek. Wg mnie największe to:
-uwzględnienie Idy w kategorii zdjęcia – chociaż przyznaję, że były bardzo dobre
- nominacja dla Mortena Tylduma (pierwszy raz o nim słyszę, ale Gra Tajemnic zdobyła dużo nominacji, więc w tym kontekście nominowanie reżysera nie dziwi)
- nominacja dla Laury Dern – w tej roli jej nie widziałem, ale ogólnie mam o niej raczej kiepskie zdanie
- nominowanie Tale of the Princess Kaguya i Song Of The Sea w animacji
- nie myślałem, że Carrel dostanie nominację, ale z tego się nawet cieszę

Szkoda, że Nightcrawler i Inherent vice dostały tak mało nominacji, liczyłem właśnie na niespodzianki tutaj. Nie do końca rozumiem fenomen Grand Budapest Hotel, ale do przewidzenia było tyle nominacji, zwłaszcza w kategoriach technicznych.
Pozostaje tylko obejrzeć wszystkie filmy przed ogłoszeniem wyników i wtedy wytypować zwycięzców. :)

Quagmire

Dla mnie największa niespodzianka to nominacja dla Paula Thomasa Andersona za scenariusz Inherent Vice, nie spotkałem się z prognozą przewidującą taki obrót sprawy. Na pewno sporą niespodzianką jest też brak Lego Movie w animacjach, ale pewnie Akademików odrzuciło od tego filmu to samo co mnie (nie dałem rady obejrzeć do końca z powodu braku ADHD). Reszta małych zaskoczeń (Cotillard, Dern) jednak cały czas przewijała się w typowaniach.

Najbardziej cieszą mnie wszystkie nominacje dla Whiplasha, może to i dobrze, że Chazelle nie załapał się do kategorii reżyserskiej, bo już w ogóle odbiłaby mu woda sodowa :)

bizarre

Ja bym nawet nie stawiał Inherent vice na straconej pozycji w walce o wygraną. Faktycznie, brak Lego to też niespodzianka.
O Cotillard jakoś zapomniałem, że jest brana pod uwagę do nominacji, ale sądząc po opiniach widocznie zasłużyła. Selma podąża szlakiem wytyczonym przez Zniewolonego, Służące i Hey, Precious, a brak Foxcatchera rzeczywiście dziwi. może masz rację, Whiplash to wymarzony debiut, ciekawe jakie będą jego kolejne filmy. :)
Aaaa i jeszcze zapomniałem, o Gone Girl, nominacja tylko dla Rosamund Pike to też niespodziewanie mało dla tej produkcji.

Proszę czekać…